32e JAARGANG DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE STUURMAN DOLFIJN. W1ERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIeN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. MINDER KOKEN, IS MINDER VERSTOKEN. iEr helpt geen lieve moederen aan er moet 25 pCt. bezuinigd worden op het verbruik van eleclricileit. Van week tot week dient u de meters te controleeren, want ook een tusschentijdsche overschrij ding van het evenredige deel van het toege stane rantsoen wordt u zwaar aangere kend. Hoe zwaar, dat hebt u herhaaldelijk in de kranten kunnen lezen „Gisteren weer zoo-en-zooveeel aansluitingen afgesne den.." Er moet bezuinigd worden, maar de dagen beginnen al aardig te kor ten de zomer schijnt ons voorgoed te heb ben verlaten en op sommige avonden hebt u al hunkerende blikken geworpen op de kachel. Er „moet bezuinigd worden, maar het eten voor hetzelfde aantal personen moet toch worden gekookt.... Dat denkt u nu misschien wel allemaal, maar i s hel ook zoo Reeds lang voor er sprake was van rantsoeneering, werd er in sommige kringen ijverig propaganda ge maakt voor „rauwkost." De Duitschers spra ken van „Rohkost" de Engelschen en Ame rikanen van „unfiied." of ook wel eenvou dig „uncooked food[ongekookt voedsel) en in Frankrijk, heeft men den welluidenden naam „crudisme" bedacht. Er kunnen honderd redenen zijn geweest waarom wij er vroeger nooit zoozeer aan dacht aan hebben geschonken, maar nu is er één zeer klemmende reden om het wél te doen rauw voedsel kost geen brandstof Het eerste Nederlandsche receptenboek |van „kookboek" kan men in dit verband natuurlijk niet spreken) voor rauw voedsel is in 1928 verschenen. Het „crudisme" be gon toen sterk de aandacht te trekken en het boekje vat den grondslag er van samen met de beminnelijke vaagheid, die propagan disten wel eens eigen wil zijn „In de groene plantendeelen hebben onder den in vloed van het zonlicht omzettingen plaats, die het aanzijn schenken aan iets, dat wij in het algemeen kunnen aanduiden als .le vende stof", en dat voor het levensonder houd van mensch en dier onmisbaar is. Wat precies die levende stof is, kunnen wij even min verklaren als wat precies „leven" is. In deze onwetendheid is de eenige prac tische levenshouding de levende stof, die de natuur ons in zoo rijken overvloed biedt, met den grootst mogelijken eerbied te be handelen en ze zooveel mogelijk ongerept te nuttigen." Deze opvatting leidt dan tot den regel „Eet nimmer gekookt wat ge rauw zoudt kunnen eten." j De vaagheid in deze redeneering was toenmaals vergeeflijker dan zij thans zou zijn, nu minstens vijftien vitaminen keurig zijn geregistreerd, getabelleerd en gestandar diseerd. Maar „er zit nog altijd wat in" Het voorschrift Eet geregeld ook rauw fruit en rauwe groenten" is thans welhaast even algemeen bekend als ^Slaapt met open ramen" en dergelijke nuttige wenken. Hel is nu de tijd die leuze in eenigszins ge wijzigde vorm naar voren te brengen „Eet meer rauw voedsel" - niet al leen uit hygiënische overwegingen en ter wille van de ,levende stof", maar evenzeer ter wille van de brandstof. Over het alge meen denkt men bij rauw voedsel alleen of bijna alleen aan „slaatjes" en bij „slaatjes" aan sla, opgeluisterd met komkommer en/of tomaat. In de practijk blijkt echter bijna el ke bladgroente als sla te kunnen worden ge geten, evenals alle knol- en wortelgewas sen en de meeste koolsoorten. Menig gerecht aldus toebereid, lijkt in den beginne een beetje vreemd en wat nen boer nich ként, et 'e nich", zooals een Twenlsch spreek woord zegt, maar in dezen tijd moet zelfs de conservatiefste wel eens van zijn stand punt afstappen. Hij zal trouwens in dit ge val tot de slotsom komen, dat hij inderdaad van den nood een deugd heeft gemaakt. Eenige dingen moet men weten als men rauwe schotels gaat bereiden. Malsche groen ten zooais sla kunnen in bladvorm worden gegeten. Zoodra men echter met