WIERINGER COURANT VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 26 JULI 1941 No. 85. Mededeeling no. 17. cnaioda?? wouou iotjia. Stoppelknollen als groenvoeder - èn groen bemestingsgewas. Zoowel voor het winnen van groen voeder als voor groenbemesting zullen er binnen afzienbaren tijd ook hier in de WIeringermeer stoppelknollen met zeer veel kans op succes kunnen worden uitge zaaid. Al naar de omstandigheden waaronder men ze wenscht te zaaien, kunnen ver schillende rassen de voorkeur genieten. Het is daarom wellicht van belang^ de aandacht te vestigen op de Rassenlijst van het Instituut voor Planten-veredeling, waarin men de verschillende eigenschap pen der rassen beschreven vindt. Men on derscheidt daarbij tegenwoordig o.a. 3 groepen, namelijk vroegrijpe, laatrijpe en middenvroeg-, middenlaalrijpe stoppel knollen. Tevens worden nog vele andere eigenschappen vermeld. Bovenstaande indeeling, is naar rijpings lijd gemaakt, omdat men meer zeker bij vroeg zaaien andere rassen moet ver bouwen dan bij laat zaaien en ook zal het erschil maken of men in plaats van zoo kat mogelijk, burekkelijk vroeg wenscht te oogsten. De vroegrijpe rassen worden gekarakte riseerd door vroeg afstervend loof, dal wei nig bestand is tegen nachtvorst. Oogst men wat laat, dan is de loofopbrengst ge ring, de knolopbrengst is meestal wel goed Vroegrijpe stoppelknolien zijn dan ook bij voorkeur te zaaien indien de groeilijd kort is, dus wanneer men laat wenscht te zaaien of vroeg te oogsten. De laatrijpe rassen geven zeer veel loof, dal lang groen blijft en hel best bestand is tegen nachtvorst. Bij gewone zaaitijd zal de knolopbrengst aan den lagen kant blijven. Dit type zal stellig het best tot zijn recht komen bij langen groeitijd, dus bij vroege zaai oi laten oogst en ook in die gevallen waar het te doen is om een groote hoeveelheid loof. De middengroep, dus de middenvroeg tot middeniate rassen, kunnen dienst doen in alle tusschenliggende gevallen. Ieder kan voor zijn geval dus een ras kiezen, dat de meeste kans op succes bied! Ce hoeveelheid zaaizaad stelle men op 2 Kg. per ha. Bij machinaal zaaien neme men de rijenafastand niet grooter dan 25 cm. Aangezien een gewas stoppelknol ien geen stikstof in den grond brengt, zoo als vlinderbloemigen, geve men, indien voorradig, een kleine gift stikstof mee. zelfde geldt ook, indien men gele mosterd of boterzaad voor groenbemesting gaat GESTOORDE RUST. 't Is warm, drukkend warm. De zon staat te branden tegen de strakblauwe lucht. In velden en wegen is -geen mens-h te zien. Allen zijn weggevlucht van de schaduwlooze vlakte naar meer schaduw rijke oorden. Op de weilanden loopen enkele koeien te grazen. Grazen is eigenlijk hel goede woord niet, nee, ze zoeken de enkele gras sprietjes op, die nog over zijn op de door de zon verbrande velden. Tusschen de weilanden liggen enkele perceelen hooiland. Het lange gras is al af gemaaid en ligt op hoopen. Als het weer zoo nog enkele dagen aanhoudt, is het droog genoeg om naar de schuur gebracht te worden. De koeien in de wei naast het hooiland slaan hunkerend uit te zien naar die hooi bergjes. Ze rekken hun koppen over het draaihek en snuiven de lekkere hooigeur diep op. Af en toe loeit een der dieren heel diep en zwaar, als om het verlangen naar meer en beter eten kenbaar te maken Over den landweg, die tusschen de weilanden slingert, nadert een tandem, bereden door een heer en een dame. Het zijn de eenige menschen, die de brandende zonnestralen op deze kale vlakte durven te trotseeren. Ze zijn op de warmte gekleed De mijnheer, die een goede veertig |aar oud is, draagt een heel lichte zomerpanta lon en een hemelsblauw poloshirtje met korte mouwen de dame heeft een dun zomerjurkje aan en draagt om hel hoofd een band, die de reeds grijzende haren m bedwang moet houden. De oogen hebben ze beschermd door een donkere bril. Langzaam fietsen ze naderbij, nauwlet tend rondziend, alsof ze een plek zoeken om uil te rusten. Het zal niet meevallen om hier ergens een schaduwrijk plekje te vinden om uit te rusten van de vermoeie nissen en de hitte van den dag. Het paar schijnt echter niet bang te zijn van