Rotterdamsche Bankvereenigir Dames PROVINCIAAL NIEUWS. Propaganda-vergadering N.S.B. Mei Adolf Hitier als Fuhrer aller Germanen naar een nieuw Europa. Tegen hel Bolsjewisme. In den Muziektuin te Alkmaar, belegde Zaterdagavond Kring 17 van de N.S.B. een propaganda-vergadering. Deze mee ting, door een 700 belangstellende bijge- woondj werd opgeluisterd door de mu ziek van de W. A. te Amsterdam, terwijl het Alkmaarsche dameskoor, onder lei ding van den heer Franse ter afwisseling eenige liederen zong. Als spreker voerde het woord de heer Ernst Voorhoeve, destijds leider van Di- naso, thans propagandaleider van de N.S.B. DE OPENING. De kringleider, de heer C. H. C. Spren- ger, directeur van de Districtarbeidsbeurs, sprak een speciaal welkomwoord tot de Duitsche gasten, den leider van de S.S., den heer Vetman, Melchert Schuurman en de pers. Uit Alkmaar en omgeving, zoo deelde spreker mede, waren Zaterdag 1600 deelnemers naar den landdag van het Agra risch Front te Rolde vertrokken, waar 20.000 deelnemers waren verschenen. Dat ondanks dit, hier toch voldoende men- schen aanwezig waren, bewees de kracht van de N.S.B. Met den wensch, dat Nederland spoe dig een Nationalistische Saaat zal zijn, on der leiding van Mussert, verzocht spreker den zangleider Melchert Schuurman naar voren te treden, die de aanwezigen twee revolutionnaire liederen „Zwarte Solda ten" en „Vrijheid en Recht" liet zingen. Kapitalisme en Bolsjewisme moeten vernietigd. De heer Voorhoeve herinnerde, na een woord van hulde aan het W.A. muziek corps, aan de reeks van openlucht-bijeen komsten op 28 en 29 Juni, waar de N.S.B. met de Duitsche kameraden van de N.S.D.A.P. getuigd hebben van den vas ten wil om het kapitalisme en het bolsje wisme te vernietigen en het jodendom voor goed uit Europa te verdrijven. Het groote historische werk, aange pakt door Adolf Hitier, den genialen Germaan en Staatsman, kan niet anders voltooid worden dan door middel van een ontzettend bloedigen strijd en een vernie tiging, zooals die op het oogenblik plaats vindt. Niemand meer dan de N.S.B, be treurt hel zeer, dal wij slechts in geringen omvang aan dien strijd kunnen deelne men, Wanneer de N.S.B. aan de macht was geweest, dan zou hét Nederlandsche volk het leger, de vloot en de luchtvloot samen met Duitschland dezen strijd heb ben aangevangen en voortgezet tot de uit eindelijke overwinning, omdat wij weten, dal er voor ons volk geen heil is buiten het Nationaal Socialisme. Met Mussert zegt spreker „Hitier of Moskou." Applaus. Wij betreuren het. aldus spr,, dat de Nederlandsche Staat gedwongen moest worden, aan dezen strijd deel te nemen, maar wij erkennen, dat Duitschland ons land moest bezetten om zichzelf te be schermen tegen invallen van het kapilalis tische democratische front, om den weg te banen voor het nieuwe Europai waar in recht en arbeid zal heerschen. Hitier kwam om alle volkeren van Germaan- schen stam te verlossen van de pest van het kapitalisme en bolsjewisme. Daarom haten wij hem niet, maar beminnen on vereeren wij hem als den Germaanschen Fuhrer bij uitnemendheid, met wien de lei der van de N.S.B., de leider straks van het geheele Nederlandsche volk, zal kun nen samenwerken voor het heil van het Nederlandsche volk, den Germaanschen stam en geheel Europa. Applaus. Het Duitsche Rijk sloot nooit een bondgenootschap