- en Zeepzop Z. C. Ten Mate uw hakker ZWITSERSCHE WIERINGERMEER. TERRA - NOVA. „DE WIERINGERMEER" mede wijst de vertegenwoordiger van den Führer ons opnieuw den weg dei- toekomst, daarmede opent hij ons volk opnieuw de mogelijkheid een volk te blijven. Nederlanders. Begrijpt dit, bevrijdt u van de on vruchtbare verstarring der afwachters. Er valt niet meer te verwachten, want de beslissing is gekomen. Ik roep u allen op, vrijwilligers, in de eerste plaats hen, die reeds in den wa penhandel geoefend zijn, officieren, on derofficieren en manschappen van het Nederlandsch leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het belang van ons vaderland te geven. Nederlanders, Bewijst nu, dat gij dien naam waard zijt en meldt u met opga ve van uw dienstgraad, troepenonder deel en nadere bijzonderheden omtrent uw kundigheden aan bij een der bureaux van het vrijwilligerslegioen Nederland. 's-Gravenhage, 10 Juli 1941. H. A. SEYFFARDT, luitenant-generaal b. d. oud-chef v. d. generalen staf. De aanmeldingsbureaux zijn geves tigd Amsterdam Hotel van Gelder, Dam rak 34. HeerlenHotel Pómme, Stations straat 17. Groningen Rademarkt 23a. ArnhemHotel Keizerskroon, Markt 32. Breda Boschstraat 67. Deventer Hotel van Wely, Stationstr. UtrechtHotel Parlia, Stationsplein. Den Haag Koninginnegracht 22. Pijnen V V V tllijnfiaxdljes hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. een beroep gedaan op het nuchtere ver stand van ons volk, nogmaals heeft hij den weg gewezen naar een gelukkige toekomst. Met het innemen van zijn standpunt heeft het driemanschap een antwoord gegeven, dat zóó duidelijk In strijd is met de belangen van ons volk, dat de Nederlandsche Unie hiermede haar eigen vonnis geveld heeft. HAAR EIGEN VONNIS GEVELD. Indien wij ons op het standpunt stel len, dat Nederland straks in het nieu we Europa een waardige plaats moet innemen fen dat wenschen wij toch allen dan is het duidelijk, dat de oor log tusschen Duitsehland en de Sovjet- Unie ook ons aangaat, omdat het -een strijd is tegen het communisme, den aartsvijand van de Westersche bescha ving. Immers, Duitsehland strijdt tegen de duistere machten, die Europa trachten te vernietigen. Vraagt men ons, hoe wij daar tegenover staan, dan is er maar één antwoord mogelijk schouder aan schouder mèt Duitsehland, mét het na- tionaal-socialisme, oprukken tegen het communisme Een andere keuze is er niet. En dan geldt inderdaad, zooais de Rijkscommissaris, Dr. Seyss Inquart te Amsterdam vaststelde, voor dengene, die niet tegen het communime is en dus niet samen met het nationaal-socialisme dit communisme wil bestrijden, géén plaats meer is in het nieuwe Eurapa. Vóór of tegen Ziehier het parool, ziehier het einde van alle pogingen, die ondernomen worden om een beslissing uit te stellen ofen dit is bescha mend voor een groot deel van ons volk. dit moet onherroepelijk het einde zijn van alle sabotage-acties, waaraan dl', deel zich dag in dag uit, schuldig maakt. In Amsterdam op het ij sclubterrein heeft de Rijkscommissaris ons voor de keuze gesteld en er den nadruk op ge legd, dat hij van het Nederlandsche volk een afdoend antwoord verwacht. Wat de Nederlandsche nationaal- socialisten betreft, Ir. Mussert, de Lei der der N.S.B., heeft in zijn rede, welke hij hield, direct na den Rijkscommissa ris, dezen de verzekering gegeven, dat hij op de Nederlandsche Nationaal-So- cialisten kan rekenen. Maar de anderen Hoe is het stand puntvan de Nederlandsche Unie, bij voorbeeld In het laatst verschenen nummer van het weekblad der Neder landsche Unie heeft het driemanschap een hoofdartikel geschreven, waarin het zegtgeen standpunt te kunnen innemen, omdat dit zonder een eigen Overheid niet mogelijk zou zijn De Nederlandsche Unie weigert dus daadwerkelijk stelling te nemen. En hiermede laat de Nederlandsche Unie het masker