Nieuwe Kaart Adverteeren doet vorkoopen Verkooping [en Woonhuis M. MINNES MAKELAAR - WIERINGEN HYPOTHEEK WIERINGERMEER, OPBERGMAPPEN. WIERINGEN OOSTERLAND. ZATERDAG 2 AÜG. 1941 V I S C H Toen de Volendammer op zijn bakfiets den hoek om kwam, ging er aan weerszij den van de straat een deur open en twee jeugdige huismoeders dartelden den rij weg op om als commiisie van ontvangst voor den visscherman te fungeeren. Het vehikel was nauwelijks tot stil stand gekomen, of er ontspon zich een ge sprek, waaraan de wijdbroek slechts door het noemen van cijfers deelnam. Hij had overigens weinig gelegenheid om zijn prij zen nader toe te lichten, want de oeide dames gunden elkaar, zooals het goede overburen betaamt, nauwelijks het woord en de een scheen geneigd de dinerplannen van de ander ten koste van alles in de war te willen sturen. De wijdbroek liet de zen woordenstroom kalm over zich heen gaan, wachtend op het oogenblik, dat hij tot zaken zou kunnen komen, Het zou, gezien de blikken, die de twee adspirant-koopsters elkaar toewierpen, te boud zijn om hier het gezegde van twee zielen een gedachte aan te halen, maar het is niettemin een feit, dat tegelijkertijd uit twee monden de vraag klonk Heelt u nog snoekbaars Het gezicht van den Volendammer, tot nu toe vriendelijk en zelfbewust, betrok plotseling, als voorvoelde hij een naderend onheil. Wellicht ware het het beste ge weest, als hij ontkennend had geantwoord, maar hij was een waarheidsgetrouw man en dies zei hij met eenige onrust in zijn stem „Ik heb er nog één, maar het is een heele mooie." Men zou verwacht hebben, dat toen zoo als te doen gebruikelijk is, informaties naar den prijs zouden volgen, maar nauwelijks was de laatste der snoekbaarzen uit het ijs te voorschijn gehaald, of van weerszij den der bakfiets klonk het als in koor „Die neem ik." Een onheilspellende stille volgde en onge twijfeld had de visscherman veel moeilijk heden kunnen voorkomen, als hij het be geerde voorwerp zonder meer ïn twee stukken had gehakt, doch hij beschikte niet over Salomo's wijsheid. „Hebt u me niet verstaan"} zei de blon de dame ietwat vinnig. „Ik neem dien visch." „Pardon, mevrouw Sprokkelmeyer, u bent abuis ik heb het eerst naar snoek baars gevraagd. Het spijt me voor u, ma»r- ,0, ja Dacht u dat mevrouw Kraayevink Nou, dan moet ik u teleur stellen. U begrijpt toch zeker wel, dat ik hier niet sta om vliegen te vangen. Het is wel toevallig, dat u uitgerekend vandaag snoekbaars wilt eten, terwijl u anders al tijd van die kleine scholletjes koopt." „U schijnt beter met mijn dan met u.v eigen huishouden op de hoogte te zijn. mevrouw De Volendammer, wiens tijd kostbaar was en die alleen maar visch wilde verkoo pen, verwijderde zich om eenige huizen verder een andere klant te gaan bedie nen en terwijl de dames hun minzamen kout voortzetten^ gebeurde plotseling het onheil. Een groote grijze kater wipte sier lijk op de kar, pakte den malschen snoek baars sierlijk in zijn bek en vlood in foi schen galop naar veiliger oorden. Slechts één moment was het stil toen zei de snel terugkomende visscherman een kiachtig woord, dat door een jubelkreet van mevrouw Sprokkelmeyer werd volgd. En met honingzoete stem sprak tot den wijdbroek „Geeft u mij maar twee pond spiering, dat is wél zoo voordeelig en niet zoo duur. Als die andere dame in deze tijden een gulden voor het diner van haar kat wil be talen, dan moet zij dat maar weten. Ik voor mij vind dat geld weggooien." Langzaam richtten de oogen van den o- lendammer zich op de nu met stomheid ge slagen mevrouw Kraaijevink. „Is dat poesje van u zoo vroeg hij- En toen zij het keurig gepermanente hoofd liet