32e JAARGANG DONDERDAG 19 JUNI 1941 No. 69 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 njaanden f 1.30. AD VERTENTIeN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Functies van uitgever en hoofdredacteur onvereenigbaar. Alle niet zuiver wetenschappelijke ol technische tijdschriften geven voorlich ting op gebied van volksleven. Verschenen is een derde uitvoerings besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten van 13 Juni 1941 betreffen de het Journalistenbesluit. Het luidt als volgt Artikel 1. De verkrijging van een druk werk is alleen dan tot een bepaalden kring van personen, in den zin van ar tikel 2 van het Journalistenbesluit, be perkt, indien dit drukwerk buiten dien kring niet verkrijgbaar is. (2) De Sec retaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten kan verklaren door middel van een schrif telijke kennisgeving aan den uitgever dat een bepaalde kring van personen in den zin van artikel 2 van het Journalis tenbesluit niet aanwezig is, indien in feite de mogelijkheid van een beïnvloe ding van de openbare meening bestaat. Artikel 2. (1) Onder van ambtswege uitgegeven nieuwsbladen en tijdschrif ten worden slechts die nieuwsbladen en tijdschriften verstaan, waarvan de re dactie en de uitgave verzorgd worden door een Rijks-, Provincialen- of ge meentelijken dienst. (2) In den zin van het journalistenbe sluit geven alle tijdschriften voorlich ting op het gebied van het volksleven, welke niet zuiver wetenschappelijk of technisch zijn. Bovendien kan de secre taris-generaal van het departement van FEUILLETON. door Charles Aiden Seltzer. Hij had geen lust om vragen te beant woorden. Voornamelijk wilde hij niet, dal Ella den indruk kreeg, dat hij met Wil- son gevochten l.ad, enkel en alleen om de beleediging, die hij haar aangedaan had. Zij zou dat natuurlijk denken, maar hij wist meer. Hij had met Wilson gevochten om de vijandelijke gevoelens die hem van den eersten dag van hun kennismaking at beheerscht hadden. In ieder geval, al had hij met Wilson gevochten, om wat de laat ste tegen haar gezegd had, dan hoefde zij het toch niet te denken. lHij koesterde wrok. Niet bepaald omdat zij gedreigd had hem een klap te geven, maar om de ver achtelijke uitdrukking, die hij in haar oogen had gelezen, toen zij deze bedrei ging uitsprak. Hij had weinig ondervin ding gehad van vrouwen en hij wist niet, dat hij haar even diep be leedigd had als Wilson, door de gedachte, dal zij Ander- son zou toestaan om tijdeus zijn afwezig heid met haar in het huisje te zijn. In deze vergelijking was een fijne onderscheiding, die Brazo niet kon bevatten. Maar hij kon de verachting begrijpen die hij in haar oogen gelezen had- In het eerst had het hem voldoening gegeven, dat Anderson heelemaal niet bij haar in huis was gebleven, maar daarna had de herinnering aan het licht in haar oogen, toen zij hem toornig verlaten had, om naar haar kamer te gaan, zijn voldoening ver dreven. Volksvoorlichting en Kunsten door mid del van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever verklaren, dat een bepaald tijdschrift geen voorlichting op het gebied van het volksleven geeft. Artikel 3. (1). Het is den uitgever op straffe van nietigheid verboden bijzon dere richtlijnen te geven in verband met bepaalde feitelijke omstandigheden. (2) De richtlijnen, bedoeld in artikel 14 van het Journalistenbesluit zijn een onderdeel van de arbeidsovereenkomst en moeten derhalve schriftelijk opge steld worden. Artikel 4. De functie van uitgever is onvereenigbaar met die van hoofdre dacteur. In bijzondere gevallen kan de Secretaris-Generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten aan een hoofdredacteur toestemming verleenen om onder beroepsaanduiding .Jioofd-redacteur-directeur" zich naast zijn redactioneele werkzaamheden te vens te belasten met decommercieele leiding van- of het toezicht op