WIERINGER COURANT VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941 No. 91. Mededeeling No. 20. De heer R. H. Bruning in dienst ni"6en- Als zo°d«'i! h«u hii onjetwijieid reeds belangrijke ervaringen op het ge- getreden. Dinsdag 5 Augustus j.1. is ook de nieuw benoemde assistent voor de akkerbouwbe drijven in dienst getreden. De heer Bruning was vóór zijn benoe ming in de Wieringermeer, werkzaam als bedrijfsleider op het kweekbedrijf van den wachtingen. Wij heer Mansholl in den Westpolder te Gro- van harte succes. B1NNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. Vooi brood, vleesch, kaas, eie ren, melk, suiker, koffie-surro- gaat^ jam, rijst, havermout en van vermicelli. Gedurende het tijdvak van Zondag 10 tot Zaterdag 16 Augustus zullen op de bon nen nummer 30 van de daarvoor aangewe zen kaarten verkrijgbaar zijn de gebruike lijke hoeveelheden brood, bloem (70 gram per bon), vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren en melk. De bonaanwijzing voor aardappelen zal nog nader worden bekend gemaakt. Voorts is voor het tijdvak van Zondag 10 Augustus t.m. Zaterdag 6 September (vier weken) beschikbaar gesteld Op bon 107 algemeen, 1 Kg. suiker. Op bon 108 algemeen 250 gram koffis- surrogaat op bon 109 algemeen 500 gram jam op bon 110 algemeen 250 gram rijst op bon B rijst, /oor kinderen t n. 3 jaar, 250 gram rijst op bon 111 algemeen 250 gram haver mout of gort op bon B havermout, voor kinderen t.m. 3 jaar, 250 gram havermout of gort op bon 112 algemeen 100 gram vermi celli of maizena de bonnen 30 voor kaas, blijven geldig tot en met Zaterdag 6 September de bonnen 29 voor aardappelen blijven geldig tot en met Zaterdag 16 Augustus. VISSCHERIJBESLU1T 1941. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend I Met ingang van 7 Augustus 1941 is in werking getreden het Visscherij-besluit '41, hetwelk de volgende bepalingen inhoudt 1. Degenen, die de zee-, kust- of bin- nenvisscherij, mei inbegrip van hc' kwee- ken van visch, schaal- en schelpdieren), de verwerking en/of den handel in visch schaal- en schelpdieren als bedrijf uitoele- nen, zijn verplicht zich als georganiseerde aan te sluiten bij de Nederlandsche Vissche rijcentrale, Juliana van Stolbergplein 3-4 's Gravenhage. 2, De Nederlandsche Visscherijcentrale heeft de bevoegdheid aan de georganiseer de reeders en visschers de verplichting op te leggen, hun vangsten aan den afslag of eenige andere daarvoor door de Nederland sche Visscherijcentrale aangewezen plaats aan te voeren en aldaar af tc leveren, 3. Alle bij de Nederlandsche Visscherij centrale georganiseerde reeders, visschers, vischhandelaren (groothandelaren, commis sionnairs), be- en verwerkers van visch zijn verplicht zich te gedragen naar de aanwij zingen van de Nederlandsche Visscherij centrale met betrekking tot de aflevering, den afzet en de bestemming der visch. Deze aanwijzingen zullen door publicatie in dag- en vakbladen, door openbare be kendmaking aan de afslagen of per circu laire ter kennis van de betrokkenen worden gebracht, 4, De vischafslagen zijn verplicht zich met betrekking tot de wijze van afslag, de administratie enz. te houden aan de voor schriften van de Ned. Visscherijcentrale. II. Zoowel zij, die reeds zijn georgani seerd bij de Ned. Visscherijcentrale, als de genen, die dit nog niet zijn, moeten voor 1 September 1941 hun aanvrage tot toela ting als