zakken, zei de visscherman „Dan krijg ik van u een gulden." DE VOLKSTUIN JES. TER WEGNEMING van MISVERSTAND. Zooals eenigen tijd geleden is meege deeld, ligt het in het voornemen, over te gaan, tot een registratie van de volks tuintjes. Deze is noodig, omdat de Over heid een volledig overzicht behoort te krijgen van de beteekenis en den om vang van het volkstuinwezen in ons land. Daarna zal zij kunnen vaststel len. hoe de uitwassen op dit gebied moe ten worden tegengegaan, en in hoever re de schaarschte van bepaalde grond stoffen maatregelen ten gunste eener zoo billijk mogelijke verdeeling van de benoodigdheden onder de volkstuinders gewenscht maakt. In het bijzonder echter beoogt de Overheid met deze registratie, te weten te komen, in hoeverre voor de particu liere teelt van tuinbouw- en landbouw gewassen landbouwgronden in gebruik zijn genomen, welke een grootere op brengst ten bate der voedselvoorziening van mensch en dier kunnen geven, wanneer zij beroepsmatig, dus door boe ren, worden bebouwd. Want onder de tegenwoordige omstandigheden moet het natuurlijk onmogelijk worden ge maakt, dat een deel van onzen bodem niet op de meest economische manier zou worden gebruikt. Uit dezen opzet van het onderzoek blijkt, dat van de registratie en van de daarna te nemen Overheidsmaatregelen, geen nadeelen zijn te duchten voor de, van oudsher gevestigde, bonafide volks tuintjes uitgegeven aan leden van volks tuindersvereenigingen. Ook is het dui delijk, dat de bewerkers van tuintjes, aangelegd op alle, buiten de normale productie vallende, gronden (bijvoor beeld op bouwterrein, langs spoorlijnen verkeerswegen, kanalen, op gedeelten van fabrieksterreinen, enz.), geen re den hebben om zich ongerust te ma ken. Veeleer kunnen de bewerkers van deze tuintjes slechts voordeelen van een ordening van het volks tuin wezen verwachten. Anders staat de zaak voor de, sedert den oorlog vrij sterk opgekomen, parti culiere teelt van voedingswassen op land- en tuinbouwgronden, welke daar voor aan hun normale bestemming zijn onttrokken. Aan de hand der resultaten van het te houden onderzoek zal de Overheid moeten vaststellen, in hoever re de voedselvoorziening van het volk, door deze onttrekking van gronden aan de normale, agrarische productie, wordt benadeeld, en welke maatregelen hier tegen moeten worden genomen. Uit de publicatie betreffende de voor genomen registratie hebben sommigen meenen te kunnen afleiden, dat bona fide volkstuinders een deel van de oogst opbrengst zouden moeten inleveren. Deze conclusie is geheel onjuist. Voor ongerustheid in dit verband bestaat geenerlei reden. Van bevoegde zijde is ons verzekerd, dat in dit jaar geen in levering zal behoeven plaats te vinden van groenten en fruit, door particulie ren in eigen tuin of op gehuurden grond (in volkstuinen) geteeld. Ook van de bruine boonen en andere peulvruchten, door particulieren op deze wijze ge kweekt, behoeft niets te worden ingele verd en evenmin zullen de desbetreffen de rantsoenen, welke hun zijn toegewe zen, worden gekort. Slechts voor de aardappelen, door particulieren geteeld, zal los van de voorgenomen registratie een bijzon dere regeling worden getroffen. Aard appelen zijn een hoogst belangrijk volks- voedsel. De voorraad ervan moet recht vaardig worden verdeeld. De menschen, die zoo gelukkig zijn geweest, voor hun gezin een eenigszins belangrijke hoeveel beid aardappelen zeiven te hebben kun nen telen, kunnen daarom niet teveris aanspraak maken op een rantsoen, even groot, als zal worden verstrekt aan dc andere Nederlanders, die Riet in staat zijn, uit eigen teelt zich een voor raad te vormen. Eerstgenoemden