met Rusland. De bewering, dat Duitschland een bond genootschap met Rusland sloot, noemde spr. een misvatting. In het belang van het Duitsche volk en Europa, sloot Duitsch land, dat wist, dat het op het oorlogspad moest gaan ter vernietiging van de demo cratie, hel kapitalisme, het jodendom en het bolsjewisme, met Rusland slechts een niet-aanvalspact, om zich in den rug te dekken. Hitler sloot ook met Rusland een economisch verdrag en deed zeer terecht, want voor den giganlischen strijd, die on herroepelijk komen moest, trachtte hij vanuit Rusland zich zekere grondstoffen en levensmiddelen te verschaffen, om dien strijd tol een goed einde te voeren. Aan het Duitsche volk wenschte spr. een woord van de grootst mogelijke hulde te brengen, dat het, hoewel het niet be greep, gezegd heeft „de Fuhrer doet het. dus zal het wel goed zijn. Wij volgen hem tot in den dood." Spr. noemde dat een lichtend voorbeeld voor ons individu alistisch volk. Met groote ernst vraagt spr. ons volk, het indiviadulisme, de alwe tendheid en eigen gereidheid van zich af te zetten en blindelings de gezagsbewe- ging te volgen, want dit is een eisch in het nieuwe Europa. Volg uw leider blinJe lings en trouw, vol geloof, tot in den dood Applaus. Spr., die "niet het staatkundig inzicht van Mussert bezit, heeft, toen hij leider was van de beweging, die zich thans met de N.S.B, heeft vereenigd, Mussert ook be streden, omdat hij veel niet begreep. Na gesprekken met hem over allerlei proble men, kan spr. verklaren, dat er in Neder land geen vrijheidslievender, edeler en trouwe vaderlander beslaat dan Mus sert. Daarom doe als ik, volg hem met den inzet van uw geheele persoon en bezit lot in den dood, want een andere weg is er voor ons volk niet. \Het Huis van Oranje afgezworen. Aan het Huis van Oranje, aldus spr., zijn wij trouw gebleven, tot dit, ondanks plechtige en stellige verzekerden, ons ontrouw is geworden. Wanneer de Koningin en de Regeering niet waren gevlucht, dan zouden ze met hetzelfde respect en den eerbied zijn be- behandeld als waarmede thans de Duitsche weermacht den koning van België behan delt. Wanneer thans de vrouw, die wij tot nog toe Koningin der Nederlanden hebben genoemd, en de de gijzelares is van het Engelsche wereldrijk, zich tot bondgenoo te verklaart met den Moskouschen duivel Stalin, dan verklaren wij, dat deze vrouw, die daarmede verraad pleegt aan de Chris telijke beschaving, het Nederlandsche olk, den Germaanschen stam en Europa, in Nederland nooit terugkeert. Niet sedert 10 Mei, aldus spreker, zeg gen wij „Te wapen tegen het bolsjewis me." Tbr staving van deze stelling citeer de spr. hetgeen Mussert in 1932, 1935 en 1936 schreef. Is er nog iemand onder u, zoo vroeg spr., die de oude regeering wel ke volk en staat in het moeras dreef, te rug wil Is er iemand die den partij strijd en den klassentrijd terug wil De ken kan spr. mededeelen, dat vandaag de groote Nederlandsche partijen door het groote Duitsche Rijk zijn opgeheven. Applaus. „De Unie" is, zoo vervolgde spr., God zij dank, nog niet opgeheven, want nu kun nen allen, die den terugkeer willen vaa hel oude en partijloos zijn geworden, naar de Nederlandsche Unie overgaan j dan zal, wanneer alles wat de rest voor Ne derland wil, daarin is ondergebracht, ook de Nederlandsche Unie wel zachtjes over