georganiseerde bij de Ned. Vissche rijcentrale indienen. III. Formulieren voor de aanvrage zijn verkrijgbaar bij de (plaatselijke) vereenigin- gen van belanghebbenden, bij de agenten der Ned. Visscherijcentrale en het Cen traal Verkoopkantoor van Mosselen te Ber gen op Zoom, bij de Technische Opzieners der Visscherijen, bij de Kamers van Koop- bied van de proefveldtechniek opgedaan, welke hem in zijn nieuwe functie voor on ze vereeniging van nut kunnen zijn. Ook voor hem spreken wij de hoop uit, dat hij bij de uiloefening van zijn laak cr in mag slagen te beantwoorden aan de ver- wenschen hem daarbij L. R. D. handel en Fabrieken en bij de Nederland sche Visscherijcentrale. IV. Men kan volstaan met het inzen den van één formulier, indien men meerde re takken van visschen, handel in of verwer king van visch uitoefent. V. Het aanvraagformulier moet worden toegezonden aan de Nederlandsche Vis scherijcentrale, Juliana van Stolbergplein, 3-4 's Gravenhage. den Oosterschen als van den Wester- iwater nederdalen schen poëet?" En ziet., de lucht betrok, de hemel gaf Er is veel over Tagore geschreven. Hij legen, die ruischend neerdaalde. Urk ge- is door sommgien vereerd, door anderen noot de lafenis. Pastoor, wij danken Rabindranath Tagore overleden. Bekencl Britsch-Indisch dichter. Berlijn, 7 Aug. (D.N.B.) Naar de Lon- densche berichtendienst meldt, is Ra bindranath Tagore hedennacht overle den. Rabindranath Tagore is in 1861 te Calcutta geboren, genoot in Engeland zijn opleiding en stond later aan het hoofd van een school te Bolapur. In 1913 werd hem de Nobelprijs verleend. Zijn voornaamste werken zijn „Gitan- jali" „Wijzangen"), 1912; „The Garne- ner" (,.De Hoovenier"), „The crescent Moon", „Sadhana, discourses", alle van 1913 „Chitra" en „The King of the dark Chamber" (1914), en vele andere gedichten, studies en tooneelwerken. Van Tagore's tooneelwerk werd „De brief van den Koning" ook in ons land herhaaldelijk gespeeld. In 1915 benoemde de Engelsche re geering hem tot baronet, van welken titel hij echter in 1919 afstand deed als protest tegen de onderdrukking van de onlusten in de Pendsjab. Herhaaldelijk heeft Tagore Europa bezocht, o.a. in 1912 en in 1920, toen hij ook in ons land lezingen heeft gehouden en vervolgens in 1927 en 1930. Een be zoek aan Amerika, in 1929, liep voor den dichter op een bittere teleurstellling uit. Reeds na enkele dagen nam hij weer naar Indië de wijk. De dichter en denker Rabindranath Tagore vond onder de Engelsche intel- lectueelen tal van bewonderaars. Rhys en Yeats schreven over hem. Er is in zijn poëzie iets kinderlijks, dat voor velen een diepe bekoring heeft, kinder lijke eenvoud bij mannelijken ernst, een blijmoedig aanvaarden van het leven en den levenslust, zonder vrees voor den dood. De dood heeft vaak zeer smartelijk in Tagore's leven ingegrepen. Toen hij nog een kind was. verloor hij zijn moeder reeds. Zijn vrouw en twee zijner kinde-; ren stierven kort na elkaar. Maar zijn blijmoedige wijsgeerigheid heeft hem' dit verlies zoo niet licht, dan toch' draaglijk gemaakt. Voor het onderwijs in Indië heeft Ta gore veel gedaan. Hij wilde de geeste lijke ontwikkeling van Indië uit eigen krachten laten groeien en in eigen rich ting laten gaan. In 1901 stichtte hij in zijn geboorte streek een universiteit, de Satiniketan School. In zijn interview van 26 Juni 1920 heeft de Londensche