hardere bladgroenten, met knol- en wortelgewas sen en met kool te maken krijgt, verdient het aanbeveling ze fijn te maken. Of men dit doet door malen |maar dan in een rauw kostmolen, niet in een vleeschmolen, die de groente tot pulp maalt), door hakken ot door raspen, is een kwestie van persoonlij ken smaak. De één heeft graag wat ie kau- en [overigens uit gezondheidsoogpunt een zeer nuttige bezigheid), de ander heeft lie er alles zacht. Beiden kunnen hun zin krij gen. Wortelen, bieten, enz. doen het 't best als ze geraspt zijn. De Sunlightzeep-rasp is hiervoor te grof de kaasrasp te fijn ide aal is de Bircher-rasp, die in zoogenaamde reformwinkels verkrijgbaar is. Rauwe groen ten geven over het algemeen bij geringere hoeveelheden 'n meer gevoel van verzadiging dan gekookte Enkel rauwe groenten hebben, vooral in fijn verdeelden, geraspten toestand, een zoo pittigen smaak dat sommige perso voor terugschrikken. In combinaties met andere groenten verdwijnt dit euvel aak. Wie bijv. fijn gesnipperde roode kool als rauw gerecht niet zou waardeeren, zal het heerlijk vinden als de kool gemengd is FEUILLETON. VAN DE 10.) Eene enkele maal echter scheen het^ als doemde een vage herinnering uit het verleden in haar kranke ziel op dan werd zij onrustig, haar oogen kregen wat meer en zachter glans en iets, dat naar een blosje geleek, vertoonde zich op haar wangen. Somtijds rees zij dan op van haar gewone zitplaats, liep naar de deur en be gaf zich naar buiten. De baron volgde haar dan in hel eerst met eenige vertrouwde bedienden op kor ten afstand. Doch deze voorzorg van den vader bleek al spoedig geheel overbodig le zijn Johanna ging langzaam door den tuin, liep het kleine bruggetje over, wan delde door het rozenlaantje en trad vervol gens naar den reeds vroeger vermelden beuk, waarin door Walter de letters J. v.d. N. en W. v. B. waren gesneden. Daar zette zij zich dan op een bank ne der, die de baron er had doen plaatse"», en tuurde zwijgend naar het boschpad. Haar vader hield zich bij dergelijke wan delingen zijner beklagenswaardige dochter zooveel mogelijk tusschen het groen ver borgen en bleef geduldig wachten, tot zijn kind eindelijk opstond en naar het kasteel terugkeerde. Ook thans zat de krankzinnige reeds sedert eenige uren onbeweeglijk op den bank bij den boom ter neder, de oogen on met geraspte wortelen 'pre appelen Hier is een vruchtbaar veld voor een huisvrouw met eenigen experimenteerlust Een goe de combinatie is in het algemeen een blad groente zonder veel eigen smaak, een groen te met een meer gepronoreerden smaak, een wortel- of knolgewas en desgewenscht een kruiderig toevoegsel. Komkommers en to maten passen bijna overal bij.... en ver geet de zure appels niet Smakelijk eten H. Post. fgewend op het smalle pad gevestigd, dat naar den vijver voerde, terwijl de baron op eenigen afstand zijn dochter stond gade te slaan. Wie hem daar aanschouwd en hem een jaar tevoren gekend had, zou ongetwijfeld diep getroffen zijn door de vreeselijke ver ridering, die de smart bij hem had te- eeggebracht. Zijn vroeger zoo fiere gestalte was ge bogen zijn haar was grijs geworden, en de trotsche, minachtende blik zijner oogen had plaats gemaakt voor een uitdrukking van namelooze ellende over zijn vroeger zoo koud hardvochtig gelaat lag een trek van diepen weemoed. Het was een verrukkelijk schoone dag overal in het rond tjilpten en zongen de vogels in het gioen alleen op dit plekje was hel stil hier heerschte die onbe schrijfelijke zoete rust, welke tot nadenken en overpeinzingen stemt hier ondervond men die eigenaardige, niet in woorden uit te drukken gewaarwording, die zich slechts dan in het groote woud van den mensch meester maakt, wanneer hij alleen, geheel alleen is met zijn gedachten. Doch Johanna scheen ongevoelig voor al het schoone rondom haar onbeweeglijk zat zijn neder op de bank, koud, roerloos, zwijgend. Plotseling richtte de maagd het hoofd