32e JAARGANG ZATERDAG 12 JULI 1941 No. 79 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wielingen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, Abonnementsprij s per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 wege groote belangstelling zal bestaan. In verband daarmede heeft men ge meend de bijeenkomst ook toegankelijk te moeten stellen voor leden van Mid- denstandsvereenigingen, die voor de te behandelen onderwerpen interesse heb ben. Krachtens de voorschriften van over heidswege dienen de bezoekers in het bezit te zijn van op naam gestelde toe gangsbewijzen. Dit dient men dan zoo spoedig moge lijk aan te vragen bij de plaatselijke secretarissen der Middenstandsvereeni- gingen. j door den inspecteur voor de prijzzenbc- heersching le Amsterdam veroordeeld tot j een boete van f 15.000. Bij de vaststelling van deze boete werd rekening gehouden met de onrechtmatig verkregen winst, DE EERSTE SNIJBOONEN. Aan de veiling van de Langedijker Groenten Centrale werden de eerste snijboonen aangevoerd door de vereeni- ging Ons Belang van Hensbroek. DEN HELDER ONTVANGT RIJKS- STEUN. De burgemeester van Den Helder heeft Dinsdagmiddag in de vergadering van den gemeenteraad medegedeeld, dat het Rijk, in verband met het begroo- tingstekort van 1914, dat op een half millioen was geraamd, a fonds perdu een half millioen gulden heeft beschik baar gesteld. De Zeevaartschool verdwijnt. Voorts werd medegedeeld, dat tegen 1 Oct. de Zeevaartschool wordt opgehe ven. Het personeel is tegen dien datum ontslagen en op wachtgeld gesteld. Er was nog gezocht naar een andere plaats voor de school, buiten het kustgebied, maar deze was in de provincie Noord holland niet gevonden. Ds. G. DE LEEUW, t Ds. G. de Leeuw, herv. predikant te Dirkshorn, die reeds geruimen tijd ziek was, is Dinsdag overleden in den ouder dom van 68 jaar. Een Nederlandsch Legioen tegen het Bolsjewisme. EEN OPROEP VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. 's-Gravenhage, 10 Juli. De Rijkscommissaris heeft den vol genden oproep tot de bevolking gericht Nederlanders. De strijd in het Oosten is voor u geen schouwspel, geen verstoring van uw rust, doch uw lot. Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen. Zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duitsche leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daarmede van het Nederlandsche volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwóórdelijkheid voor Eu ropa, gaven zich in de laatste weken cn dagen op om, tezamen met hun strijd makkers uit Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Finland. Frankrijk' Italië. Kroatië, Noorwegen Portugal, Roemenië. Zweden, Slowakije, Spanje en Hongarije, als Nederlandsche afdeeling voor de verdediging van het avondland en voor een eensgezind en sterk Europa, waarin de vrede verzekerd zal zijn, aan te tre den. Luitenant-generaal H. A. Seyifardt heeft zich ter beschikking gesteld, ten einde deze afdeeling samen te stellen. Ik voldoe hierbij aan dezen wensch en roep alle Nederlanders, die zich wil len inzetten, op om in het vrijwilligers legioen Nederland te strijden tegen het bolsjewisme en voor volk en vaderland. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. SEYSS-INQUART. Rijksminister. Oproep van luitenant-generaal Seyifardt. Een oproep van luitenant-generaal Seyffardt luidt als volgt Nederlanders, Nu de strijd in het Oosten begonnen is kan het niemand meer ontgaan, dat ons werelddeel aan den vooravond van de beslissing over zijn leven of zijn dood staat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen tot nu toe mo ge hebben beoordeeld, alle verschillen van opvatting moeten thans van ons afgezet worden, in het heldere bewust zijn, dat het lot van Europa het lot van ons vaderland is. In het licht van de naaste toekomst, krijgt eindelijk het jongste verleden zijn duidelijksten zin. Het begrip alleen, dat het ook voor ons volk, om alles gaat, verplicht ons in overeenstemming daarmede te hande len. Het Duitsche volk heeft voor geheel Europa den strijd met üe bolsjewisti sche bedreiging, met den Aziatischen vijand, aangebonden, het zal overwin nen, ook zonder onze hulp. Maar het komt er niet op aan, of onze hulp be slissend zal zijn. Wie geeft, wat hij heeft, is waard dat hij leeft. Het gaat er om, dat wij als volk bewijzen, dat wij waard zijn in de toekomst te leven. Nederlanders. Beseft, dat in zeldzame uren als die. welke wij doorleven, de gang der we reldgeschiedenis voor eeuwen bepaald wordt. Beseft, dat uw beslissing over het leven van uw kinderen en kindskinde ren beschikt. Ik heb het mijn plicht geacht het initiatief te nemen tot het oprichten van een Nederlandsch vrijkorps, dat zijde aan zijde met de reeds strijdende troepen van alle Europeesche-denkende volken het Duitsche leger en die Neder landers,, die reeds in zijn rijen staan, te hulp komt en hun taak verlicht. Ik zie daarin niet slechts een plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesche vrijheid, het behoud onzen :ultuur kunnen bevechten en deze niet straks als aalmoes uit andere hand be hoeven te aanvaarden. Met toestemming van den rijkscom missaris zal dit ..vrijwilligerslegioen Ne derland" onder eigen vlag en eigen of ficieren aan den strijd deelnemen. Daar- UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 65. Hij voelde haar hand op zijn arm. Haar stem klonk vlakbij hij voelde haar adem op zijn wang. „Brazo," zei ze. „Ja." „Ik ik haat je niet „Dat is in orde," zei hij. „Ik neem het je niet kwalijk, dat je mij haat." Hij nam het haar niet kwalijk. Zijn handelingen moesten hem hatelijk ge maakt hebben in haar oogen. Hij had zich slecht gedragen hij was een dwaas geweest. „Maar ik doe het niethield zij vol. „En het spijt mij." Spijt het je, dat je mij niet haat?" vroeg hij. „Het spijt me, dat ik dat zei," ant woordde zij. Er klonk berouw in haar stem, een bede. Een grimmig vermaak bezielde hem. Hij geloofde haar niet. En bovendien, al haatte zij hem niet, zij kon hem niet liefhebben. Hoe kon zij hem liefheb ben Hij was geen man, dien vrouwen lief hebben. Hij was te zelfzuchtig hij vroeg te veel. Hij kon zijn liefde voor haar niet onder woorden brengen, hij kon het haar niet toonen door zijn han delingen. Zijn jaloerschheid zou hem nooit veroorlooven zich zelf tezijn. Hij had rondgeloopen met een lang gezicht en een verdrietig gelaat en natuurlijk BINNENLANDSCH NIEUWS. had hij haar niet aangetrokken. Vele maanden had hij met haar in het huis je gewoond en in al dien tijd had hij geenerlei vorderingen gemaakt. „Och wat," zei hij, „het doet er niets toe." „Het doet er wel toe zei ze met een vuur dat hem verbaasde. „Ik haat je niet en ik wil, dat je dit weetIk had het je allang willen vertellen, maar je wou niet in mijn buurt komen, Brazo. Ik verlangde, dat je kwam Haar diepe ernst verbaasde hem. Ver wonderd keerde hij zijn hoofd om en keek op haar neer, tevergeefs probee- rende om haar gezicht te zien. Zij had zich dichter tegen hem aangedrongen haar zacht, lenig lichaam rustte tegen het zijne en een van haar armen gleed zacht over zijn schouder en legde zich om zijn hals. Hij beefde van groot ver langen. Hij keerde zich om, zette het geweer tegen den muur en sloeg zijn