vallen, hiermede bewijst de Nederlandsche Unie, dat zij inderdaad een gevaar kan worden voor ons volk en vaderland. Het is duidelijk, dat het drie manschap de consequenties niet aan durft, dat het, wetende, dat honderd-1 duizende leden slechts een toevlucht in deze verceniging hebben gezocht, een toevlucht tegen het nationaal-socialis me, de kool en de geit heeft willen spa ren. Op echt democratische wijze tracht de Nederlandsche Unie een beslissing te omzeilen. Maar zij vergeet, dat derge lijke methoden geen succes meer kun nen hebben, omdat deze strijd daden vraagt, dat alleen zij, die de consequen ties van hun daden aandurven, het recht hebben mede te bouwen aan de nieuwe ordening. Nogmaals heeft de Rijkscommissaris VEESTAPEL INPERKING. inkrimping door opruimen van ziek cn weinig productief vee. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front schrijft Dezer dagen krijgen onze veehouders bericht hoeveel runderen ze maximaal per 1 Dec. 1941 nog zullen mogen houden Dat zal een heelen schrik geven bij dege nen, die de aankondiging van de noodza kelijkheid eener beperking van het vee- beslag met 20 pCt. maar bij zich hadden laten neerglijden. Dat zal ook een teleurstelling zijn voor hen, die dachten, dat het wel zou mee vallen. Het valt inderdaad niet mee en het kan ook niet meevallen, daar een beper king van den veestapel met 20 pCt. over eenkomt met een afzet, gelijk aan 20 pCt. normalen aanfok plus 20 pCt. nog daarbij. Men komt aldus tot zeer hooge beper kingsgetallen, die overigens met het oog op de veevoer- en kunstmestpositie zeer zeker verantwoord zou zijn, vooral wanneer men de beperking van bedrijf tot bedrijf dusdanig varieert, dat daarbij inderdaad een behoorlijke aanpassing aan de bodem productie wordt bereikt. Eezwaar of geen bezwaar evenwel de beperking zal doorgaan en moet doorgaan in het belang van de geheele veehouderij. We zullen daarom goed doen, van deze moeilijke opgaaf hel beste te maken. Daar bij doelen we dan niet zoozeer op de ver schillende methoden bij deze veebeper king, die inderdaad kunnen worden ge richt op een verlichting van den beper kingsplicht, wanneer men afzet en prijzen voor den boer aannemelijk maakt. Hier willen we vooral wijzen op de mogelijkheid en de noodzakelijkheid om thans den vee stapel eens grondig te saneeren. Laten we nu de gelegenheid benutlten om van een ingrijpenden en zeker niet sympathieken maatregel iets te maken dat voor de toekomst der veehouderij heilzaam zal doorwerken. Laten wij, de daarvoor aangewezen organisaties voorop, nu de kans benulleu om een groote op ruiming te houden onder onze tubercu leuze runderen, de lijders aan slreptoren en andere niergebreken, de met para- t.b.c. besmette koeien. Laat men deze zaak toch organiseeren, nu de gelegen heid daar is. Nu ook is het tijd om in de oude t.b.c- bestrijdingsgebieden te komen tot den ide alen toestand, waarbij geheele gebieden o.a. werkgebieden van de zuivelfabrieken, vrij zullen zijn van t.b.c. Thans nu ook het verwisselen van fabriek y°or de boeren niet maar zonder meer mogelijk is kan men de eischen der melkleveranciers zoo stellen, dat men daar binnen korten lijd de laatste reageerder zal hebben opge ruimd. Laten de boeren en leiders, in het bijzon der. de leiders der vereenigingen ter be vordering van de gezondheid van het vee en de besluurdèrs van zuivelfabrieken, zuivelbonden en bonden van melkveehou ders, thans actief zijn. Dal men zich zijn verantwoordelijkheid bewust worde. Naast de nu mogelijke en dus nu nood zakelijke opruiming van zieke dieren komt de mogelijkheid en dus de noodzaak van veeverbetering door selectie, waarbij de dieren met te weinig melkproductie, een te laag vetgehalte en een slecht in terieur worden uitgeslooten. Welk een unieke gelegenheid om, waar men dit jaar tweemaal zooveel moet afzetten