DONDERDAG 10 JULI 1941 No. 78 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENLANDSCH NIEUWS. Extra toewijzing herstellende dieren van mond- en klauwzeer De Voedselcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend, dat aan veehou ders, die hun koeien welke lijdende wa ren aan mond- en klauwzeer, beschik baar stellen voor het aftappen van bloed ter bereiding van reconvalescentenserura, een ^xtra toewijzing van 20 Kg. rundvee voeder per dier zal worden verstrekt- Deze toewijzing wordt echter alleen verstrekt, indien door den behandelen- den dierenarts een attest is afgegeven, waarin naam en adres van den veehou der, alsmede het aantal dieren, waarvan bloed is afgetapt, zijn vermeld. Deze altesten moeten worden ingezon den aan hel Bureau Voedselcommissaris voor Noord Holland, Afdeeling Veevoe- der-dislributtie te Alkmaar. De verplichte veclevering. De Nederlandsche Veehouderij Centrale maakt hel volgende bekend Met ingang van 1 Juli j.L is, naar reeds eerder werd medegedeeld, de verplichte veelevering verlengd tot 1 Dec. a.s. De veehouders ontvangen van den l'ro vincialen Voedselcommissaris een aan slag waarop hel aantal runderen met een levend gewicht van ten minste 350 Kg., hetwelk zij moeten leveren, is vermeld, benevens de tijdstippen, waarvóór deze runderen geleverd moeten zijn. Indien de dersbetreffende veehouder in aanmerking komt voor levering van runderen met een gewicht van ten minste 250 Kg., is dit eveneens aangegeven op zijn aanslag. De categorie gust jongvee zon der breede landen met een gewicht van 300 Kg., of meer, komt hiermede dus na FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 54.) Er brandde licht in een der kamers van het rancho-huis. Ella was daar alleen en onbewust van het gevaar dal haar bedreig de. Brazo liep terug naar hel huisje, ging naar y binnen, vulde zijn zakken met ko gels, nam zijn geweer van den haak en voegde zich bij Brinn, die aan de deur stond. „Een verrassing zal goed voor hen zijn"' zei hij. Zij zullen niet verwachten, dal zij in het huis zijn." „Dat is waar", zei Brinn. „Maar ga jij eerst. Ik zal hier builen blijven. Mis schien zullen er enkelen van hen hier ko men rondsnuffelen. Over een poosje komt de maan op en als ik één hunner om het huis zie sluipen, zal ik een keer schreeu wen als een uil. Ik laat geen goede kans loopen I" Brazo verdween in de duisternis naar het huis en Brinn liep van het huisie weg en werd verzwolgen door de dichte duis ternis. Brazo naderde het rancho-huis door een wijden cirkel te beschrijven, waar door hij hel licht vermeed, dat uit het raam scheen. Hij was nooit in het huis ge weesl, maar hij had de ligging der ka mers in zijn hoofd en besloot, dat het licht in de keuken moest zijn. De voor kant van het huis was donker, daarom stapte hij zacht de veranda op, liep deze over, vond de deur en belastte de klink. De deur was niet gegrendeld. Hij opende haar, ging voorzichtig naar binnen sloot haar achter zich en grendelde ze. Hij stond in een groote voorkamer, maar de duister 1 Juli te vervallen. Wrakke runderen moeten steeds minstens 350 Kg. levend gewogen hebben. In verband met het bovenstaande wor den van 1 Juli af voor de ingevolge deze levering aangeboden runderen de volgen de afrekeningsbewijzen afgegeven a. Z-afrekeningsbewijzen (geel) voor mannelijke of vrouwelijke (niet kennelijk drachtige) runderen, met inbegrip van wrakke runderen, waarvan het levend gewicht 350 Kg. of meer heeft bedragen. b. L-afrekeningsbewijzen (lila) voor mannelijke of vrouwelijke (niet kennelijk drachtige) runderen, die 250 Kg. of meer hebben gewogen. In verband hiermede wordt er den vee houders op gewezen, dat zijt alvorens run deren met een gewicht van 250 tot 350 Kg. aan te bieden ter levering, zich er eerst van dienen te overtuigen, of zij inge volge hun aanslag in aanmerking komen voor levering van één of meer runderen met een gewicht van minstens 250 