Uw snol de deur uit! KIIKSTMESTZESELS MISTREST Laat Uw waardevolle Kunstmestzegels NIET ONGELDIG worden door te laat in te leveren Geef me aan niemand afdan tegen een ORIGINEEL ONTVANGBEWIJS voormien van handleekening ontvanger We zullen trachten de kunstmest nog voor de Winter te leveren. Alles franco boerderij. De zegels worden zooveel mogelijk VAN HUIS GEHAALD, doch U kunt ze ook meenemen naar de Beurs* Te bezorgen in de nis van de Zaakvoerder R* SPIKMAN VAKKAMPEN VOOR WERKLOOZE JONGENS. In de afgeloopen jaren is gebleken hoe noodlottige gevolgen de werkloosheid heeft voor ons volk en voor degenen, die er door getroffen worden. De bemoeiingen der overheid, welke er toe moeten leiden, dat de werkloosheid vermindert en uiteindelijk verdwijnt, wor den thans met kracht uitgebreid. De jeugdwerkloosheid is wel een der ernstigste vormen, waarin deze ramp op sociaal en economisch gebied zich kan voordoen. Een van de bestrijdingsmiddelen van de ze jeugdwerkloosheid is een goede vakop leiding. Vele jeugdige werkloozen hebben een dergelijke opleiding gemist en loo- pen de kans - ongeschoold als zij zijn - im mer achter te blijven bij hen, die wel een goede scholing genoten, met alle gevolgen van dien, zooals lichamelijke en geestelij ke slapheid, onmogelijkheid van gezinsvor ming, enz.t kortom gevolgen, die ernstig het volksbelang schaden. Daarom zijn er speciale kampen inge richt, waartoe werklooze jongens van 16 tct en met 24 jaar worden toegelaten om 'n vak te leeren. Er worden bijv. jongens opgeleid voor den Rijn- of binnenvaart en voor den land bouw. Ook voor andere bedrijven en beroe pen wordt opleiding gegeven. De organisatie van de kampen berust bij het Departement van Sociale Zaken. De Gewestelijke Arbeidsbureaux en de daaronder ressorteerende bijkantoren zijn ingeschakeld voor de beoordeeling van de candidaten. Ook zijn deze Bureaux ingeschakeld om, nadat de cursus, waarvoor een jongeman zich had opgegeven, is afgeloopen, werk voor dezen jongeman te zoeken. De candi daten moeten zich verbinden voor den duur van de opleiding. Voor den aanvang daarvan moeten zij geneeskundig onder zocht worden. De eerste maand in hei kamp geldt als proeftijd. Er zijn dus de noodige waarborgen aan wezig, dat alleen die jongens, die geschikt zijn en de aangeboden hulp verdienen, in de kampen worden opgeleid. De selectie is den werkgevers vanzelfsprekend bekend De opleiding in een kamp is ook een goede aanbeveling. Bovendien zijn de noodige maatregelen genomen om de deelneming aan de oplei ding in de kampen zonder financieele be zwaren mogelijk te maken. Daartoe wordt er zakgeld^ reisgeld, rijwiel-, kleeding- en werkschoenenvergoeding gegeven, terwijl ten aanzien van eventueele sleunverlee- ning aan gezinsleden een gunstige rege ling is getroffen. Op het oogenblik heeft een gegadigde keuze uit een tiental kampen. In sommige gevallen zal betrokkene naar aanleiding van zijn aanmelding, in de gelegenheid gesteld worden gedurende een bepaalde periode, echter ten hoogste voor 12 weken, deel te nemen aan het kamp „Papenvoort" te Rolde. Daar wordt dan zijn geschiktheid voor een der andere kampen aan een gron dig onderzoek onderworpen. Indien vaststaat, voor plaatsing in welk kamp men in aanmerking kan komen, wordt men echter meestal rechtstreeks in dat kamp geplaatst. De nog niet genoemde kampen zijn de volgende A. Schipperskampen. 1. Elfbergen" te Oude Mirdum 2. „IJsselsleyn" te Hattum 3. „Hollandsch Glorie" voormalig lichtschip „De Haaksslaart" te Dordrecht. In deze kampen wordt in 6 maanden een opleiding gegeven voor een betrekking bij de kust-, Rijn- of binnenvaart. De organisatie van de kampen geschiedt in samenwerking met het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. De theoretische vak opleiding wordt gegeven op een binnen- vaartschool in de nabijheid van het kamp De jongens worden in de gelegenheid "ge steld zich aan boord ook practisch te bekwamen. B. Landbouwopleiding. 