Landbouw - Credieten N.V. NOORDER BANK WIERINGER COURANT VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. NIEUWE BONNEN. ZATERDAG 19 JULI 1941 No. 82. Mededeeling no. 16. vicoinacoKCCDPouDco Benoeming assistent. In de bestuursvergadering van Vrijdag 11 Juli j.1. werd uit een viertal opgeroepe- nen de Heer R. H. Bruning als assistent bij de V.v.B. benoemd. De Heer Bruning heeft zijn benoeming aanvaard en zal begin Augustus in dienst treden. Handleiding voor het oogsten van vlas. Degenen, die door bemiddeling van de Vereeniging een exemplaar van deze uit gave hebben ontvangen, worden verzocht het daarvoor verschuldigde bedrag van f 0,35 per stuk aan den secretaris te vol doen. Bij voorkeur door overschrijving op girono. 414225, ten name van den Secr.- Penningmeester der Vereeniging voor Be drijfsvoorlichting in de Wieringermeer, te Middenmeer. Er zijn nog een tiental exemplaren bij den secretaris te verkrijgen. Koolzaadverbouw. In verband met de te verwachten uit breiding van den teelt van koolzaad, vol gen hier enkele korte opmerkingen, welke in hoofdzaak zijn ontleend aan hetgeen de Rijkslandbouwconsulent voor N.-Groningcn hierover schrijft. Koolzaad vraagt een vruchtbaren grond en er moet gelegenheid zijn om vroeg te zaaien. De beste zaaitijd is v Men zaait gewoonlijk 8 ór half Augustus. 10 liter. PROVINCIAAL NIEUWS. Tijdig gezaaide gewassen met gedrongen planten komen gewoonlijk het best door den winter. Slempige grond of slechte ont watering kunnen hel gewas in de jeugd doen mislukken. Naast vlas (liefst met groenbemesting) is ook een erwtensloppel geschikt. Van de granen levert eigenlijk alleen de winter gerst een stoppel, die vroeg genoeg is. Een gerststoppel alleen is echter niet rijk genoeg, zoodat men in den herfst al wat stikstof dient te geven terwijl er in zoo'n geval in het voorjaar een zware stikstof bemesting noodig zal zijn. In het algemeen moet men voorzichtig zijn met het toedie nen van veel stikstof in den herfst. Een weelderig gewas koolzaad gaat in den win ter bij felle vorst eer te gronde dan een minder geil gewas. Een andere mogelijkheid is het zaaien van koolzaad onder veldboonen. Vroeger werd dat in Groningen veel gedaan. Men zaaide dan de boonen om de 4e en 5e voor en gaf de tusschengelegen strooken braakbewerking, waarna er in den zomer koolzaad werd gezaaid. Het ligt voor de hand, dat onder een dicht gewas paarde- boonen het jonge koolzaad verstikt. In de laatste jaren hebben sommige land bouwers uit het Noorden van de Provincie Groningen goede ervaringen opgedaan met het zaaien van koolzaad onder Waalsche boonen, die meest wat ijler zijn en vroeger rijp, zoodat de beschaduwing veel gerin ger is. In 1940 werd hieromtrent een proef ge nomen op de proefboerderij in Nieuw Beer- ta, waar onder het boonenproefveld kool zaad werd uitgezaaid. Het bleek ook hier, dat onder Waalsche boonen, wierboonen en twijfelaars, een goede kans bestond op een voldoenden stand van het koolzaad, terwijl bij paarde- en duiveboonen de kan sen veel geringer bleken te zijn. Wellicht zijn wat hol staande perceelen paardeboo- nen, zooals er dit jaar wel voorkomen, echter ook wel geschikt. Men zaait met een één-rijige handzaaimachine of wel met een kooltrommel, waarna schoffelen aanbeveling verdient (10 L. zaad) of wel breedwerpig (12-15 L. zaad). De tijd van zaaien is de maand Juni, zoodat er, wil men hiermee dit jaar een proef nemen, vlug besloten en gehandeld moet worden. HOOGHEEMRAADSCHAP N. H. NOORDERKWARTIER. „DE EEUWIGE STRIJD VAN ONS VOLK." Rede van den nieuwen dijkgraaf Mr. A. F. Kamp. Geen animositeit tusschen Hoogheem raadschap en