de uit gave. Artikel 5. Het plan van werkverdee- ling bedoeld in artikel 17 van het Jour nalistenbesluit- moet de nauwkeurige af bakening van de bevoegdheden van ie- deren journalist die aan een blad mede werkt, omvatten. Artikel 6. (1). Indien voor een afdee- ling van een blad geen journalist uit drukkelijk verantwoordelijk is gesteld, draagt de hoofdredacteur de geheele verantwoordelijkheid. (2). Indien voor een afdeeling van een blad in feite geen bepaalde journalist regelmatig de bij dragen levert of tot opneming aanwijst, moet deze in het plan van werkverdee- ling als verantwoordelijk journalist wor den aangewezen. Artikel 7. De naam en woonplaats van iederen journalist, die verantwoordelijk is voor den inhoud van een gedeelte van een blad, moet op een vaste plaats van elk exemplaar van dat blad vermeld worden. Artikel 8. (1) Elke journalist is ver plicht iedere door hem met den uitge ver afgesloten overeenkomst onverwijld toe te zenden aan het Verbond van Nederlandsche Journalisten. (2) Elke hoofdredacteur is verplicht ieder door hem opgesteld schriftelijk plan van werkverdeeling onverwijld toe te zenden aan het Verbond van Neder landsche Journalisten. Artikel 9. Dit besluit treedt in wer king op den dag zijner afkondiging. BINNENLANDSCH NIEUWS. Let op den coloradokever I Nu op enkele plaatsen in ons land weder m de coloradokever is waargenomen door „Als ik een man zoo aankeek, zou ik hem beslist haten was zij'n besluit hei melijk uitgesproken toen hij langzaam door het kamp liep. „Er zou niet veel liefs in mij zijn voor een man dien ik zoo kon aankijken, als zij mij aankeek. Als ik iets gezegd had, wat haar kon beleedigen, zou zij reden hebben om zoo te handelen. De zaak is, dat zij het heel anders deed. Hopeloos, dat was het. Hij was een dwaas, om hier langer te blijven hangen. Toch wist hij, dat hij zou blijven hangen en blijven hopen, zelfs al groeide zijn wrok. Hij was onder haar bekoring en kon er niet aan ontkomen. En nu begon hij zichzelf te bespotten. Hij had geen wilskracht meer. Hij kon om den tuin geleid worden, mishandeld, veron gelijkt maar hij zou blijven hangen en erlangen als een verliefde schooljongen- Hij liep door een der tent-straten, tot bij een groot houten gebouw dat een her berg was, naar hij wist. Een tijdlang bleef bij ervoor staan, keek met norschen blik r het huisje en luisterde naar de stem men, die uit de open deur naast hem kwa i. Plotseling merkte hij dat hij dorst had, ging naar binnen, liep naar de toon bank en bestelde bier. Zijn gordel met geld had hij in het huis- achtergelaten, maar hij had versctieide- goudstukken in zijn zakken. Hij beLaal- de zijn vertering met een der goudstukken en stond tegen de toonbank geleund, met zijn wisselgeld voor zich aan Ella te «den ken. ij het binnenkomen had hij een Wik door hel vertrek geworpen en opgemer kt, dat er, behalve hem en den herbergier r een bezoeker was en dat die aan een tafeltje met een spel kaarten zat te spe len. Er waren meer tafeltjes en een gan.g die naar een achterkamer leidde, waarin hij eenige speelbenoodigdheden, eenigo stoelen en een orgel zien kon. Hij bleel' langen tijd met het glas voor zich staan, zonder dit aan te raken. Toen hij tenslotte plantenziektenkundig^ dienst nogmaals een beroep op alle v /^fccwers van aardappe len om hun gewas geregeld en nauwkeurig op de aanwezigheid van dit insect te on derzoeken. Van elk geval waarin de kever of lar ven gevonden worden, of als men deze meent gevonden te hebben, moet onmiddel lijk mededeeling gedaan worden aan de po litie ter plaatse. De plantenziektekundige dienst neemt dan onmiddellijk alle maatre gelen, die noodig zijn om het insect aldaar geheel uit te roeien. De coloradokever is ongeveer 1 cm. lang, ovaal van vorm met gele dekschil den, waarop tien overlangsche strepen. De larven van den coloradokever zijn rood van kleur en hebben