32e JAARGANG ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 No. 102 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BID EN WERK. HET LOT No. 128713. WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. TER OVERDENKING. Het doel van het leven is niet geluk maar plicht. Zich zelf beoordeelen is zich boven zich zelf verheffen. Ons hart is dikwijls de zwaarste last, dien wij op onzen levensweg moeten mede dragen. Onderneem nooits iets, waarvoor gij den moed niet hebt den zegen des hemels af te bidden. Over heel de wereld schreven deze week de kranlen over de „twee jaren oorlog'' en de gevolgen van dien. Te midden van dit bloedige wereldge beuren, waarin wij leven, gevoelen wij ons zoovele malen onevenwichtig, verlangen wij naar 'n steun, zonder te weten waar die vandaan moet komen. Laten wij het voornaamste niet verge ten te bidden tot God, dat Hij ons sterke bij ons werk en het doen van onze plich ten, dat Hij het einde van den bloedigen krijg verhaaste en aan de wereld een wa ren vrede van rechtvaardigheid en liefde geve. Dezer dagen lazen we, dat in Amsterdam de „alle-dag-kerk", onder hel devies „Een kwartier voor God", weer begint. ,Een kwartier" om tot zichzelf in te kee- ren, en dan gesterkt de dagtaak weer te hervatten, - het is voor ons allen noodig. Want tot een betere hoogere weretrt dan die van nu, tot een blijde wereld, waar in bij dag en nacht het licht meer zal zijn dan het duister de liefde meer dan de zonde, een wereld om welke wij bidden FEUILLETON ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. Wat is het hier toch vroeger mooi geweest vroeger, toen zijn moeder nog leefde, toen het huis en het mooie park vol gasten waren. Uit de buurt en uit de stad waren de menschen bij hen gekomen. Groote jachtpartijen, rijke overladen maaltijden, betooverende feesten, hadden er plaats gevonden. Nachten achtereen had het slot ge straald van het vele licht, dat uit de vensters naar buiten viel. Doch plotseling was zijn moeder ge storven en het was uit met de vreugde en de pret. Guus was toen vijftien jaar oud en ging in de stad op het gymnasi um. Den Zondag daarvoor was hij thuis gekomen en nog zoo blij geweest met zijn vroolijke, stralende moeder. Drie dagen later was zij dood, een plotselin ge hoofdgriep had haar het leven ge kost. Van dien tijd af was de gezelligheid op Greenstone verdwenen. De vrienden bleven weg en zijn vader trok zich meer en meer terug, hij werd tenslotte een beetje mcnschenschuw. Guus wist er niets van, dat de toe stand op Greenstone steeds erger werd. Als hij in de vacantie naar huis kwam, zag hij wel, dat de eene kostbare kamer inrichting na de andere verdwenen was, in het Onze Vader, zal 't alleen kunnen komen, als wij bij ons zeiven beginnen, als wij ons inderdaad bekeeren van de gevoe lens en gedachten van vergelding en wraak en tot die van de vergeving en de liefde van het Evangelie van goddelijke ontfer ming over ieder en allen, - een ontfer ming, die ook in ons gestalte moet aanne men. PROVINCIAAL NIEUWS. HOOIBERG VERBRAND IN DE DIEPSMEER. Jongetje speelde met lucifers. Woensdagmiddag om ongeveer vijf uur werd de brandweer van Langedijk gealarmeerd voor een brand in de Dieps meer. Toen de motorspuit van de gem. gasfabriek en de vrijwillige brandweer van Broek op Langendijk arriveerden, stond de hooiberg naast de boerderij van den heer de Ruiter rondom in vlam men. Ondanks dit onheilspellend aan zien slaagde de brandweer er in het ge vaar voor de nieuwe boerderij van den heer de R. te keeren en den brand te beperken tot den hooiberg. Bij het blusschingswerk was de bur gemeester, de heer Schelhaas, aanwe zig. De oorzaak van dezen brand is het spelen met lucifers door een 5-jarig zoontje van den heer de R. INBRAAK TE IIEILOO. Tijdens de vacantie der kruideniers is er ingebroken in het levensmiddelen magazijn van den heer Kraakman aan den Westerweg te Heiloo. Er zijn eeni- ge levensmiddelen verdwenen, o.a. pak ken boter