op. Diep uit het woud klonk hel geluid eener volle, schoone mannenstem, dat steeds nader kwam. De zanger waande zich waarschijnlijk alleen in dit gedeelte van het bosch want hoe meer hij nader de, hoe krachtiger en voller zijn stem klonk. Hij zong een lied van hoop en lief de, een lied van zoet verlangen, schoon en Vermogensbelasting en Verdedigingsbelasting I gewijzigd Vervangen door één tarief zonder opcenten, ad 50/00 Belastingjaar begint in Januari. In het Verordeningenblad van Zaterdag is gepubliceerd een besluit van de secreta rissen-generaal van de Departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken be treffende de Vermogensbelasting en de Verdeidingsbelasting I, Dit besluit behelst een wijziging in het belastingjaar, een wijziging van het tarief der belasting en voorts bepalingen betref fende den aftrek voor ongehuwden, gehuw den en voor kinderen. Zooals bekend, liep het belastingjaar vme ger van Mei lot Mei. Het is de bedoeling, met ingang van I Januari 1942 het belas tingjaar te laten loopen van Januari tot Januari. Daarom is in het onderhavige be sluit een overgangstijdvak van acht maan den vastgesteld en wel van 1 Mei 1941 tot en met 31 December 1941. Wat het tarief betreft is het volgende op le merken vroeger was van kracht de Vermogens- en Verdedigingsbelasling I, waarbij voor verschillende plaatsen in ons land verschillende opcenten werden gehe- n voor de provincie, voor de gemeente voor hel gemeentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door één tarief, zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De belasting bedraagt thans vijl gulden voor elk geheel van dui zend gulden, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Ten aanzien van binnen het Rijk wonende natuurlijke personen, wordt het zuiver vermogen echter verminderd voor ongehuwden met f 75CO, voor gehuwden met 15C00 en voor ieder kind, waarvoor de belastingplichtige aanspraak heeft op kin deraftrek, met f 7500. Dit besluit is heden in werking getreden met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1941. om le komen tot lageren groente- en fruil- prijzen, gaan uiteraard vergezeld van scher pe controle op de voorgeschreven prijzen bij de duizenden grossiers en handelaren over het geheele land. j In vrijwel alle steden worden verschei dene processen-verbaal opgemaakt, zoowel wegens het vragen van hoogere prijzen dan toelaatbaar zijn als wegens het onvoldoen de, of in het geheel niet prijzen van de waren. Zoo werd le Roermond een 30-tal, te Tilburg een 40-tal processen-verbaal opge maakt. De Inspecties voor de Prijsbeheer- sching zijn met berechting dezer zaken reeds begonnen. In het rayon Amsterdam werden b.v. al ongeveer 80 tuchtbeschikkingen legen gros siers en groothandelaren gewezen, o.a. in Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Hilversum en IJmuiden. De Inspectie voor de Prijzenbeheersching in het ressort Arnhem beboette reeds een honderdtal handelaren woonachtig te Arn hem, Hengelo, Almelo Ede, Zwolle en an dere plaatsen. De intensieve prijzencontrole zal met kracht worden voortgezet er dient ni eenmaal een eind te komen aan de over tredingen der jongste overheidsmaatrege len. BUITENLANDSCH NIEUWS. Strenge handhaving prijzen groenten en fruit. Tegen overtreders worden strenge maatregelen genomen. Waren moeten geprijsd zijn. De maatregelen, welke door den ge machtigde van de prijzen genomen zijn, aangrijpend door eenvoudigheid, roerend en treffend door den inhoud, en 'bijna aan het einde gekomen, klonk de stem zacht j en week. Hij, die daar zong, gevoelde blijkbaar, wat de dichter met dat lied be doeld had. i Met klimmende belangstelling had de krankzinnige naar die stem geluisterd een zonderlinge trek kwam op haar straks nog zoo koud gelaat de oogen begonnen te glinsteren zij rees half van haar zit plaats op en staarde aandachtig naar den kant, vanwaar de zanger kwam. J Daar klonken langzaam