waterschappen In het gemeenlandshuis te Alkmaar vergaderde Woensdagmorgen het be stuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier onder voorzitterschap van dijkgraaf Mr. A. F. Kamp. Bij de opening van de vergade ring strpak de dijkgraaf een openings rede uit, waaraan het volgende is ont leend Spreker gedacht allereerst zijn voor ganger, dijkgraaf Kooiman, die een kun dige persoonlijkheid op de vele gebieden van het publieke recht, in het bijzonder op dat van den Waterstaat was. Wijzend op de ongebruikelijke totstandkoming van zijn benoeming, drukte spr. er zijn erkentelijkheid over uit, dat hij door het college van Dijkgraaf en Hoogheem- arbeid Gods onmisbare zegen rusten. wordt tot animositeit, gepaard gaande met een strijd, iets beneden het peil, dat van waterschappen, als bestuursorganisaties mag worden verwacht. De taak van het Hoog heemraadschap moet worden gezien als die van een doelcorporatie, die aan hooger Bestuur adviezen geeft als dat gevraagd wordt en sugges ties doet, wanneer dat noodzakelijk wordt geacht. ONS VOLK EN HET WATER. Sprekend over het typisch Neder- landsch waterschapsbestuur, de eigen aardige verhoudingen in dit gewest, zeide de dijkgraaf o.m. dat het niet voor bestrijding vatbaar is, dat de romantiek van den strijd tegen het water veel ver liest aan charme, wanneer de hulpmid delen moderner, de ontwikkeling der techniek grooter wordt. Maar ook nu blijft de strijd tegen het water bestaan de roem wordt hoog gehouden bij de landwinning in voormalige Zuiderzee, zelfs in tijden als deze. Grootsch kan de stem van het water zijn, fel de strijd er tegen. Zij van datzelfde formaat het werk van allen, die met een taak van water- schapszorg zijn belast. En moge op dien raden onverdeeld hartelijk is ontvangen. Spr. bracht dank aan de autoriteiten, die hem tot dit ambt riepen en uitte den wensch in staat te zijn door z'n werk te toonen, dat de beweegredenen tot deze keuze gerechtvaardigd waren. Wijzende op de zware en moeilij ke tijdsomstandigheden zeide <de dijkgraaf het levendig te betreuren, dat gebrek aan materialen en an dere consequenties der tijdsomstan digheden, geen breede ontplooiing toelaten van hetgeen het Hoogheem raadschap normaliter op grond zij ner technische uitrusting als zijn taak mag zien. „Voorts", aldus spr., „heb ik met eenige teleurstelling vastgesteld, dat door kwesties, zooals thans die der geconcentreerde inning van water schapslasten, de goede verhouding van dit Hoogheemraadschap tot an dere waterschapscorporaties en om gekeerd, min of meer wordt be dreigd. Er is in deze zaak, zooals in zoo vele andere, tweeërlei standpunt mogelijk, doch men mag zich met recht afvragen of het werkelijk on- Een algemeen applaus steeg na deze toespraak op. Als nestor van de vergadering heette de heer Best den nieuwen dijkgraaf wel kom in hun midden. Spr. gaf uitdruk king aan de hoop, dat Mr. Kamp de voetsporen van de eminente dijkgraven Wijdenes Spaans en Kooiman zal druk ken en hoopte op een vriendschappelijke samenwerking met alle corporaties op waterschapsgebied De dijkgraaf zeide zeer erkentelijk te zijn voor de woorden van den heer Best en een zoodanige samenwerking steeds voor te zullen staan. Vervolgens ging men over tot behandeling van de agen- Grondverkoop. Besloten werd aan de gemeente Alk maar een strook grond, ter grootte van, 495 M2, en gelegen aan den Friesche- weg, welke grond bestemd en ingericht is tot bouwterrein, te verkoopen voor f 0.40 per M2. Overneming wegen. Besloten werd om met de banne Ha ringhuizen een overeenstemming aan te neming in onderhoud van alle thans nog bij die banne in onderhoud zijnde wegen, waarna die banne vermoedelijk zal worden opgeheven, daar een desbe treffend voorstel reeds aanhangig ge maakt is. De uitkeering van de banne over de eerste 25 jaar ten bedrage van f 1.445 per jaar en vervolgens de geraamde on derhoudskosten van f 750 per jaar, zal worden opgebracht door een afzonder lijken omslag te heffen op die eigen dommen, welke thans aan de banne schuldplichtig zijn. Met den Zuidpolder te Edam werd een overeenkomst aangegaan tot rui ling van een perceeltje grond >van 50 m2 tegen een strookje .