en kazen, alsmede tabak en sigaren. Of er nog meer gestolen is, kon nog niet worden vastgesteld. De winkellade werd door den onge- nooden bezoeker gelicht, maar hier was de buit niet groot, omdat in yerband met de vacantie het meeste geld eruit was genomen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nederlandsche kinderen met vacantie naar Würtemberg- Hohenzollern. Na de 500 Nederlandsche kinderen, die zich thans nog in de Ostmark be vinden, zal de Nederlandsche Volksdienst begin October opnieuw enkele honderd tallen kinderen, die volgens medisch advies verandering van lucht behoeven, naar het buitenland zenden. Ditmaal is tot verblijfplaats gekozen de Gau Württemberg-Hohenzollern, het prachtige heuvellt "tap van Zuid- Duitschland, waar Ci jongelui geduren de zes weken bij pleegouders zullen wor den ondergebracht. De 600 kinderen, die thans geplaatst kunnen worden, zullen per extra trein naar hun vacantie-oord worden ge bracht. Een geneesheer zal de reis mee maken, terwijl ook verpleegsters voor het welzijn van de kinderen zullen zor gen. Ouders, die meenen, dat hun kind voor uitzending in aanmerking komt, kunnen zich melden bij het Provinciaal of Stedelijk Bureau van den Nederland- schen Volksdienst, tevens Provinciaal of Stedelijk Bureau van Winterhulp Nederland. S.S. „Sitoe Bondo" getorpedeerd. Negentien leden van de bemanning om' het leven gekomen. SCHIP VOER IN ENGELSCH CONVOOI. Uit Ponta del Gada op de Azoren is bericht gekomen, dat daar in Juli door een Spaansch stoomschip 59 schipbreu kelingen aan land zijn gebracht, die behoorden tot de bemanning van het Nederlandsche s.s. „Sitoe Bondo." Dit 7049 bruto r-egister ton metende stoomschip van den Rotterdamschen L-loyd, dat in een Engelsch convooi voer, was op den Atlantischen Oceaan door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Tegelijk met de „Sitoe Bondo" werden twee grootere Engesche stoomschepen van dat convooi tot zinken gebracht. Over den ondergang van de „Sitoe Bondo" wordt voorts nog gemeld, dat de bemanning uit in totaal ,78 koppen I bestond. Bij den ondergang van het schip zijn dus negentien leden der be manning om het leven gekomen. De „Sitoe Bondo" kwam in convooi uit Noord-Amerika en had voor Engeland bestemd krijgstuig aan boord. Van Duitsche zijde werd aan dit be richt nog toegevoegd, dat hieruit op nieuw blijkt, aan welke gevaren de Ne derlandsche zeelieden die in Engelschen dienst varen, zijn blootgesteld en met welke roekeloosheid Engeland met deze menschen omspringt Alg. Handelsbl. GEMEENTE WIERINGEN. maar toen hij er eens naar gevraagd had, was zijn vader boos geworden, dat hij nadien het nooit meer had gewaagd. In Eton leerde hij toen Theo Visser kennen en van het eerste oogenblik af waren zij vrienden geweest. De vroolijke Theo had dadelijk het hart van den stillen Guus gestolen, er was een diepe vriendschap tusschen de beide jongelui ontstaan. Eens was Theo zes weken op Greenstone komen logeeren, deze weken behoorden tot de prettigste herinnerin gen van de beide jongens. Zelfs de ge sloten oude heer had veel met den wil den, levenslustigen jongen op gehad en dikwijls om zijn guitenstreken gelachen. De vriendschap tusschen Guus en Theo was blijven bestaan, ook toen Theo na zijn studie geëindigd te hebben, weer naar zijn woonplaats terugkeerde, om in de fabriek van zijn vader te komen, terwijl Guus verder studeerde. Guus was Mr. in de rechten geworden. Veel interesse had hij voor zijn studie niet gehad, maar hij moest toch ergens in promoveeren. In de daarop volgende jaren was hij niet dikwijls in Greensto ne gekomen. Hij kon niet zoo goed met zijn vader overweg, die hoe langer hoe geslotener en menschenschuwer werd. Hij had Guus den tijd gelaten zijn stu die af te maken, want hij had heel an dere dingen aan zijn hoofd en liet het leven aan zich voorbijglijden. Dat de zaken op Greenstone er heel slecht voorstonden, hoorde hij eerst na den dood van zijn vader. Hij wist voor