dan normaal, schoon schip te maken onder deze minder productieve - vaak schade lijke - dieren. Laten we niet meer praten, niet meer schrijven, maar doen. Laten we een opruiming organiseeren onder al dit zieke en slechte vee opdat de rest daar door merkbaar in kwaliteit zal stijgen, zoo dat voor den toekomstigen veestapel een hechter en zekerder basis wordt gelegd. Wij noemen ons graag de veefokkers van Europa. Wij dienen te beseffen, dat ook anderen zich toeleggen op dit edele be drijf en met succes. Wij dienen ons in te spannen om vooraan te blijven. Welnu, het is noodig daartoe thans aan te treden. Maakt van den nood een deugd. Maakt uw veestapel gezonder, sterker en pro ductiever van de abonnenten om het waterver bruik in het algemeen en de besproeiing van tuinen in het bijzonder tot het strikt noodige te beperken en die besproeiing bij voorkeur alleen met gieters te doen geschieden. Weest zuinig met water. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor Noord Holland (P.W.N.), waarbij de verbruikers van leidingwater in het voorzieningsge- bied van het P, W.N. er aan worden her innerd, dat het ten strengste verboden is om water te verspillen of te gebruiken voor een ander doel, dan waartoe een abonnement is aangegaan. Met nama wordt er in die advertentie gewezen op het ongeoorloofde van tuinbesproeiing zonder abonnement voor die besproeiing. De Directeur van het P, W. N. doet voorts een beroep op de medewerking VOOR VACANT1EGANGERS. Van bevoegde zijde schrijft men ons de boog kan niet altijd gespannen zijn. Daarom moet u in de komende maanden eens met vacantie gaan, ook al is daar voor eenig overleg noodig en al zijn daar toe een aantal moeilijkheden te overwin nen. Want, verre reizen naar het buiten land, niet waar, behooren dit jaar tot de onmogelijkheden af* ook verre reizen bin nenlands kunnen bezwaren opleveren. Dat is voor ons Nederlanders niet zoo plezierig, want zegt een populair wijsje niet, dat iemand juist veel verhalen kan, als hij verre reizen doet 7 en gedachtig daaraan vergaten we maar al te dikwijls hel schoon in onze eigen omgeving dat toch in zoo rijke verscheidenheid en voor al ook in zulk een overmatige hoeveel heid aanwezig is. Daarom, waag het er eens op van uw vacantie te genieten op plaatsen, die minder ver van uw woon plaats zijn gelegen. Uw vacantie zal er niet minder welbesteed om zijn. Er zijn echter enkele „marendie u niet behoe- en te weerhouden, maar waarmee gij toch wel rekening moet houden. Laten wij u, wat dat betreft, eenige wenken mogen geven, waarmee u ongetwijfeld uw voor deel zult kunnen doen. Wij leven onder bijzondere omstandighe den en die bijzondere omstandigheden vragen ook buitengewone maatregelen. Over het reizen hadden wij het reeds ter loops in den aanhef van dit artikel. Het kan wellicht voorkomen, dat een reis wat langer duurt, een aansluiting wat minder goed is, of dat een trein wat voller is dan wij gewoon waren. Laat dit echter uw humeur niet van streek brengen, doch be denk, dat deze reis toch altijd maar een heel klein deeltje beteekent van uw ge heele vacantie. Het is misschien de rijste brijberg, waar ge door moet om in luilek kerland te komen, onder voorwaarde ech ter, dat ge dit luilekkerland nu ook weer niet te letterlijk opvat, want vergeet niet, dat ge in dezen tijd niet moogt verwach ten in uw vacantieoord beter en rijkelij ker te zullen eten dan gij thuis gewend zijt. Uw hotel- of pensionhouder kan u niets extra's geven en daarom is het be slist noodzakelijk uw distriebonnen mee te nemen, ook als de reis naar het platteland gaat, want zonder bonnen wordt ook daar niets geleverd. In dit verband moet er ook op gewezen worden, dat het aanbeve ling verdient om zoo mogelijk in familie verband uit te gaan, omdat dit met hel oog op de bonnen efficiënter is. Bespreek verder uw