naderende voet stappen, het groen werd ter zijde gescho- ven, en op korten afstand der maagd ver toonde zich een kloek gebouwd, forsch jongman, met gebruind gelaat en gekleed als zeeman. De oogen der krankzinnige schitterden eensklaps met verhoogden gloed een schok voer haar door de leden en de wan gen werden plotseling met een gloeienden blos overtogén. J „Walter Walter gilde Johanna en sprong op om hem tegemoet te snellen, doch de krachten ontzonken haar, en wankelend leunde zij tegen den beuk, die met hun beider voorletters prijkte. „Walter Walter klonk het nog maals, maar nu op zachten, snikkenden toon en, de armen naar den jonkman uitge strekt, zonk het meisje bewusteloos op het mos neder. Walfer - want hij was het werkelijk - ijlde op haar toe en wilde haar opheffen, toen de baron uit zijn schuilhoek te voor schijn kwam. .Genadige God, zijt gij het, Walter van Bergen riep hij in de vreeselijkste ont- Muzikale koeien geven meer melk. Op een modelboerderij ten Zuiden Stockhlom heeft men dezen winter proeven genomen met het geven van radiomuziek den koestal om den invloed daarvan op de eikproductie te onderzoeken. Dit leverde verrassende resultaten op, meldt de Tel. Van de dertien koeien, die aan de proe- n deelnamen, bleken negen uitgesproken muzikaal te zijn. Maar de melkproductie iteeg met gemiddeld 1/4 liter. Terwijl de hoeveelheid voedsel zooveel mogelijk con tant werd gehouden, gaf men twee maanden achter elkaar muziek en. daarop twee maar den geen muziek, zoodat men vergelijkingen kon maken. Er werd alleen muziek gemaak. onder het herkauwen, zoodat de dieren tij dens het eten niet gestoord werden. Het was merkwaardig om te zien hoe de koeien gingen liggen zoodra het concert begon, om bij het ophouden ervan weer op te staan. Verder scheen het hun niet onverschillig le zijn welke muziek ten beste werd gegeven. Zij hielden hel meest van vioolsolo en orgel Men heeft reeds uitgerekend, dat Zweden door middel van de muziek 250 ton melk meer per dag zou kunnen produceeren. Be kosten van een radio-installatie voor een stal met 100 koeien worden op Kr. 1500 ge schat. Het denkbeeld om koeien onder de tonen van een orkest te laten herkauwen i: reeds oud en werd een halve eeuw geleden o.a. in Duitschland toegepast. Vanwege de hooge kosten, die er aan verbonden waren heeft het nooit verdere uitbreiding gevonden PROVINCIAAL NIEUWS Herfstinventarisatie voor den Landbouw. De Voedselcommissaris voor Noord Hol land maakt het volgende bekend roering uit, „gij hebt dus niet den dood in de golven gevonden „Wij zijn met ons vieren gered, baron' antwoordde Walter haastig, „en door een vaartuig opgenomen, dat ons gisteren aan land zette. Maar ik geloof, dat de freule..' De baron legde den jonkman haastig de hand op den mond en fluisterde „Help mij, haar heendragen naar het kasteel, Walter. Later zult ge alles vernemen, alles." Zwijgend en voorzichtig droegen beide mannen het bewustelooze meisje naar huis en in allerijl werd om een geneesheer ge zonden. Deze bleef langer dan een uur bij haar legerstede toen trad hij met een van vreugde stralend gelaat de kamer bin nen waar de baron en Walter in angstige spanning zijn komst afwachtten. De dokter snelde op den baron toe. greep diens hand en sprak op geroerden toon .Mijnheer de baron, ik kan u thans een blijde tijding brengen. Uw dochter is uit haar bezwijming ontwaakt en haar ver sland schijnt teruggekeerd. Zij spreekt we der en antwoordt op alle vragen, die haar gedaan worden, duidelijk en met blijkbare bewustheid. Is het mogelijk riep de baron uit, en hij begon luide te weenen van blijdschap. ,0, mijn lief, lief kind I Ik wil haar zien, ik. ,Geen overijling, waarde baron, voorai geen overijling Blijf hier rustig wachten, tot ik u roep. Zij is nog zeer zwak en de inste overspanning zou haar nadeelig kunnen zijn. Maar de freule vraagt aanhou dend naar Walter, en.." 1 „Ja, ja, ik begrijp I" riep de