J. Nog ai te geven: NECi-MIKKEN Z. „Zaden vriend" Gebr. DE BOO Dentoform OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN DE ZWITSERSCHE WIERINGERMEER. TERRA - NOVA. Selectiebedrijf TEXACO - PRODUCTEN OLIËN EN BENZINE. RUDSACK - PLOEGEN. toe, dan is de zee vaak voor baders (niet j messteken, een in het hoofd en een in de hiet te diep in verdiepen, want de vis- zwemraers) gevaarlijk, vooral als zij tot borsthoogte, erger nog tot den hals toe, in zee gaan. Waarom? De sterke rollers, brandingsgolven, stormen op de kust aan en breken, schuimkoppend op de banken. Het op pervlaktewater stroomt met kracht naar de kust toe, het terugkeerende water, de onderstroom, trekt zeewaarts. Een bader, die zich te ver in zee be geeft, kan door den bovenstroom voor over worden geduwd, de beenen kimnen door den onderstroom in tegengestelde richting worden weggetrokken. De ba der verliest het evenwicht, tuimelt om en rolt in den onderstroom, op den bodem zeewaarts. Het zoeken naar een omgeduikelden bader, door redders stuit in de wijde zee op groote moeilijkheden. Ga, als bader nooit verder in zee dan uiterlijk heuphoogtegaan tot borst hoogte en hooger heeft reeds menigeen met den dood moeten bekoopen. Denk er aan baders, dat de zeezijde van de tweede rij zandbanken vaak vrij steil j afloopt, baders komen dan onmiddellijk in diep water, wat hun noodlottig kan worden. Noordenwind. Bij Noordenwind, voor onze kust, hoofdrichting van Den Helder naar Rotterdam, kan het baden en zwemmen op onbewaakte stranddeelen meerma len noodlottige gevolgen hebben. Indien de wind eenige dagen krachtig uit het Noorden heeft gewaaid, ontstaan dik wijls op den bodem der zee, groote on effenheden en diepe kuilen. Stapt een bader onverwacht in zoo'n diepen kuil. dan kan hij het evenwicht verliezen de kans van verdrinken is dan zeer groot. Het zwemmen in de nabijheid van landhoofden (pieren) en golfbrekers levert, door den daar gaanden stroom, groote gevaren op. Men zij ernstig ge waarschuwd. Alle gegeven waarschuwingen gelden voor onze Noordzeekust. Aan de Wad denzee is de situatie anders. Daar loo- pen de banken meer of min schuin op de kust de Zuidwind is daar meer ge vaarlijk. 1. Als ge baden wilt en maar tot heuphoogte in het water staat, hebt ge acht te geven op den opkomenden vloed. Het water stijgt in een betrekkelijk kor ten tijd de mogelijkheid (vooral voor kinderen) bestaat, dat u niet kunt te- rugkeeren. 2. Wilt ge veilig baden en zwem men Wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee Ga dan alleen en uitsluitend baden en zwemmen, waar uitsluitend toezicht door ervaren bad- personeel wordt uitgeoefend. Ge kunt genieten, al wapperen de vlaggen uit het Noorden, Oosten, Zuiden of Westen, bij alle tusschenstreken bovendien. Gedraag u geheel naar de aanwijzin gen en raadgevingen van dat personeel. Zij weten de gevaren, die dreigen, beter dan u. Breng niet noodeloos en roeke loos de veiligheid en het leven van die trouwe menschen in gevaar. Bedenk dat velen van hen vader of moeder zijn. 3. Ga nimmer baden of zwemmen als ge bezweet zijt of kort na het mid dagmaal. 4. Ga bij voorkeur baden de laatste uren voor den hoogsten vloedstand. hartstreek, het leven benara. De jeugdige dader, die als een oppas sende jongen bekend stond en veel be rouw over het gebeurde toonde, heeft den dokter gewaarschuwd en heeft zich ter be schikking van de politie gesteld, die hem voorloopige bewaring heeft genomen. De getroffene laat zeven kinderen ach- r, van wie de dader de oudste is. 