NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN feuilleton. "gemeente zijpe. 32e JAARGANG DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1941 No. 101 WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Boskcr, Wielingen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. inrichten. Alle pogingen, die wij juist de laatste dagen beleven om aan afzonder lijke deelgenooten in den strijd slechte beweegredenen toe te schrijven, worden verijdeld op de vastberadenheid der mo gendheden, die zich vereenigd hebben in den strijd tegen de vijanden van Europa." Geen afzonderlijke vrede van Finland. Het in de buitenlandsche pers ver spreide gerucht omtrent een afzonder lijken vrede tusschen Finland en Sov jet-Rusland en de eventueele bemidde ling in deze kwestie door een vreedzame mogendheid wordt van officieele Fin- sche zijde nadrukkelijk tegengesproken. B1NNENLANDSCH NIEUWS. kan leiden, beteekeni» een belang rijken stap voorwaarts in vergelij king met de individueele deelnemin- mingen op de ii" het voorjaar ge houden Jaarbeu/s. Daar de gebruikelijke houten Jaar beursschotten, welke de hokjes van de deelnemers van elkaar scheidden, zijn gesloopt, is een min of meer aaneenge sloten expositieruimte verkregen. De gebouwde wanden en de plafonds zijn over de geheele tentoonstelling van het zelfde materiaal vervaardigd en in de zelfde kleur geschilderd. Door het aan brengen van verlaagde plafonds met in directe verlichting tegen de achterwan den wordt het effect van één groote ex positie nog versterkt. Ook bij den hoofd ingang, waar in een ruime hal voor elk der deelnemers een embleem is aange bracht als onderdeel van een groote wandversiering, wordt op het collectieve beginsel de nadruk gelegd. DE GAS- EN ELECTRICITEITS- Kan dat niet anders in de NA TWEE JAAR OORLOG. Met groote tevredenheid blikt men in Berlijnsche politieke kringen terug op de militaire en politieke resultaten wel ke behaald zijn sinds den eersten Sep tember 1939, den dag waarop het groo te conflict van dit oogenblik losbarstte. Van toonaangevende zijde in het de partement van buitenlandsche zaken werd voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers o.a. gezegd„Wij beschouwen dezen oorlog als een heili gen strijd van het standpunt der ge schiedenis van ons volk en van het standpunt der taak, welke aan Europa is opgelegd, een oorlog, welke niet kan eindigen met onbeduidende compromis sen, doch een oorlog, die tot het einde en, naar wij weten, tot het zegevierende einde, zal worden uitgestreden. De politieke situatie wordt geken merkt door de militaire nederlagen van de Britsch-Bolsjewistische coalitie. Ma noeuvres voorlichting teweeg brengen zooals de ontmoeting ChurchillRoose- velt of de conferentie van Moskou ver mogen even weinig te bedriegen als de brutale en zinlooze overweldiging van Iran de aandacht vermag af te leiden van de militaire nederlagen van Enge land. Het zenuwachtig geschreeuw uit Londen, Moskou en Washington en het daar al te duidelijk vertoonde vertrou wen, vermogen de angst van het ko mende einde niet te verdoezelen. Euro pa is vastbesloten om onder leiding van de as de overwinning te behalen op die machten, die het willen hinderen in de ontwikkeling van zijn krachten. De as en haar bondgenooten zullen niet rus ten vooraleer de overwinning definitief is behaald, en Europa, vrij van alle ge varen, zijn sociaal, economisch er volksch leven naar eigen wetten kan j DISTRIBUTIE. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rantsoeneerong van gas en elec- triciteit nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75% van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar teruggebracht wor den en een ieder is verplicht er zorg vuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde be perking houden, zijn er daarnaast nog talloozen, die aanmerkelijk meer gebrui ken dan waarop zij krachtens de distri butieregeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2.000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan 1000 afsnijdingen. DEPARTEMENTEN OP DE NAJAARSBEURS. Een groote collectieve inzending. De collectieve inzending, welke de Economische Voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor de a.s. Najaarsbeurs te Utrecht van 919 September organi seert, zal een totale ruimte van 540 vier kanten meter in beslag nemen en op de eerste en vierde verdieping van het derde Jaarbeursgebouw worden onder gebracht. Aan deze collectieve inzending nemen, behalve het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij deel. De thans gekozen organisatorische vorm van pén gemeenschappelijke inzending, welke tot een runner, doelmatiger en fraaier inrichting Rijp en Graft HET LOT No. 128713. ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. 4.) Den heelen dag was Leny opvallend stil en afwezig met haar gedachten. Tweemaal had zij op een rekening het getal 100.000 getyptgelukkig had zij het beide keeren zelf gezien, voordat meneer Gerrit Hofman de rekeningen onder de oogen had gekregen. Om vijf uur ging zij vanuit het kan toor regelrecht naar de loterijzaak. Geen oogenblik stotterde zij toen ze een heel lot vroeg.. Met vaste hand trok zij het lot uit den bundel, die de man haar voorhield. Zij legde het heele bedrag op de toonbank. Pas toen zij op straat stond, drong het tot haar door, wat zij gedaan had. Was zij dan gek geworden Nu bezat zij de heele maand maar tien shilling. Het ergste was, dat zij moest probee- ren tegen juffrouw Haan een leugentje te verzinnen, want zij kon de kamerhuur ook niet betalen „Juffrouw Haan, ik verzoek U nog een paar dagen op de huur te wachten, weest U maar niet boos, het komt wel in orde." „Natuurlijk, juffrouw Leny, U hoeft er geen zorg over te hebben. Ik weet, dat U een verstandig en net meisje bent en U hebt altijd prompt op tijd betaald. Als ik er er U een genoegen mee kan doen, wacht ik natuurlijk. U bent toch niet te goedgeefsch met uw geld ge weest „Hoe bedoelt U dat „Wel, als U aan een van Uw collega's geld leent, dan krijgt U het natuurlijk nooit meer terug. U bent veel te goed hartig en daar maakt men al gauw mis bruik van. U moet hard genoeg voor het kleine geld werken." Een diepe rimpel lag er op Leny's voorhoofd. Zij schaamde zich. Wat was zij eigenlijk begonnen Toen kreeg zij weer een beetje hoop. Zij haalde liet lot te voorschijn, las het nummer 128713.! Zacht streelde zij het stuk papier hier hield zij het geluk in haar hand, de hoop, waarvan de vervulling haar den weg naar het leven zou openen. Nog twee dagen, twee lange, bange dan begon de trekking. Vroeger had zij de menschen altijd uitgelachen, die zich in zulke hersen - schimmen hadden verdiept, zij had hen stommelingen genoemd, maar nu joeg zij zelf zoo'n hersenschim na. Zij kon zich niet meer losmaken van den duivel die haar had overvallen. Honderd duizend pond sterling de hoofdprijs Zij zij zou hem heele- maal alleen winnen Zij was het spel begonnen het was erop of er onder enzou winnen iv HOOFDSTUK 3. Het slot Groenstone was vroeger een oud Riddergoed geweest. Uit de kronie ken kon men nagaan, dat het in 1346 gebouwd was door een Lord van Green- stone. Driehonderd jaar lang was het goed in het bezit van de familie geble ven, tot in 1622 de laatste Groenstone Vrijdagmiddag hadden de gezamen lijke slagers van de Rijp en Graft de beschikking over enkele, naar wij mee- nen twee of drie, varkentjes, die vrij waren gegeven voor de distributie onder de bevolking. Per bekkenslag en met behulp van den niet te evenaren stem van onzen bef aamden omroeper, Janl Klinkenberg, werd dit heugelijke feit den volke kond gedaan. Met de gretig-J heid, waarmede een bok op den haver kist afstormt, snelden aldra de liefheb bers van het zwijnsvleesch naar den] winkel van slager Knegt, waar zich een file vormde van wachtenden op het moment, dat de deur toegankelijk en ergo het vleesch verkrijgbaar zou zijn. Wij schreven hierboven van „varken tjes"' en inderdaad, de beestjes hadden aan deze kleineerende betiteling niets te veel, althans wat zij aan vleesch na lieten was niet veel te noemen. Er wa ren dan ook vele liefhebbers, die reeds met de tong smekten, maar zich met de illusie alleen tevreden moesten stellen. Het vleesch was al uitverkocht, toen onze nijvere bekkenslager nog steeds de ronde deed om aan te kondigen dat er varkensvleesch in de Rijp te bekomen was. Ja, de heele Dorpsstraat van Graft deelde hij deze tijding mede, die op dat moment echter al verouderd was, en alleen tot resultaat had, dat velen een illusie minder hadden en een vergeef- sche reis maakten. Het is niet de eerste keer, dat dit ge beurt. Het is zelfs zoo sterk, dat wanneer er bij slager Duin op Graft varkensvleesch verkrijgbaar is, dit het eerst bekend wordt