logies tijdig en stuur eventu eel uw bonnen van te voren op. De ho tel- en pensionhouders kunnen dan de noodige voorbereidingen voor de maaltij den enz. treffen. En tenslotte, ga dit jaa» niet zwerven van plaats tot plaats, want op die wijze zouden de voedingsproblemen in ernstige mate kunnen worden verzwaard Groote en onverwachte verschuivingen zouden in de tegenwoordige omstandighe den moeilijkheden veroorzaken en als u daarmee rekening houdt, zou het kunnen zijn, dat men u liever weg zou kijken dan gastvrij ontvangen. Dit kunt ge dan ook voorkomen door voor een periode van een week langer op een vaste plaats neer te strijken, om van daaruit dagtochten te maken. Houdt gij echter met deze wenken re kening, dan staat ons land voor u open met al zijn rijke verscheidenheid van na tuurschoon. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Baden en zwemmen in de Wieringermeer. Een behoorlijke bad- en zwem-inrichting ontbreekt nog altijd in de Wieringermeer. Nu hel volop zomer is en reeds weken lang een tropische hitte heerscht, doet- zich het gemis aan een zwembad weer da nig voelen. Er is wel eens gevraagd in de" diverse zwembadcommissies beslaat er wel ge noeg belangstelling voor een zwembad Deze vraag hebben we zelf ook wel eens gesteld. Doch aangezien men op zeer uit- eenloopende plaatsen in den Polder in de kanalen en tochten baadt en zwemt, was er moeilijk overzicht te krijgen hoe groot de liefhebberij nu wel is. Een van de voornaamste plaatsen waar gezwommen wordt, is hel Amslelmeer, Wij hebben ons de laatste dagen kunnen overtuigen dat de liefhebberij voor de zo mersport zeer groot is. Wie 's avonds op de spitsuren tusschen 7 en 10 uur naar de Amstelmeerdijk tietst, zal aan den voet van den dijk een leger rijwielen aantreffen, wat misschien alleen op de drukste beursdag in aantal wordt overtroffen. Op den dijk ziet men honderden hoopjes kleeren liggen een Textielpuntenaantal vertegenwoordigende wat in de duizenden loopt. Met krioelt er in het Amstelmeer van zwemmers en zwemsters. Het is daar een betrekkelijke ongevaar lijke gelegenheid ook voor ongeoefenden. Men kan veilig een honderd meter uit de kust loopen zonder dat men in meer wa ter staal dan tot borsthoogte, j Doch het is een ideale gelegenheid. I Ten eerste ligt de plaats niet in het een j trum. Vervolgens is het 't bezwaar, dat geen kleedgelegenheid is. Beiderlei kunne moeten zich op den dijk behelpen. Het geen allerlei bezwaren meebrengt en den duur ongewenscht is. Doch er is meer. Voor geoefende zwem mers is het geen bezwaar om uit de kant te gaan en diep water op te zoeken, doch voor de ongeoefende zwemmers en zwemsters en vooral voor de jeugd is het hoogst gewenscht dat er toezicht is. Maar een feit'is het, dat zoolang er geer. betere gelegenheid is in den Polder, hel Amstelmeer een behoorlijke zwemgelegen- heid biedt. WIERINGERMEER Schoolreisje. Ondanks de lastige reisge legenheid en verdere moeilijkheden, is het onderwijzend personeel in samenwerking met de Oudercommissie er in geslaagd een schoolreisje voor de Wieringermeerschool te Middenmeer te organiseeren. De kinderen uit de hoogste klassen gaan per motorboot West-Fries" van den heer C. J. Butter naar Schagen. Van Schagen gaal men per trein naarAlkmaar en van daar per tram verder. De kinderen uit de lagere klassen gaan per boot naar Medemblik, en zullen een dagje doorbrengen in de speeltuinen al daar. Van reisjes van de andere scholen is ons nog niets bekend, doch men zal daar ook al iets in voorbereiding hebben. Mej. Zijp gaat weg. Mej. Zijp, onderwijze res aan de Wieringermeerschool gaat weg. Mej. Zijp heeft een benoeming aan een school te Alkmaar aanvaard. Jong en oud heeft hier spijt over be tuigd, want juffrouw Zijp was bij allen zeer geliefd. Niet alleen dat juffrouw een uitstekende leerkracht was, doch ook