medewerker van het Handelsblad van Tagore, dien hij een bezoek bracht in zijn West End ho tel, welk bezoek de voordracht in Ne derland tengevolge had, het volgende portret geteekend „Ik vond den beroemden Indiër in de nationale dracht, waaraan hij de voor keur geefthet lange bleekgele gewaad, het zwartzijden overkleed, en de zwart fluweelen hooge muts daaronder het welbekende gelaat met de lieve, wijze oogen, de grijze lokken en stroomenden grijzen baard. Ik weet niet waarom hij mij steeds aan Tennyson doet denken. Of is het de fijne aristocratie der trek ken, die u tegenkomt in het gelaat van als een salon-fakir bespot. Wellicht is zijn beteekenis in Europa een tijd lang overschat en moeten wij in den spot slechts den terugslag zien van deze overschatting. Maar niemand kan ont kennen, dat zijn beste werken een ge voelige schoonheid rijk zijn. Ook in ons land heeft Rabindranath Tagore, door de vertalingen welke Fre- derik van Eeden van zijn voornaamste werken had gegeven en die kort voor den wereldoorlog verschenen, vele lezers en bewonderaars gekregen. Weliswaar waren Van Eeden's v ^"talingen niet naar de oorspronkelijke feeksten, maar naar de Engelsche bewerkingen gemaakt, doch daar deze Engelsche bewerkingen van Tagore zelf waren, kon men aan nemen, dat zij niet zoo heel veel zouden afwijken van den geest, waarin de dich ter zich persoonlijk geuit had. De dicht bundels „Wijzangen" en „De Hoovenier" troffen door hun mystieken eenvoud, door de dichterlijke en Oostersche ver beelding, door den indringenden toon, en toen Tagore enkele jaren latei- Nederland kwam om uit zijn gedichten voor te dragen te Amsterdam hield hij 23 September 1920 een lezing in het Gebouw van de Vrije Gemeente was de belangstelling voor het werk van dezen merkwaardigen man buitenge woon groot. Een merkwaardig man is hij zeker geweest. Ook een belangrijk man De letterkundigen en de beoefenaars der wijsbegeerte hier te lande hebben zijn optreden niet zonder een zekere reserve gevolgd. Velen waren van meening, dat er in dit optreden „pose" en dat er bij een deel van het Nederlandsche publiek modezucht is het spel was. Het is echter ook mogelijk, dat Tagore's poëzie, even als die van zooveei hedendaagsche Oostersche wijsheid en dichtkunst, bij de Westersche transpositie een zekere ongewenschte, maar ook onbedoelde, vaagheid en weekheid heeft gekregen. Algem. Hbld. Hemelvader voor Zijn gave, en U voor u gezegend bezoek. (N.H.D.) Mariap van Urk, GEMEENTE WIERINGEN. Pastoor bracht regen op het smachtend Urk Mariap, de dichteres van Urk", waarop wij eenige tijd geleden in ons blad de aan dacht vestigden, schrijft ons de volgende Urker merkwaardigheid Daar was ereis een eiland, bewoond en wel, maar zonder lieflijke bossages, bloei end toerisme, publieke vermakelijkheden of wat ook, zelfs zonder volksapotheek. Maar met één dokter, tegelijk drogist, éen kleermaker, een slager, drie flinke scheeps werven en drie dominees. De menschen leefden er met elkaar van water, lucht en visscherij. En soms, in de magere jaren der visscherij, dan zou men geneigd zijn te zeggen enkel en al leen van water en lucht. Niemand op dit eiland leed echter ooit gebrek, want de menschen waren sober in hun doen en heel gauw tevreden. En eigenaardig, hoe schraler de weke- lijksche verdienste, des te vetter de Zondag sche collecte in het kerkezakje Niemand kon dit ooit verklaren, maar