32e JAARGANG ZATERDAG 26 JULI 1941 No. 85 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. TER OVERDENKING. De liefde is een bloem, die haar na tuur ontleent aan den grond, waaruit zij opschiet. De belooning van een weinig goed te hebben gedaan is het verlangen in zich te voelen nog meer en beter te doen. Wilt gij een mensch kennen, zie hoe hij lief heeft en hoe hij treurt. Geen geluk is bestaanbaar zonder nuttigen arbeid. DE GROET UIT HET OOGSTVELD. Wij loopen langs den weg, die blinkt in het zomersche zonlicht, aan de eeue zijde het volle geboomte, waarin de vogels hun lied ten hemel heffen, aan de andere zijde de wijde akkers met het goudgele koren, waarin de sikkels klin ken en een vlijtige hand het graan tot bossen bindt. Het is het toonbeeld van de noeste arbeid, die toch nog even tijd laat, om onze groet met een handgewuif te beantwoorden, en ons met een paar woorden te vertellen hoe vol de aren zijn, het resultaat van het ploegen, zaaien en wieden en vooral daarbij de kiemkracht van de aarde. Zoo gaat het ieder jaar Alles wat schadelijk kon zijn werd gewied en uit gerukt uit dit eindelooze veld, om de oogst des te vollediger te doen zijn. Als een beeld van alle tijden treft ons plotseling het wieden en oogsten en de groet uit het veld. Want voor ons allen is er wel te wie den in dit leven. Wieden is niet alleen uittrekkenwieden is zorgvuldig zijn. zeer aandachtig, opletten, onderschei den wieden is voorzichtige handen hebben en heldere oogen, opdat niet het goede zaaisel met het onkruid wordt uitgerukt. Wieden sluit vooral in la-' ten groeien en oogsten. En dien arbeid van laten groeien en wieden, van ontzien en uitrukken heb ben bijna alle menschen te verrichten in den tuin en binnenshuis, in dé werk plaats en de studeerkamer,, bij elke leiding en opleiding van jongeren, bij eigen studie en de opvoeding der kin deren. Wat laten gaan wat knotten wat aanmoedigen wat verhinde ren Zoo arbeiden en wieden en oogsten velen langs den weg in het verborgen. En deze arbeid is eeuwig. Zóó verdiept kunnen menschen zijn in dit werk van allen dag, dat er voor hen alleen bestaat het onafgebroken bezig-zijn, de aandacht voor den voort gang, het resultaat, het succes. Zoodat zij niet zien, wie daar langs gaat en zich afwenden van al wat hen zou kunnen afleiden van de taak, die zij zich heb ben gesteld. Wat in bepaalde perioden van een menschenleven wel eens noodig kan zijn. Maar er grenst vlak aan den eigen le vensakker het andere land van den be kende of den vreemde er loopt een pad, waarlangs de anderen gaan. Men kan weggedoken zitten in eigen werk en eigen belangen en van dien voorbijgan ger niets zien. Men kan ook, werkende, nu en dan opzien en wuiven met een vriendelijken groet. Verrassend en weldadig voor den ander, een onverwacht contact. Het is immers altijd een voorrecht contact te hebben met een mensch, dat ernstig ar beidt aan zijn levenstaak. Van dien mensch gaat meer uit dan hij, argeloos groetend, argeloos sprekend, zelf ver moedt. We moeten arbeiden, maar ook den Lijd hebben God te loven voor alles wat Hij ons schenkt bij onzen stagen ar beid de tijd nemen onze liefde en ons geloof uit te kunnen dragen tot ande ren. Als Christus, omringd door de scha ren, Jericho binnentrekt, zien Zijn aan dachtige oogen over de juichende me nigte heen den kleinen man geklommen in den vijgeboom aan den weg. Dan wenkt de hand van den Meester naar het verlangend gezicht, half verdoken tusschen de boomtakken „Kom af, Za- chéüsik moet heden in uw huis blijven Het is zeker goed arbeidzaam te zijn en naarstig en geconcentreerd op de taak, waarvoor men verantwoordelijk is. Maar de mensch met het warme hart zal van dien eigen arbeid nu en dan opzien naar wien langs