gemaakt op het Oosteind van de Rijp. waar men dus eerder bij ge noemden slager kan zijn, dan de inwo ners van Graft zelf. Deze organisatie klopt dus allesbehalve, en toch is de fout heel gemakkelijk te verhelpen. Men zou heel eenvoudig bijvoorbeeld Jan Klinkenberg zijn route eens op Graft kunnen laten beginnen. Weliswaar t schuilt hierin het gevaar, dat de Rijpers hem met z'n instrument zien gaan en derhalve „wild" ruiken en trachten te weten te komen, waar dit te bemachti-( gen is, doch anderzijds-is het een om roeper en vooral een man als de onze onwaardig voortijdig z'n geheimen prijs te geven. De tweede oplossing zou zijn, er zijn er wellicht nog wel meer, het feit daagsch te voren te verkondigen. Dan heeft ieder de gelegenheid om een goed plaatsje in de rij te bemachtigen. Wel iswaar zal dit het wachten nog langer maken, maar dan heeft ieder tenmin ste gelijke kansen. Wij meenden dit eens onder oogen te moeten brengen, opdat de Grafters en ook de bewoners van de Rijp Zuid en West niet steeds op een houtje behoeven te bijten als er varkensvleesch is. S. D.bld. Ontslagvergunningen akkerbouw en veehouderijbedrijven. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Sociale Zaken heeft een aan schrijving gericht aan de gemeentebestu ren en aan de besturen van werkloozen- kassen, waarin wordt bepaald, dat arbei ders, die in een akkerbouw- of veehouderij bedrijf werkzaam zijn en zijn ontslagenj zoo noodig in de steunregeling kunnen wor nen worden opgenomen, of uitkeering uit een kas kunnen genieten, indien een ont slagbriefje van hun laalsten werkgever wordt overgelegd. Hieraan wordt evenwel toegevoegd, dat mocht een gemeentebestuur of een kasbestuur in een bepaald geval van oordeel zijn, dal in strijd met den door den directeur-generaal van den Arbeid gestelde bepalingen is gehandeld, aan den betrokkken arbeider ingevolge de Rijks steunregeling slechts steun of kasuilkee ring mag worden verleend na ontvangst van een kennisgeving van de Arbeids inspectie, dat vergunning voor het ontslag is verkregen. het Internationale Olympische Comité. Voorts de technische deskundige van het Britsche ministerie van luchtvaart Taylor, de directeur van de Britsche bibliotheek te New York professor Mo- vat en een kapitein van de Amerikaan- sche marine. ONTEIGENING. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.L f btenger, ie.- kennis van dc ingeze tenen dezer gemeente, dat van 30 Augus tus tot en met 19 September 1941 ter Ge meente-Secretarie te Schagerbrug ter in zage zullen liggen a, een tot den Burgemeester dezer Ge meente gerichte aanzegging van den Alge meen Gemachtigde voor den Wederop bouw - overeenkomstig art. 5 van het be sluit van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht van 24 Mei 1940, Staatsblad No. 0 552, betreffende den Wederop bouw II) - tot oneigening b. drie bij bedoelde aanzegging behoo- rende lijsten met kaarten van perceeien, gelegen resp. te Schagerbrug, 't Zand en Oudesluis, welke de Algemeen Gemachtig de voor den Wederopbouw heeft ontei gend ten name van deze Gemeente en ten behoeve van hel bouwen van woningen voor Heldersche vluchtelingen. Schagerbrug^ 29 Augustus 1941. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, D. BREEBAART. De Secretaris, J. A. DE BOER. GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. VLIEGTUIG VERMIST OP DEN OCEAAN. Onder de vermisten bevindt zich o.a. de voorzitter van het Olympisch Ccmite Now York. 2 Sept. (D.N.B.) Te Mon- treal is officieel bekend gemaakt, dat een groot vliegtuig met tien inzittenden dat zich boven den Atlantischen Oceaan op weg naar Engeland bevond, vermist wordt. Onder de vermisten bevinden zich graaf De Baillet Latour. voorzitter van BEKENDMAKING. NEDERLANESCHE ARBEIDSDIENST. De Burgemeester van Wieringen brengt hierbij ter algemene kennis, dat ter Secre tarie der Gemeente gelegenheid bestaat zich voor de Nederlandsehe Arbeidsdienst aan te melden. WIERINGEN, 2 September 1941. De Burgemeester van voornoemd, L. C. KOLFF. Doopsgez. Zusterkring. Den Oever. Donderdagavond half acht bijeenkomst. Po'itie. Gevonden een huissleutel. Verloren een Vulpotlood. Inl. bij den Gem.