lijden. Applaus. Uitvoerig onderwierp spr. hierna het parlementaire, kapitalistische partijen stelsel aan een scherpe critiek. Wanneer het Nederlandsche volk mede verkt en Mussert aan het hoofd van het olk staat, dan zal de Germaansche Fuhrer, Adolf Hitler, Europa's leider, plechtig verklaren „het Nederlandsche olk heeft recht op de vrijheid, het Ne derlandsche volk zij vrij." Applaus. Toen wij in het verleden, aldus spr., nog leiders hadden, was ons volk groot. Pas toen de beunhazen aan den kop kwa men, hebben wij toegestaan, dal Engeland een groot deel van onze koloniën roofde en de Boerenrepubliek uitmoordde. Wilt gij dien tijd terug, of wilt gij den tijd, waar in gij mannen en vrouwen met opgeheven hoofden kunt zeggen „ik ben een lid van. et Nederlandsche volk ik ben een lid van den Germaanschen stam en ge- •oel mij bovendien Europeaan." Dit Europa willen wij verdedigen tot den dood of de overwinning. Om een burgeroorlog te voorkomen, heeft Mussert, hoe zwaar hem dit ook iel, toen de Duitschers onze grenzen 'verschreden, het tegenovergestelde ge daan van hetgeen hij wenschte en onze jongens hebben, tegen heug en meug, de wapens tegen de weermacht van het Duitsche Rijk opgenomen, terwijl vele de mocraten in de schuilkelders zaten, loen de regeering gevlucht was, heeft Mus sert gezegd „Ik zal zorgen, dat er vriendschap tusschen hel Nederlandsche en het Duitsche volk komt. Besef einde lijk, dat het lot van ons volk daarvan af hankelijk is. Wij, zoo vervolgde spr., hebben geko zen en een verbond gesloten met de Duit sche kameraden. Wij willen voor den Germaanschen stam hel beste scheppen en staan met de Duitsche kameraden tot in den dood. Wanneer Engeland wint, trekt het zich op de eilanden terug en is Europa aan het bolsjewisme ten prooi en wordt er een aanslag gepleegd op alles wat u heilig is. Wint Duitschland en wordt Mussert de leider van het Nederlandsche volk en wij erkennen Hitler gaarne als den Germaan schen Fuhrer, dan wordt aflet wat u hei lig is, gerespecteerd. Dan zult gij geen slaven zijn, maar arbeiders met eere. Dit is de eenige kans, om voor uw volk de vrijheid te verwerven. Met klem wekte spr, op tot toetreding tot het Nederlandsche vrijwilligers-regi- ment om den duivel Stalin en het bolsje wisme met inzet van het eigen bloed te bekampen. Laat het Nederlandsche volk bewijzen, dat hel de groote politiek kan voeren, die Mussert heeft gevoerd. Duitschland zal recht doen aan alle vol keren, die het helaas heeft moeten over winnen. Werkt met ons samen, zoo eindigde spr. opdat Hitler tot Mussert kan zeggen: „Ik vertrouw in u en uw volk. Ik geef u de vrijheid, werk met mij samen voor een nieuw Europa. Op verzoek brachten de aanwezigen een driewerf „Siegheil" op den Fuhrer uit. In de pauze werd voor de propaganda gecollecteerd. Na de pauze zong het dameskoor een tweetal liederen van Franse en Schuur man, Met het zingen van strijdleideren werd de bijeenkomst gesloten. Alkm, Crt, G0EDK00PE Meisjes- en Jongensboeken. 30 ct. 30 ct. Boskers Boekhandel H.-hoef Middenmeer. NÏKOPREN KOPER BAYER SOLBAR (Vruchtboomen) CERE- SAN. Vermorel RUGSPROEIERS. OOK VERMORELS TE HUUR. A. BOERHAVE, M.-meer Tel. 97. TK Profiteert van onze 2 dames tegelijk voor i 4.-. Oliepreparaat f 5.-. HALF JAAR GARANTIE. Beleefd aanbevelend, T. HOLLANDER - Koorn, Dameskapsalon, VOORSTRAAT 10, DEN OEVER. Telef. 