de zon nestralen De man roept tenminste iels te gen zijn ega, waarna de tandem nog lang zamer gaat rijden en eindelijk geheel stil staat. Waar wil je nu toch gaan zitten Kom maar mee, vrouw we gaan hier door het hek het weiland over en dan door het hek aan den achterkant naar het hooiland. Daar kunnen we op het hooi heerlijk een dutje doen Zoo gebeurt hel ook. De koeien kijken verbaasd op als ze het tweetal de wei zien oversteken. Nieuwgierig loopen ze achter den tandem aan. De dame wordt onrustig Bericht no. 572 van den Plantenzieklen- kundigen Dienst. Zaadontsmetting. Hoewel de zaaitijd nog niet is aangebro ken, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst reeds thans de aandacht erop, dat het gewenscht is het zaaizaad, voordat het uitgezaaid wordt, te ontsmetten. Door deze ontsmetting met chemische middelen, of in enkele gevallen met warm water, is het mogelijk de op en in het zaad aanwezige schimmels of sporen van deze te dooden. Wanneer het zaad een goede kiemkracht bezit, zal de verbou wer, wanneer hij het zaad ontsmet^ groo- tere zekerheid hebben, dal, wat hij zaait, ook zal opkomen en een normale plant zal leveren. De bedrijfs-zekerheid en de productie worden daarom door de ont smetting verhoogd Hierbij komt, dat in vele gevallen de gebruikelijke hoeveel heid zaaizaad verminderd kan worden, wan neer ontsmet zaad wordt gebruikt. Mede met het oog op de buitengewone omstandig heden kan daarom de raad gegeven worden alle zaaizaad te ontsmetten, zoodal geen korrel onontsmet worde uitgezaaid. Ofschoon er alle reden bestaat om aan te nemen, dat dezen herfst aan de behoef te aan ontsmettingsmiddelen voldaan kan worden, is het toch ten zeerste gewenscht om zekerheid te hebben, dat zij op het juiste oogenblilc aanwezig zijn; de benoo- digde hoeveelheden tijdig te bestellen. Men wachle met bestellen dus in geen geval tot de zaaitijd aangebroken is. Handleiding oogsten van vlas. Voor hen, die op het punt staan te ver geten dal zij nog bij de vereeniging in het krijt staan, geven wij nogmaals het Giro nummer 414225, ten name van den secr.- penningm. der V. v. B. i. d. Wieringer- meer, waarop men f 0,35 per gekocht exem plaar gelieve over te schrijven. Nadruk verboden. L. R. D. bij het zien van de haar achtervolgende koeien. -- Man, kijk eens al die koeien loopen achter ons aan. Dal geeft niets, die dieren doen geen kwaad. Het hek bij het hooiland is nu bereikt. De mijnheer trekt het ijzeren staafje weg, dat de afsluitboom op zijn plaats houdt en laat het staafje vlug vallen. Vlug bukt hij zich om het op te rapen, maar hoe hij ook zoekt, hij kan het niet vinden. Dan duwen we het hek maar ge woon dicht de koeien zullen er wel niet uitloopen. Vlug loopen dee beide menschen, doch als de koeien hen naar dit runder-luilekker land volgen, duwt de heer meedoogenloo3 het hek voor haar neuzen dicht. De tandem wordt tegen een hooihoop gezel. Daarna spreidt de dame boven den hooihoop een oude deken en dan klauteren beiden daarop en gaan hun middagdutje doen. Het is nu weer rustig niets hoort men dan hel gepiep van een krekel tusschen het gras. Maar het zal niet lang rustig zijn. Het draaihek piept open onder den drang der koeienlichamen en triomfantelijk slap pen een drietal koeien het hooiland op in de richting van het rustend tweetal. Dit bemerkt niets. Een der koeien reikt met zijn loggen kop naar de rustenden en blaast haar war men adem in het gezicht van de dame. Zonder de oogen te openen roept deze tegen haar man „Zeg, Jant je moet straks noodig je handen poetsen en je mond spoe len, je adem ruikt." Jan geeft geen antwoord vrouwlief sluimert weer in. De koeien zijn echter niet gekomen om te kijken. Gulzig begin nen ze het hooi onder de beide rustenden vandaan te trekken en op te eten. Dit gaat net zoolang goed, tot het gevalletje top zwaar wordt en omkantelt, man en vrouw bedolvend onder het hooi. -- Man, help, moordenaars Twee paar armen en beenen worstelen 'me! het hooi en na enkele minuten staan man en vrouw weer op hun beenen, hevig transpireerend, bedekt met hooi De koeien zijn verschikt weggeloopen. De dame heeft nu genoeg van den buiten. Resoluut pakt zij haar man bij den arm en zegt Vooruil we gaan terug naar de stad Hel hangt me hier al de keel uit Na enkele minuten liggen de velden weer verlaten. Er is geen mensch te zien.. (Dagbl. van Nrd.