ja, er zijn zoo van die dingen Een bootverbinding per dag zorgde voor het verkeer met de vastewal. Er was geen radio en lange tijd zelfs geen telefoon op dit stukje volksgemeenschap. Het was dus wêl geïsoleerd. Een ding echter was boven allen twijfel verheven Urk stond onder Hooge Be scherming. De Almachtige Zelf waakte er over. Want velen zijner kinderen woonden daar. En de dominees hadden er een goed leven. Waren de jongens aan het knikke ren, een spel, dat na afloop der visscherij ook door de ouderen beoefend werd, en het ging om geld, dan was één ouderling toevallig langs komend, voldoende, om al les als kippeveeren uit elkaar te doen stui ven. Waarmede wij slechts willen zeggen, dat er eerbied was voor Kerk en Ambt. Zoo begrijpt de lezer, dat Urk rijk is aloude tradities. Zooals de volgende Een dominee noch een pastoor behoefden ooit entreegeld te betalen, wanneer ze de oude vuurtoren beklommen, of het Urk's Museum bezichtigden, wat toch steevast voor elke toerist verplichtend was. Alweer dus de eerbied voor het ambt. Kwam een groep dominees of pastoors het eiland bezoeken, dan zat daar zegen in. Wil men een bewijs Grootvader, rasecht eilandbewoner was in schulden geraakt en genoodzaakt zijn botter te verkoopen. In Zwolle zou dit zware offer gebracht worden. Doch wat gebeurt er op reis daarheen In Zwolle, op het perron stonden twaalf pastoors. En grootvader was zóó vast overtuigd van de goede afloop, dat hij niet ter verkoop ging en onverwijld de terugtocht aan vaardde De botter werd inderdaad* ook niet verkocht. Aan dit alles dacht ik, toen dezer dagen een R.K. geestelijke door onze dorpsstraat wandelde, gansch onbewust van alle tradi- tioneele zegeningen aan zijn bezoek ver bonden. Urk zelf dacht er wel aan Kinderen vertelden het rond Jongens een Pastoor (En het was al zóe lang droog op het ei land. Geen regen, en groot gebrek aan water. Zou nu de regen in de vorm van hemel- Wachtmeestcr. Brouwer verlaat de dienst. Men deelt ons mede, dat de Wachtmees ter der Marechaussee, de Heer Tj. Brou- alhier, standplaats Hippolytushoef, op zijn verzoek m.i.v. 1 September a.s. de dienst gaat verlaten. De Heer Brouwer zou voornemens zijn deze gemeente te blijven Overbevolkte scholen te Den Oever. Ten behoeve van de Christelijke Natio nale School te Den Oever is het zooge naamde Hulplokaal van deze school, lot dusverre gebruikt door de overbevolkte O.L. School aldaar, met ingang van 1 Aug j.1. ontruimd om straks te dienen voor ei gen gebruik, omdat ook de Chr. School groote toeloop van leerlingen heeft. De onderbrenging van de leerlingen der O.L. School zal nog wel eenige moeilijkhe den opleveren, doch voorloopig heeft men een oplossing gevonden. Na de vacantie zal voor de laagste klas se een zolderruimte van de school wot- den benut. De behoefte aan uitbreiding van de school met een 4e lokaal doet zich meer dan ooit gevoelen. In verband met de nia- terialenschaarschte moest de uilvoering van de te dien aanzien bestaande plannen worden opgeschort. Hinderwet. Door P. de Vries SPzn. al hier is ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd lot het plaatsen van een electri- sche schaafmachine en een boormachine in de door hem uit te breiden timmermans werkpaats achter zijn woning. BURGERLIJKEN STAND. Van 28 Juli t.m. 8 Augustus. Geboren Wilhelmina Maria, dochter van B. Boontjes en M. Duijnker Neeltje. dochter van P. Omis en B. Nobbe Eelke, zoon van R. van der Woude en J. van Huizen Johanna Henrica, dochter van F. A. Salfischberger en J. Melgers Tannie, dochter van C. Doorn en N. A. Dalen Jo hanna Christina, dochter van H. J. Huting en J. Krommedam Jacobus Henricus Johannes, zoon van J. Engel en C. v.d. Stoop. Ondertrouwd D. Kuiper en A. Kooij. Overleden Maria Gorter, 60 jaar, we duwe van Nan Keijzer. Politie. Verloren: een zijden ceintuur, een stamkaart en eenige melkbonnen. Inl. bij den Gem.