4. ),'l Laar" te Ommen j 5. „Oldorp" te Uilhuizen 6. „Landarbeiderskamp" te Sellingen 7. „Jeugdkamp Departement van So ciale Zaken" te Bakkeveen. Deze kampen geven een opleiding voor landarbeider, de kampen te Ommen en Bakkeveen meer in het bijzonder voor het gemengde bedrijf het kamp te Sellin gen voor het veenkoloniale bedrijf. De kampen te L'ithuizen en Bakkeveen zijn uitsluitend geopend in het winterhalf jaar, het kamp te Sellingen wordt geopend in den nazomer. De duur van de opleiding varieert van 3 tot 11 maanden. Zij geschiedt in samen werking met de Ned. Heide-n^atschappij en in overleg met de landbouw-organisalies De theoretische vakopleiding wordt ge geven in het kamp, de practische opleiding geschiedt op daarvoor met zorg uilgeko zen landbouwbedrijven. C. Melkerskampen. 8. „Elfbergen" te Oude Mirdum 9. „Hoogend 18" te Sneek. Deze kampen geven een theoretische en practischst opleiding knecht op een vee houderij-bedrijf. Hierbij bestaat een nauwe samenwerking met de Friesche Maatschappij voor Land bouw vanwege deze maatschappij wordt na afloop van de cursussen een examen af genomen. De duur van de cursussen vari eert van 6 tot 10 maanden. Het kamp tjElf bergen" is alleen in het winterhalfjaar ge opend. De practische opleiding geschiedt ge heel op een aantal in de omgeving liggende veehouderij-bedrijven. D. Centrale werkplaats-kampen. 10. „Jeugdkamp Departement van So ciale Zaken" te Bakkeveen. Hier wordt een opleiding gegeven tot me taalbewerker, schilder, timmerman of een ander beroep. In de eerste plaats komen in aanmer king jongeren uit de omliggende gemeen ten daarnaast kunnen ook worden opge nomen jongens uit gemeenten, waar geen centrale is ingericht deze laatste jongens worden dan in het kamp gehuisvest. Het ligt infde bedoeling in de nabijheid van eenige reeds gevestigde Centrale Werk plaatsen kampen op te richten, waarvan de deelnemers overdag^de Centrale Werk plaats kunnen bezotRen om daar een theo retische en practische opleiding te ontvan gen. Deze deenemers zullen afkomstig moe ten zijn uit gemeenten, waar geen vorm van vakopleiding voor jonge werkloozen, als bovenbedoeld, bestaat en zullen zooveel mogelijk reeds een vakopleiding moeten hebben genoten. In elk van de genoemde kampen kunnen 4 of 5 jongens geplaatst worden voor hel verrichten van corvée-diensten. De periode voor deelneming van deze jongens is 12 weken. Er is ook plaats voor ongeschoolden Door instelling van de kampen worden vele jonge menschen in de gelegenheid ge steld een behoorlijke vakopleiding te ont vangen die hun de mogelijkheid verschaft vooruit te komen. Niet alleen de betrokke Donderdagavond half nen zijn hierdoor gebaat, maar vooral ook de volksgemeenschap, die aldus de beschik king krijgt over een aantal behoorlijk ge schoolde werkers. Het spreekt vanzelf, dat voor deze kam pen groote belangstelling bestaat. Dostojewski's Geboortehuis in de Frontzone. Herinnering aan laatsten Tsaar. Staraja Roessa, een stad met om streeks 20.000 inwoners in de Russische provincie Nowgorod, is den laatsten tijd zoowel in Duitsche als Russische oor logsrapporten herhaaldelijk aangeduid. Zij is binnen den frontsector van Pe tersburg gelegen, op 200 km afstand van deze stad, aan de spoorlijn Pskow-Bo- logoje, welke een vertakking is van de hoofdspoorlijn tusschen Petersburg en Moskou. Staraja Roessa de naam duidt het reeds aan is een der oudste Russi sche steden. In de zgn. Ipatiewskaja- kronieken, die tot de