5. Bespreekt tijdig HEEFT U MOEILIJKHEDEN: OP VERZEKERINGSGEBIED? Vraag een kosteloos advies aan BIERSTEKER's ASSURANTIEKANTOOR Den Helder. Iedere Woensdag Beurs, M.-meer. Op een beschaduwd plekje rusten en dan een HEERLIJK BOEK uit BOSKER's BOEKHANDEL H.-hoef Middenmeer. KAPITAAL RESERVES f 61.500.000. 150 KANTOREN IN NEDERLAND. GEEFT ADVIES INZAKE BELEGGINGEN. SAFE LOKETTEN TE HUUR. Bij aankoop van Staats-, Provinciale-, en Gemeentestukken en pandbrieven van erkende Hypotheekbanken wordt eene rente gemaakt van tot 5%, met halfjaarlijksche rente betaling. Inlichtingen bij KANTOOR HIPPOLYTUSHOEF Telefoon No. 15. CONSULTATIE - BUREAU WITTE KRUIS WIERINGEN. DONDERDAG 10 JULI ZITTING Dr. DE GROOT (1—2 uur.) IN HET GYMNASTIEK-LOKAAL NIEUWE SCHOOL, H.-HOEF. Vanaf heden worden alle bestel lingen van Aardappelsprocien direct uitgevoerd. Personeel en sproeiers beschikbaar. Aanb. A. BOERHAVE, M.-meer. Voor FAMILIE-DRUKWERKEN alsGeboorte kaarten» Trouw- kaarten» Visitekaarten enz. is Uw adres Firma Corn J. Bosker FL-hoef - Middenmeer VRIJGEZELLEN WIJSHEID. Om Eduard was zoo volkomen wat men onder een ouden vrijgezel verstaat, dat men hem haast den voorbeeldigen vrijgezel zou willen noemen, als die voorbeeldigheid niet zoo negatief was geweest. Hij droeg een breukband en een valsch gebit. Hij leed chronisch aan te nauwe schoenen, zag en hoorde slecht, maar had daartegenover een uiterst fijne, haast te fijne neus en een enorme eetlust. Hij droeg een hoog, stijf boord, vermoedelijk met de bedoeling zijn on derkin wat te stutten. Maar het ergste was zijn vrijgezellen wijsheid ten op zichte van opvoedingsproblemen, waar van kleine Rudi in 't minst niet gediend was. Die twee konden elkaar eenvoudig niet uitstaan. Als oom Eduard kwam, verwachtte Rudi nooit een snoeperijtje. Hij kreeg het nooit. „Niets is zoo gevaar lijk voor kinderen, als snoepen," onder wees oom Eduard. Ach, misschien had oom zelf nooit van de zoetheden des levens genoten. Deze oom nu, logeerde al veertien da gen bij Rudi's ouders. Eigenlijk was hij hier maar even gekomen op doorreis, maar toen hij er eenmaal was, kwam hij tot de ontdekking, dat hij net zoo goed hier zijn reis kon beëindigen. Hij bleef en bleef, warempel tot den dag van het feest. Vader en moeder keken elkaar al eens aan, verdroegen oom ech ter met een vriendelijk gezicht en pro beerden 't hem zoo veel mogelijk naar den zin te maken. Toch zou er niets gebeurd zijn als oom er maar van af had willen zien zijn op voedkundige vrijgezellen-wijsheid voor zich te houden. Rudi's ouders wisten heel goed hoe zij hun jongen moesten aanpakken en waren niets gesteld op oom's inmenging, maar, zij wilden hem niet kwetsen. Hoed af voor den ouder dom Ensoms valt er nog wat te leeren. Rudi was meer dan dol op noten. De notenkraker was een van zijn meest on misbare gereedschappen. Oom Eduard vond het ergerlijk, dat eeuwige gekraak en gemaal van de noten. Om nog maar te zwijgen van de her en derwaarts vlie gende splintersvan de notendoppen. Ergerlijk Meer dan ergerlijk en hoogst onpaedagogisch „Ik zal dat noten-eten wel eens afleeren," nam oom Eduard zich voor. Op een dag nam hij den notenkraker weg en verstopte hem in zijn koffer. Rudi had er niets van gemerktDat meende oom Eduard tenminste. De jon gen zocht en zocht en verbaasde zich. Hij tikte