gaat, een onver- wachten groet zenden, een goed woord spreken, een eind samengaan met den ander. Wat voor dien ander kan zijn een- bloem op zijn weg, de vertroosting van zijn dag, de hulp voor zijn leven. BINNENLANDSCH NIEUWS. Reeds eerder wa,:nlJ&ze winkelier in conflict gekomen met de prijsvoorschrif- ten en hij werd daarvoor veroordeeld tot een boete van f 100. Nu hij blijkbaar toch niet voldoende leergeld had be taald, werd hem bij deze tweede over treding, binnen twee maanden gepleegd, wegens overtreding van de Prïjzenbe- schikking 1940 no. 1 door den inspec teur voor de Prijsbeheersching te 's-Her- togenbosch een geldboete van t 1200 opgelegd, terwijl tevens publicatie van het vonnis werd gelast. ONTSNAPTE GEVANGENE PLEEGT DIEFSTAL. Nu weer voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan een 23-jarige Amster dammer, die zich aan rijwieldiefstal te Nijmegen had schuldig gemaakt. Deze recidivist had eenigen tijd geleden kans gezien door een raampje in de cel bij de rechtszaal te Arnhem te ontsnappen. Hij maakte van deze korte vrijheid ge bruik, te Nijmegen den rijwieldiefstal, welke hem thans ten laste is gelegd, te plegen. Het O.M. eischte een jaar gevangenis straf. Verdachte vroeg clementie. Hij verklaarde dat hij nu al tot 1944 moet zitten, en dan komt deze straf er nog bij. BOSCHBESSENPLUK. Op de Veluwe is de boschbessenoogst in vollen gang. De afgesloten terreinen; waar deze bessen groeien, zijn voor de plukkers opengesteld en velen, onder wie de jeugd de meerderheid vormt, trek ken dagelijks de bosschen in, om de klei ne bessen te verzamelen. De oogst heeft tot heden teleurgesteld. Door de droogte zijn de bessen klein gebleven en niet vol doende sappig en vele bloesems waren verdord. Men hoopt, dat verandering van hel weer de groene besjes, welke nog aan de struiken zitten, ten goede zal komen. De prijs, welken de handelaren voor eer. pond bessen betalen, is hooger dan hij sinds vele jaren is geweest. In de eerste dagen van den pluk kregen ze 30 cents, nu reeds 40. De aanvoeren zijn echter uiterst gering. De vraag van particulieren naar deze bessen is niet groot wat zeker verband houdt met den hoogen prijs. Duidelijke waarschuwing. „V" FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 61.) Wilson, waar is Ella Wainright zei hij, Wilson staarde hem aan. Zijn lippen verwrongen zich, trokken van zijn lippen weg in een grijns. „Ik heb haar niet gezien verdoemeling!" antwoordde hij met schorre, bevende slem. „Wilson", zei Brazo, .Anderson zei me, dat je hier in huis was. De meesten vat» je mannen zijn dood. Ik kwam hier om je te dooden. Maar ik geef je nog een kans. Waar is Ella Wainright Alsof de doodsangst zijn vingers ver lamde, zoo ontviel Wilson's pistool aan zijn hand en kletterde zwaar op den vloer. Hij kroop dieper in zijn hoek. Een oogen- blik bewogen zijn lippen zich geluidloos en toen schreeuwde hij de woorden uit „Schiet niet, Brazo Om Godswil, TWEE PRIJSOVERTREDINGEN BINNEN TWEE MAANDEN. Winkelier tot boete van f 1200 veroordeeld. Het A. N. P. meldtBegin Mei j.1. werd door de marechaussee in het Grensdorp Zundert een winkelier gever baliseerd wegens het verkoopen van busjes gecondenseerde taptemelk voor 55 cent per stuk. De normale detailprijs van deze blikjes bedraagt niet meer dan 37'/-> cent. Bij het berekenen van den veel te hoogen verkoopsprijs was de winkelier uitgegaan van een ontoelaat- baren inkoopsprijs van 40 cent per blik je. schiet niet. Ik zal alles vertellen wat ik weet 1" Hij bevochtigde zijn lippen en staarde woest naar Brazo en naar Anderson en Hardin en eenigen der andere mannen, die in huis gekomen waren en in de deurope ningen stonden te kijken. „Wij kwamen hier om haar te over meesterenzei