-Brabant.) GRIJPT HET ZWAARD! Het gaat om Europa. De Scwjet-Unie, een land, waar de beschaving ten onder ging aan een regiem, dat zich slechts kan handha ven dcor dood en verderf te zaaien on der hen, die er legen op komen een land, waar de boerenstand werd uiige moord en uitgehongerd, waar de kin deren in een cemmune werden op gevoed en echtscheidingen even oir- baar en gemakke'^'t zijn als het op zetten van een V'.-ren hoed. Lemberg, een stad in de Sowjel- Unie, welker historie na de gruwel daden der vluchtende communistische horden, met bloed in het boek der historie zal worden geschreven, een sladt waar gewonden, vrouwen, kinde ren en grijsaards als beesten werden neergeschoten. Dat is de terreur van het bolsje wisme, de terreur van een duivelsch ïegiem, dat in eigen land 14.000 ker ken afbrandde en 428.000 geestelijken vermoordde. Zulk een lot stond Europa :e wachten Zulk een lot stond ook ons land te wachten I Reeds had de Sowjet-Unie tallooze divisies, dreigend, gereed tot den sprong langs de Oostgrens van Euro pa opgesteld. Reeds vlogen de Sowjet vliegtuigen over de demarcatie-gren zen tot het doen van verkenningen. Toen kreeg het Duitsche leger be vel om op te rukken Op het juiste oogenblik bond het den strijd aan. De inzet is Europa, zijn beschaving, zijn vrijheid en zijn kerk De inzet is ook onze Nederlandsche cultuur, ook onze kerk, ook onze vrijheid. Daar het het hoogste goed betreft, kunnen wij in dezen strijd niet toezien en aan den kant blijven staan Nederlanders, uw volksgenoolen, de Geuzen van den nieuwen tijd, strijden reeds in de Waffen-SS tegen de bolsjewistische horden. Zij gaven het goede voorbeeld, zij bleven niet aan den kant staan, doch zetten zichzelf in. Nederlanders, u kunt niet blijven toezien. Grijpt hel zwaard en verde digt uw bodem, uw huis en haard te gen de bolsjewistische wereldpest. Nederlanders, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland" Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. GEMEENTE WIERINGEN. B1NNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. Van 27 Juii tol en met 2 Augustus 1941 gelden de volgende bonnen 28 (4) brood -- 4 rantsoenen 28 brood 1 rantsoen brood of gebak. 28 vleesch -- */n rantsoen vleesch of vleeschwaren. 28 kaas 100 gram kaas. 28 eieren 1 stuks eieren. 28 melk 1 3/4 liter melk. 28 reserve -- 3 Kg. aardappelen. De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uilzondering van die voor vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 26 Juli worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwa- waren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. De Veemarkt. SCITAGEN, 24 Juli, Op de gehouden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 14 stuks paarden f 400 a 1350 31 magere geldekoeien f 300 a 380 114 vette idem centrale 4 kalfkoeien f 350 a 450 3 Graskalveren f 50 a 125 67 Nuchtere kalveren centrale 43 magere schapen f 50 a 60 78 Lammeren f 26 a 35 3 Bokken en Geiten f 40 4 magere varkens f 42 52 Biggen f 16 a 24 50 Konijnen f 1 a 5 63 Kippen f 1 a 3. Slachtoffer van duisternis. Slechts enkele meters van zijn woning verongelukt In de Hofzichtlaan (Park Marlot) te 's Gravenhage, is Woensdagavond, even voor middernacht, de 30-jarige jhr. P. R. F., toen hij per rijwiel op weg was naar zijn in deze laan gelegen woning, door de duisternis misleid tegen een lantaarnpaal gereden. Een voorbijganger trof het slacht offer in bewusteloozen toestand en met vermoedelijk inwendige kneuzingen aan Uit identiteitspapieren bleek, wie het slachtoffer was. De familie werd gewaar schuwd, waarna jhr. F. naar zijn woning, op slechts enkele meters van de plaats van het ongeval, werd overgebracht. Medische hulp mocht niet meer balen. In den nacht van Woensdag op Donder dag is jhr. F. aan de gevolgen van de be komen inwendige kneuzingen overleden. GEMEENTERAAD WIERINGEN. Vergadering van den Raad der Ge meente Wieringen op j.1. Vrijdag 25 Juli des namiddags 2 uur. Afwezig de heer Hulsebos. Na opening volgt voorlezing en goed keuring der notulen, behoudens een opmerking van Mevr. Wit-Slikker die >.n de notulen de redactie mist van het voorstel van den heer Niemeijer, om trent de aanvulling der verordening be noeming onderwijzend personeel, dat daarbij onderzoek moet worden inge steld naar Christelijk nationale deug den. Voorzitter doet toezegging dat hier mede alsnog de notulen zullen worden aangevuld. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Mw. L. Wees man bericht van aanneming van haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. school te Hippolytushoefvan Ged. Staten bericht van goedkeuring van het besluit tot het niet doen hou den van de kermis in 1941 en bericht van ontvangst van de verordening tot wijziging van de algemeene politieveror dening verder verschillende jaarver slagen. Aan Jn. Tijsen Jbz., kantonnier-ha venmeester Haukes, wordt ontheffing van hondenbelasting verleend voor :/s gedeelte. Volgde aanbieding van de gemeente rekening, dienst 1940 en van de reke ning der Zeegras-exploitatie, dienst 1940—1941. Commissie onderzoek J Gemeente Rekening. Tot commissie van onderzoek werden door voorz. aangewezen Mevr. Wit- Slikker, Niemeijer en Hulsebos. Waar mevr. Wit-Slikker het niet mo gelijk is in de Commissie zitting te ne men, wees voorz. de hr. M. Bakker aan. Allen namen de functie op zich. Voordracht tot aanvulling van de instructie voor den gemeente ontvanger. Gedeputeerde Staten hebben aange drongen eenige technische herzieningen in de instructie's voor de gemeente-ont vangers aan te brengen, welke hierop neerkomen, dat deze functionarissen nimmer méér gelden in kas mogen heb ben dan het bedrag dat door verzeke ring is gedekt. De middelen die boVen dit bedrag in de gemeentekas vloeien moeten worden gestort bij een instel ling, waar over deze gelden niet kan worden beschikt dan met medewerking van Burgemeesters en Wethouders. Voorts hebben Ged. Staten verzocht de instructie te doen aanvallen met een bepaling, waarbij den gemeente-ont vanger wordt verboden, zonder vergun ning van B. en W. voor derden in eeni- gerlei vorm werkzaamheden te verrich ten. Burgemeester en Wethouders stellen voor de instructie in die geest te wijzi gen. De heer Niemeijer Van de giro. kan de ontvanger dat zoo niet terugkrijgen Voorz. Van de giro weldoch bij de Bank van Nederl. Gemeenten moeten B. en W. er in toestemmen. Mevr. Wit-Slikker zou in deze nieu we instructie willen zien geschrapt de zinsnede, „dat zonder toestemming van B en W. de gemeente-ontvanger geen werk voor derden mag verrichten." Voorz. vindt dit van niet veel belang, 't Is een soort achterdeurtje, doch B. en W. zullen dit niet zonder meer di rect toestaan. Mevr. Wit-Slikker Ik acht het wel van belang, dat de gelegenheid om voor derden te werken geheel wordt teniet gedaan. We hebben dat al meermalen meegemaakt, dat de gemeente-ontvan ger werk voor derden verrichtte, zeer tot ergernis van de burgerij. Voorz. Ik zou toch eerst advies bij het Provinciaal bestuur moeten vragen, want deze verordening is van hooger- hand samengesteld. Hiermede wordt genoegen genomen. Voordracht tot het doen opmaken van rioleeringsplannen voor Hippo lytushoef en Den Oever. B. en W. oordeelen het wenschelïjk, dat, nu de uitbreidingsplannen voor deze gemeente in ver gevorderd stadium van voorbereiding zijn gekomen tege lijk een rioleeringsplan te doen ontwer pen voor de dorpen Hippolytushoef en Den Oever, de beide belangrijkste be volkingskernen in deze gemeente. De bestaande rioleering is niet vol gens een bepaalde opzet aangelegd doch het leidingnet wordt telkens met groo- tere en kleinere gedeelten uitgebreid, zonder dat daaraan een bepaald sy steem ten grondslag ligt, met al de be zwaren daaraan verbonden. Deze ongeregelde voorziening in de behoefte aan afvoer van water en vuil kan op deze wijze niet daargaan, om dat de bezwaren daartegen meer en meer merkbaar worden. Het vraagstuk van de verontreiniging van afvoersloo - ten, de centraliseering van de afvoer, de capaciteit van de leidingen enz., vraagt om een oplossing. Tot het ontwerpen van een