'Engelsche luchtaanvallen. Het A.N.P. meldt In den nacht van Woensdag op Donderdag vlogen eenige Engelsche vliegtuigen boven ons land zij wierpen hier en daar brisant- en brand bommen eenige woonhuizen kregen glas schade. Een boerenhoeve werd getroffen; twee koeien werden gedood. Dooden of gewonden onder de burgerbevolking zijn gelukkig niet te betreuren. UIT DE PERS. Ir. Mussert over den strijd tegen de Sovjet-Unie." In een extra-nummer van „Volk en Va derland'' noemt de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, in een artikel, dat het op schrift draagt .^Eindelijk, Europa zui vert het Oosten", het binnentrekken der legermachten van Duitschland, Roemenië en Finland in Rusland „de grootste daad, die Hitier als strateeg, als bouwer van het nieuwe Europa en als idealist tot nu toe heeft verricht. Het is op één na de laat ste phase van de wereldrevolutie, die in gang is." Na te hebben geconstateerd, dat Enge land van het vasteland is verdreven, ver volgt schr. },De vormen van het nieuwe Europa tee kenen zich al duidelijk af, de solidariteit groeit met den dag en dus kan het niet anders of dit Europa moet in het Oosten beveiligd worden. Het communistische Rus land kan nimmer een veilige Oostgrens zijn van het nieuwe Europa en zeker niet zoolang het zeggenschap heeft in de Oost zee. In het nieuwe Europa zijn de Oostzee en de Noordzee Germaansche binnen zeeën en aan de Germanen vijandige mach ten kunnen daar niet geduid worden." Ten aanzien van de geestelijke beteeke- nis van den oorlog tegen Sovjet-Rusland zegt de schrijver, dat het kapitalisme van 'Amerika uit denzelfden geest geboren is als het bolsjewisme en dat Amerika cn Rusland broer en zuster zijn. „Rusland stond en staat aan de overzijde hand in hand met de kapitalistische en Joodsche machten in Engeland en Amerika." Ten slotte betoogt schrijver, dat ook de Nederlanders thans hun houding hebben te bepalen of le herzien. Aan ons aller deur klopt de vraag Zijt gij vóór de Engelsche plutocraten, da Amerikaansche Joden en vrijmetselaars, de Russische bolsjewieken of zijt gij voor Duitschland, Italië, Roemenië, Finland, dus vóór Europa, dus vóór uw eigen vader land Wij Nederlandsche nationaal-socialisten hebben reeds lang gekozen en iederen dag orden wij gesterkt in het geloof aan de listheid van onze keuze, zoo deze sterking nog van noode mocht zijn. Van ganscher harte staan wij aan de zij de van onzen grooten Germaanschen broe der, van Duitschand, niet alleen als geest verwant, ook niet alleen omdat wij ons lots- en bloedverbonden wetèn maar te- ens als Nederlanders en Europeesche cultuur willen behouden." schers hebben hun mooie en zinvolle na men niet uitgevonden om er nog eens ju ridische knobbels mee te testen. Het kwam hierop neer, dat verdachte dienst deed als proefkonijn, want marechaussee Visser wist uit ervaring, dat ondermaatsche, die eenmaal de wal geroken hadden pootjes kregen en aan de wandel gingen, als hij er toevallig niet was en nu wilde men, dat het aanleggen met ondermaatsche aan boord, voorgoed uil was. Verdachte kende heele paragrafen uit het hoofd, waarop hij zijn recht baseerde. Daar zaten de heeren toch even van ie kijken. En in de nettJngescbiedenis wist hij door zijn verklaringen zooveel verwarring te stichten, dat Ldt oordeel van den deskundi ge aan zekerheid inboette Het ging over een aalkornet, dat een dwarskuil en tenslotte een wonderkuil werd, via nog enkele transformaties '1 enslotte bleek, dat vroeger voor iede re vorm van visscherij één uur werd toege slaan om te sorteeren. De Ambtenaar wist uit het heele geval distilleeren dat de verbalisant theore tisch gelijk had, maar dat de regeling in de practijk niet is toe te passen. Verd. had zijn beroep op de beroemde paragraaf aannemelijk gemaakt en de ambtenaar roeg dus vrijspraak. Mr. Frima wees er op. dat deze proef- konijn;-zaak een