armen om haar heen, hield haar stevig vast en drukte haar wang tegen de zijne, zoo dat het haar aan haar slapen in zijn oogen kwam en de zachte geur er van lot hem doordrong. „Ik had nooit gedacht, dat dit zou gebeuren," fluisterde hij. „Ik had je op gegeven." „Ik bedoelde, dat het zoo gaan zou," zei ze, haar stem verstikt tegen zijn schouder. „Van het begin af,„ vervolgde zij. „O, Brazo, ik wilde niet, dat ie zou denken zou gelooven dat je mij kon krijgen, alleen omdat je mij wilde heb ben." „Je wist, dat ik je wou hebben vroeg bij. „Ja, je toonde het zoo duidelijk, Brazo. Ik wist, ook, dat ik jou wilde hebben. Wilde jacht op - stïsr te Ede. Het dier i f)-"ie groote schade aan Woensdagmiddag leverde de Stations weg te Ede het beeld yan een echte Wild- West-gebeurtenis. Een stier, op weg naar het abattoir, had het leven nog veel te lief om er nu al een einde aan te laten maken. Het dier zag kans, los te breken en toen begon een wilde jachtpartij, waar aan burgers, politiemannen, wielrijders en autobuschauffeurs deelnamen, doch aanvan kelijk moesten allen het afleggen tegen de listigheid en brute kracht van den vluchteling, die nu eens zijn weg koos over het pad achter de tuinen, dan weer omheiningen vertrapte en groote ontstel tenis teweegbracht in de lommerrijke tui nen, waar juist de bewoners rustig hun sièsta deden. In één ren holde het dier dan weer door de tuinen, slak d\*ars den Stationsweg over, waar autobuschauffeurs en wielrijders een koene aanval met hun vehikels uitvoerden, alles echter ver geefs, want het woedende dier paarde lis tigheid aan kracht, ontsprong steeds de dans en zette, na ijzeren hekken uit hun stangen te hebben gerukt, aan den over kant van den weg zijn tocht voort, dwars door de tuinen. Na den vluchteling eenmaal te hebben gevangen, moest men toch weer afstand van hem doen, want de stier was allen te sterk en te slim af. Eindelijk, na een klop jacht van een uur, gelukte hel den stier, die vermoeid en in de struiken verstrikt raakte, te grijpen. Nu liet men hem niet meer los en kon men den stier nog vrij ongedeerd aan zijn laatste pleisterplaats, het abattoir, afleveren PROVINCIAAL NIEUWS. Prijsopdrijving in de rijwielbranche. Een boete van f 15.000 Het A.N.P. meldt Een firma te Amsterdam, welke fra mes, rijwielen en carriers fabriceert en in rijwielonderdeelen handelt^ is in het afge- loopen jaar bij haar prijsbepaling herhaal delijk in conflict gekomen met de prijs- voorschriften. Bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan gevraagde prijsverhoogingen werden reeds voordat zij goedgekgurd waren, aan de clientele in rekening gebracht, wat in strijd is met de daarvoor geldende regels Voor zoover de aangevraagde prijsver hoogingen werden toegestaan, kon het Departement echter geen toestemming ge ven de opslagen met terugwerkende kracht te berekenen. Evenwel werd het te veel berekende slechts ten deele of in het geheel niet aan de afnemers gerestitueerd Ook zijn grootere prijsverhoogingen toege past dan door de bevoegde instanties wa ren gesanctioneerd. Bovendien waren in zekere gevallen de leveringscondities na 10 Mei 1940 ten nadeele van de koopers gewijzigd. De fir manten zagen zich wegens deze overtredin gen van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 Maar je was zoo zeker. Je ging met alles techt op je doel af, juist alsof juist alsof je mij maar voor het nemen had of ik je wilde hebben of niet. En ik wou je leeien, dat dat niet ging." De opkomende maan kleurde de ven sterruiten met een geel licht en een bleek gouden lichtstroom besloop hen en maakten hun gezichten voor elkan