Kg. levend. DE OORLOG. Sowjet-gruwelen. Berlijn, 7 Juli. D.N.B. Sowjet-soldalen hebben uit een hinderlaag 38 gewonde Duitsche soldaten op een verbandplaats achter het front vermoord. De in gevechten gewonde Duitsche sol dalen wachtten na het verbinden op hun vervoer, toen in een onbewaakt oogen- blik achter het front zwervende Sowjel- soldaten zich op den gekwetsten stortten om hen op beestachtige wijze af te ma ken. De Duitsche soldaten, wier ledema ten afgesneden waren, zijn onherkenbaar verminkt. De Russen gebruiken dumdum-kogels Berlijnt 7Juli. D.N.B, In talrijke geval len heeft hel onderzoek van gewonde Duitsche soldaten uitgewezen, dat de Sowjet-soldaten met dumdum-munitie heb ben gescholen. Bij de bestorming van verschillende bunkers in de omgeving van Doebno wer den in de munitiekamers talrijke kisten met allerhande dumdum-projectielen ge vonden. Deze trof men eveneens aan <n de geweren en palroontasschen van ge sneuvelde bolsjewiki. De verovering van Minsk. Berlijn, 7 Juli. D.N.B. Met den intocht in de lot een puinhoop geworden stad Minsk heeft een in de krijgsgeschiedenis weergalooze opmarsch een voorloopig ein de gevonden. Tot dal oogenblik was het voor de strijdende Duitsche troepen niets anders geweest dan marcheeren en strij den zonder onderbreking en ook zonder nis was hier binnen even diep als builen, een zwakke lichtstraal uitgezonderd, die door een deur kwam, een heel eind van hem af. Hij kwam lot het besluit, dal er nog een kamer moest zijn tusschen de voor kamer en de deur, waardoor het licht kwam. Dat moest de eetkamer zijn, zoo als hij vermoedde door zijn observaties van buiten af. Hij wist, dat elk geluid, dal hij toeval lig mocht maken, het meisje zou doen schrikken en als hij probeerde om in hel donker door de kamers te loopen, zou hij beslist ergens tgen aanstooten. De deur, die naar de keuken leidde, stond open, ir het licht stond blijkbaar in een der hoeken van de kamer, waarschijnlijk bij de kachel en slechts een flauwe streep el in de eetkamer, om vaag een stuk van den Westelijken muur te verlichten en kleine, gele plek op den vloer te vormen. Hij bleef bij de voordeur staan, maar riep zacht. Hij hoorde haar over den keukenvloer loopen. Haar stappen moesten zijn stem erdoofd hebben, want zij bleef doorloo- pen. Weer riep hij haar naam en ditmaal bleef zij staan. Weer riep hij. Hij hoorde haar over den vloer loopen en toen stond zij in de deuropening, met het licht achter zich^ in de duisternis in zijn richting te staren. „Is daar iemand vroeg zij. .Brazo", antwoordde hij. Hij hoorde haar hijgen. Zij scheen plot seling langer te worden. „O riep zij uit. „Jij bent het dus 1" Zij had iets in haar handen. Een stuk keukengereedschap vermoedde hij. Zij liet het vallen. Het kletterde met metalen klank op den vloer en rolde naar een lich te plek en Brazo merkte op) dat het een groote lepel was. „O 1" riep zij weer uit, „wat onhandig" Zij bukte zich en raapte den lepel op. „Ik ben het avondeten aan het klaarmaken", vervolgde zij. „Als je mij een oogenblik wilt exusseeren zal ik een lucifer halen er rekening mede t^rouc^en wat voor hen lag of achter hen bleef liggen. Zij hadden dan ook te doen met een tegenstander, die zelfs de eenvoudigste oorlogsregels buiten beschouwing liet. Zoo waren er slechts bij enkele volledige bunkersteliin- gen gevechten van langeren duur. Al het overige werd als bij een overval voltrok ken door een vijand, die trachtten uit hin derlagen de snelle Duitsche pantserdivi sies aan te vallen. Uit tanks verdreven bolsjewistische pantserschutters schoten uit de hooge roggevelden op de Duitsche soldaten. Overal waren er afzonderlijke gevechten op de Duitsche opmarschwegen Minsk zelf was een rookende puinhoop, maar toch kon men nog in de puinen de scherpste tegenstelling zien tusschen de geweldige paleizen van ijzer en beton der communistische partij en de ellendige stulpen der bevolking. In de rookende ros ten zaten overal franctireurs, gesteund door Moskousche geweerdragende vrou wen. Het was moeilijk werk, maar het luk te den Duitsche soldaten de stad ten minste eenigszins te zuiveren. Verwondering in Finland over houding van Engeland. Berlijn, 7 Jul. S.P.T. 