32e JAARGANG DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 No. 98 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET LOT No. 128713. WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Boskcr, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. EN HET KOREN RIJPTE Een oogstprogramma voor de radio. De afdeeling Land en Volk van den Nederlandschen Omroep heeft het ini tiatief genomen om ter versterking van den band tusschen ons volk en zijn boe ren in het programma voor 31 Augustus zooveel mogelijk aandacht te besteden aan de afsluiting van de oogstmaand Er worden dien dag oogstliederen ge zongen en oogstgedichten voorgedragen, terwijl des avonds het hoorspel „En het koren rijpte" door D van de Bospoort zal worden uitgezonden. Dit spel van de oogst opent met een proloog, waarin tot uitdrukking komt, hoe menschen, die ren, techniek en natuur samenwerken om onder Hoogen zegen den korenoogst binnen te halen, en hoe deze arbeid voorwaarde is voor het volksbestaan. Twee werelden, die van vredigen strijd om het koren en die van den oorlog om goed cn macht, worden tegenover elkaar gesteld. Het eerste deel van het spel voert terug naar het oude Saksische boerendorp waar de geheele bevolking na het blazen van de boerenhoorn, uit trekt in den korenbouw, en het besluit met het vroolijke oogstfeest als het laat ste voer koren geborgen is. Een ziener voorspelt, dat vreemde in vloeden, die reeds aan het oude bocren- recht tornen, en de hunkering naar goud, zware tijden zullen veroorzaken, waarin vrouwen en kinderen gebrek lijden, al rijpte het. koren. Het tweede deel speelt in het heden en brengt de luisteraars in de geladen sfeer van de effectenbeurs, het schetst in een korten dialoog den invloed van FEUILLETON. de speculanten op het landsbestuur en de gevolgen daarvan voor den boer. In het derde deel is de oorlog uitge broken en door dezen oorlog voltrekt zich de bezinning, welke aan den boer en aan het koren hun plaats hergeeft, nadat de oppermacht van het goud ge broken is. De spreekster uit den proloog besluit met de woorden „En hét koren rijpte en het koren won van het goud den strijd Het leven van den druk bevrijt, dankt Hem, door wien het brood gedijt Het spel eindigt dan met het beken de „Dankt, dankt nu allen God", uit gevoerd door koor en orkest. Aan de uitvoering wordt o.a. medege werkt door Philippe la Chapelle, Mien Duymaer van Twist, Nico de Jong, Adolph Bouwmeester en een groep Drentsche spelers en speelsters. De regie is in handen van Kommer Kleyn. zijn, de steun en medewerking van aiien zonder uitzondering, is hip.bij meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt het tot vol doening, dal op 29 en 30 Augustus a.s. in een groote landelijke collecte voor dit belangrijk werk een beroep op de geheele bevolking kan wordn gedaan. Dit beroep nu, moge niet onbeantwoord blijven het gaat hier om het behoud van het hoog ste goed de Volksgezondheid. Steunt daarom deze collecte en wel in ruime mate Collecte voor de Tuberculose bestrijding. Een beroep op het Nederlandsche Volk. Hel woord ,,'J uberculosebestrijding" roept ongetwijfeld bij de meeste onzer dankbare gedachten op aan het werk, dat in ons land zoo bij uitstek waardeering vindt. - En geen wonder, want dank zij dezen arbeid is het sterftecijfer aan tuber- :ulose de laatste jaren aanmerkelijk terug gegaan. - In 1940 was echter het sterftecijfer weer iets hooger dan in 1993. De tuberculosebestrijding is mede oor zaak, dal op het terrein van de Volksge zondheid ons land zulk een vooraanstaande plaats inneemt. - Wil dit zoo blijven, dan dienen alle krachten ingespannen te worden De tuberculosebestrijding wordt ge voerd