eigenaardig licht werpt op de wijze, waarop men tegen visschers op treedt. Op een gemakkelijke wijze wil men de schrik er in jagen De Kantonrechter wees evenwel op het groote belang van de voedselvoorzie ning, die door de onder-maatsche-handel in gevaar wordt gebracht. Evenwel was ditmaal het beroep van verdachte ge grond en werd hij van rechtsvervolging ontslagen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Dansen in openbaar weer verboden. Op grond der Verordening van den Rijkscommissaris no. 20/42 beveelt de commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, S.S. Gruppenführer, het vol gende 1. Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrek te vergunning worden hiermede ongel dig. 2. Overtredingen worden volgens de desbetreffende bepalingen van de veror dening gestraft. Deze verordening treedt met de be kendmaking voor de radio en in de pers in werking. JACHTGEWEER ACHTERGEHOUDEN. Het A.N.P. meldt Het Landesgericht te Den Haag be handelde eenige kleinere zaken. De ge broeders N. C. van B. en J. A. van B. uit Pijnacker hadden een geweer ach tergehouden, toen vuurwapenen moes ten worden ingeleverd. N. van B. had drie jachtgeweren en leverde er twee in. Het derde gaf hij zijn broer in be waring. omdat hij voor dit derde geen vergunning had. Hij durfde het daar om niet in te leveren. Op dit misdrijf staat feitelijk tuchthuisstraf. Omdat het hier een lichtgeval was en er slechts van een jachtgeweer sprake was, kwa men de gebroeders met 3 en 2 maanden gevangenisstraf er af. Zoom steekt zijn vader dood. Tijdens ruzie tusschen zijn ouders. Donderdagavond heeft zich te Halsle ren een familiedrama afgespeeld, dal een 40-jarigen man en vader het leven beeft gekost. Er ontstond ruzie tusschen man en vrouw. De 18-jarige zoon maakte zich hier bij zoo driftig, dat hij zijn vader met twee Ondermaatsche paling aange voerd en vrij gesproken Voor het Hoornsche Kantongerecht nam de hieronder volgende zaak een wel zeer errassende wending. Hierin stond de Ur- ker visscher J. K. terecht, die zelf znn boontjes dopte terwijl mr. Frima voor de juridische duit in bet zakje zotgde, te vens zijn ietwat obstinate cliënt op waar lijk gemoedelijke wijze in toom houdend. Den stoeren, verbolgen Urker werd ten laste gelegd ondermaatsche paling te hebben aangevoerd, i.c. in zijn bun te heb ben gehad toen hij reeds in de haven ge meerd lag. Het werd een ware stroom van vis- scherslatijn over allerlei soorten netten, die eigenlijk allemaal precies hetzelfde zijn, maar hun naam ontleenen aan de ma- waarop op een bepaald moment het net in zee geworpen wordt. Voor den leek was het schrikbarend in gewikkeld al die soorten- netten kwamen er aan te pas, omdat sommige met name in de wet genoemd worden. Wanneer namelijk op een bepaalde wij ze en in bepaalde tijd op 'n bepaalde ma nier wordt gevischt, dan krijgt de visscher nog één uur de gelegenheid, als hij reeds aan de wal ligt, om zijn vangst van de on dermaatsche le ontdoen. En hierop beriep zich het looze visschertje. Want 5 mi ten nadat hij had gemeerd, had hij reeds van den marechaussee Visser een bekeu ring aan zijn Ürker broek. De visscherij-inspecteur v.d. Goot werd als deskundige gehoord en zoo kregen we de ingewikkelde nettentheorie te hooren. Die was geweldig interessant. Zoo kan bijv een net eenige malen van naam verwisse len door de manier van uitzetten en van sleepen, zelfs de windrichting kan volgens verdachte voor een naamsverwisseling zorgen. De niet-visscher moet zich hier maar BRIEF VAN HARM AAN TEUN. Wierragen, datum postmerk. Beste Teun, Je brief, weerin je ongs vertelde dat Trijn zakt was voer de Middenstand gaf ongs 't gevoel, dat jullie deer erg veul