zullen een bepaald aantal aardappelbonnen moeten inleveren. Maar deze verplich ting zal niet gelden voor de bewerkers van volkstuintjes, waarvan de grootte beneden een bepaalde oppervlakte blijft. Vermoedelijk zal het desbetref fende voorschrift aldus komen te lui den, dat het meerendeel der volkstuin tjes onder deze vrijstelling zal vallen. En van de overige zal gelijk reeds eerder is gemeld bij de berekening van het aantal bonnen, dat zal moeten worden ingeleverd, de aardappelenop brengst zeer laag worden geschat. De vaste norm voor deze inlevering zal laag worden gesteld. Wie zich de moeite heb ben getroost, voor eigen gczinsverbruik aardappelen te telen, - zullen daarvoor in den vorm van een ruimeren voor raad worden schadeloos gesteld. De des betreffende regeling zal binnenkort be kend gemaakt worden. VERBOD VAN VLEESCHVERKOOr OP MAANDAG EN DINSDAG. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van Maandag 28 -Tuli voortaan het verkoopen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag is verboden. Dit verbod geldt niet voor hotels, restaurants, broodjeswinkels, e.d.. in welke zaken de verkoop voor directe consumptie ter plaatse is toege staan. Het is niet geoorloofd, vleesch of vleeschwaren van dergelijke zaken me de te nemen. Ook mag dit niet afzon derlijk, maar dient dit met de bijbe- hoorende andere voedingsmiddelen te worden verkocht. Uiteraard blijft onver let de reeds bestemde bepaling, dat op den Dinsdag ook de hotels en restau rants geen vleesch mogen verkoopen. Van het verbod tot verkoop van vleesch op Maandag en Dinsdag kan door de Nederlandsche Veehouderijcen trale, Laan van Meerdervoort 53 's-Gra- venhage, ontheffing worden verleend in bijzondere naar haar oordeel daarvoor in aanmerking komende gevallen. Hier bij is gedacht aan regelingen betreffen de ziekenhuizen e.d. VERBOD VAN VLEESCIIVERKOOP OP MAANDAG EN DINSDAG. UITZONDERINGSGEVALLEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt ten aan zien van het verbod van vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag bekend, dat in uitzonderingsgevallen des Maandags wel vleesch zal mogen worden verkocht op Tel. Hippolytushoef 15. Belast zich met plaatsing van particuliere gelden op SLUIT A 'L,L E VERZEKERINGEN. V HEDEN verscheen de nieuwe kaart van de nu bovendien met alfabetische naam en adreslijst der pachters. BOSKERS DRUKKERIJEN Hippolytushoef Middenmeet. Nieuw en versterkt model OPBERGMAPPEN voor distributiebonnen. Ook kleine opbergmapjes voor op reis. Bosker's H.-hoef Boekhandel Middenmeet'. Welke vorm van LEVENS VERZEKERING is voor mij de juiste Vraag een kosteloos advies aan BIERSTEKERS ASSURANTIEKANTOOR Koningstr. 90 Telefoon 984. Den Helder. Iedere Woensdag Beurs, M.-meer. DE NIEUWE SPOORWEG DIENSTREGELINGEN. Bosker's Boekhandel H.-hoef Middenmeet', OPENBARE NAM. NEGEN UUR in café Alb. Klein te Oosterland ten vetzoteke van den heer CORN. ANNES Nzn. te Amsterdam, van tuin, erf en aanbehooren, Kerkweg 3, Oosterland. Sectie A no. 2241, groot 5.94 aren, 2.079 snees. Lasten van 1 Januari 1942 af. Aanvaarden terstond na betaling. Betalen uiterlijk op 1 October 1941. TEVENS UIT DE HAND TE KOOP BOUWLAND A. 896.a. te Vatrop. 7.50 aren, 2,625 sn. Aanmelden op de veiling of ten kantore van Notaris OBREEN. De groote kaart er hij TE KOOP EEN HAARDKACHEL. Te bevragen bij L. KUIPER, Dijk- straat 24, Den Oever. Omniumkaart Rusland Kaart Europa Wereldkaart f 1.05 f 1.05 i BOSKER's H.-hoef Boekhandel Middenmeer. Vanaf heden worden alle bestel- lingen van Aardappelsproeien direct uitgevoerd. Personeel en NIKOPREN KOPER BAYER sproeiers beschikbaar. SOLBAR (Vruclitboomen) CERE- SAN. Vermot-el RUGSPROE1EKS. Aanb. a. boerhave, M.