der zichtbaar. Toen drong het flauwe geschreeuw van een uit tot hen door en Brazo greep naar zijn geweer. Zij lag weer in zijn armen voor hij het wapen kon grijpen en een oogen- blik hield hij haar zoo vast en kuste haar met een hartstocht, als hij nog nooit gevoeld had. Eindelijk schoof hij haar zacht van zich af en legde zijn handen om haar wangen. Hij kon nu flauw haar oogen zien, die hem toelach ten. „Ik wist niet, dat ik zooveel van je hield," zei hij. Maar nu verstijfde hij, greep naar zijn geweer en trok het naar zich toe. Want weer klonk het geschreeuw van den uit en Brazo wist, dat Brinn hem vertelde, dat er twee van Wilson's man nen in de buurt waren. „Zij zijn gekomen," zei hij tegen Ella. „Ga naar boven en leg je plat op den vloer, tot alles voorbij is." Zij gehoorzaamde hem zonder eenigen vorm van protest. Hij kon haar stap op den vloer hooren, toen zij in het half donker naar de trap in de groote voor kamer liep. HOOFDSTUK XXIX. Brinn had tegen Brazo gezegd, dat hij geen signaal zou geven, tenzij hij niet in staat was om de rondsluipers onder schot te krijgen en daar Brinn in de buurt moest zijn van het huisje, dat- ten Westen van het rancho-huis lag, besloot Brazo. dat het geschreeuw be- teekende, dat Wilson's mannen uit Oostelijke richting naderden en dat er twee Waren. Daarom bewaakte Brazo de ramen aan den Oostkant. Het maanlicht werd helderder. In de deuropening tusschen de voorkamer en de eetkamer staande, had Brazo het oog op de ramen van deze beide kamers die aan den Oostkant lagen en een ach terraam in de keuken. Er wks maar één raam in den Westelijken muur van ed eetkamer. Dit zou Brinn dekken, daar hij, zooals zijn geschreeuw aanduidde, dien kant van het huis bewaakte. Het maanlicht had slechts korten tijd door de ramen aan den Oostkant geschenen, want de maan stond hoog aan den he mel voor haar stralen boven den hoo- genen rotsrand bij de rivier uitkwamen. Zij naderde nu het zenith van haar boog en scheen haast recht omlaag. Het was buiten heel helder en Brazo kon de boomen en struiken zien aan den rand van de open plek, die zich ten Oosten van het huis uitstrekte De achterzijde van het huis lag dichtbij een boschje struiken, die in die rich ting aan den zoom van het bosch groei den en daar het bosch een betere dek king bood dan aan de Oostzijde te vin den was. was Brazo er van overtuigd, dat- een der achterramen 't eerste aan valspunt zou zijn. tenzij eenigen der mannen in het donker over de open plek in het Oosten geslopen waren en dicht tegen den muur gedoken zaten, om een gunstig oogenblik af te wachten. Brazo wist, dat zijn positie niet gunstig was. Als de bandieten gemeenschappelijk aanvielen, zou hij snel van de eene ka mer naar de andere moeten rennen om hun vuur te ontwijken en te beantwoor den. De muren en de deuropeningen vormden zijn eenige barricade, Er waren te veel ramen in het huis om zijn posi tie gunstiig te maken en hij zou heele- maal niet in huis gegaan zijn, als hij niet gevreesd had, dat in de periode van duisternis, voor het opkomen van de maan, de bandieten het huis hadden kunnen besluipen, zoodat hij op de hoogte was van hun bewegingen. Hij stond in de deuropening te luiste ren. Geen geluid drong tot hem door. Toen hoorde hij iets aan de achterdeur. De klink ging omhoog, de deur kraakte alsof een zwaar lichaam er tegenaan gedrukt werd. De grendel rammelde even in zijn sloten. Brazo hoorde de klink weer omlaag gaan. Zij hadden ontdekt, dat de deur gegrendeld was en van buiten af niet geopend kon worden. Bijna gelijkertijd klonk er gekraak aan de voordeur, het geluid gaf te ken nen, dat