buiten de offici- eele school-uren heeft zij zich zeer ver dienstelijk gemaakt op allerlei gebied. Juffrouw Zijp had overal belangstelling voor, zij kon, er bij haar kon letterlijk alles. Vrijdag 18 Juli zullen de kinderen, het onderwijzend personeel en Oudercommissie afscheid van Juffrouw Zijp nemen. Wij hopen er dan nader op terug Ie komen. Van verschillende kanten is ons den laatsten tijd gevraagd hoe het met de plan nen van een zwembad staat. Door de oorlogsomstandigheden heeft de gemeentelijke zwembadcommissie de draad laten vallen en sindsdien rust de zaak min of meer. Hier komt nog bij, dat Ir. Prummel^ de voorzitter van de commissie, oen rolder heeft verlaten, zoodat momenteel een va cature in deze commissie beslaat. Intusschen is ons bekend, dat hierin spoedig waarschijnlijk zal worden voor zien. Ook kunnen wij raededeelen, dat de commissie spoedig haar werkzaamheden hoopt te hervatten. De vraag is echter bij ons opgekomen en wij hebben hem aan de velen die nu zwem men in het Amstelmeer en op andere plaatsen in den Polder gesteld ?,Is men bereid, een eventueel te slichten zwembad, door zijn lidmaatschap of zwemabonne ment e.a. daadwerkelijk te steunen Want nu het abnormaal warm is, kruipt practisch iedereen te water. Doch een zwembad zal het van de echte liefhebbers moeten hebben. In ieder geval, wat wij er thans van zien is, dat een zwembad geen werbodige luxe is. Vooral voor de jeugd zal het van groot belang zijn. De jeugd, die we nu in allerlei slooten langs de weg in het water zien ploelere^ moet zwem men leeren. En dat hier de gemeenschap eenige of fers voor zal moeten brengen, is niet uit gesloten, doch tevens verantwoord. Moge de zwembadcommissie spoedig haad werkzaamheden hervatten. Politie. Hij, die op Woensdag 9 Juli 1941 op de Beurs te Middenmeer aanwezig, en bij het weggaan heeft meegenomen, een nieuw heerenrijwiel merk „Gedo wordt in zijn eigen belang aangeraden daarvan zoo spoedig mogelijk aangifte te doen bij de gemeentepolitie te Slootdorp. .Inlichtingen over het rijwielmerk Keslein" zijn alsdan eveneens te bekomen Voorts is er gevonden een zoo goed als nieuw heerenrijwiel. Inl. Politie Slootdorp. Onjuiste inlichtingen. Door de Gemeente politie is in samenwerking met den Distri- butiedienst, tegen enkele personen proces verbaal opgemaakt wegens het verstrek ken van onjuiste gegevens op aanvraagfor mulieren voor het verkrijgen van brand stofbonnen. Maatschappij van Levensverzeke ring en Lijfrente Opgericht 1857, Zuiver onderling Nederlandsch Staatstoezicht. GEMENGDE VERZEKERING Verzekering tegen KOSTprijs Gunstige Polisvoojnvaarden Kantoor voor Nederland Heerengracht 514, Amsterdam C., Telefoon 45458 Inspecteur E. M. van Schaaik, Platanenlaan 21, Bloemendaal. Telefoon 22595. GEVRAAGD VOOR DE OOGST een FLINK WERKMAN. L. NIEBOER, Zeugweg, Wieringerwerf. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broer tje PIETER JAC0BUS. J. I. DE GROOTE D. DE GROOTE - Kense. ADRI. JAN. Middenmeer, 11 Juli 1941. Sportweg 1. GEVRAAGD EEN WERKSTER, 1 of 2 dagen per week. I. I. SPRIENSMA, Molenweg, Slootdorp. Wie zeker wil zijn van een gezond gewas bestelt zijn bij het SPECIAAL BLANKE EIGENHEI MER Selccticbedrijf Alleen eigen teelt. Mei stamboomteelt Uiterst strenge selectie. Onder controle der N.A.K. Prijs voor een ieder gelijk franco thuis. MIDDENMEER C 41. Prima geschilde dennenruiters 4 P00TS le kwaliteit f 1.35 3 P00TS le kwaliteit f 1.05 af Warmenhuizen. Zaadteelt -- Zaadhandel WARMENHUIZEN N.H. Tel. 200. Laat de wasscherij de zorgen overnemen. WIJ KOMEN" IEDEREN DINSDAG IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Ook voor VERVEN en STOOMEN, waar voor de prijzen nog niet verhoogd zijn, is dit uw aangewezen adres. Stoom- Wasch- en Strijkinrichting Telefoon 80, MEDEMBLIK.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2