oudste historische geschriften van Rusland behooren, wordt van Staraja Roessa vermeld, dat zij reeds in 1167 een stad was, waarover het vorstengeslacht der Ruriks den scep ter zwaaide. In onze eeuw had Staraja Roessa ook beteekenis als kuuroord. In de omge ving van deze stad zijn nml. ijzerhou dende mineraalbronnen gelegen, die jaarlijks duizenden badgasten trokken. Tijdens den Russisch-Japanschen oor log was hier een groot kamp voor Ja- pansche krijgsgevangenen door de Rus sen ingericht. Als de grootste bezienswaardigheid van deze kleine historische stad mag intusschen wel een houten huis van twee verdiepingen worden beschouwd, waar de groote Russiche schrijver Fjodor Dostojewski het levenslicht aanschouw de. In het huis van zijn jeugdjaren bracht hij ook den eersten tijd door na zijn terugkomst uit de ballingschap in Siberië. Evenals met Tolstojs geboortehuis het geval is, bleef ook de woning van den schrijver van „Raskolnikow" en „De Ge broeders Karamazow" als een monument voor latere dankbare geslachten ge spaard. Maar dit laatste huis is regel recht in de frontzone geraakt en het zal voorloopig wel tot de onzekerheden blijven behooren of het de vuuxproef heeft doorstaan dan wel ontglipte. Dno, historisch station. Aan dezelfde spoorlijn, maar dan dich ter bij Pskow, hoewel ook in dezen front - sector. ligt behalve Staraja Roessa een ander station, Dno, dat eerst in de jong ste geschiedenis van Rusland bekend werd. Hier onderteekende Tsaar Nico- laas II het besluit van zijn troonsafstand na de Maartrevolutie van 1917. De kei zer bevond zich, toen de eerste onlusten uitbraken, in het hoofdkwartier van het Russische leger in Mogilew bij den Dnjepr. Hij trachtte naar Petersburg te reizen, maar de keizerlijke trein werd bij Dno tot stilstaan gedwongen door spoorwegbeambten, die daartoe order hadden gekregen van het z.g. „Wiksjel", de afkorting van het Al-Russische co mité van spoorwegarbeiders, dat zich had aangesloten bij de revolutie in Pe tersburg. De naam van het station Dno gaf in dien tijd veel aanleiding tot woordspe lingen. Als de Russen voorbij dit stati on kwamen, plachten zij in hun taal te zeggen „Nikolaj Romanow posjol na dno", hetgeen zooveel beteekent als „Nicolaas Romanow ging te gronde." Ook in Ruslands vroegere geschiede nis wordt gewag gemaakt van Stai'aja Roessa Toen Khan Batoe in 1241 Now gorod bedreigde met zijn mongoolsche horden, na Kiejew en andere Zuid-Rus sische vorstendommen reeds grooten- deels te hebbenvernield, werden deze horden in de moerassen en wouden in den omtrek van Staraja Roessa verdre ven. De Khan moest met zijn legerscha ren de vlucht nemen met achterlating van een groot aantal middeleeuwsehe steenwerptuigen, vermoedelijk blijden en stormrammen, die als muurbrekers dienst deden, maar in de moerasgebie den waren blijven steken. In het jaar 1611 werd Staraja Roessa door de Zweden veroverd en drie jaar later behaalde hier de Zweedsch-Finsche veldheer Jacob de la Gardie, wiexis beel tenis nog op een Finsch Roode Kruis- zegel prijkt, een ovex'winning op de Moscovieten. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is veplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang op Donderd. 4 Sepl. van 20.24 lot 6.56 uur. Vrijdag 5 Sept, van 20,22 tol 6.58 uur. Zaterdag 6 Sept. van 20.20 tot 7.uur. Laat ons uw wasch verzorgen. WIJ KOMEN IEDEREN WOENSDAG IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Ook voor VERVEN en STOOMEN, waar voor de prijzen nog niet verhoogd zijn, :s dit uw aangewezen adres. Sïoom- Wasch- en Strijkinrichting „DE WIERINGERMEER" Telefoon 80, MEDEMBLIK. TE HUUR BABY - WEEGSCHAAL. KROEZE's BAZAR, Slootdorp.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4