VLEKKEN parapluie KNIP-PATRONEN MODERNISEEREN helpt punten sparen Jonge spinazie slinkt zeer, dat weten wij allen. Wat iedere huisvrouw evenwel niet weet is, dat men deze gezonde groen ten kan strekken, indien men 3 a 4 eet lepels havermout in een deel van het kookwater laat weken en daarna de ge hakte spinazie toevoegt om alles met een klein klontje boter door te stoven. We kunnen ons thans bij de aanschaf fing van nieuwe kleeding niet steeds rich ten naar den kalender, doch hebben behal ve met onze beurs ook en vooral rekening te houden met onze textielkaart. Aanbeveling verdient het om te begin nen met onze kleerkast aan een grondig onderzoek ie onderwerpen, om daarna vast te kunnen stellen wat hoog noodig ver nieuwing behoeft. Zonder een verdeeling te maken van de beschikbare punten loo- pen we kans, aan het einde der periode te kort te komen om eventueel in dringende behoefte van een of ander te kunnen voor- zix. Begonnen wordt dus met eerst na te gaan, wat voor moderniseeren in aanmer king komt. Een voordeel is, dat garnituren, kantstof èn couponnetjes zijde van ten hoogste 90 c.M. geen puntenoffer noodig maken. Vesten en passen van ander mate riaal zijn steeds een goede oplossing om oud tot nieuw te maken: men kan zelfs ge- heele voorpanden of een tusschenbaan over de langte der japon van een contras- teerende kleur of stof verwerken. Wellicht levert een blouse, die niet meer gedragen wordt, het materiaal om een voorjaars japon te moderniseeren of wel een zomer mantel. Onze schets geeft een japon te zien, die van een mantel gemaakt is. In het voorgedeelte van den rok zijn enkele plooien gestikt, terwijl plastron en opge stikte heupstukken van den rok van een niet te zware wollen ruit gemaakt zijn. Aardig is de afgeronde lijn der heupstuk ken even boven de taille, terwijl de opge stikte bies een zeef aparte halsafwerking geeft. Het geheel maakt een zeer geslaag den indruk en leent zich uitstekend om als wandeljapon gedragen te worden. De mogelijkheden tot moderniseeren zijn schier onuitputtelijk en naarmate men zijn fantasie meer laat werken, zal blijken, dat men heel wat punten en geld, kan be sparen, omdat de aanschaffing van nieuwe kleeren er door voorkomen kan worden. UeAw-ijdeAen van 500 gram geschilde aardappelen geeft 150 gr. afval, terwijl een zelfde hoeveel heid in de schil gekookte aardappelen slechts 50 gr. aan schillen weegt. Geeft dit in een tijd, waarop alles berust moet wor den, niet le denken? Men kan de gekookte aardappelen zelfs met schil opeten; Hoe wij ons tegen pluvius beschutten Wanneer het in onzen tijd regent, neemt de moderne vrouw uit haar handtasch een klein pakje, dat zich, na uit elkander ge vouwen te zijn, ontpopt als een fijne, door zichtige regenhuid en een lange cape blijkt te zijn, die haar kleeding geheel °n al be dekt. Veelal heeft 'ze cape zelfs een capu chon van hetzelfde materiaal. Ziedaar de meest moderne bescherming tegen den re gen, die, als wij de voorspellingen mogen gelooven, een oude getrouwe, onze para pluie, min of meer op den achtergrond zal dringen. Eertijds werd een parapluie beschouwd als een voorwerp van grooten vooruitgang der cultuur, dat vole gedaanteverwisselin gen heeft ondergaan. Reeds vóór men dit „scherm" kende, dat in zijn meest primitie ven vorm van omstreeks de negende eeuw dateert, hebben de menschen allerlei pogin gen in het werk gesteld, om zich tegen den repen te beschermen. In de vroegste tijden droegen de vrouwen van het oudra China soeciale regenkleed ine. bestaande uit een soort zijden mantels met dito 1die haar be schermen tegen den r?"cn. In Egypte werden omhulsels tegen den regen van een bepaalde rietsoort gevloch ten, terwiil die der dames met decoratieve ornamenten versierd waren. De Grieksche vrouwen hadden het nog gemakkelijker, aangezien zij bij een plotseling optredende regenbui den overslag van haar rijk ge plooide gewaad over het hoofd trokken. Primitieve volken dragen heden ten dage nog de meest vreemdsoortige regenklee- ding. doch omhulsels van gevlochten riet handhaven zich nog vaak. Indianen be schermen zich tegen den regen door hoofd en de