-Bode. stierf en het slot met schulden bezwaard, in het bezit van een zijtak kwam. De erven waren blij, dat zij het slot met al het land er omheen voor negen duizend pond sterling konden verkoo- pen aan de familie Littleby. Van toen af wisselde Greenstone dikwijls van eigenaar, tot het in 1820 door den rechter Dr. William Simons overgenomen werd en na dien tijd was het rn het bezit van de familie Simons gebleven. Het slot Greenstone, of het slotgoed, zooals het in de heele omgeving werd genoemd, was omgeven door een oud en machtig park. Het slot zelf was van een massieven bouw en in den loop der eeuwen waren er allerlei vleugels bijge bouwd. De voorgevel keek uit op een buiten gewoon goed onderhouden bloementuin, waar doorheen een grintpad liep tot aan den ingang van het huis. Een dikke muur, grauw van ouderdom, omgaf het slot en het park, waarlangs een breede kastanjelaan liep. Vroeger durfde niemand het wagen, zonder toestemming door de kastanje laan te loopen. Zelfs nog tijdens het leven van den sinds twee jaar gestor ven Mr. Simons. evenals zijn overgroot vader rechter van instructie was het het personeel van het goed streng ver boden den weg door het park te gebrui ken. Nu was dit alles grondig veranderd. Landarbeiders, knechten en meiden I sloften door de laan om een korteren weg te gebruiken dorpsvrouwen liepen daar heen en weer om hun boodschap pen te halen, daglooners reden met hun wagens over het pad, vlak voor het slot en soms bleven zij midden op het kiezel staan om uit te rusten. Niemand bekommerde zich om deze verandering. De tegenwoordige eigenaar van het slot, de jonge Dr. Guus Simons was toch niet hier hij studeerde nog steeds in Eton en bekommerde zich in het minst niet om zijn bezitting. Hij liet alles aan zijn rentmeester over. liet hem koopen en verkoopen zonder hem rekenschap te vragen en te zien. dat deze uitsluitend voor zijn eigen beurs werkte en dat het riddergoed steeds meer op den rand van den afgrond werd gebracht. Het kon Guus Simons eigenlijk heele- maal niet schelen, hoe het er in Green stone uitzag. De hoofdzaak was, dat het zooveel geld opbracht, dat hij zijn vroo- lijke studententijd in Eton ongestoord kon voortzetten. Er heerschten toestanden op Green stone, sinds de oude rechter dood wras. die ten eenenmale verkeerd waren. De rentmeester was vroeger reeds niet al te eerlijk geweest, nu handelde hij geheel in zijn eigen voordeel en het kon hem niet schelen of het goed naar den kel der ging. Zijn vrouw ondersteunde hem zoo veel mogelijk zij beknibbelde de karige loonen van de arbeiders waar het mo gelijk was. om dat geld voor zichzelf te sparen. Zij verhoogde de prijzen van eieren, boter en alle andere voortbreng selen, en ook dat geld stak zij in eigen zak. Alles liep dan ook in de war. De ar beiders wisselden voortdurend, want niemand hield het er lang uit. Guus Simons bekommerde zich er niet om. Reeds voordat de oude heer Simons' stierf, zag het er op Greenstone niet rooskleurig uit. Guus Simons bekom-j rnerde er zich niet om, want eenige da-, gen na de begrafenis van zijn vader was V Victorie, want Duitschland wint op alle fronten hij naar Eton teruggekeerd. Maar op dat tijdstip wist hij nog niet, dat er nauwelijks meer een steen van het geheele bezit van hemzelf was en dat het slot zwaar met hypotheek was belast. Een brief van den dorpsnotaris had hem opeens de oogen geopend en hem naar Greenstone teruggeroepen. Nu liep hij opgewonden door de werkkamer van zijn vader op en neer. Hij had den no taris nauwelijks willen gelooven, toen deze hem den onheilspellenden brief had geschreven, maar nu moest hij in zien, dat het nog veel erger was dan hem was voorgespiegeld. Hij had om een onderhoud verzocht met den hypotheekhouder. Deze had hem gezegd, dat hij hem tijd wilde ge ven om orde op zijn zaken te stellen en dat het hem er in het geheel niet om te doen was, het landgoed onder den ha mer te brengen. Maar wat moest hij c'oen Zou hij uit de moeilijkheden kun nen raken Zou Albert Visser, de beste vriend van zijn vader hem willen hel pen Hij had in een brief den ouden heer haar fijn den heelen toestand uit een gezet, want hij wilde open kaart met hem spelen. Intusschen waren er reeds vier dagen verloopen en nog steeds had hij geen antwoord ontvangen. Met gefronste wenkbrauwen stond Guus bij het ven ster en keek strak voor zich uit. Alles was kaal en leeg daar buiten. Maar ge lukkig was de lente in aantocht en de ze toovenares zou met haar staf zwaai en en alles zou weer vol leven en bloe men zijn. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1