Wilson. „Wij wilden haar laten vertellen over het goud van haar broeder. Wij zouden haar dwingen om om hel te vertellen. Dat is zoo. Ik ontken het niet, maar wij wilden haar geen kwaad doen, Brazo. Ik zweer, dat wij dat niet van plan waren. Maar toen wij de voor deur forceerden, schoot zij drie of vier maal. Toen wij eindelijk in huis waren, stond de achterdeur open en zij was weg. Wij hoorden haar loopen. Haar japon haak te vast aan de struiken^ waar zij doorsnel de. Ik en nog eenige jongens gingen haar achterna. Wij konden haar vlak voor ons hooren. Toen verloren wij haar beneden bij de rivier. Dat is de waarheid, Brazo. Ik heb haar niet gezien Brazo's oogen hadden tot dusverre een spottenden glans gehad. Toen Wilson uit gesproken was, verstijfden Brazo's spie ren. Het onheilspellende in zijn hou ding verdween snel. Hij lachte luidkeels, stak zijn pistool in de holster en Reek An derson aan. Waar zijn telefoonleiding was gebleven. Een West-Afrikaansche boer deed on langs de onaangename ontdekking, toen hij na een afwezigheid van enkele maanden terugkwam, dat de negers zijn heele lele- foonlei/'ing, die hij met veel moeite en kos ten had aangelegd, tot de laatste meter toe hadden gestolen. Wat had de inboorlin gen hiertoe bewogen Het raadsel werd opgelost, toen er een stamfeest werd ge vierd. Daar verschenen namelijk alle vrou elijke leden van de stam, die tot ver in de omgeving woonden, met merkwaardige versierselen om hals, armen en beenen, na melijk kunstig gebogen telefoondraad. Een zwarte schoone had namelijk bij een nabu- j rige stam dergelijke sieraden gezien en de j „mode" bij haar stamleden populair ge- maakt. Mannen hadden hun vrouwen, ver- j loofden en kinderen net zooveel van deze gratis sieraden kunnen geven als zij maar j wilden, door de kilometer lange telefoon- j fijn eenvoudig af te breken. Van de draad hadden zij ringen gemaakt, waarmede hals, armen en beenen werden versierd. Strenge straf van het Duitsche Landesgericht. Het A.N.P. meldt Voor het Landes- gericht stond terecht de 25-jarige W. II. B., bode bij een der Departementen van Algemeen Bestuur te 's-Gravenhage. In dat Departement hebben ook verschei dene Duitsche heeren hun kantoorloka len, waarin een portret hangt van den Führer. Naar de verdachte vertelde zat hij beneden in het Departement, toen hij in de courant las, dat in alle openbare gebouwen de portretten van de Ko ningin moesten worden verwijderd op grond van het feit dat deze laatste zich aan de zijde der bolsjewisten had ge steld Bij het lezen van dit bericht is verdachte zóó in woede ontstoken, dat hij meende, dat nu ook maar het por tret van den Führer weg moest. De. daad bij de gedachte voegende liep hij naar boven en sloeg van twee „Führer- bilder" het glas stuk. Het was naar hij zeide, niet zijn bedoeling geweest, den Führer te beleedigen, maar er was slechts sprake van een woede aanval. Hij had er spijt van dat hij dat gedaan had, te meer, daar hij door de Duit- schers, voor wie hij werkte, steeds goed behandeld was en door hun toedoen zelfs verhooging van loon gekrgen had. De Staatsanwalt zeide o.m., dat Duitschland niet voor zichzelf, maar voor Europa vecht tegen het bolsjewis me. Op 't oogenblik van deze groote uit eenzetting zijn duidelijke fronten ont staan. Duitschland kan niet dulden, ook niet in de bezette landen, dat wie ook zich aan de zijde van het bolsjewisme stelt. Uit de omstandigheden blijkt, dat de verdachte van plan was een politieke demonstratie te veroorzaken. Verergerd wordt de zaak daardoor, dat .de ver dachte voorbestraft is, en zich niet aan gegeven heeft, toen hij zag, dat ande re personen door zijn daden onder ver denking vielen. Deze verdachte geeft zelf toe, dat zijn positie door toedoen der Duitsche heeren was verbeterd. Als dank gaat hij nu zich op deze wijze misdragen. Spr. vond het geval zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van twee jaren. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rechter vonnis. Hij veroor deelde den verdachte tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der kor te preventieve hechtenis. Het i: klaarblijkelijk velen Nederlander: nog niet duidelijk aldus lichtte de rechter het vonnis toe waar de strijd in Sowjet-Rusland om gaat. Denkt men, wanneer Duitschland zou verliezen, de bolsjewiki aan de grens zouden blijven en Nederland niet zouden betreden Deze oorlog voert Duitschland voor geheel Eu ropa en wanneer de Koningin zich aan de zeide der Sowj ets schaart, moet het land de gevolgen dragen De daad van verdachte verdient dan ook de strengste straf. Dit geval moge een waarschuwing voor al diegene zijn, die gelooven, de monstraties en propaganda tegen Duitschland te kunnen bedrijven. De „V" van Victorie. Sinds enkele dagen is op diverse foto's van handelingen door de Duitsche weer macht de letter „V" afgedrukt. Wat de beteekenis hiervan is, werd van officieele zijde op de dagelijksche persconferentie besproken. Hierbij werd o.m. het volgende mede gedeeld „U weet, dat Engeland hier met een z.g. V-propaganda is begonnen. Wij heb ben deze propaganda nauwkeurig gevolgd en zijn van meening, dat wij niet langer werkloos kunnen toezien. Wij zul'»»n deze Engelsche propaganda met onze eigen strijd- en propagandamiddelen tegemoet treden. U zult allen deze V-actie kennen. De menschen groeten elkaar met een V klop pen het morce-teeken V op de deuren. De kleine kinderen tikken het tegen ijzeren hekken en in de tram klopt men het met wandelstokken op de grond. Radio Oranje heeft het morseteeken V als begin geko zen, enz. Die grapjes zijn een beetje kinder achtig. Maar wij willen desniettemin niet langer toezien. Destijds hebben wij in een tijd van strijd in Duitschland den rooden het onderscheidingsteeken ontnomen, na melijk de roode armband, die de Marxis ten steeds op 1 Mei droegen. Wij hebben deze armband van het natïonaal-socialis- lische symbool voorzien. Zoodoende had den wij den rooden de wind uit de zeilen genomen. Dat zullen wij hier ook doen. Van nu af dragen wij behalve het partij-insigne een V. In alle steden komen groote transparan ten te hangen, waarop een V staat. Dat beteekent Victorie, overwinning. Duitsch land wint voor Europa op alle fronten, De ze transparanten hangen in alle stüden en wel in zulk een aantal, dat niemand ze kan voorbijloopen. Alle partijbureaux van N.S.D.A.P. en N.S.B. zijn van dergelijke transparanten voorzien. Genoemde bureaux, benevens dat van het Rijkscommissariaat, verfoonen een witte vlag met een groote Oranje V. We zullen op alle groote pleinen groote uitstalkasten plaatsen met wandkaarten van midden-Europa en Europeesch Rus land, waarop de overwinningen der Duit sche Weermacht zullen worden aange streept, Deze uitstalkasten dragen even eens een V. Voorts zult ge bemerken, dat op trottoirs en rijwegen) op schuttingen, bruggen en ten deele op huizen opschriften verschij nen, steeds met dezelfde tekst. IJ zult bemerkt hebben, dat Hilversum het morseteeken.. -voor en na de Duit sche weermachtsberichten geeft. Alle anti- Duitsche Nederlanders zullen cfenken, dat hun vertrouwensman al bij de Hilversum- sche radio zit, maar daarin vergissen zij zich bepaald. Het buitenlandsche filmjournaal, dat uit Duitschland komt, zal tot slot de V vertoo nen. Het mag U ook niet verbazen, als U op hooge fabrieksschoorsteenen een V aan treft. En behalve dan bovenstaande V-actie, is ook op verschillende Duitsche foto's de ze V aangebracht, zooals men sinds Zater dag in de Nederlandsche dagbladen zal hebben bemerkt en zooals ze ook in de geïllustreerde bladen zullen voorkomen. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD heeft steeds succes. „Houd dezen man vast tot ik terug kom zei hij, met vroolijke stem. „Ik ge loof, dat ik een stommerik ben Hij sprong uit een der openslaande ramen en snelde naar de open plek waar hij Blinky had achtergelaten. Zij zagen hem in het za del springen, en over de open plek stor men, langs het huisje, tusschen de tenten en gebouwen van de verlaten stad door, om tenslotte in het bosch er achter tc ver dwijnen. Hardin en Anderson wisselden verwon derde blikken. Zij keken vragend naar Wil son, alsof zij dachten, dat hij in staal zou zijn om het geheim van Brazo's plotselinge vlucht te verklaren. Maar blijkbaar was Wilson even verrast als zij, want hij keek hen onnoozel aan. „Duivels riep Hardin uit. Er scheen een licht in Anderson's oogen te flikkeren. „Ik geloof dat het de hemel zal zijn voor Brazo", zei Anderson glimlachend. Hij vervolgde „Als zij er is HOOFDSTUK XXXII. Zij zat op een grasrijken heuvel achter een reuzen rots, toen Brazo uit de spelonk in het verborgen dal kwam en in het eerst zag hij niets van haar dan den top van haar hoofd en haar wanordelijk haar, dat glinsterde in het zonlicht. Zij keek naar den ingang der spelonk en het was duide lijk dat zij iemands komst verwachtte en er naar uitgekeken had. Hij betwijelde niet, of zij had verwacht dat de bandieten haar zouden vinden, want toen hij haar zag. merkte hij ook, dat hij in den loop van haar Colt 45 keek. Het pistool viel kletterend naar beneden toen zij opstond en hem haar armen toe- toeslak. Zij huiverde toen zij zich een oogenblik later dicht tegen hem aandrukte. „Ik dacht, dat ze je gedood hadden f" mompelde zij, hem stevig vasthoudende. „O, Brazo, verlaat mij niet meer Hij lachte en vertelde haar, dat het eeni ge gevaar, dat 'hij ontmoet had, geweerst was toen Wilson hem vertelde^ dat zij hem ergens bij de rivier ontsnapt was. „Toen begonnen mijn hersens weer te werken", vervolgde hij, „en ik wist, dat je hierheen gegaan was. Maar in mijn hart was ik een oogenblik dol van blijdschap." Zij trok zich een weinig van hem terug en nam zijn gelaat tusschen haar handen, hield dit vast en glimlachte hem toe. „Ik dacht aldoor aan deze plek", zei ze. .Tweemaal was ik van plan om er met je over te spreken, maar ik was bang, dat je probeeren zou om mij hierheen te brengen, terwijl Wilson's mannen op de loer lagen. Dan zouden zij ons gedood hebben. Ik schoot viermaal toen zij de voordeur in- sloegen"^ vervolgde zij, „maar ik dacht niet, dat ik een hunner trof. Ik hoop dat ik het niet deed. Toen snelde ik naar de achterdeur, deed haar open en snelde door hel bosch naar de rivier. Ik hoorde ze ach ter me aanrennen, maar het was te donker, dat zij mij zien konden. Zoo kwam ik vei lig hier. Een oogenblik geleden ging ik door de spelonk en keek uit. Ik zag man nen rondloopen en schieten. Ik wist dat Anderson en de anderen gekomen waren. Ik keek, maar ik zag je niet. Brazo, en ik dacht, dat ze je gedood hadden Zij keerden terug naar het heuveltje en zaten daar langen tijd. Toen vertelde hij haar van Wilson. „Ik geloof, dat het beter is, als wij te ruggaan", zei hij. „De jongens weten niet dat je in veiligheid bent en zij mogen Wil son niet al te best. Er zou hem iets kunnen overkomen." Hij bracht haar door de spelonk en over de rivier naar het bosch voor het huisje. Ze zagen Anderson en Hardin voor de deur staan. Verscheidene paarden ston den op de open plek vastgebonden. De Wainright mannen waren het bosch inge gaan in het Oosten^ met de berijders der paarden, Slot volgt.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1