-Bode. Predikbeurten Wieringen. ZONDAG 10 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. Oosterland v.m. lO'/s uur Ds. van Beek. Westerland 'sav. 7','e uur Ds. van Beek. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. J. M. Leendertz van Haarlem. EVANGELISATIE. H.-hoef v.m. 10 uur de heer O. Deen. Den Oever nm. 4.30 uur de hr. O. Deen. GEREF. KERK H.-hoef v.m. 10 uur Leesdienst. H.-hoef nam. 2.30 u. Ds. Schenkeveld. Den Oever v.m. 10 uur Ds. Schenkeveld. Den Oever nam. 3 uur Leesdienst. CHR. GER. GEMEENTE. In de KapelDen Oever Den Oever v.m. 10 uur dienst. Den Oever nam. 5 uur dienst. F1LMNIEUWS. Zaterdag en Zondagavond in Cinema de Haan de film met Albert Florath, Walter Franck en Greta Weiser in de hoofdrollen. Tusschen Hamburg en Haiti. Dit gegeven is de romantiek van de goede soort. Een film vol hoogspanningsge halte en knap, rondborstig spel.. De geschiedenis van een rijk man uit de tropen en een arm meisje van de Ham burger „Reeperbehn" wordt ons voor oogen gebracht. Het begin met de in koortsachtige, zij het rhythmische haast werkende bootwer kers op Haiti is van pakkende werking en het beloop van de handeling laat u niet los. Het is de ongewone liefdesgeschiedenis van een rijk man uit de Tropen en een arm meisje van de Hamburgsche „Reeperbahn' Gisela Uhlen komt in de rol van Anna de eer toe dat zij deze film die passie ver leent, die noodig is in een spel om en tus schen harten volgens de emotioneele be ginselen der romantiek. TANDHEELKUNDIGE L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF SPREEKUREN IEDEREN DINSDAG VAN 10.30 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. Ingang Nieuwstraat 26 (bij Olilersma). LAGE, VASTE TARIEVEN. gen ziet kletteren „jonge, jonge wat zal de tarwe plat gaan liggen en wat zullen de erwten 't te pakken krijgen wat moet tr van terecht komen?" - m'n hoofd er af, als vader dat niet heeft gedacht. Maar zoo erg is het nog niet ja de boel heeft wel wat te lijden, want de erwten hebben we wel driemaal moeten keeren, en de ruiters, die onderstboven waren ge stormd, hebben we weer moeten opzetten, maar dat is nu een-naai 't risico van ons boerenvak, en al woon je nu in de Wierin germeer of ergens anders, daar ontkom je niet an Enfin na regen komt zonne schijn, en., hou er de moed maar in. Dat zonge vorige week onze mannelijke buren ook. Die hadden hun vinger-afdruk weze zetten op 'l Raadhuis in Wieringer- werf en waren toen voor de gezelligheid over Slootdorp gegaan en hadden daar ge klonken op de goede afloop en hun mooi portret en in een overgelukkige stemming kwamen ze, nat van binnen en buiten, bij vrouwlief aan. Dat werd een vingerafdruk met een staartje en gelukkig dat er in Wieringerwerf nog geen café slaat, anders zouden zulke gebbetjes meer kunnen gebeu ren. Enfin, ik ben 'n el (pardon ik bedoel .meter", want 'n el mogen we niet meer gebruiken) in Nel haar achting