eens nadenkend tegen zijn voorhoofd, zooals zijn moeder dat altijd deed en krabde zich achter zijn oor als zijn vader dat gewoon was te doen. Oom Eduard had er zijn vreugde aan als Rudi onder alle kasten, divans en bed den dook op zoek naar zijn verloren vriend. „Zie je, je mag zooveel noten niet eten. Dat is nu voor je straf," preekte oom met geheven vinger. Den volgenden dag had Rudi echter een nieuwen notenkraker. Gemaakt van een paar stukken steen. Die kraakte wa rempel nog fijnerIn een onbewaakt oogenblik liet oom Eduard ook deze er gernis in zijn koffer verdwijnen. Weer hief hij zijn vinger, weer preekte hij „Dat is voor je straf." De jongen schud de zijn hoofd en kraakte voortaan zijn noten tusschen twee houten speelgoed wagons. Ook die verdwenen in oom's koffer. Toen had Rudi er genoeg van en schoof de noten boos opzij. Het feest kwam. 's Avonds werd er bezoek verwacht en moeder had een heerlijken gans gebraden. Een verrukke lijke geur hing in 't huis. Oom Eduard was vol verwachting. „Ik ben dol op gans" deelde hij mee en streek eens over zijn maag. Rudi stond bij den gans en keek toe hoe hij langzaam aan bruiner werd. Het werd avond en de gasten kwamen. Oom Eduard schoor zich zorgvuldig, trok een onberispelijke scheiding in zijn haar en borstelde nauwgezet zijn gebit schoon. Voor hij het weer in den mond bracht, waschte hij eerst zorgvuldig zijn handen. Op dat oogenblik werd cr ge beld. Gasten stormden op hem af en begroetten hem. Toen hij zich eindelijk een oogenblik kon vrijmaken van de overweldigende belangstelling naar zijn persoon, draaide hij zich om naar zijn gebit. Het was verdwenen. Het lag niet op de waschtafel, het zat niet in den zak van zijn jas, het was ook niet in zijn mond. Oom raasde onhoorbaar. Oom beefde van woede. Het gebit bleef weg. Oom riep moeder en die riep vader en het zoeken begon van voren af aan. Nu werd het heele huis doorzocht. On der kasten, onder bedden, overal. Maar het gebit was nergens. In de woonkamer stond intusschen de dampende gans te wachten. Die wil de niets voor niets gebraden zijn. Einde lijk zaten allen dan aan tafel. Oom ook. Oom mompelde kwaadaardig, maar zoo als een oud ontevreden vrouwtje en voor alle gerechten bedankte hij. Hij had nergens trek in. Bovendien op gans was hij nu heelemaal niet gesteld. De gans, de goudbruine gans verdween tot het laatste boutje voor oom's neus. En oom at niets dan appelmoes. Van zijn leven zou hij na dezen maaltijd geen appel moes meer eten. Dat zwoer hij. Den volgenden morgen pakte nij on middellijk zijn koffer. Hij had opeens v/eer behoefte om te reizen. Toen kwam de ontdekking Een ontdekking, die zijn opvoedkundige vrijgezellenwijsheid een hevigen schok toebracht. Knusjes naast den notenkraker, den zelfvervaardigden steenen vervanger en de houten spoorwagonnetjes lag oom Eduard's gebit. De Gelderlander.) B1NNENLANDSCH NIEUWS. Schadevergoeding aan vernielde kerken. Overleg met de kerkbesturen. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Financiën heeft in overleg met den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijver heid besloten de geheel vernielde kerken niet door de schade-enquéte-commissién te doen behandelen, doch voor de vaststel ling van de schadevergoeding een andere procedure te kiezen. Het is de bedoeling met de erbij betrok ken kerkbesturen overleg te plegen om trent het plan van herbouw en financiering Overwogen werd daarbij, dat de ker ken, hoewel deze juridisch privaateigen dom zijn, toch tot op zekere hoogte als publiek bezit dienen te worden beschouwd Daarom werd het niet juist geacht, bij de vastelling van de bedragen alleen reke ning te houden met het besluit op de ma- terieelc oorlogsschade. Overeengekomen werd, dat omtrent de schadevergoedin gen voor geheel vernielde kerken door den Algemeen Gemachtigde zal worden geadviseerd. De algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid heeft zich bereid verklaard zijn medewer king in deze te verleenen om zoover dit in verband met de materiaalpositie moge lijk is, tot een spoedigen herbouw te ge raken. Hierbij zal ieder geval op zich zelf onderzocht worden om vast te stellen, in welken vorm de herbouw zou moeten geschieden, waarbij de verschillende belan gen in aanmerking zullen worden genomen Rundvet in een eierkist. Dat een goede „neus" voor een politie man heel wat waard is, bleek gisteren in de Bonairestraat te Amsterdam, waar een agent zag, dat een kist, welke eieren scheen te bevatten, op een bovenhuis be zorgd werd. Is '1 in normale tijden iets bijzonders, dat een particulier een heele kist met eieren consumeert, nu dit kïp- penproduct slechts in beperkte male op bonnen verkrijgbaar is, moet een derge- lijke vracht wel achterdocht wekken. De agent verschafte zich dan ook met spoed de noodige assistentie, om een on derzoek in de woning in te stellen. Aanvankelijk trachtten de daar aanwe zige mannen den indruk te wekken dat het een zeer eenvoudige en geoorloofde transactie in eieren betrof doch de vraag, waar de eieren gebleven waren, bleef onbeantwoord. Bij de huiszoeking werd in de keuken een hoeveelheid van 85 Kg. rundvet aan getroffen hel vet, dat hoogstwaarschijn lijk van clandestiene slachting afkomstig was, zou legen f 7 per Kg. van de hand worden gedaan. De eierkist had slechts als camouflage gediend. Het vel werd in beslag genomen en drie mannen werden gearresteerd. PROVINCIAAL NIEUWS. Tegen de lamp geloopen. Bij den landbouwer M. op "Sexel werd 100 Kg. vet varkensvleesch in beslag geno men. Het vleesch zal ter beschikking van de bevolking worden gesteld. Het onder zoek naar dengeen^ die de frauduleuze slachting heeft verricht, wordt voortgezet. Proces-verbaal is tegen M. opgemaakt wegens het onbevoegd voorhanden heb ben van hel varkensvleesch. Door een controleur van den C.C.C.D. werd tegen een inwoner van Spanbroek proces-verbaal opgemaakt wegens het on bevoegd in voorraad hebben van 172 Kg. tarwe en 118 Kg. vleeschwareo. De tarwe en hel vleesch werden in be slag genomen. De eerste druiven. Dinsdag werden aan de veiling der L. G. C. te Broek op Langendijk de eer ste druiven (Frankenthalers) aangevoerd door den heer J. C. Duif te Sint-Pancras. Deze. eerstelingen brachten 81 cent kilo op. Aardappelprijs verlaagd. De prijs voor de vroege aardappelen is. tegen de verwachting van velen in, met ingang van Maandag weer verlaagd, al is de verlaging dan niet zoo heel groot. Tot nader order zal de prijs van de sor teering 28 mm, en grooler f 7,50 per 100 Kg. zijn. T/ot en met Zaterdag was deze prijs f 8. De kleine sorteering heeft f 2.50 per 100 Kg. als noteering behouden.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4