door plaatselijke, provinciale en lan delijke vereenigingen, die door haar voor lichting consultatiebureaux, deskundig huis bezoek, enz. een belangrijk apparaat vor men in den strijd tegen de tuberculose, biet bij krachtig gesteund door overheids instanties, organisaties en fondsen, welker taak op hel gebied van de verpleging ligt, en die uilzending naar sanatoria en zieken huizen mogelijk maken. De tuberculose bestrijding omvat derhalve zoowel de zorg voor den patiënt als de voorzorg t.o.v. diens omgeving. De bevolking in haar geheele samenstel ling heeft steeds gul voor dit mooie werk geolferd, omdat zij de groote beteekenis ervan begreep, en d resultaten hiervan zag. - In moeilijke tijden, zooals wij thans doormaken, worden aan de tuberculosebe strijding extra hooge eischen gesteld, en ALLES moet worden gedaan^ hel koste wat het kost, om het bereikte gezondheids- peil zooveel mogelijk te handhaven. Wel mogen de instellingen voor tuber- culosebeslrijdnig voor haar taak berekend De nood is hoog geslegen en daarom ver dient de op 29 en 30 Augustus te houden landelijke collecte ten behoeve van de tu berculosebestrijding de volle belangstelling van het geheele Nederlandsche Volk. De deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche Cenlraie Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose ge schaard, welker Voorzitter, de heer Dr. L. C. Kersbergen, tevens Voorzitter van de Gezondheidsraad, steeds op de bres heeft gestaan en nog staat voor een goed georga niseerde tuberculosebestrijding - Wanneer het de tuberculosebestrijding gold. In dezen tijd waarin reeds 'n toename van het aantal tuberculosepatiënten valt waar te nemen, zal dit met nog meer klem die nen te geschieden. Weesl daarom mild in Uw gave en loont, dat gij een warm hart hebt voor Uw lijdenden medemensch. Groot is de verwachting, toont, dat gij die roepstem hebt verstaan PROVINCIAAL NIEUWS. Dubbele moord te Velsen. Man doedt zijn vroegere eelitgenoote en haar huisgenoot. Dader dadelijk gepakt. In het gewoonlijk zoo rustige deel van Velsen, dat ten Noorden van het Noord- zeekanaal ligt, tegen de gemeente Be verwijk aan, is Dinsdag omstreeks het middaguur een dubbele moord gepleegd. Een 32-jarige vrouw, die van haai man gescheiden leefde, verbleef aan den Wijkerstraatweg in hetzelfde huis, waar een 26-jarige man en zijn ouders woon de. Omstreeks twaalf uur verscheen daar plotseling de echtgenoot van de vrouw, j Hij drong het huis binnen en viel zijn vroegere echtgenoote aan. Met een mes bracht hij haar een aantal steken toe, met het gevolg, dat zij kort na den aan val stierf. Vervolgens richtte de moorde naar zich tegen den 26-jarigen man, dien hij eveneens op verscheidene plaat sen verwondde. Hierna vluchtte de da der. bevlekt met bloed, en met het be bloede mes nog in de hand, naar buiten. Juist passeerde hier een Velsensche agent van politie op den motor, die den dader inrekende. Toen een dokter arriveerde bleek de ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. HOOFDSTUK 1. De morgenwind gierde door de stra ten en de menschen, die vroeg naar hun werk gingen, trokken hun jassen dichter om zich heen, omdat de scher pe wind door en door ging. Sinds eenige dagen had men zich verheugd op het mooie weer dat de naderende lente aankondigde, maar het was opnieuw gaan vriezen en de stren ge winter keerde terug. Verkleumd versnelden de menschen hun pas of liepen bij de tramhalte op en neer om niet te verstijven. Daar ging de huisdeur van een een voudig pension open en een jong meisje trad naar buiten. Op haar rechter ooi- droeg zij een coquet mutsje, waaronder haar zwarte, goed onderhouden krullen te voorschijn