een gezwollen achterlijf. Zij vreten gaten in de bladeren van de aardappelplant. Waar men gaten in de bladeren waarneemt, moet dus nauwkeu rig naar de aanwezigheid van larven ge zocht worden. Daar de kever, vooral bij warm en zon nig weer, vliegt, kan men dezen ook op andere plaatsen dan in aardappelvelden inden. Als men op den weg of in hel veld den ovalen gelen kever met de 10 overlangsche strepen vindt, moet men de zen onmiddellijk vangen, opdat hij zich niet verder verplaatsen kan. Tot nu toe is de bestrijding van den coloradokever in ons land zeer gunstig ver loopen. Om een volledig succes te behalen is de medewerking van alle aardappelver bouwers noodig. Ook schoolkinderen kun nen zich met het zoeken naar kevers en larven bezig houden. Laten allen gedurende de volgende twee maanden hun volle aandacht hieraan wijden Schurft en mond- en klauwzeer. Onder de schapen in de Beemster is me nig geval van schurft geconstateerd. Bovendien heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het vee van een der landbouwers aldaar. BESTUUR DER VEREENIGING VAN WATERSCHAPPEN IN N.-HOLLAND AFGETREDEN. Conflict over advies inzake concentratie. In de Maandag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering van de vereeniging van Waterschappen in NU., welke vergadering door ongeveer 450 vertegenwoordigers van 150 water schappen was bezocht, is het tot een breuk tusschen het bestuur en de ver eeniging gekomen. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter, de heer J. Commandeur Azn., te Wognum mede, dat het bestuur zijn mandaat ter beschikking van de vergadering stelde en dat binnenkort een vergadering zal worden belegd om een nieuw bestuur te kiezen. het glas ophief en dronk, merkte hij, dat de herbergier hem met een beminnelijk glimlachje aankeek. „Een aardig gevecht verklaarde de herbergier. „Wilson kreeg, wat hem toe kwam. Jij was kalm. Maar ik verwachttej dat je hem zou dooden, toen hij je pistool greep. Ik geloof dat het een vergissing was dat je het niet gedaan hebt." Brazo glimlachte. Hij had het gevecht haast ver geten. „Zoo, heb je het gezien," zei hij. „Och, het had niet veel te beteekenen. Ik werd moe van hel slaan." „Nu als je toen moe was, zou ik je wel eens willen zien, als je het niet was 1 Hier klonk lof voor den overwinnaar. Toch kreeg Brazo den indruk, dat de man niet oprecht was, dat zijn schijnbaar goed gezindheid werd voorgewend. Want Brazo wist, dat hij niet bemind was bij de bevol king van het kamp, dat hij en Ella in den ban gedaan waren, omdat zii de ligging van de claim, waarin Jim Wainright het goud gevonden had niet openlijk bekend hadden gemaakt. Brazo dronk zijn glas leeg en liep naar de voordeur, waar hij een tijdlang naar het kamp bleef staren. Het was de eerste inaal, dat hij het kamp zag vanuit een der straten - behalve toen hij er door gegaan was om Wilson te zoeken - en het ieek hem heel anders toe, vreemd. In de eerste plaats was er meer orde in de schikking der tenten en gebouwen, dan men vanuit het huisje gezien, gezegd zou hebben. Het was een ruw opgezette stad, met meer houten gebouwen dan tenten, Er was systeem in al het werk. Van een afstand bezien, had het geleken, dat al de men- schen doelloos rondrenden, maar nu merk te hij, dat iedereen een bepaald doel had en eenige trots verried in het uiterlijk vaw zijn woning. Zij deden wat ze konden met het beschikbare materiaal. Naast de herberg stond een ander ge bouw. Een woonhuis^ dacht hij. Hij wierp Het vorige jaar vroeg het college van Ged. Staten het bestuur advies over de concentratie van de inning der water- schapsgelden, door het hoogheemraad schap „Noord-Hollands Noorderkwar tier." De secretaris van de vereeniging is tevens secretaris van het hoogheem raadschap. terwijl verschillende be stuursleden als heemraden en hoofdin gelanden in dit hoogheemraadschap zit ting hebben. Het