er minstens twee mannen pro beerden om binnen te komen en dat zij de hoop koesterden, dat een der belde deuren ongegrendeld was gebleven. Zij zouden niet probeeren om de deuren te rammeien, uit vrees dat het geluid hun Brazo en Brinn op den hals zou ha len. En Brazo was ervan overtuigd, dat zij het huis heelemaal niet genaderd zouden zijn. als zij geweten hadden, dat hij binnen was. Als het mogelijk was, zouden zij zonder gevecht doen, waar voor zij gekomen waren en hun steel- sche handelingen schenen er op te wij zen, dat zij dachten, dat Ella alleen iii huis zou zijn. Nu zouden zij de ramen probeeren. (Wordt vervolgd.) BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. TER OVERDENKING. Het hart eener moeder is zoo klein en toch sluit het een oneindigheid van liefde in zich. Niets stemt ons meer tevreden dan het bewustzijn goed te zijn. Zorg steeds dat gij al uw woorden en daden in de eerste plaats tegenover uzelf verantwoorden kunt. Geen geluk lijkt ons zoo heerlijk als dat waarvan wij afstand deden, geen goed van zooveel waarde als wat wij verloren. De Prijsregeling en Prijsbeheerscliing. Een belangrijke vergadering voor Middenstanders te Alk maar. Op initiatief van de Kamer van Koop handel is een vergadering uitgeschre ven op VRIJDAG 18 JULI a.s. des nam. ten 2 ure in de groote zaal van „De Harmonie" Lombardsteeg te Alkmaar. Een deskundige zal een inleiding hou den over de prijsregelingen en de geno men maatregelen voor prijsbeheerscliing, waarna gelegenheid bestaat tot het stellen van vragen. Daar iedere zakenman bijna dagelijks voor de moeilijkheid geplaatst wordt op welke wijze hij zijn verkoopprijzen mag vaststellen zonder met de bestaande voorschriften in strijd te komen, meent de Kamer, dat voor deze inleiding aller- Nederlands oudste paard overleden. In de ouderdom van 41 jaar is het oud ste paard van Nederland overleden. Hel behoorde aan den veehouder Leyen dekker, te Witmarsum, Friesland, die het dier met zorg behandelde. Het verrichtte tot kort voor zijn dood nog wel eenige lichte arbeid, doch werd overigens vertroeteld. Dit paard heeft werkelijk een opmerke lijk hooge leeftijd bereikt. Men kan de ouderdom van dit paard gelijkstellen met dien van een meer dan 100-jarige onder de menschen. Het Friesche paard staat er overigens voor bekend, dat het zeer oud kan worden. Koetspaarden van boven de 20 jaar wa ren vroeger geen uitzonderingen in Fries land. Maar zoo oud als dit oudste paard van Friesland zullen wel zeer weinig „hyii ders" zijn geworden. De Tel. Gesloten Voetbalseizoen. Van heden af tot 1 September geen seriewedstrijden toegestaan Geen Aroltoernooi. Officieel wordt gemeld In overleg met het college van gevol machtigden voor de sport, heeft hel be stuur van N.V.B. besloten, dat met ingang van heden tot 1 September 1941 geen toe stemming zal worden gegeven voor het spelen van seriewedstrijden en vriend schappelijke ontmoetingen. Voor enkele nog te spelen promotie- en degradatiewed strijden, welke helaas door samenloop van omstandigheden verlaat zijn, geldt dit ver bod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle ver leende toestemmingen voor het houden van seriewedstrijden vanaf heden zijn ingetrokken. Dragen van oude militaire knoopen verboden. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat het dragen van militaire uni- formknoopen met den Nederlandschen leeuw gelijk wordt gesteld met het dragen van uitgezaagde muntstukken met de af beelding van de Koningin. Het is derhalve strafbaar volgens para graaf 4 van Verordening no. 95-1941.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1