•vjn 1 m2, en beta ling van f 1.toegift &an den Zuidpol der. Herziening Wegenuitkeering. De jaarlijksche uitkeering, door de i banne Valkkoog verschuldigd voor den van die banne overgenomen weg op den Valkkoogerdijk, die bij besluit van 30 Oct. j.1. werd herzien, moet op formee- le gronden opnieuw worden vastgesteld, waarvoor met genoemde banne een over eenkomst zal worden gesloten. Aldus besloten. Overneming bruggen en wegen. Verschillende bruggen en een weg van het Geesterambacht en van het heem raadschap der Strijkmolens van de Niedorperkogge, waarover wij reeds een en ander publiceerden, werden in on derhoud en eigendom overgenomen. Bij het besluit d.d. 30 Oct. 1940 tot overneming van diverse wegen en weg gedeelten banne Oude Niedorp, was geen rekening gehouden met een tweetal op den ouden ligger aangebrachte wijzi gingen. Dit zijn de z.g. Zeugenbuurt en de Westerlangereis. Voorgesteld werd, deze weggedeelten eveneens in het be sluit op te nemen. Aldus besloten. Voorgesteld werd tot overneming in eigendom en onderhoud van de banne Valkkoog de brug over de schutsluis te Groeneveld, de betonbrug in den Groen- veldsweg, de brug in het Sluiswegje, de duiker bij den windmolen in den Groen- veldsweg, de brug in den Valkkoogerweg bij de sluis, van het Sluiswegje en een gedeelte Groenveldsdijk. Deze werden indertijd uitgezonderd van een overne mingsbesluit van verschillende wegen, welk besluit werd teruggezonden door Ged. St. met verzoek genoemde bruggen en wegen alsnog hierin op te nemen, Conform besloten. Besloten werd van de gemeente Nieu we Niedorp de brug te 't Veld in eigen dom en onderhoud over te nemen. worden door ons op billijke condities verstrekt. (Zitdag Middenmeer) Hotel Smit eiken Woensdag van 9-12 uur. ALKMAAR HOORN. verband met de uitbreiding van het gen voor belanghebbenden ter Gemeente aantal eigendommen, in vasten dienst aan te stellen en het ambtenarenbesluit in dier voege te wijzigen. Aldus besloten. Besloten werd tot vaststelling van een regeling inzake de toekenning van een tijdelijke toelage aan het lager bezol digd gehuwd personeel in dienst van het Hoogheemraadschap. Voorts werd een kinderbijslagregeling voor dat personeel vastgesteld, dat nog geen aanspraak heeft op kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet 1939. De pensioenverordening 1921 werd ge wijzigd in dier voege, dat de dijkgraaf in normale gevallen pas recht op pen sioen krijgt op 65-jarigen leeftijd. In de begrooting 1940 werden eenige aanvullingen en wijzigingen aange bracht. Tenslotte werd de rekening 1940, vastgesteld. Hierna sluiting. i GEMEENTE WIERINGEN. vermijdelijk is dat zulks aanleiding gaan omtrent de verbetering en over- Aan- en verkoop van grond. Op verzoek van het gem. bestuur van Edam werd voorgesteld tot verkoop aan de gemeente van een strook grond water van den binnenberm met sloot van Zuidpolder te Volendam, teneinde genoemde sloot te kunnen dempen ten behoeve van de woningbouw. Het perceel is 735 c.A. groot. Edam betaalt f 0.10 per cA. en de overdrachts kosten. De vergadering ging hiermede accoord. In den