gestegen, dat ik broodnuchter als liefhebbende en betrouwbare echtgenoot weer thuis arri veerde. Voor eenige dagen terug, dacht ik, dat ik niet levend m'n huis weer zou zien. Ik peddelde op de fiets in de wind en er stond een stevige bries, zoodat ik als 'n ren ner voorover op 't stuur lag. om de gang er in te houden, toen ik plots een bult op m'n band zag rijzen. Eerst als 'n erwt, even later als 'n stuiter werd de bult en voor zichtigheidshalve slapte ik af, om tot de conclusie te komen, dat de dagen van m n voorband geteld waren, en verder pedde len z'n onmiddellijke dood zou beteekenen lk stond daar hulpeloos, zooals er tegen woordig zoovelen langs onze eindelooze wegen met versleten banden te vinden zijn, en keek uit of er geen reddende engel kwam opdagen. En inderdaad, daar naderde in sukkeldraf een paard, voorttrekkende een luxe auto. Ik dacht „ook al een ban dendrenkeling", maar toch zwaaide ik met m'n arm, als teeken van „wil je me oppi"- ken." Je kon nooit weten En warempel er waren geen banden kapot, maar het was bij gebrek aan benzine. Ik kreeg 'n plaats in 't vehikel, de fiets er achter op de chauffeur riep „hu, vort" en daar ging 't er vandoor. Net zaten we te redeneeren, over bandenpech en bandenbennen, vanzelf '1 gesprek van den dag, of op eens was- t „bom", een knal, of de heele boel in de lucht zou vliegen, en t bruintje er vandoor, niet zoo zoetjes. De wagen gierde van de eene naar de anJerc kant van den weg en hoe de chauffeur koetsier aan de leidsels trok, 't beest gaf nergens om en holde blindelings voort, tot we ten laatste met 't heele zaakje onderst boven in een droge sloot terecht kwamen. Bruin alleen stond nog op al zijn vier poo len en scheen ons uit te grinniken, toen we met een buil en een schram uit de wa gen kropen, 't Kwam best af en toen dacht ik aan m'n fiets - Ze was intact, maar de bult op de voorband was veranderd in een gat en ik begreep de oorzaak van de knal en onze holderij! De band was als met 'n kanonschot gebarsten Als vergoeding voor de doorgestane emotie heb ik m'n lotgenoolen van de auto meegenomen naar huis, waar Nel wel wat onthutst door onze schrammen ons trac- teerde op een glaasje eigen gefabriceerde besse en op snert met een beentje (geen worst hoor I) Nu tot ziens de hartelijke groeten van Nel en je liefh. zoon Jan. BUITENLANDSCH NIEUWS. SPOORWEGVERKEER OVER ANDES STILGELEGD. Santiago de Chili, 7 Aug. (D.N.B.) Het spoorwegverkeer langs de spoor lijn over de Andes tusschen Chili en Argentië zal vermoedelijk een maand stilgelegd moeten worden, aangezien de lijn op sommige plaatsen is bedekt met een sneeuwberg van 80 m. Pas nu er eenige dagen goed weer heerscht, heeft men dezen toestand kunnen const-atee- ren, nadat de spoorwegverbinding reeds geruimen tijd verbroken was. Ook de telefoon- en telegraafverbindingen en BRIEF VAN JAN UIT DE WIERINGERMEER AAN ZIJN OUDERS. Beste vader en moeder. Je moet ons maar niet kwalijk neme. als 't schrijven een beetje stokt Jelui be grijpt wel, waarin 't zit. We moeten zoon beetje tusschen de buien door de oogst de aanvoer van electrischen stroom is zien binnen te krijgen, en ik behoef vader beschadigd. Gebruik van sneeuwploegen niet te zeggen, wat dat beduidt. In gedach- is door de hoogte en de hardheid van ten hoor ik hem al mompelen als hij de re- sneeuwmassa's nutteloos.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3