wekte dan ook geen verwondering, dat het bestuur gunstig in de door Ged. Staten gewilde richting adviseerde. Het bestuur kon echter we ten, dat de waterschapsbesturen, die op grond van het historisch gewordene concentratie bedenkelijk achten, zich daarmede niet konden vereenigen. In de October-vergadering kwam dit naar voren. Met groote meerderheid verklaar de de vergadering zich toen tegen het bestuursadvies. Nu Ged. Staten in hun voorstel aan Prov. Staten om tot de voorgenomen concentratie over te gaan zich ter verdediging van dat voorstel beroepen op het door het bestuur van de Ver. van Waterschappen uitgebrachte advies, drong de vergadering er heden bij monde van mr. M. van Vugt, secre taris van den Grooten LJpolder, krach tig op aan dit advies terug te nemen, omdat het bestuur daarin niet de ziens wijze van de vereeniging had vertolkt. Het bestuur bleek daartoe niet be reid en toen de vergadering uit ont stemming en in strijd met de traditie, in plaats van het aftredende bestuurslid de heer C. C. de Jongh, voorzitter van de Gooische Zomerkade, mr. M. van Vugt tot bestuurslid koos en in plaats van den door het bestuur gewilden can- didaat J. Koning Azn.„ dijkgraaf van de Purmer, den heer W. J. Wognum, secretaris van den Polder Oostzaan, koos, terwijl de vergadering het bestuur duidelijk te verstaan had gegeven, dat zijn halsstarrigheid consequenties met zich bracht, deed de voorzitter ten slot te bovenstaande mededeeling. Alg. Hbld. ZOON WURGDE ZIJN MOEDER EN PLEEGDE DAARNA ZELFMOORD. Toen Dinsdag een der doctoren uit Lopik op de boerenhoeve van v. d. Roest, de echtgenoote van den eigenaar wilde bezoeken, die ziek was, vond hij het huis volkomen gesloten. Nog terwijl hij op het erf rondliep, kwam v. d. Roest thuis, wïen het eveneens bevreemde, dat alle deuren dicht waren. Eindelijk vond de landbouwer een opeil raam en zoo klom hij zijn huis binnen. Men kan zich 'smans schrik voorstellen, toen hij zijn vrouw cp bed gewurgd vond. De medicus werd onmid dellijk binnengeroepen en kon slechts den dood constateeren. Opnieuw ging er een vluchtige blik op en beëindigde zijn inspectie, toen hij merkte, dat er een vrouw in de open deur stond en tegen hem glimlachte. Hij beantwoordde den glim lach, want de vrouw was jong en mooi. Zij was een kamp-parasiet, met al de bruta lileit van haar soort in de uitdrukking van haar oogen. Brazo keerde zich af en zijn blik ging naar het huisje. Hij zag Ella aan de deur staan. Zij scheen echter naar den grond te kijken en niet naar hem ofschoon hij niets kwaads had gedaan door tegen het meisie in het huis hiernaast te glimlachen, ging snel de herberg weer binnen, aangegrepen door een plotseling gevoel van schuld en 'ol hoop, dat Ella hem niet gezien had. Zijn toorn vlamde weer op. Veronderstel, dat zij hem gezien had. Had zij niet ge dreigd om hem in het gezicht te slaan Had zij hem niet getoond, dat zij hem haat te Waarom zou hij voortgaan om zijn gedrag te regelen, overeenkomslg haar voorschriften Toen drong het tot hem door, dat zij volstrekt geen voorschriften r hem gemaakt had en dat het zijn ei gen gemoedstemming was die aanspake- lijk was voor het schuldgevoel, dat zich van hem meester gemaakt had. Hij pro beerde nog altijd om zich in haar oogen waardig te maken. Zeer verstoord keerde hij naar de toon bank terug. Hij dronk juist, toen hij een ge ritsel achter zich hoorde. Hij keerde zich u en zag de vrouw uit het huis ernaast akbij zich staan en hem glimlachend aankijken. Een vuurroode kleur steeg op uil zijn hals en verspreidde zich voor zijn gezicht. Maar hij lachte tegen haar en zei „Hoe ben je zoo vlug hier gekomen Een mi nuut geleden zag ik je hiernaast voor de deur staan Zij lachte. „Het is volle vijf minuten ge leden." zei. Ik dacht dat ik hier nooit zou komen Zoo, je had dus baast vroeg hij. v. d .Roest op inspectie, ditmaal naar de schuur achter