schouders met buffelhuiden te be dekken. Het begin van de familie- parapluie. Ook in Europa gebruikte men, voordat de parapluie zijn glorierijken intocht hield, een ander afweermiddel tegen den regen, nl. regen- of hoofddoeken, die in de 15e en 16e eeuw zeer populair waren en zelfs ten deele nog in de 19e eeuw gedragen werden. Zij behoorden zelfs bij verschil lende volksdrachten, evenals de „huik", die niet alleen het hoofd, doch ook de schouders bedekte. Volgens de overleveringen heelt de abt Alkuin uit Tours, die een vriend en raad gever van Karei den Groote was. voor het eerst de naraplum in Europa ingevoerd. Deze abbé, die in 804 stierf zond twee jaren vdóc dood een -en en bisschop van Salzburg met wien hij zeer bevriend was. Nog thans bevindt zich in het archief van Salzburg een brief, dien de abt aan zijn geschenk toevoegde, waar in o.a. voorkomt: ..Tch sende Dir ein Regcn- dach. damit es von Deniem vera'-rungs- wiirdigem Haupte den Regen abhalte Met dit eerste Domneuse „regendak kon de ie-schoD ov'mvr.- den hardnekkigsten Salzhurger „Schürlre«en" trotseeren. Maar na deze eerste uitvinding van een regen scherm verliepen er noe ongeveer duizend jaren, alvorens dit nuttige voorwerp zich inderdaad als „gemeengoed" wist in te bur geren. Pas in de 18de eeuw was men zoover, dat ieder gezin een reeorscherm van groote afmetine in zijn b**" tr„i verheugde men zich r ,_.,n rbezit, dat niet al leen van bijna onverslijtbaar materiaal was vervaardigd, doch tevens zoó groot, dat va der, moeder en een of twee kinderen er plaats onder vonden. Een flatteuze, jeugdige dracht In den loop der tijden heeft mevrouw Mode ook haar rechten en haar invloed la ten gelden op deze onmisbare bijkomstig heid de parapluie. Het leeren regendak heeft inderdaad vele gedaanteverwisselin gen ondergaan, zeker niet minder dan wat onder de heerschappij der Mode valt. De vorm is gebleven, doch het zware ge vaarte. dat op een ijzeren stel rustte, heeft zich allengs gewijzigd en sommige para- pluies zijn bijna zoo licht als „een veertje. Or.ze oude getrouwe heeft zich vele experi menten moeten laten welgevallen, was zelfs eertijds voorzien van „vensters", opdat de draagster geen gevaar zou loopen bil het oversteken van drukke straten. Weer an dere uitvinders meenden, dat een parapluie het best van doorzichtig materiaal gemaakt zou kunnen worden: en nok zien wij ze thans dragen in levendige kleuren met bij passende capes. De tiide-- -mderen en parapluie en re genmantel of cape met capuchon zijn ge duchte concurrenten geworden, terwijl de regenk'apjes ook een duit in het zakje wer pen. Inderdaad willen wij het practische nut van een parapluie niet onderschatten, doch vooral bii stormachtig weer is het soms heel moeilijk om dit voorwerp m be dwang te houden. Regenkleeding heeft tot taak, zooveel mogelijk te voorkomen, dat we doornat worden: en hierin voorzien inderdaad de practische regenmantels en capes en capu chon en ook de kapjes met schouderstuk. Aangezien we evenwel, op deze wijze ge kleed, niet overal kunnen verschijnen, zal de parapluie zich toch blijven handhaven, als een oude getrouwe, die we niet kunnen missen. De invloed, dien de mode doet gelden op de regenkleeding, heeft ongetwijfeld zijn goede zijde, want zelfs de meest trooste- looze regendag vermag het stadsbeeld op te vroolijken door de kleurige parapluies en regenkleeding, die de draagster flatteert en jeugdig maakt. Een feit, dat we nie^ an" 'ders dan kunnen toejuichen;! want daar voor zijn we nu eenmaal vrouwen, niet waar? Vlekken kan men slechts dan met succes doen verdwijnen, indien ze pas ontstaan zijn en men de herkomst kent. Zelfs indien men een kleedingstuk in een stoomerij laat behandelen verdient het aanbeveling de herkomst der vlekken te kennen. Gaat men zelf aan het experimenteeren, dan moet men weten of het vlekkenmiddel de stof niet te zeer aan zal tasten. Uit niet geverfde stoffen zijn vlekken dan ook het gemakkelijkst te verwijderen. Voorzichtigheidshalve zal men het aan te wenden preparaat eerst op een stofrestje dienen te probeeren. Alvorens wij enkele wenken en raadgevingen laten volgen wil