SELECTIE riiftmeer J.T.Ü.K00I PUROL ZAL DE HENGST TER BESCHIKKING STAAN. Telef. 1 Slootdorp gen bereikt. De slag zelf werd in hetj weermachtsbericht gekenschetst als „tot dusver de grootste vernietigingsslag aller tijden." Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat dit resultaat nog kan worden overtroffen en toch werd in het bericht van gisteren uit het hoofdkwar tier van den Führer de vemietigingsslag ten Oosten van Bialistok „een beslissing van wereldhistorische beteekenis" ge noemd. Opmerkelijk hierbij is de aangegeven verhouding tusschen het aantal ge maakte gevangenen en het aantal der gesneuvelden. Zij zijn kenmerkend voor het karakter van den tegenwooröigen strijd aan het Oostelijk front. Na een schatting van de na alle gevechten aan het Oostelijk front opgegeven ongeloo- felijk zware vernietigingscijfers en de cijfers van den buit komt men tot het resultaat, dat zonder twijfel het gros van het door de Sowjets gebruikte ma teriaal voor hen verloren is gegaan. Op vallend hierbij is de vernietiging van bijna 5800 pantserwagens der Sowjets, welks verlies als gevolg van de relatief geringe productiecapaciteit der Sowjet industrie binnen afzienbaren tijd in het geheel niet kan worden gecompenseerd. Vergelijkt men de genoemde cijfers van vernietigde of buit gemaakte stukken stukken geschut met het aantal, dat na het beëindigen van den veldtocht in Polen in een samenvattend bericht van het opperbevel der weermacht van 23 September 1939 werd genoemd, dan is het thans verkregen resultaat bijna dub bel zoo groot. Steeds opnieuw moet er de nadruk op worden gelegd, dat üe tegenwoordige veldtocht in het Oosten een strijd is tegen een overvloed van menschen en tegen een overvloed van materiaal. Wanneer de in aantal zwakkere Duit- sche weermacht toch reusachtige suc cessen weet te behalen en vorderingen weet te maken, dan bewijst dit haar superioteit wat betreft de menschen en het materieel. De gevechten aan het Oostelijk front, die evenals tot dusver gekenmerkt wor den door een hardnekkigen tegenstand der Sowjettroepen ondervinden thans overigens ook den invloed van de weers omstandigheden. Uit het gebied rondom Lemberg worden zelfs sneeuwstormen gemeld. Toch rukken op den rechter vleugel de Roemeensche en Hongaarsche formaties, evenals de Duitsche troepen aan de overige deelen van het front voortdurend op. Op den noordelijken vleugel wordt thans voorbij de Duna met succes opgerukt en ook de Finsche aan vallen maken goede vorderingen. 'beveiligt tegen zonnebrand. Voorkomt rood worden en vervellen Doos 30-6Q,Tube 4-3ct. TOESTAND IN SYRIË VERSCHERPT. Vichy, 3 Juli. (D. N. B.) Volgens de hier ontvangen berichten is de toestand in Syrië verscherpt. Britsche troepen hebben uit Oostelijke richting verschei dene aanvallen ondernomen. Ook werd een aanval gedaan uit het Noorden, waar Britsche strijdkrachten over Dzjezdjeze zijn opgerukt om met de Fransche troepen in contact te ko men. Voorts hebben de Britsche troe pen, die voor den aanval op Palmyra bestemd zijn, de laatste 24 uur verster king gekregen. De bomaanvallen op Beiroet worden voortgezet. De vijandelijke vliegtuigen hebben vooral het hotel, waarin de hoo- ge commissaris, generaal Dentz, zijn intrek heeft genomen, onder vuur geno men, De commissaris is ongedeerd. Men krijgt hier meer en meer den indruk, dat de Engelschen het gemunt hebben op generaal Dentz en zich