Dorpsweg te Obdam komen meerdere perceeltjes voor, die in eigen dom aan particulieren behooren. Voor gesteld werd een overeenkomst met de eigenaren aan te gaan, waarbij het Hoogheemraadschap voor f 1.per per ceel mede-eigenaar wordt. Met Mej. A Konijn en den heer J. Konijn is over eenstemming bereikt tegen den prijs van f 6.terwijl met den heer W. Bak ker een ruiling van grond zal worden aangegaan, waarbij het Hoogheemraad schap f 40.toegift betaalt. Accoord. Voor de verbreeding van den Kerke- laan te St. Pancras, werd voorgesteld tot aankoop van twee perceeltjes grond, totaal 94.70 c.A. tegen f 1.per c. A. Aldus besloten. Voorgesteld werd tot aankoop van ed Voorsloot te Petten van den Zijpe- Hazepolder, welke bereid is het perceel in eigendom over te dragen voor f 70 to taal, daar zij f 2.76 erfpacht per jaar moet derven. Aldus besloten. Voorstel tot overneming in onderhoud en eigendom van enkele wegen en weg gedeelten van de gemeenten Akersloot en Uitgeest en van den polder De Zien alsmede tot verkrijging in eigendom van diverse perceelen en perceelsgedeelten, zulks in verband met den aanleg van een nieuwen weg Uitgeest-Akersloot. Conform besloten. Het erfpachtsrecht der erven J. Tuin op een gedeelte der Waterlandsche Zeedijk werd gewijzigd. Besloten werd aan het gereformeerd weeshuis te Me- demblik een strookje grond te Callants- oog, groot 440 c.A. in erfpacht uit te geven voor f 2.50 per jaar en onder be paalde voorwaarden. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van gedeelten dijkstalud en berm van den Oostzanerzeedijk te Zaandam aan de N.V. Simon de Wit en N.V. Nederland- sche Basalt Mij., groot resp. 190 en 1300 c.A., tegen f 0.25 per c.A. Accoord. Voorgesteld werd den tijdelijken amb tenaar, belast met de administratie in Overgang op de M.U.L.O-SchooI Den Helder. Van de le naar de 2e klaase Wim de Jongh van de 2e naar de 3e klasse Cor Rotgans, Klaas de Vries en Elbert Lont van de 3e naar de 4e klasse Jo Metselaar en Alie Bakker. Overgang examens Lyceum Den Helder. Overgegaan van de 2e naar de 3e klasse Katrien Kaan en Tieneke de Haan. Politie. Verloren een gummilaars. Gevonden een zilverbon. Inl. bij den Gem.-Bode. Doopsgezinde Gemeente. In de leden- ergadering, welke Donderdagavond werd gehouden, werd lot predikant beroepen de proponent, de heer de Lugt. Visscherij. In het boekjaar 1 Juli 1940 Secretarie ter inzage is nedergelegd hel afschrift eener beschikking van Gedepu teerde Staten van Noordholland d.d. 9 Juli 1941, 2e Afdeeling A, no. 155, hou dende goedkeuring van hel besluit van Hoofdingelanden van den Zijpe- en Haze- polder tot overdracht in eigendom aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier van de z.g. „Voorsloot" te Petten, kadastraal bekend gemeente Zijpe, sectie G. no. 43. ZIJPE (N.H.), 15 Juli 1941. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, D. BREEBAART. De Secretaris J. A. DE BOER. VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.H.) maken bekend^ dat gelegen heid tot kostelooze inenting zal worden gegeven te Oudesluis op Vrijdag 25 Juli 1941, des namiddags 4 uur, in de O.L. School. Aleen kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Het verdient aanbeveling dat de ou ders het trouwboekje medenemen. ZIJPE (N.H.), 15 Juli 1941. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, D. BREEBAAR1 De Secretaris, J. A. DE BOER. BINNENLANDSCH NIEUWS. Subsidieering bouw van ierkelders. In verband met de opvoering van de voedselproductie heeft de regeering beslo ten den bouw van ierkelders te stimulee- ren door middel van subsidieering. Alleen ierkelders welke van metselsteen zijn ge maakt, komen voor deze subsidieering in aanmerking, met dien verstande, dat hel Lm. 30 Juni 1941 werden in deze Gemeen- deksel, en, in uitzonderingsgevallen, bij le 91 groole vischakten tot het visschen in de binnenwateren afgegeven. In verband met het verplichte bezit van n z.g. Ausweis voor de Waddenzeevis- schers^ zijn thans vanaf 1 Januari j.1. voor het jaar 1941 reeds 367 consenten voor de uitoefening van de kustvisscherij afgegeven Gymnastiekdemonsiraties. Naar wij ver nemen zal de Gymnastiekvereeniging te Hippolytushoef op 27 Juli a.s. op het Sportterrein van „Suces" gymdemonstra- tie's geven, waaraan de Kon. Muziekvereen. „Harmonie" zal medewerken. Aan de demonstraties wordt voorts me degewerkt door de Vereen. D.O.S. van Den Oevr en „SportluSt" van Julianadorp. Onderwijs. In verband met de toene ming van hel aantal leerlingen zal het noo dig zijn aan de O.L. School te Weslerland een 4e leerkracht te benoemen. BURGERLIJKE STAND Van 1 t.m. 18 Juli 1941. Geboren Aardina, dochter van A. van Eek en van G. Straatman Geere Pieter- nella, dochter van J. C. Koorn en van D. E. van de Kreeke Reinder, zoon van W. Posthuma en van Tj. de Groot Maciel Lubbino, zoon van H. Bugel en van A. Kuik Martje, dochter van E. Stuveling en van F. Renkema Herman, zoon van J. Gelijk en van W. Kies Gerritje doch ter van C. Roos en van A. A. de Jong Jan zoon van H. Jolen en van M. Slote- maker. Ondertrouwd Geene. Getrouwd: II, van den Berg en W. Kos- A. .lorna en A. Kuiper. Overleden G. Bais, 70 jaar, weduwe van P. Keijzer, Visscherij. Door den Opziener der Vis- sclierijeen is verbaliseerd zekeren II. al hier, die zich van hel haventerrein naar huis begaf en een zak, inhoudende 16 pond met zich voerde, waarvan niet minder dan 12 pond, totaal 223 stuks, ondermaats bleek te zijn. hoogen grondwaterstand en zachten bodem, de geheele kelder van gewapend beton mag zijn. De geheele constructie moet van soli den aard zijn en voldaan zal moeten wor den aan eischen van luchtdichte afsluiting. Het subsidie zal, indien de aanvrage en bouw door den Rijkslandbouwconsulent van het betrokken ambtsgebied zijn goed- gekeurd^ een derde deel der totale bouw kosten bedragen, met een maximum van f 7 per m3 kelderinhoud. Voorlichting omtrent de constructie wordt op verzoek gegeven door het Insti tuut voor landbouwwerktuigen en gebou wen te Wageningen. Aanvragen en subsi die moeten worden gericht aan den Rijks landbouwconsulent in hel daarbij betrok ken ambtsgebied. Nadere mededeelingen verstrekt hij tevens. Aangezien het totaal beschikbare bedrag beperkt is en slechts kan worden ge bruikt tot 31 Dec. a.s., is het gewenscht de subsidie-aanvragen len spoedigste in te zenden. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder ver melde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoe nen AARDAPPELEN. Bon „27 reserve" 20 Juli t.m. 26 Juli 3 kg. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „27" van de broodkaart20 Juli t.m. 26 Juli, 100 gram brood of één rant soen gebak per bon. Bon „274 rantsoenen" van de brood kaart 20 Juli t.m. 26 Juli 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. MELK. Bon „27" van de melkkaarten 20 Juli t.m. 26 Juli, 1 3/4 liter per bon. GEMEENTE ZIJPE. BEKENDMAKINGEN. Officieel. Waterstaatswet 1900. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.H.) brengen ter openbare ken- ns, dat van heden af gedurende dertig da- EIEREN. Bon „27 eieren" één ei per bon. 20 Juli t.m. 26 Juli, KOFFIESURROGAAT EN THEE. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Zooals reeds werd medegedeeld, zal er

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3