len wij eerst met nadruk zeggen, dat er geen universeel middel is, dat alle soorten vlekken uit allerlei weefsels zal doen ver dwijnen. Het gaat er mede als met beproef de huismiddeltjes, lindebloesem thee moge probaat werken in geval van verkoudheid, tegen winterteenen helpt zij evenwel niet! Waaraan kan men de oorsprong van _«mmige vlekken dan wel herkennen? Meestal maakt men vlekken op de kleeren bij het koken of bij het eten, dit is dus reeds een punt, waarmede men rekening heeft te houden. Deze vlekken bevatten meestal iets, suiker, eiwit of een mengsel van beide stoffen. Eiwit en suikervlekken hebben, droog zijnde, een min of meer stijf oppervlak. Vetvlekken breiden zich uit en doordringen het weefsel, bovendien her kent men vet evenals olie en bloed vlekken, aan de lucht. Bij verschillende andere vlekken zal het geheugen ons wellicht te hulp komen, men zal zich b.v. herinneren, wanneer men thee. wijn. limonade enz. gemorst heeft. Ieder kleedingstuk moet, alvorens het gereinigd wordt, goed geklopt worden, waarna flink borstelen, aangezien de op lossing, die men denkt te gebruiken zich anders met de stof verbindt. Alvorens tot de behandeling over te gaan, legt men on der de vlek een schoon, meermalen opge vouwen doekje, bij donkere stoffen even tueel een lapje van dezelfde stof. Teere weefsels kunnen vanzelfsprekend slechts voorzichtig behandeld worden: men kan er niet zoo als over stevig materiaal krachtig over wrijven. Meermalen ontstaat een kring na het opdrogen van de vlek, meestal omdat men te veel van het reini gingsmiddel gebruikte. Men dient de be treffende plek dan boven een kom met wa ter te houden, opdat de damp op het weef sel in kan werken. Ten slotte noemen wij enkele middelen, om bepaalde vlekken te verwijderen. Tr""chtenvlekken worden eerst met koud vo"M!f cemaakt. daarna houdt men de -'"k ovp- r>en ketel water. Zij laten zich ook veelal verwijderen met citroensap en op tafelgoed met waterstof- peeroxyde. Versche grasvlekken op. katoenen weef sels worden met een deel ammoniak en 9 deel en water verwijderd. Rooden wijnvlekken bestrooit men met zout en druDpelt hierop wat azijn; ook kun nen zij met citroensap behandeld worden. Inkt- en roestvlekken worden eerst met water vochtig gemaakt, daarna strooit men er een weinig zoutzuur od en houdt de vlek boven een stoomenden ketel water dit geldt alleen voor wit goed. Likeurvlekken wascht men met warm water uit evenals alle suikerhoudende vlekken. Vetvlekken worden op verschillende ma nieren verwijderd. Men legt een stuk vloei papier op den strijkplank, hierover komt het bevlekte kleedingstuk, waar men met een niet te warm ijzer overheen strijkt. Natuurlijk op den verkeerden kant indien het wollen stof betreft. Voorts kan men benzine en tetra gebruiken en voor wollen stoffen ook spiritus en ammoniak. Olievlekken worden .met terpentijn ver wijderd en wanneer zij versch zijn met spi ritus. Stofvlekken in heerenpantalons worden met aardappelwater afgewreven, waardoor het weefsel bijzonder opknapt. Hout biedt de grondstof fen voor nieuwe materia len van de aldus ver kregen kunstzijde worden elegante avondjaponnen gemaakt! TWactiicHe tvtauutm behagen, iaad maakt, die aan den achtoi'kant wordt aan- gestikt en aan de voorzijde met knoop en knoopsgat sluit. .fUs handvaten neemt men smalle reepjes Ifjseij, die op de tasch gestikt worden. De tastth bovenaan rechts is van hét stroo van de hoeden gehaakt, terwijl die onderaan van een restantje van markiezen- stof gemaakt is. Aardig is het taschje (links) dat van fantasie band of lint ge maakt kan worden. Men stikt de reepjes langs den z-elfkant op, voert het taschje. met dunne zijde, haalt het aan onderkant in en werkt "net van b oven af met een schuif, waardoor lint of dy n koord gehaald wordt. Aangebrande groenten worden onmid dellijk in een anderen pan overgedaan, zonder iets van hetgeen aan den bodem zit af te nemen, daarna voegt men er rau we geraspte ui aan toe, waardoor veel van den onaangenamen smaak verloren gaat. Gerimpelde, oude aardappelen worden een half uur in water gezet, waarna zij weer geheel stijf worden. Ook radijs, die