riolee ringsplan voor de beide dorpen, om de genoemde bezwaren op te heffen werd aanbevolen het ingenieursbureau E. Noorman te Amersfoort dat desgevraagd bereid werd gevonden tegen een vergoe ding van f 500.een ontwerp te ma ken. B. en W. vragen een crediet tot dit bedrag te verleenen. De heer Niemeijer kan de Gemeente- architect dat niet af Voorz. Dat is een zeer speciaal werk en kan niet door den gemeente opzich ter worden gedaan. De heer Niemeijer Dat is toch zeker geen heksenwerk, en we hebben hier twee gemeente-architecten. Voorz. Toch komen daarbij zeer technische vraagstukken voor. die be slist door een deskundige moet worden opgelost. De heer Bosker We hebben, nu de uitbreidingsplannen werkelijkheid zullen worden, ook de consequenties van de rioleering te aanvaarden, en dat hier voor een speciaal bureau aan 't werk wordt gezet. Dit wordt ons van hooger hand opgelegd en we hebben 't maar te doen. Ai deze vraagstukken zullen uiteinde lijk wel even meer kosten als f 500. De raad besluit B. en W. het crediet te verleenen. Voordracht tot vaststelling van een verordening op de heffing eener straatbelasting. B. en W. schrijven, dat zij in kennis zijn gesteld met een schrijven van de commissie van overleg inzake gemeente- begrootingen, waarbij deze mededeelt, dat zij in het algemeen slechts dan zal kunnen adviseeren een gemeente voor rijkshulp in aanmerking te doen ko men, indien deze gemeente reeds voor het dienstjaar 1941 gebruik maakt van haar bevoegdheid tot het heffen van een straat- of wegbelasting tot een zoo danig tarief, dat een billijke bijdrage wordt verkregen in de ten laste der ge meente blijvende kosten, welke voor be strijding door een dergelijke belasting in aanmerking komen. Dit beteekent dus, dat aan invoering van deze belasting ook in deze gemeen te niet valt te ontkomen en deze al reeds voor het loopende jaar moet worden ingevoerd. De belasting moet worden geheven naar grondslagen, vol gens welke een billijke bijdrage gevor derd wordt in de kosten, ten laste der gemeente komende voor aanleg en on derhoud der wegen, hun verlichting en voor afvoer van water en vuil. In de practïjk schijnt onder „billijke bijdrage" te worden verstaan een bij drage, die ten hoogste 75 van de bedoelde, ten laste der gemeente ko mende kosten dekt. Voor Wieringen zou dit ongeveer f 19000.beloopen. Bij het ontwerpen van de verordening zijn B. en W. er van uitgegaan, dat in de belasting dient te worden bijgedra gen door hen, wier eigendommen gelegen zijn aan de straten en wegen, welke door de gemeente zijn aangelegd en wor den onderhouden, verlicht of gerioleerd, Het is n.1. ook mogelijk in de belasting te betrekken perceelen, gelegen aan niet door de gemeente onderhouden, verlich te of gerioleerde straten of wegen. Het opleggen van de belastingplicht ook aan laatstgenoemde perceelen achten B. en W. echter onjuist en in strijd met de billijkheid, zoodat zij ze buiten de hef fing hebben gelaten. Zou de gemeente f 19000.per jaar aan belasting heffen, dan zou van de belastingplichtigen een bijdrage moeten worden geheven van circa 17% van de belastbare opbrengst. Een dergelijke heffing zou echter buitensporig hoog zijn, zooals ook bleek uit- soortgelijke heffingen elders, die over het algemeen niet boven de 8% uitgaan. B. en W. stellen daarom voor de belasting te be palen op 8% van de belastbare op brengst en voor die perceelen, welke zijn gelegen aan wegen, alwaar geen rioleering is en waar geen vuil wordt opgehaald, op 6%. De belasting is verschuldigd door hen, die op 1 Januari van het belastingjaar, krachtens recht van bezit of eenig an der zakelijk recht, volgens de kadastrale leggers het genot heeft van de eigen dommen. De heer Niemeijer Wie moeten beta len de eigenaren of de huurders van de gronden en huizen Voorz.De eigenaren De heer Niemeijer Het komt mij voor, dat 't een zware belasting is, zwaar der nog als de grondbelasting. Verder zou de heer Niemeijer de be lasting voor verlichting niet willen uit schakelen, want er zal een tijd komen, dat 't weer mag branden. De heer Bosker Wij verlaten ons

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3