daar bij van talrijke spionnen bedienen. PALMYRA IN SYRIË GEVALLEN. Vichy, 3 Juli (D.N.B.) Het Fransche legerbericht meldt de inneming van Palmyra door de Engelschen. Een Britsche afdeeling, uit Irak, af komstig, heeft vanochtend de Syrische grens bij Teil Kotsjek overschreden en gepoogd langs de spoorlijn naar Mosoel op te rukken. In het bergachtige deel van den Zuid- Libanon heerschte aan beide zijden bedrijvigheid van patrouilles en artille rie. SOWJETLEIDERS ZOUDEN VISUM VOOR IRAN HEBBENAANGEVRAAGD. Stockholm, 3 Juli. (D. N. B.) In een bericht uit Instanboel publiceert „Af- tonbladet" het naar het heet van goed ingelichte zijde afkomstige bericht, dat Stalin, Molotov en Worosjilov een visum zouden hebben aangevraagd voor Iran, daar zij zich via Iran naar Britsch-In- dië of Egypte zouden willen begeven. „Aftonbladet" publiceert dit bericht onder het opschrift „Heeft Stalin zijn pas in orde gemaakt BiNNENLANDSCH NIEUWS. Twee gloeiende oogen hebben haar bedrogen Deze week open we met een interes sant geval een drama in zakformaat, waar boven het Nwsbl. v.h. Oosten zette Twee gloeiende oogen hebben haar bedrogen. ....Ze keek me met zoon paar gloeien de oogen aan, aldus het relaas van de Edensche dienstbode, mej. B. over het be zoek, dat zij Zaterdag j.1. ontving van een donkerharige zigeunervrouw, „dat ik op eens niet meer wist, wat ik deed.." Het geval speelde zich af op de Stations weg te Ede, waar de keukenprinses van een der villa's toen zij na een bescheiden belle tje de deur had geopend, zich geplaatst zag tegenover de zigeunerin die vroeg of er bij geval nog stoelen te matten waren. Toen daarop ontkennend werd geantwoord, lan ceerde de bezoekster onmiddellijk het voor stel verleden, heden en toekomst van het dienstmeisje te ontsluieren. Het meisje, blijkbaar van oordeel, dat erleden en heden voor haar zelf geen gehei men hadden, de toekomst ook wel zónder voorspelling werkelijkheid zou worden, ging niet op het voorstel in. De schoone gitane bleef echter aanhouden en gaf bij voorbaat een gratis staaltje van haar zwarte kunst door even te vertellen tot welke kerk het dienstmeisje behoorde, hoeveel geld zij bo ven op haar slaapkamertje had en dat be trokkene ook nog in het bezit was van een gouden ring. De keukenprinses was stom verbaasd over deze blijken van helderziendheid, want - de genoemde feiten klopten nauwkeurig met de werkelijkheid en, hierdoor vermoedelijk in eens vatbaar geworden voor verdere sugges tie, ging zij achtervolgd door de reeds in de aanhef aangeduide blik uit „de gloeiende oogen" de trap op naar boven, waar zij haar geld, zes guldens, benevens haar gouden ring te voorschijn haalde.. De zigeunerin ver trok even later met de contanten en het vingersieraad. Het dienstmeisje dat allengs weer bij haar positieven kwam, begreep dat zij het slacht offer was geworden van de sluwe waarzeg ster. Zij vertelde het geval aan haar fami lie, die op haar beurt den werkgever van de gedupeerde op de hoogte bracht, waarna ook de politie in de zaak werd gemengd. Aangezien het signalement van de waar zegster bekend was lukte het de Renkum- sche politie al spoedig de vrouw aan te hou den de ring en het geld werden nog in haar bezit aangetroffen en in beslag genomen De inlevering van metalen voorwerpen. Hoofd museum-deskundige beslist over kunstwaarde. Betreffende de inlevering van metalen be vat de Staatscourant van