kwamen. Huiverend knoopte zij haar mantel tot hoog aan den hals dicht, stak dan snel de gehandschoende handen in de zakken, terwijl zij de actetasch, waarin haar twaalfuurtje en een thermoflesch met koffie zaten, stijf tegen zich aan drukte. Hemel, wat was het koud. De tranen schoten het meisje in de oogen, in dc enkele seconden was haar neus vuur rood geworden. Leny Winter liep met moeite tegen den wind in en leverde een waar gevecht met hem. Waarom moest zij nu juist iederen morgen om kwart over acht naar het kantoor loopen, terwijl zoovele andere jonge meisjes, wie weet hoe lang, in haar bed konden blijven liggen Een diepe zucht ontsnapte haar en haar voeten zochten snel hun weg. Het kantoor, waar zij als steno-typiste werk zaam was, lag* tamelijk ver van haar huis verwijderd, en als men zich een beetje had verslapen duurde de weg nog eens zoo lang als anders. Juffrouw Haan, de pensionhoudster waar Leny bij in huis was, had vanmor gen den wekker niet gehoord en zich zelf ook verslapen, en alles was op een holletje gebeurd. De koffie was zoo gloei end geweest, dat Leny bijna haar mond had verbrand. Zij had ook weinig werk van haar toilet kunnen maken, het waschwater was ijskoud geweest. Anders, als juffrouw Haan tijdig opstond, kreeg zij altijd een keteltje warm water bo ven, maar vandaag was het er natuur lijk niet van gekomen. Ach, een arm mensch is toch eigenlijk wel beklagenswaardig, vond ze. Zij had vannacht zooïi mooien droom gehad, zoodat zij juffrouw Haan verbaasd had aangestaard, toen deze haar was komen wekken en haar weer tot de werkelijk heid had teruggeroepen. „Hallo Leny, mag ik met je meeloo- pen Leny Winter fronste het voorhoofd, toen ze deze woorden hoorde scherp keek zij den jongen man aan, die reeds de straat overstak en haastig naar haar toekwam. Het was Arnold Bekker, die als facturist op het zelfde kantoor werk te als zij bij de firma Albert Visser, een fabriek van ijzeren afrasteringen, hek ken en dergelijke. „Goeden morgen, knappe collega." j „Zeg toch niet zulke onzin op den vroegen morgen," was het scherpe ant woord van Leny. „Kom, kom, wat scheelt er aan Lene Ben je met het verkeerde been uit bed gestapt „Ik het niet, „Lene", maar „Leny", zooals ik je al zoo dikwijls heb gezegd." „O pardon, lieve juffrouw dat ver gat ik j Hij onderdrukte een lachje. Het was Leny's zwakke zijde. Men viel onmid dellijk bij haar in ongenade als men haar toesprak met „Lene". Daar wilde zij niet van hooren, dat was ouderwetsch, iets uit den tijd van haar grootmoeder. Men zou haar Lena kunnen noemen, daar zou zij misschien nog naar luiste ren. En toch vond zij het heelemaal niet prettig om haar heele leven den naam te moeten dragen „Leny Winter," maar daar was nu eenmaal niets aan te doen. I Op haar kantoor lachten de collega's haar om deze zwakheid uit, juist omdat zij verder een prettige en vroolijke ka meraad was. Zij had een knap gezichtje, groote blauwgrijze oogen en lange zwar te wimpers, die reeds vele jongelui het noofd op hol hadden gebracht. Deze verliefdheidjes waren echter steeds van zeer korten duur, want het jonge meisje stelde zeer groote eischen aan haar vereerders .Zij wilde nooit mee naar een café of een goedkoope bioscoop, doch alleen naar goede thea ters en dan was zij nog niet eens tevre den met een goedkoope plaats. Met min der dan een plaats in de zaal deed zij het niet. getroffen man nog in leven te zijn. Hij werd naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar hij in den loop van den middag aan zijn wonden is bezweken. Het onderzoek in deze zaak werd ge leid door den Velsenschen inspecteur van politie, mr. Engels, die binnenkort hoofdinspecteur wordt. Uit