-meer. j 0(,k vëRMORELS TE HUUR. Iedere Woensdag Beurs, M.-meer. a. boerhave, M.-meer Tel. 97. Wchrmachtsmarken. Ook mag uitslui tend voor den verkoop aan zieken vleesch worden afgelevrd tegen inwisse ling van z.g. rantsoenbonnen (d.z. bon nen, waarop gedrukt is „één rantsoen vleesch"). Op genummerde bonnen mag dus in geen geval op genoemde dagen vleesch worden afgeleverd. BROUWGERST OOGST 1941. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat het in de bedoeling ligt om aan telers, wier gerst voldoet aan door de P.I.C.A. voor brouwgerst te stellen eischen, een toeslag te geven van f 0.50 per 100 kg boven den richtprijs. Voor deze gerst geldt overigens dezelf de premie en bewaarloonvergoeding als voor alle granen. Voor als brouwgerst goedgekeurde partijen kan derhalve f 0.50 per 100 kg meer betaald worden dan voor de over eenkomende klasse van andere gerst. Met November zijn er 9.000.000 Nederlanders. DE OORLOG EISCH1È 4570 DOODEN. Op 1 Januari van dit jaar telde ons land ongeveer 8.922.000 inwoners (cij fers ontleend aan het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek) Een jaar jaar tevoren was dit getal 8.834.000 de aanwas in 1940 bedroeg dus 88.000. Dit is aanmerkelijk minder dan de 100.000, waarmede onze bevol king gedurende lange tijd jaarlijks toe nam. In het tiental jaren 19311940 bedroeg de bevolkingstoename 986.000. In het daaraan voorafgaande tiental 1921—1930 1.070.000. Het aantal levendgeborenen was In 1940 hooger dan in de vorige jaren. He* bereikte een dieptepunt in 1937 met 19.8 per 1000 inwoners, en steeg sindsdien geleidelijk tot 20.9 in 1940. Hiermede staat het iets boven het gemiddelde van het afgeloopen tiental jaren, dat 20.8 bedroeg. Het huwelijkscijfer veranderde weinig vergeleken met een reeks vooraf gaande jaren. Het vorig jaar, 1939, was het echter plotseling zeer hoog de mo bilisatie, en vooral de uitkeering aan gehuwde gemobiliseerden, die veel hoo ger was dan die aan ongehuwden, was blijkbaar in groote mate een aanleiding om te gaan trouwen. Het huwelijkscijfer bedroeg voor dat jaar 9.2 per 1000 inwo ners, terwijl het voor 1940 was 7.6, even als het gemiddelde in de jaren 1931 1940. Het sterftecijfer was in het afgeoopen jaar belangrijk hooger dan in de daar aan voorafgaande jaren. Het was in de jaren 1931—1940 gemidded 8.9 per 1000 inwoners, in 1937 en volgende jaren resp. 8.8, 8.5 en 8.6. in 1940 bedroeg het 9.9. Hierin is ook begrepen de sterfte tenge volge van de oorlog. Zonder deze zou de sterfte 9.4 bedragen. Dit is een aanzien lijke verhooging. Deze verhooging be- treft verschillende leeftijdsklassen en verschillende doodsoorzaken. Zij raakt hier dus een teer punt inzake de zorg voor onze volksgezondheid. Het sterftecijfer was in het afgeloopen logshandelingen bedraagt, volgens de ze, 0.5 per 1000 inwoners. Of wel, in ab solute cijfers 4570. Dit zijn 2111 mili tairen (waarbij niet zekerheid bestaat) en 2459 burgers. In November 9 millioen inwoners. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek, aan welks maandschrift wij deze cijfers ontleenen, heeft ook prettiger nieuws. In de loop van dé maand Novem ber kan men de dag tegemoet zien, dat de bevolking van ons vaderland, de negen millioen zielen zal berei ken. Immers, op Oud jaarsdag ston den we op 8.922.000, dus er nog 78.000 onder, terwijl de toeneming in 1940 heeft bedragen 88.000. Men kan dus niet ver mis zijn, wanneer men aanneemt, dat deze mijlpaal in November zal worden gepasseerd. De cijfers der volkstellingen gaan he laas niet verder terug dan tot 1830, toen ons land 2.6 millioen inwoners telde. Wanneer we de 2 millioen zijn gepas seerd, is dus niet bekend, doch daarna is het als volgt gegaan 1842 drie mil lioen gepasseerd, 1879 vier millioen ge passeerd, 1898 vijf millioen gepasseerd, 1911 zes millioen gepasseerd, 1922 zeven millioen gepasseerd, 1938 acht millioen gepasseerd, 1941 negen millioen gepas seerd. Bewaarloonvergoeding aan telers voor Akkerbouwproducten oogst 1941. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt, in aan sluiting op de publicatie inzake de prij zen van de Akkerbouwproducten oogst 1941. het volgende bekend Teneinde een snelle inlevering van granen en peulvruchten van den a.s. oogst te bevorderen is besloten, inzake de vergoeding van bewaarloon aan te lers een andere regeling te treffen, dan voor oogst 1940 gegolden heeft. Deze regeling is voor oogst 1941 als volgt Voor alle granen en peulvruchten (met inbegrip van wikken en lupinen), welke door telers worden ingeleverd tot en met 29 November 1941 zal een pre mie worden verleend van 30 ct. per 100 kg. Bovendien wordt daarnaast een we- kelijksch bewaarloon vergoed van l'/> ct. per 100 kg, voor het eerst over de in de week van 713 September 1941 ingeleverde hoeveelheden. De premie ad 30 ct. per 100 kg wordt eveneens betaald over de gedorschte hoeveelheden, waarvan de schriftelijke aanbieding tot inlevering vóór 30 No vember 1941 in het bezit is van de Pro vinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten of den Plaatselijken Bureau houder. Te beginnen met dc week van 30 No vember6 December 1941 wordt derhal ve (behalve voor de reeds aangeboden partijen) alleen het wekelijksch bewaar loon vergoed van l'/« ct. per 100 kg. De inleveringspremie komt derhalve op 29 November 1941 te vervallen. Zoo zal dus b.v. voor rogge bij inleve ring in de week van per 100 kg. 1 Sept. t.m. 6 Sept. 1941 worden vergoed f 13.05 7 Sept. t.m. 13 Sept. 1941 worden vergoed f 13.06^2 14 Sept. t.m. 20 Sept. 1941 worden vergoed f 13.08 Verder in de week van 16 Nov. t.m. 22 Nov. 1941 worden vergoed f 13.21l/ï 23 Nov. tJn. 29 Nov. 1941 worden vergoed f 13.23 en daarna in de week van 30 Nov. t.m. 6 Dec. 1941 vergoed worden f 12.94'/* 7 Dec. t.m. 13 Dec. 1941 worden vergoed f 12.96 Voor lijnzaad, koolzaad en kanarie zaad is de wekelijksche bewaarloonver goeding, evenals voor oogst 1940, vast gesteld op 3 ct. per 100 kg met dien verstande, dat deze vergoeding voor dc eerste maal zal worden betaald over de partijen, welke in de week van 713 September 1941 zijn ingeleverd. Voor deze zaden wordt dus geen inleverings- premie vergoed. De genoemde vergoedingen voor be waarloon zullen voor de laatste maal worden verhoogd over de partijen %an 22 t.m. 28 Februar 1942. Derhalve wordt voor alle producten, welke na 28 Fe bruari 1942 worden ingeleverd, de in week van 22—28 Februari 1942 gelden de prijs vergoed. Mr. A. M. SNOUCK HURGRONJE EERVOLONTSLAGEN. Mr. dr. K. J. Frederiks voorloopig secretarls-geneaal van Alg. Zaken. Het Rijkscommissariaat maakt be kend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening 108/ 40 (vierde verordening over bijzondere maatregelen op administratief-rechte- Hjk gebied aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje op zijn verzoek op eervolle wijze ontslag gegeven als secretaris generaal van het ministerie van Algc- meene Zaken en hem pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommis saris op grond van dezelfde verordening den secretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken, dr. k. J. Frede riks, belast met de voorloopige waarne ming der zaken van den secretaris-ge neraal van het ministerie van Algemee- ne Zaken.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4