Donderdag nog de volgende bijzonderheden j „Onder „openbare monumenten en ge- denkteekenen op graven" worden mede be grepen gedenkplaten e.d. Onder „kerkklokken" worden mede begre pen torenklokken encarillons. Onder „museumstukken" worden verstaan voorwerpen, deel uitmakende van de verza melingen van alle musea en andere collec ties die worden vermeld in den vanwege het Dep. van O., K. en W. in 1938 uitgege ven gids „De Nederlandsche Musea/, bene vens de voorwerpen, die vermeld staan in de door het Dep. van O., K. en W. uitgege ven „Voorloopige Lijst van de Nederland sche monumenten van geschiedenis en kunst" Ook worden als museumstukken be schouwd voorwerpen, deel uitmakende van gods- en gasthuizen en van andere particu liere instellingen of personen die niet in deze gids worden vermeld, mits zoodanige verzameling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofdmuseumdeskundige wordt erkend. Onder verzamelingen van particulie ren worden niet verstaan de handelsvoorra den van antiquairs en kunsthandelaren. Onder „hetgeen behoort tot eenige volks dracht" worden ook begrepen bestanddee- len van tuig van last- en trekdieren, voor zoover daaraan uit een oogpunt van volks kunde bijzondere beteekenis moet worden toegekend. Onder „ordeteekenen en eereteekenen" worden mede verstaan gedenk- en eerepen ningen, voor zoover deze een bijzondere historische of kunstwaarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn gelden ook beeldhouwwerken en voorwerpen van kunstnijverheid, die niet als massapro duct te beschouwen zijn, maar zijn ontwor pen door algemeen als zoodanig erkende kunstenaars. De beslissing of er sprake is van museum stukken berust bij den ondervoorzitter van de Rijkscommissie van advies inzake de Musea, de hoofdmuseumdeskundige. Gouden dagen in het Urkerland. De laatste visch brengt veel geld op. Het Urkerland geeft de laatste visch. Al kleiner wordt het wateroppervlak in het gebied, dat spoedig cultuurland zal zijn, al grooter worden de drooggevallen gron den langs de kust. Voor het laatst varen thans de visschers in dit gebied uit om de dure visch te bemachtigen. Leek het er in het begin wel op dat de buit niet groot zou zijn, thans kan gezegd worden, dat de resultaten heel goed zijn. Sterker nog sommige visschers maken gouden dagen. Vooral de visschers van Vollenhove, die zich intensief op dit „leegvisschen" van het Urkerland toeleggen, profiteeren er van. Ook de visschers uit Kuinre en Blok zijl doen er aan mee. Een groot deel van de Lemster vischers is echter op het IJssel meer gebleven, blijkbaar aangemoedigd door de goede palingvangsten. En de resul taten daarvan waren in het Urkerland aan vankelijk verre van bemoedigend. 's Maandagsmorgens vaart de Vollenho- ensche vischersvloot door het randkanaal naar De Voorst, om daar door de nieuwe schutsluis in het Urkerland te worden gela ten. Ze keeren dan pas Zaterdags terug naar Vollenhove en de haven, dus heel de week leeg is. En die geheele week worden in het Urkerland goede vangsten gemaakt. De vischkoopers varen in vletten rond om den visschers hun vangsten af te koopen. De opbrengsten zijn goed en de visschers doen dus goede zaken. Bovendien ontvangen zij ook voor de ondermaatsche visch nog n vergoeding. Deze zal later namelijk als pootvisch in de binnenwateren worden uit gezet. Wees niiAte piete-leuterig I De fj^S voor het persoonsbewijs. Men meldt