'IJwee thema's worden in de Finsche bladen uitvoerig be handeld. De eenheid van het geheele volk wegens den oorlog tegen de Sowjet Unie is zoo sterk, dat de kleine groepen die met het communisme sympathiseeren zwij gen. De oorlog is als een soort verade ming gekomen, doordal Finland gevoelde, dat de toestand, geschapen door den vre de met Moskou, slechts voorloopig kon zijn en dat een van tweeën moest gebeu ren de invloed der Sowjets moest nog grooter worden, of dit gevaar moest defi nitief uit de wereld worden geholpen. In Finland heerscht verwondering over de houding van Engeland. Groote bevol kingsgroepen in Finland waren pro-En- gelsch en de hulp, die Engeland in de win termaanden van 1940 heeft gegeven, is men nog niet vergelen., maar thans, zoo verklaart men in Finsche kringen, heeft Engeland allen steun toegezegd aan het land dat met recht de erfvijand van Fin land kan worden genoemd. Het blad van de sociaal-democratische partij constatleert met voldoening, dat En geland tot nu toe de diplomatieke betrelc kingen met Finland heeft gehandhaafd, maar iangzamerhand wordt hel duidelijk, dat de Finsche Regeering onder den druk der omstandigheden zal moeten overgaan tot een slap, dien Londen niet heeft wil len doen. Het bondgenootschap rnet Duitschland en de hulp, die dit land aan de Finnen verleent, brengt zekere verplichtingen mee, die moeten worden uitgevoerd. en hier een lamp aansteken." Brazo wist, dal zij opgewonden was. Maar hij moest verder gaan. „Neen", zei hij kalm, „steek niet meer lampen aan. Ga terug naar de keuken en blaas die eene uit. Neem je eten van de kachel. Kom dan hier, en ik zal je verle!- lent wat er gebeurd is." Zij verslijfde, probeerde om de duister nis tusschen hen te doordringen, in een poging om hem te zien. Hij hoorde haar naar adem hijgen. Maar zij was moedig, zooals hij verwachtte, dat zij zou zijn en gehoorzaamde hem onmiddellijk. Hij hoor de iets achter op de kachel zetten, hoor de haar een raam sluiten, alsof zij raadde, dat het gevaar van buiten dreigde. Ja, zij had moed en een helder begrip. Toen ging de lamp uit en hij hoorde haar naar zich toe komen. Zij was bekend met de kamers en de plaatsing der meubelen, want hij hoorde haar japon ritselen, toen zij snel nader kwam. Toen drong de gedachte tot hem door, dat zij wel veel vertrouwen in hem moest stellen, om hem zoo, zonder aarze len, te gehoorzamen. Zij stond vlak bij hem, toen zij sprak. Er was nieuwsgierigheid in haar stem en 'n eigenaardige spanning, maar geen angst „Wat is er, Brazo „Mischien niets", antwoordde hij. „Maar wij mogen niets wagen." Hij vertel de haar het gebeuren in de verlaten her berg en hoe Wilson's mannen zich ver spreid hadden en nader gekomen waren, alsof zij van plan waren om 'n aanval te doen. Hij vertelde het haar voorzichtig, want hij wilde haar niet onnoodig ver schrikken, ofschoon hij wilde, dat zij precies den toestand zou kennen. .Brinn denkt, dat zij van meening zijn, dat je weet waar Jim hel goud vond en van plan zijn om zich van jou meester te maken, om je te dwingen, hel hun te vertellen", vervolgde hij. „Maar wij zul len daar een stokje voor steken. Ik ben an plan om hier bij je te blijven. Wij zul len probeeren om ze te verrassen en mis Beëindiging diplomatieke vertegen woordigingen te Helsinki. Helsinki, 8 Juli D.N.B. Het Finsche leie graaf-agentschap heeft uit Londen een telegram van den volgenden inhoud ont vangen Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche emigrantenregeering te Lon den haar in Finland vertoevende diploma tieke vertegenwoordigers heeft terugge roepen. Als motiveering wordt hieraan toe