het verhoor bleek, dat de moordenaar het mes den zelfden morgen te Amsterdam had ge kocht. Onderzocht wordt thans nog, of de man in een plotselinge opwelling heeft gehandeld dan wel na kalm over leg de daad heeft gepleegd. Het stoffe lijk overschot van de slachtoffers is door de justitie in beslag genomen. RIJWIEL NA EEN JAAR TERUG AAN EIGENAAR. In het begin van de maand Juni van dit jaar werd te Enkhuizen door de politie beslag op een rijwiel gelegd, het welk het vorig jaar Mei, onmiddellijK na de oorlogsdagen te Den Helder was ontvreemd. De hier woonachtige dader werd toen mede aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Alkmaar gesteld. Zaterdag werd dit rijwiel hier door den eigenaar als het zijne herkend. Deze laatste had toevallig het algemeen Politieblad in handen gekregen en daar in gelezen dat zijn gestolen fiets ver moedelijk in Enkhuizen stond. AVONTUURLIJK KERMISSLOT 1 Een te Enkhuizen woonachtige dame, die zich Zondag naar de kermis te Me- demblik had begeven werd bij de slui ting der vermakelijkheden door een automobilist uitgenoodigd mee naar Enkhuizen te rijden. Of deze nu de we< niet goed wist óf wel dat er een eindje wera omgereden is nog niet gebleken doch na het einde der tocht bemerkte de dame dat ze in Den Helder op straat stond en Enkhuizen verder was dan ooit. Ten einde raad werd de politie jn de arm genomen en gelukkig wist dit manusje van alles hier raad op door omgaand weer op transport naar de Haringstad te stellen. EEN VLUGGE RIJWIELDIEF. De zoon van den heer K. te Blokker bezocht Hoorn, waarbij hij gebruil maakte van een splinternieuw rijwie' Even ging hij de winkel van den heer W. binnen. Daarna kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn rijwiel reeds door een handigen dief gestolen was. HOE COLLEGE VAN RAADSLIEDEN VAN HAARLEM ER UIT ZAL ZIEN. Tal van belangrijk? groepen vertegenwoordigd. In een Dinsdagochtend, ten raadhui- ze gehouden persconferentie heeft, de regeeringscommissaris voor Haarlem, de heer S. L. A. Plekker, mededeelingen Leny Winter was heelemaal op voor naamheid ingesteld, daarom voelde zij niets voor de jongelui, die om haar heen dwarrelden. Meestal sprak zij niet eens voor een tweede keer met hen af. Dat had ook immers geen doelDaar mee kwam zij niet verder. Zij wilde van het leven genieten niet op die gewone en goedkoope manier als haar collega's, neen, als het niet anders kon. bleef zij net zoo lief thuis. Men schudde het hoofd wel eens over de grootheidswaanzin van het meisje. En meneer Gerrit Hofman, een oude brom beer. die reeds vele jaren boekhouder bij de fima Visser was, noemde haar „gekke Leentje", natuurlijk als zij er niet bij was. Dit was het meisje ter oore gekomen en sinds dien zag zij een doodsvijand in hem. want dat kon zij hem nooit vergeven. Als zij na dien tijd een standje kreeg voor een fout. die zij had gemaakt, dan was zij even overtuigd, dat Gerrit zijn hand in het spel had en bij haar chef had geklaagd. Zwijgend liepen de beide jonge men schen naast elkaar naar het kantoor toe. Arnold Bekker had verschillende malen getracht een gesprek te begin nen. zonder dat het hem gelukte, het stilzwijgen van het meisje te verbreken. Eindelijk waren zij op de plaats van bestemming, liepen de steenen trappen op, die naar de eerste verdieping van de fabriek voerden, waar de kantoorloka len gevestigd waren. De begroeting van Leny klonk niet erg overtuigend. „Morgen Wintertje „Morgen Leny „Ook goeden morgen, hooggeachte Mejuffrouw Helena", brulde Hendrik gedaan over de samenstelling van den nieuwen Haarlemschen raad. Deze zal bestaan uit 19 leden, verdeeld als volgt twee leidende personen uit handel en Industrie