slap is geworden, legt men eenigen tijd in water. Afwerken van kleedingstuk- ken met schuine biesjes is iets, waar vele, niet zeer gerouti neerde naaisters tamelijk tegen op zien. Toch is het niet zoo'n heksenwerk als men veelal meent, het komt er evenwel op aan, dat de biesjes precies ge knipt worden, aangezien zij zich dan beter aan den vorm van een hals, armsgat enz. aanpassen. Het knippen en aan elkander zetten der reepen, alsmede het op de stof naaien geeft neven- gaande afbeelding op duidelijke wijze te zien. Men neemt een stuk stof, waarvan boven- en zijkant recht zijn en trekt op donkere stof met licht krijt (op lichte stoffen donker) langs een lineaal lijnen, die allen even ver van elkaar verwijderd zijn, daarna knipt men de reepen nrecies op de lijnen af. Rechts kan men zien hoe de reepen met een stiknaad verbonden zijn, en er na het uitstrijken uitzien als de midden afb. Om een schuin biesje tegen te naaien stikt men het eerst aan den rechter kant van een onderhand zijnd stuk op, daarna wordt de naad uitgestreken en geeft men bij een sterke ron ding hier en daar knipjes. Biesje plat op de stof leggen, langs bovenkant rijgen en met kleine steekjes, waarbij slechts enkele zoodat we ons eerst, willen overtuigen of hier of daar geen materiaal te vinden is, waarvan we een ta:;ch kunnen maken. We krijgen een omhulsel van de tennisracket in het oog en bemerken, dat het boven deel danig gesleten is. De practische t:asch (links) kan van dit stevige omhulsel gemaakt worden. Aan de boven-ronding vrordt een 30 c.M. breeden inknip gegeven, waarna dit split met dun leer of band wordt omgeboord. Vervolgens knipt men den. onderkant, rechts en stikt de voormalige opening (zie voorkant) dicht Aan zijkanten en bodem, wordt een reep stevig linnen tusschen gestikt, waardoor de tasch meerdere Tuimtie biedt. Van het smalle gedeelte wortlt den overslag ge- Waarom vergen vele vrouwen toch on- noodig veel van haar „onderdanen" door bij verschillende werkjes, die zittende ge daan kunnen worden te blijven staan? Aardappelschillen, zilver poetsen, en zelfs strijken kan evengoed gedaan worden terwijl men zit! van de bovenstof opgenomen worden, op- draden naaien. Voor jaar skleeding Eenvoudige versieringen ge ven een persoonlijk cachet aan kinderkleeding en leenen zich tevens om een aparte noot te verleen en aan klee- dingstukken, die van tweeër lei stof gemaakt zijn. Op ve ler verzoek plaatsen wij dit maal twee meisjesjurken en een jongenspakje. Succespatroon Prijs 35 cent. Jurk bestaande uit een recht rugdpel en ingeperste plooien aan voorzijde, die aan het bovendeel en aan de taille bijeengehouden worden door kleine kruissteek motieven, waardoor een apart effect verkregen wordt. Ook op de plooien, die de ruimte verde len aan mouwen herhaalt zien deze garneering. Rond kraag je, eventueel van donkerder materiaal. Patronen voor meisjes van 8_10 er' 10—12 jaar. Succespatroon Prijs 35 cent. Jurkje met ingehaalde ruim te aan de schouders, die even- tueel geschmokt kan worden. Indien de stof niet reikt kan men een middengedeelte van donkerder materiaal als tusschenbaan- tje aanbrengen en zijkanten garneer en met het aangegeven siersteekje. Smal kraagje en pofmouwtje. ar Patronen voor den leeftijd van 4 6 en 6—8 jaar. Succespatroon. Prijs 35 cent. Linnen jongenspakje van twee kleuren linnen gemaakt met middenstuk van het materiaal van den broek, waarlangs een randje van sierstcken wordt gewerkt als aangegeven is. Ronde halsafwerking en gladde mouwtjes. A 696 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwiss of in post. zegels, mits deze een waarde hebben van VA, 3 of V/2 et Huisvrouwen zullen thans meer dan ooit naar mogelijkheden omzien om oud tot nieuw te verwerken. Zulks geldt niet al leen ten opzichte van de kleeding, doch ook voor allerlei verbruiksvoorwerpen. Noemen we b.v. een "steeds meer onmis baar geworden artikel, de tasch, die we 's zomers als wij er op uittrekken volstrekt niet kunnen missen. Nieuw aanschaffen is zelfs zonder punten mogelijk, doch hier voor is noodig, da,t in de beurs getast wordt,

Wieringer courant | 1941 | | pagina 8