gevoegd, dat hun langer verblijf in Fin land geen nut zou hebben. Volgens een eigen bericht van het Fin sche telegraaf-agentschap wordt om de zelfde redenen ook de activiteit van het gezantschap in Helsinki van de Belgiscne emigrantenregeering te Londen beëindigd. Amerikanen bezetten IJsland. Buitengewone boodschap van Roosevelt aan het Congres. New York? 7 Juli. D.N.B. Amerikaan - sche marinelroepen hebben vandaag IJs land bezet. In een buitengewone boodschap aan hel Congres heeft Roosevelt medegedeeld, dat Amerikaansche troepen krachtens een overeenkomst tusschen hem en den pre mier, vandaag op IJsland zijn aangekomen De Amerikaansche marinetroepen moe len de Brilsche strijdkrachten completee- ren en mogelijkerwijs vervangen. De Ver- eenigde Staten kunnen een bezetting van strategische voorposten, die gebruikt zou' den kunnen worden als lucht- of vloot basis een evenlueelen aanval op het Wes lelijk Halfrond door Duitschland, niet toe laten. Amerika wenschl op het oogenblik te wijzigen. Gedetailleerd voerde Roosevelt ter mo- liveering van zijn actie o.a. aan, dat bezetting van IJsland door Duitschland een bedreiging van de geheele scheepvaart het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en van de doorloopende levering van oorlogsmateriaal aan Engeland zou be teekenen. Als opperbevelhebber der weer macht heeft hij derhalve de vloot op dracht gegeven al hel noodige te doen om de veiligheid der verbindingswegen tusschen IJsland en de Vereenigde Slai ie waarborgen en eveneens de verbinding ter zee tusschen de Vereenigde Staten en alle andere strategische voorposten. In zijn boodschap aan den premier van IJsland heeft bij aan de bevolking van IJsland de verzekering gegeven, dat de Amerikaansche troepen zich op geenerlei ijze zullen mengen in de interne aange legenheden van IJsland en dat zij zouden terugtrekken, zoodra de crisis voorbij is. De regeering van IJsland zal volledige souvereiniteit over haar gebied behouden Roosevelt voegt hieraan toe, dat hij 1 Ju li een brief over dit onderwerp van den IJslandschen premier heeft ontvangen en denzelfden dag beantwooid. schien zullen wij er wel twee of drie zoo ver krijgen, voor zij weten, dat zij ont dekt zijn. Brinn blijft buiten." .Brinn heeft dus je leven gered zei Ella. In de diepe duisternis in de kamer kon hij haar gezicht niet zien, maar haar slem trilde eigenaardig, er klonk blijdschap in. Er volgde een kleine stilte en toen sprak zij met zachte stem, alsof zij het tegen zichzelf had „Dal was hel waard." ,Wat waard vroeg Brazo. ,0", zei ze, „niets. Ik moet hardop ge dacht hebben Zij vervolgde „Heb je Brinn al lang gekend „Ik heb hem hier in de buurt gezien. Hij was mij een raadsel. Ik was er zeker dat ik hem vroeger al eens gezien had. Maar vanavond herkende ik hem. Hij de korte man, die ik in Bain's Camp neerschoot. Ik dacht, dal ik hem gedood had. Hij is de eenig overgeblevene, be halve ik zelf, die er bij was, toen de be taalmeester gedood werd. Hij beschuldig- digde mij van den moord." Maar hij is nu met jou - met ons vroeg zij. .Het schijnt zoo. Hij is een bloeddorsti ge duivel." Hij wilde haar eenige vragen stellen omtrent Briin, omtrent haar schijnbare vriendschap met den man, omtrent zijn bezoeken. Maar hij deed het niet. Tot dusverre had geen enkel geluid de stille buiten verbroken. Maar er werd gewerkt en als Wilson van plan was om zich van Ella meester te maken, moesten zijn mannen nu langzaam het rancho-huis naderen. Zij zouden zich voorzichtig be wegen, daar zij weerstand verwachtten van hem zelf en Brinn, maar zij zouden zich niet bloot geven voor de verblijf plaats der verdedigers bekend was. Na- natuurlijk moesten zij weten, dat Brazo en Brinn de eenige mannen in het kamp wa ren, want zij waren waarschijnlijk den heelen dag in de buurt geweest, spie dend en hun tijd beramend om den slag VRIJWILLIGERS VAN DE S.S. Kce dit élite-corps is georganiseerd. Het