spiet over hadde, en we kenne 't ongs begriepe maar deer moet jij nou niet nijdig om worre want zoo'n kien ken t niet helpe de ien is ommers zeningach- tig en 'n aar niet. „Dat zit 'm in 't gestel, zeil mien Trui, en d'r binne teugenswordig hoop menschke, die d'r last van hew- de broerde tijd het deer ok 'n hoop schuld an Ongs huurman meende ok, dat ie er last van had en kroop 'n week de kooi, maar hij at evengoed als 'n dieker, en toe het huurvrouw hem 'r op 't lest met de raatteklopper uutsloegen hij gilde en schreeuwde as 'n mager varken, maar hij had niet 't lef om leggen te blie ven en of de zeninge er nou metien uut- klopt binne, week ik niet, maar buur man werkt nou alle dage, dat 't 'n lieve lust is, en zingt 't hoogste lied, weermee ik maar zegge wil, dat 't voer sommige heilzaam werkt as ze 'n pak voer d'r broek kriege, om 'de kop 'r weer bij le hale. Deer is nou niet mee zeid, dat je zoo met Trijn ok doen moet niks hoor, je moet zoo'n kien kalmeere, en zegge „pak nou eer flink an en den kom je er wel want kennis is macht I" Dat ongervong ik in mien tuunlje hoe- veul as je op achter kom, as je t ntet weet. Ik hew van alles en nog wat zaaid, en alles hew ik toe onger de kunsimis gooid, je weet wel, van dat korrelige goed. Maar nou had je mien radijs boven de grond groeide ze verlegen erg blade as van boerekool, maar gien knolle. Wor- tele en uien woué heelekedal niks Ik geloof al mien leven, dat ik deer gien kunstmis opgooie moeten had, maar ia, deen is deen en zoo is 't nou, as je 't niet weet Deerom zeg ik „as je jong ben, móet je leere 1" Ik ben guster naar mien zeun Jan in de Meer weest twie lekke bangde onger- weg ze benne schoon óf, en nieuwe ken ik niet kriege, want op de distribusie zeg ge ze, dat ik ben plezierrijer en deer ken ne ze niet an beginne. Is dat effen wat moois Eerdaags zien je mij en Trui in de geitekar. Afein, met mien manke fiets an de bangd, had ik tijd om uut te kieken en nou kon ik wel zien dat de boel er veul last van de droogte had de garst, de peene, en het waidlangd, nou die konne nog best 'n paar donderbuitjes hewwe En zunig, dat de boere benne, sapper- dekriek, dat had ik in de gate Aars ble- ve de slootkangte nog wel 's op achter, maar nou worre ze net zoo netjes óf- nthoid en ófherkt, as gras van 't beste langd. Nou, ze hewwe gliek, want as we zoo op de winter anmoete zei 't er met veevoer nogal an krake. Nou, en datjs met 't menschke-ele dito ouwe schoene. - Zeg, voer dat ik 't ver geet, hë je nog 'n schofje ouwe irappele voer me Trui is er finaal deurheen, en ongs nieuwe benne nog niet klaar, en ir- appelekaarte had ik niet anvraagd. „Das stom", zei je wel zegge ja, zoo liekt 't ok, maar met al die otdeninge ken je uut- kieke, want je het zoo 'n honderd of wat gulden boete an je broek. Nou, tot ^ens En de groete van ongs baijegaar aan Mie. Je vriend Harm. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. WIERINGERMEER Oprichting Heemraadschap „De Wieringermeer." Burgemeester en Wethouders van Wie ringermeer maken bekend dat gedurende de maand Juli 1941, op de Secretarie der Gemeente te Wieringerwerf, voor belang- i hebbenden ter inzage ligt het ontwarp- besluit tot oprichting van het Heemraad schap De Wieringermeer en lot vaststelling an een reglement van bestuur voor ge noemd Heemraadschap. Bezwaren tegen dit onlwerp-besluit kun nen gedurende de maand Juli 1941 schrif telijk bij Gedeputeerde Stalen van Noord- Holland worden ingediend. Wieringerwerf, 28 Juni 1941. Burgem. en Weth. voornoemd, 9, SMEDING, Burgemeester. A, BLAAUBOER, Secretaris. Nieuwesluizerbrug gesloten. De Directie van de Wieringermeer te Alkmaar deelt aan belanghebbenden mede, dat de