van bevoegde zijde De foto voor de- persoonsbewijzen levert nog voortdurend moeilijkheden 'op. Artikel .an het besluit persoonsbewijzen noemt alle eischen waaraan de foto, welke bij het afhalen der persoonsbewijzen moet ingele- erd worden, zal dienen te voldoen. Het is gebleken dat de meeste dezer ei schen geen moeilijkheden van belang ver oorzaken, doch dat over een daarvan bij herhaling wordt gestruikeld „De afbeel ding van het hoofd, moet 2 cm. in door snede of grooter zijn." Het is inderdaad waar, dal in deze eisen van een minimum, zijnde twee cm. sprake Wie er op uit is, zich angstvallig aan het minimum te houden en er met geen haarbreedte bovenuit gaat, moet zich niet erwonderen, als blijkt, dat hij er precies met een halve haarbreedte onder is geble- i. Wie er een sport van maakt grensge vallen op te zoeken, loopt gevaar, in 'n on bewaakt oogenblik de grens te overschrij den. Wanneer men om een of ander motief op zijn stuk staat en er voor waakt het hoofd vooral niet grooter dan twee cm. te doen afbeelden, zullen zich ongetwijfeld moeilijkheden voordoen. Er komen dan van die vragen voor dag, welke niet steeds met stelligheid re beantwoorden zijn, maar ook niet beant woord behoeven te worden, indien men ei naar wilde streven, een royaal gebruik te maken van de ruime marge, welke in de woorden „of grooter" gelaten is. Houdt men krampachtig vast aan de twee cm.- cisch dan zou men inderdaad kunnen twijn en, of het hoofdhaar geheel of ten deele, ïn voor welk deel dan wel mag worden meegeteld, of een onderkin gerekend mag worden te behooren tot het hoofd, of een sikje kan worden weggedacht en een ring baard moet worden meegerekend. Men kan met eenige fantasie tientallen dergelij- lijke vragen construeeren zij zijn onder houdend voor de lange winteravonden en de kinderen zijn er uren zoet mee. Houdt men echter rekening met de mo gelijkheid, dat deze en dergelijke proble men niet in de huiskamer, maar voor den rechter moeten worden opgelost, dan zal men verstandig doen, gebruik te maken van het maximum, dat in de foto-eisch is toegelaten. Waarom zou men het niet doen De foto mag 3tyt cm. breed en 4' cm. hoog zijn. Laat binnen deze afmetin gen uw hoofd zoo groot mogelijk op het plaatje zetten, dan heeft u zeker nooit last en de fotograaf rekent er geen cent meer voor. Vermijd het enge minimum. Wees niet te piete-peuterig. Neemt het niet te nauw en laat u wat ruim ONS WIERINGERMEERHOEKJE. COMITÉ GAATj VERDER. In 1934 is een comité opgericht, dat tot doel had het herstel der oude kerkklok van de Nederlandsche Hervormde Kerk op Urk. Inderdaad heeft dit comité zeer goede diensten gedaan en is vele arbeid be kroond gezien doordat de oude kerkklok geheel werd hersteld. Deze kerkklok wordt mede gebruikt bij de begrafenissen op Utk. Sinds het uitbreken van den oorlog missen wij echter op het eiland dit zoo vertrouw de geluid. Daardoor hebben begrafenissen zeer veel van hun plechtigheid ingeboet. In dien er nu een sirene zou worden geplaatst, zou de kerkklok weer mogen luiden. Naar ons werd medegedeeld, zal het ou de comité nu met de werkzaamheden ver der gaan om tot dit doel te geraken. De bevolking, staat er zeer sympathiek tegenover. Enkh. Crt. Stoomketels aangekemen. Drie stoomketels zijn bij de sluisput ge lost, ten dienste van het gemaal te Urk. De gevaartes waren elk 56000 Kg. zwaar. Zoo lang er geen olie beschikbaar is, zal het ge maal op stoom draaien. Later zullen dan de dieselmotoren, welke eveneens geplaatst worden, de zaak overnemen. Enkh. Crt. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Voor het diploma Huisnaaister slaag den de dames A. Klok, J. de Loos en T. Pronk, te Den Helder. Het diploma Hulp in de Huishouding werd behaald door de dames Chr. D. Dito, C. C. H. G. Hartog- en C. Lubsen te Den Helder en A. E. van. Scheyen te Callantsoog. Predikbeurten Medemblik. ZONDAG 6 JULI. NED. HERV, GEMEENTE. Medemblik nam. 5.30 u. Ds. B. de Jong. Chr. Plattelands Vrouwenbond. Donderdag 3 Juli hield bovengenoemde Vereeniging een vergadering in Hotel Smit te Middenmeer, waar o.a. een causerie werd gehouden door een vertegenwoordigster der Lever s Zeepfabriek, over het onderwerp „Algeheele waschbehandeling." Door afwezigheid van de presidente, opende Mw. Woudstra, met voorlezing van een gedeelte uit Psalm 91 en sprak hierna eenige woorden van welkom tot de aan wezige dames, en de spreekster, Mw. Hoo- gendoorn, wijzende op het belangrijke onder werp, hetwelk naast de voeding, één van de grootste problemen is in dezen tijd. De secr, Mw. Knibbe leest de notulen van de vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Hierna begon Mw. Hoogendoorn haar causerie. Zij begon, met te veronderstellen, dat één waschmiddel, wat wel haast alle huis vrouwen kent Radion is. Dit prachtige zuivere waschmiddel is niet meer te krijgen, en wij moeten ons be helpen met producten, welke van veel min der kwaliteit zijn. Daarbij komt de rantsoeneering, zoodat de huisvrouw voor groole moeilijkheden komt te staan met de gezinswasch. Vervolgens toont zij de verschillende pro duclen, welke nu nog door de Levers' Zeep fabrieken gemaakt worden, en bespreekt de voordeelen daarvan. Voordat zij tot het eigenlijke onderwerp overgaat, wordt een kleine pauze gehouden, en een kopje thee aangeboden. Mw. Hoogendoorn vervolgt na de pauze haar inleiding en bespreekt verder, hoe wij nu, de beste resultaten krijgen met de ge zinswasch. Spr. wijst op het groole voordeel van zacht regenwater en hoe met leidingwater door kalkzeepvorming het waschgoed te lij den heeft. Spr. geeft eenige wenken, welke kunnen worden toegepast om de kalkzeepvorming të voorkomen. Men moet het waschgoed eerst laten weken en daarna flink uitspoelen, vóór het in het sop komt, dit bespaart veel zeep. Naar aanleding van deze wenken, komen er verschillende vragen en opmerkingen van de dames naar voren, welke door spreekster naar genoegen beantwoord worden. Mw. Hoogendoorn eindigt met de wensch, dat, als de omstandigheden het weer toela ten, zij de dames in Vlaardingen mag ont vangen, en in de fabrieken rondleiden. Bij de Rondvraag worden weer verschil lende punten over het behandelde onder werp aangeroerd. Hierna sluit Mw. Woudstra de bijeen komst en bedankt spreekster voor de leer zame lezing. De bijeenkomst wordt gesloten met dankgebed. Ontslag aangevraagd. De heer Breen, controleur bij de Centrale Crisis Controle dienst, heeft als zoodanig ontslag aange- raagd. De veenlagen in de Wieringermeer. Bij het diepspitten aan de Schelpenbol- reg, graaft men heele veen- of turflagen boven. In dezen tijd van brandstofschaarsch ste is dit een welkome aanvulling, waar oor reeds vele grage koopers zijn. Ce koppelbazen. liet koppeibazen- systeem heeft nogal eens stof gegeven tot praten op de vergaderingen van werkge- ers in het landbouwbedrijf en ook bij de rbeiders. Dezer dagen zijn de besturen an de werkgevers-organisatie en de er kende koppelbazen bijeen geweest teneinde aen bespreking te voeren. Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat in een instructie voor de kop pelbazen, hun werkzaamheden en voor waarden omschreven zijn, waardoor men hoopt dat moeilijkheden in de toekomst voorkomen zullen worden. ingebruikneming Kerkorgel. Woendagavond j.1. werd het nieuwe Kerkorgel geplaatst in de Geref. Kerk te Middenmeer, officieel in gebruik genomen. Wgens verhindering van den Consulent Ds. H. v. Twillert, was de leiding in han den van dhr. H. Smid praeses der Kerke- raad. Deze schetste, na gelezen te heb ben Ps. 150, de beteekenis van het orgel in den eeredienst, ook in de vroegste tijden. Spr. stond vervolgens een wijle stil bij de groei der gemeente, waardoor dit nieu we instrument kon worden aangekocht. De heer Smid heet vervolgens bijzonder welkom de heeren Houtman en Kort, advi seurs der vereeniging van Geref. organisten, alsmede heet hij inzonderheid welkom de nieuwe predikant Ds. A, W. Schaafsma. Nadat reeds eenige voortreffelijke num mers op het instrument waren gegeven, gaf dhr. Houtman een technische uiteenzetting van het orgel. Ds. A. W, Schaafsma sprak het slot woord, waarbij dezen dank bracht aan de heeren Houtman en Kort, voor de schoone muziek; firma Pels, Alkmaar, als orgelbou wer, de aannemer B. Wassink en de com missie U Splunter, J. van Strien en A. Wig- gers. Het orgel is ingebouwd in de daarvoor gehouden nis boven den kansel. Om techni sche alsook practische redenen is de speel tafel beneden aangebracht. Het instrument bezit 2 klaviers en vrij pedaal, 11 vrije Het orgel is voor de Geref. Kerk een mooie aanwinst. ZWITSERSCHE Maatschappij van Levensverzeke ring en Lijfrente Opgericht 1857, Zuiver onderling Nederlandsch Staatstoezicht. STUDIEVERZEKERING Verzekering tegen KOSTprijs Gunstige Polisvoorwaarden Kantoor voor Nederland Heerengracht 514, Amsterdam C., Telefoon 45458 Inspecteur E. M. van Schaaik, Platanenlaan 21, Bloemendaal. Telefoon 22595. Predikbeurten Wieringermeer. ZONDAG 6 JULI. NED. HERV. GEMEENTE. W.-werf v.m. 10 uur de hr. Kalis. Slootdorp nam. 2.30 u. Ds. Meijer Drees. M.-meer 'sav. 7 uur Ds. Meijer Drees. HERV. EVANGELISATIE. M.-meer v.m. 10 uur Cand. G. v. d. Poll. Slootdorp v.m. 10 uur Cand. IJbema te Doorn. W.-werf nm. 2.30 uur cand. G. v. d. Poll. Wieringerwerf 's av. 8 uur Jeugd kring. GEREF. KERK MIDDENMEER. M.-meer v.m. 10 uur Ds. Ch. H. Swen van Linschoten. Bevestiging v. d. beroepen predikant Ds. A. W. Schaafsma van Oldemarkt. M.-meer nm. 3 uur Intrede van Ds. A. W. Schaafsma. GEREF. KERK SLOOTDORP. Slootdorp v.m. 10 uur Ds. L. J. Goede. Slootdorp nm. 3 uur Ds. L. J. Goede. GEREF. KERK W.-WERF. W.-werf v\m. 9.30 ij. Ds. H. van Twillert. W.-werf 7.30 uur Ds. H. van Twillert. NOG EENIGE TIJD TER BE SCHIKKING voor het Selecteren van BOONEN, welke ter keu ring zijn aangegeven. TE SPREKEN AAN HET WAGENPAD. D. A. SIJM, Select, van aardap. en b. No. 5, WESTWOUD. TER OVERNAME AANGEBODEN SALON AMEUBLEMENT 2 clubs en 4 stoelen, nog prima oude kwaliteit. Te bevragen bij H. J. EICHNER, Garage Slootdorp. DE COMMISSIE. W oninginrichting Manufacturenmagazijn OOK IN MOEILIJKE TIJDEN ZULLEN WIJ ONZE KLANTEN NAAR VERMO GEN GOED BEDIENEN.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2