zijn woning. Ook deze was op slot maar toen hij door het raampje keek, zag hij zijn 23- jarigen zoon hangen, evenals zijn moe der, dood. De zwaar getroffen vader waarschuwde den veldwachter, op zijn beurt verwittigde deze de Utrechtsche politie. De dactyloscopische afd. werd in beweging gezet en nog denzelfden dag kon worden aangetoond, dat de zoon zijn moeder moet hebben gewurgd en daar na een eind aan zijn leven heeft ge maakt. Bij informatie meldt men, dat de 23- jarige jongeman als eenigszins achter lijk bekend stond. Hij was menschen- schuw, evenals zijn moeder. Verder moet hij erg verwend zijn geweest, en vrijwel geen bezigheden hebben gehad. Af en toe hielp hij zijn vader met het bewer ken van een klein stukje grond, dat naast de hoeve was gelegen. Overigens wees niets in de woning op een voorafgaande twist, maar toch neemt mij aan, dat 's morgens een woordenwisseling tusschen moeder en zoon is ontstaan, met het genoemde noodlottig gevolg. Daar de deur van de schuur op slot was, is er geen andere conclusie denk baar dan dat de zoon inderdaad de moordenaar van zijn moeder is geweest. Een vreesachtige kettinghandelaar Kooper drinkt nu gratis thee Een 38-jarige inwoner van Rijswijk ver kocht een partij thee, buiten de distribu tie omf aan een winkelierster in Den Haag Deze vond een kooper voor 5 Kg. ad f 23 per Kg. Deze zocht en vond een nieuwen atnemer en sprak met hem af, op een be paald tijdstip, de zaak te verhandelen on der de klok op het Plein. De ontmoeting kwam daar tot stand. Doch toeu een tweetal mannen recht op de beide handelaren afkwam, nam de eer ste kooper de vlucht. Twee dagen is hij zoek geweest, toen meldde hij zich bij de politie. Hij verklaarde, gedacht te hebben dat er twee rechercheurs op hem afkwa- Het gevolg is, dat er tegen hem, den man uil Rijswijk en de winkelierster proces-ver baal is opgemaakt. Te Rijswijk is huiszoe king gedaan, en daar werd nog een partij thee aangetroffen welke in beslag is ge nomen. De onbekend gebleven laatste kooper is er met de thee, die nu gratis in zijn be zit is gekomen vandoor gegaan. PRODUCTIEVELDSLAG EN BIETEN - VRETERIJ. Bestrijding van aaskever en schildpadtorretje. Op verschillende plaatsen treedt in de bieten vreterij op van de platte, zwarte Een van je vrienden gezien „Jou De herbergier stond nu met zijn rug naar de toonbank. Hij droogde eenige glazen af en stapelde ze op een ruwe zijplank, be dekt met een linnen doek. Brazo schudde het hoofd. „Vrouwen en ik hebben al een heelen tijd niets meer met elkaar uit te staan", zei hij. „Je zult mij toch wel een borrel met je laten drinken 7" Brazo kocht haar een borrel, dien zij naar een der tafeltjes droeg hem uitnoodi gende haar te volgen. Hij ging tegenover haar zitten en keek haar met open, ernsti- gen blik aan. Zij was mooi, maar er was een ijzige :pot in haar oogen en lijnen van bittere er varing om haar mond. „Jou arme jongen spotte zij. „Heeft een vrouw je gemeen behandeld 7" „Vrouwen interesseeren mij niet", zei hij Wat natuurlijk beteekent, dat zij 't wel doen I" lachte zij. „Vertel mij wat je over komen is." Hij schudde het hoofd. Wat een verschil was er tusschen vrou wen I Deze had haar persoonlijkheid ver loren. Hij was even onverschillig voor haar als hij voor een man geweest zou zijn, die tegenover hem zat. Hij voelde voor haar niets dan een soort verachtelijk me delijden. Zijn gevoelens waren koud, dood. Maar als Ella tegenover hem gezeten had, zou hij opgewonden, gejaagd, verward en bleken zijn onder haar blikken. .Ik begrijp niet, hoe een vrouw jou ge meen kan behandelen", zei ze. Hij lachte norsch. „Hoor eens", zei hij vriendelijk, .doe geen moeite. Je kunt hier zitten en zooveel borrels krijgen, als je hebben wilt, Maar ik stel geen belang in je." Zij zat hem aan te kijken terwijl zij aan haar drank nipte. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1