Nieuwesluizerbrug op VRIJDAG 4 JULI 1941 a.s. van 7 uur tot uiterlijk 19 uur gesloten zal zijn voor alle verkeer, behalve voor rijwielen en voetgangers. BÜIMZUIGERIJ. In de Schager Cou rant van Woensdag j.L komt het volgende bericht voor Voor de bewoners ccn strop. Door het oprichten van een Centrale Keuken kunnen de bewoners het zooge naamde vrijbankvleesch niet meer beko men, daar het nu voortaan bestemd is voor die keuken. Wij hebben fer bevoegde plaatse geinfor meerd naar de waarheid van dit beTicht. Men deelde ons mede, dat dit bericht van A-Z duimzuigerij is. Men verzoekt ons dan ook dit bericht te willen tegenspreken. Chr. Plattelandsvreuwenbond Afd. Wt-Meer Donderdagmiddag 3 Juli a.s. belegt bo vengenoemde vereeniging een bijeen komst in Hotel Smit te Middenmeer. Door een vertegenwoordiger van de Leverss' zeepfabriek uit Rotterdam zal 'n causerie gehouden worden over hel onder werp „Algeheele waschbchandeling." Een actueel vraagstuk in dezen tijd. Het Witte Kruis. De Afdeeling Wieringermeer van het Witte Kruis zal Donderdagavond 3 Juli a.s. in Hotel Smit te Middenmeer een ledenver gadering houden. Politie, Gevonden een vulpen en huis sleutel. Inl, Politie Slootdorp, Rectificatie. De heer K. Postema werd niet benoemd bij de Crisis controledienst, zooals wij in een voorgaand nummer schre ven, doch werd aangesteld als controleur Prov. Voedselcommissie. Ce vroege aardappelen zijn op tijd. Hoewel de gewassen en tuinbouw vruch ten over het algemeen eenige weken later zijn dan het voorgaande jaar, zijn de vroe ge aardappelen vrijwel op tijd. Door verschillende tuinders werd dezer dagen reeds gerooid. Kwaliteit en kwan titeit stemmen to tevredenheid. Geslaagd voor het toelatings-cxamen Gem. Lyceum Den Helder. Als een bewijs dat het onderwijs, gege ven aan de Chr. Nat. Scholen in de Wie ringermeer, aan de gestelde eischen vol doet, moge blijken uit onderstaande. Van de vijf candidaten van deze scho len voor het toelalings-examen aan hel Gem. Lyceum te Den Helder, slaagden allen. Het zijn de volgende jongelui Adolf Smit Lucas Bosker Fokke de Jong en Hinke Zoodsma te Slootdorp en Pieter Dieleman te Middenmeer. Maatschappij van Levensverzeke ring en Lijfrente Opgericht 1857, Zuiver onderling Nederlandsch Staatstoezicht. GEMENGDE VERZEKERING Verzekering tegen KOSTprijs Gunstige Polisvoorwaarden Kantoor voor Nederland Heerengracht 514, Amsterdam C.y Telefoon 45458 Inspecteur E. M. van Schaaik, Platanenlaan 21, Bloemendaal. Telefoon 22595. Wie zeker v/il zijn van een gezond gewas bestelt zijn bij het SPECIAAL BLANKE EIGENHEi MER Selectiebedrijf Alleen eigen teelt. Met stamboomteelt Uiterst strenge selectie. Onder controle der N.AK. Prijs voor een ieder gelijk franco thuis. MIDDENMEER C 41. Tel. 21 Kantooruren Wieringerwerf. 8—12 en 2—6. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD heelt steeds succes. POSTSTRAAT 8, MIDDENMEER Telefoon 50. voor licht en krachtleiding. Enkele gebraikt door Zaaimachines. M. W. KUIPER, Landbouwwerktuigen, HALFWEG, Telef. 485. TE KOOP een partij KNOLRAAPPLANTEN en twee zware BIGGEN. L. F. W. POODT, 'Tusschenweg, Middenmeer. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING SFREEKDÜR DONDERDAG VAN HALF 10 TOT HALF 12 UUR. CAFE ,,'T VOSJE," C. SLIK, Markt Schagen. Bloemwerken voor elke gelegen heid. Luxe Vazen en Steen goed ruim gesorteerd. C. TRAPPEL's Bloemenmagazijn Tel. 53 MEDEMBLIK. Giro 348873. Alle land en tuinbouwzaden. TE KOOP een in prima staat verkeerende TRACTOR - BINDER (ALBION) compleet met buitenverdeler, wegens overcompleet tegen redelijken prijs. Te bevragen bij A. C. v. Nieuwenhuijzen, Koggenrandweg, Middenmeer.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2