twee uit bankwereld en ac countantskringen twee middenstan ders uit verschillende branches twee opvoeders twee geneesheeren twee sociale werkers (sters) twee personen uit de bouwwereld twee degelijke vak arbeiders voor het contact met Haar- lemsche arbeiderskringen één verte genwoordiger van land- en tuinbouw één .oor kunst en een vertegenwoordig ster van de Haarlemsche huisvrouwen, in verband met de in het dagelij ksch leven ingrijpende overheidsmaatregelen. Da N.S.B., aldus de heer Plekker, zal er in vertegenwoordigd zijn en verder komen zij in aanmerking, die beschik ken over de noodige capaciteiten en karaktereigenschappen, ongeacht hun vroegere politieke kleur, maar op voor waarde. dat zij loyaal willen meewerken aan dé nieuwe orde. Voorts deelde de regeeringscommissa ris mede. dat aan den wethouder van sociale zaken, den heer W. J. B. v. Liemt. op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend. V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. Bruggehoofd en stad Dnjpropetrowsk veroverd. Hoofdkwartier van den Führer, 26 Aug. iD.N.B.» Het opperbevel van de weer macht maakt bekend Snelle formaties van het pantserleger von Kleist hebben gisteren na hevigen strijd het bruggehoofd van Dnjprope- ov.sk en de stad zelf in een stormaan val ingenomen. De vijand heeft daarmede zijn laat ste steunpunt op den westelijken oever van den Dnjepr beneden Kiejev verlo ren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van ien Dnjepr na den siag van Oeman eeft het pantserleger-von Kleist thans :n totaal 83.596 gevangenen gemaakt, 65 stukken geschut en 199 pantserwa gens alsmede een enorme hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Dnpropetrowsk ligt aan den Dnjepr, daar waar deze rivier, uit Noordweste lijke richting komend, plotseling naar bet Zuiden ombuigt. Men verwarre Unjnropctrownk niet, met den stuwdam n dc electrische centrale „DnjprostroJ", iie veel Zuidelijker bij Zaporosje ligt. Dnjpropetrowsk is het vroegere Jeka- terinolow. dat in 1787 ter eere van Ka- tberina II door Potemkin wera aange legd. Dnjpropetrowsk telt ongeveer 250.000 inwoners en is een belangrijke handels- en industriestad. Vos, de jongste bediende en maakte toen als een haas dat hij weg kwam, omdat hij wist. dat hij anders vast en zeker ?en oorvijg had gekregen voor zijn bru taliteit. Met een lang gezicht nam Leny voor haar schrijfmachinetafel plaats, legde haar twaalfuurtje in een van de laden en keek met leede oogen naar de dikke stapel rekeningen, die op haar plaats ^eeds klaar lagen om getypt te worden. De twee andere typisten, Ans Hein- sius en Frieda Beer trachtten een ge sprek met haar aan te knoopen, maar Leny was niet in goede stemming, en schouderophalend lieten de meisjes haar ri spoedig met rust. Op zulke dagen was er met Leny in het geheel niets aan te vangen, dat wisten zij maar al te goed. Onderwijl had Leny haar zakkamme tje te voorschijn gehaald en kamde haar verwaaide haren weer netjes in den vorm. Daarbij keek zij zoo aandachtig in den kleinen spiegel, dat zij den op- merkzamen blik. waarmee de oude boek houder haar gadesloeg, niet zag. Einde lijk schoof hij een van de ramen van zijn privé-kantoor omhoog, klopte met zijn potlood tegen de ruit en zei„He. juffrouw Winter Het is al vijf minuten over half negen. Het is hier geen kap salon als U eindelijk met Uw toilet klaar bent, wilt U misschien wel aan het werk gaan." Leny wierp een boozen blik op den man en begon toen haastig te werken. Dat was nu haar leventypen. typenvan den morgen tot den avond getallen, letters, getallen vreeselijk, dit vervelende werk (Wordt vervolgd.!

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1