A. N .P. schrijft In den strijd tegen de Sowjet-Unie, den strijd tegen de aanranders van de Europeesche beschaving' en Westersche cultuur, den strijd tegen de vernietigers van het christenodm, hebben talloozen zich reeds aaneen gesloten om een front te vormen, dat opgeworpen wordt als een stalen muur tusschen het nieu we Europa en de bolsjewistische horde. Uit alle deelen van het continent zijn zij gekomen, deze jonge strijders en zij trekken thans op achter de vanen der Waffen-SS. Ook in ons land hebben velen zich willen inzetten om Europa te redden van het bolsjewistische ge vaar. De Waffen SS, aanvankelijk een klein corps, de SS genaamd, van strijdbare mannen aan wie de bescherming van den persoon van den Führer werd op gedragen, groeide na het overnemen van de macht tot een élite-corps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-socialistische staatsorde. Naast deze SS werd de Waffen-SS opgericht, die tot taak kreeg de groot Germaan- sche volkerengemeenschap te bewaken en te verdedigen. Slechts de besten, de flinksten en de meest raszuiveren, wer den tot dit corps toegelaten. Dat de SS-mannen als politieke solda ten geheel en al in het nationaal-soci alistische denken en handelen opgevoed worden spreekt vanzelf. De sportoplei- ding en de scholing zorgen voor de li chamelijke ontwikkeling van den SS- man. De eer van den SS-man is hem hei lig. Hij heeft het recht en den plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, nadat hij zijn ar beidsdienstplicht en militairen dienst vervuld heeft, op een en twintig jarigen leeftijd het wapen, de SS-dolk uitge reikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Führer heeft afgelegd, wordt hij als volwaardig SS-man in de organisa tie opgenomen. Zoo marcheert thans deze uitgelezen schare van jonge Germanen naar het Oosten, waar zij den strijd aanbinden tegen de Sowjet-Unie, gedragen door onwankelbaar geloof, in den nationaal- socialistïschen staat en den Führer. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de Centrale van de Waffen-SS, bureau Noord-West Stadhouderslaan 132, Den Haag. te slaan. Brazo liep naar de deur, die van de oorkamer naar de eetkamer leidde. Zijn geweer lag in de kromming van zijn Im ker elleboog, zijn rechterhand streelde langs de kolf. De ramen waren donker, maar hij wist dal iemand, die probeerde het huis binnen te gaan, dit door een der amen moest doen, want de deuren waren gesloten en de voordeur zwaar ge grendeld. Hij had vergeten om naar de achterdeur te vragen en deed dat nu. .„Die is gesloten", antwoordde Ella. Hij schrok bijna van het geluid van haar slem. Die was vlak bij zijn schouder. „Het lijkt zoo kalm en rustig", zei ze. ^alsof er onmogelijk iets als dit zou kun nen gebeuren. O, ik hoop, dat jij en Brinn ongelijk hebben „Dat hoop ik ook", zei hij. Hij schud de zijn hoofd, wel wetende, dat zij in 't donker de beweging of den norschen twijfel in zijn oogen niet kon zien. Hij vachlte niet, dat hij den nacht zou overleven, al was hij van plan om zijn best te doen. Als Wilson en zijn mannen ontdekten, dat er maar één man in huis wast zouden zij waarschijnlijk gemeenschap pelijk aanstormen. Zij zouden niets doen, zoolang de duisternis aanhield, maar als de maan opkwam, zodat zij de voorwer pen duidelijk konden onderscheiden, zou den zij aan de ramen postvatten en hem onder kruisvuur nemen. Hij maakte zichzelf verwijten. Als hij minder tijd besteed had aan jalouzie en r aan de mogelijkheid om iets te doen voor de bescherming der vrouw, die hij liefhad, zou zij nu niet het vreeselijke vooruitzicht hebben van in Wilson's han den te vallen. Maandenlang had hij zich •an haar teruggetrokken, had zijn zelf zuchtige gedachten gekoesterd en rondge loopen in norschen wrok. Hij had haar.' den heelen last laten dragen van het plan maken, bouwen en de plaats bewoon baar maken. Wordt volgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1