baron, bij na niet wetende, hoe hij zijn vreugde zou In het tijdvak van 1 t.m. 6 September a.s. zullen de bedrijven van de navolgende geor ganiseerden geïnventariseerd worden, te weten a. De houders van rundvee, varkens en schapen. b. De telers van stoppelgewassen. c. De telers van koolzaad, oogst 1942. Cnder de stoppelgewassen worden uit sluitend bedoeld de gewassen, weVe vóór Juni 1942 het veld weer ruimen. Gewassen, welke in Juni 1942 te velde zullen staan moeten dus NIET opgegeven wrorden. Ge wassen, waarvan tijdens de telling vasi staat, dat zij voornamelijk voor groenbe mesting zullen worden gebezigd, behooren eveneens NIET le worden vermeld. Alle personen, die houders en-of telers zijn, als bedoeld onder a, b en c, worde.i verzocht reeds NU de gegevens te verza melen, zoodat deze nauwkeurig en vlug aan de tellers kunnen worden opgegeven. Dame stak haar hoofd uit de rijdende tram. Te Heemstede werd de 34-jarige mevrouw J. van der Beek, wonende te Pijnacker, on wel in de tram. Zij stak haar hoofd uit het raam en kwam in aanraking met een ijze ren mast van de bovenleiding, waardoor zij een schedelbasisfractuur en ernstige hoofd wonden opliep. Op Advies van een dokter werd zij naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Haar toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Ziek vee le Beemster Heerscht onder het vee der veehouders te Beemster sedert eenigen tijd de varkens pest, thans is hier ook nog de vlekziekte - zoogenamde blauwe ziekte - uitgebroken. Voor de betrokken veehouders een scha depost. V VICTORIE Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 143.200 BRUTO REGISTERTON VERNIETIGD. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 24 Aug. D.N.B. - Het opperbevel der Weermacht maakt bekend Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in overzeesche wateren opereeren, melden de vernietiging van in totaal 25 vijandelijke vrachtbooten van te zamen 148,2C0 bruto registerton. Hier van hebben duikbooten alleen in een achtervolging van verscheiden dagen en na zwaren strijd uit een convooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 vrachtbooten van 122.000 ton in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij van de escorteerende strijd krachten een torpedojager van de Afrika-klasse, een korvet en een be- v/apeningsvaarluig tot zinken gebracht Slechts acht schepen van dit krachtig beveiligd convooi slaagden er in te ontkomen in de Portugeesche territo riale wateren. uiten, „zeg haar dokter, dat Walter zich uier op het kasteel in haar nabijheid be dt dat hij niet weer heengaat en op haar wachten zal." De neneesheer ging, en nog dienzelfden dag drukte Walter de van haar vreeselijke ziekte plotseling herstelde maagd als zijn erloofde aan het hart. Jonker Boudewijn had zich na den dag zaarop hij zijn aanzoek om Johanna's hand zag afgeslagen, niet weder op den Neteler- kamp vertoond, doch nauwelijks was hem het bericht van haar plotselinge herstelling Walter's terugkeer ter oore gekomen, of hij haastte zioh, den baron en den bei den jongelieden geluk te gaan wenschen, en schikte zich zoo goed mogelijk in zijn lot. De blos der gezondheid keerde even ;pcedig op Johanna's wangen terug, als zij een jaar geleden daarvan verdwenen was. de zalen van het kasteel bleven niet langer doodsch en ledig de rein, zilveren lach werd er weder uit den mond gehoord, die lang had gezwegen, en alles ademde na korten tijd weder vreugde, waar te vo- slechts jammer en droefheid hadden ge heerscht. En toen wederom de heerlijke lente in het land was gekomen en het teederc groen als een doorzichtig waas veld en woud sierde, geleidde Walter zijn schoone bruid naar het altaar, en de gelukkige va der drukte dien avond het jonge paar aan zijn borst, hief de oogen plechtig op waarts en stamelde, diep geroerd woorden onbeschrijfelijke vreugde en dank baarheid. EINDE.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1