dien tijd wel, dat zijn ouders ver boven hun krachten hadden geleefd, doch hij had er geen idee van hoe slecht het cr eigenlijk mee stond en als niet een van de beste vrienden van zijn vader hem de oogen had geopend misschien nog juist op het goede oogenblik dan zou MID LENST ANDSCURSUS. Donderdag 18 Sept. a.s. begint de erken de officiële Middenstandscursus in de O. L. School te Hippo weer. Een van de belangrijkste examenvakken is Boekhouden. Heeft U hier iets aan voor Uw zaak Velen proberen het nog zon der of met een gebrekkige boekhouding Maar die moet in orde zijn. Anders kunt U niet berekenen, hoeveel U verdiend heeft, wat U moet opgeven vcor de belas ting, welke onkosten afgetrokken mogen worden. Ook de loonbelasting is van in vloed op de boekhouding. Die moet zo ge noteerd worden, dat de belastingambtena ren gemakkelijk kunnen controleren. Cok de omzetbelasting geeft moeilijk heden. Alleen wie een goed ingerichte boe* houding heeft, kan zien^ wat daarvoor be taald moet worden Zo hebben belastingwetten en sociale wetten hun weerslag op de administratie van de zaak. Een goed ingerichte boekhouding kan U leren, waar in Uw zaak iets te verbete ren of te veranderen valt. Wie dit niet doet, wie dit niet kan, moet zelf de gevolgen dragen. Bij een onderzoek van een aantal faillis sementen in 1939 bleek 3/4 van de be trokkenen geen of een onvoldoende boek houding te hebben. Wie succes in zaken wil hebben, kan niet zonder boekhoudkundige kennis. Aanstaande Middenstanders moeten dit vak leren. Ga het leren op het Instituut voor Middenstandsontwikkeling. Vraag inlichtingen of geef U op bij den directeur R. Jofriet te Den Oever of bij de bestuursleden C. J. Bosker of C. Duijnker te Hippo. SUCCES-NIEUWS. Zooals wij inmiddels hebben vernomen, gaat morgen ook op Wieringen de voetbal weer rollen. Zeker zullen er vele voetballiefhebbers zijn, die reeds verlangend wachten op dien I dag, en het Succes-bestuur heeft dan ook niet stil gezeten en gezorgd voor een pit - j lige wedstrijd^ namelijk Succes - Helder 1. Twee ploegen, welke reeds vele malen elkander bestreden hebben en steeds hon derd procent spanning brachten. Ook nu be looft het weer een aardige wedstrijd te worden en daarvoor roepen wij alle voet balliefhebbers op om naar '1 Succesterrein om de heropening van het voetbalseizoen i bij te wonen. Aanvang 2,30 uur. Het elftal van Succes 1 Is als volgt sa mengesteld P. Posthumus. J. Lont J. Idema j H. Lont, D. v. Steenbergen, L. Montulet D. Hartman, J. Doves, A, Schmitt, Th. Rijkers C. Lont. Res. P. Bakker, H. Bouthoorn, A. Mast Succes A speelt om 10.45 uur tegen de combinatie van H.R.C. en Helder adspi ranten. Het elfial van Succes A ziet er als volgt uit W. de Bie A. Oldersma E. Lont D. Drent P. Wigbout P. de Haan H. Hollander, H. van Goor J, Metselaar, R. Steigstra, C. Rotgans. Res. J. Heijermans, J. Rotgans, W. Sie- gers. GEMEENTE ZIJPE. BEKENDMAKING. LUCHTBESCHERMING. Voorschriften betreffende het verduisteren De Eurgemeester van ZIJPE (N.H.) brengt hierdoor den ingezetenen met na druk in herinnering hun verplichtingen om tusschen zonsondergang en zonssopgang gebouwen en voertuigen te verduisteren, overeenkomstig de voorschriften der ver ordening, vastgesteld door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied d.d. 4 Juli 1940. Nu de duisternis weer steeds vroeger invalt, komt de zorg voor een doelmatige verduistering meer en meer op den voor grond. Op de volgende voornaamste punten wordt speciaal de aandacht gevestigd alle gebouwen en woningen moeten zóó verduisterd zijn, dat er geen licht naar bui ten dringt de vensters van trappenhuizen en gan gen moeten lichtdicht worden afgeschermd; i donkerblauw licht moet worden ge bruikt voor deelen van gebouwen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, zooals vestibules e.d., alsmede voor binnen vertrekken, waarvan de vensters van tijd tot iijd moeten worden geopend, zooals in ziekenhuizen I lichtreclames zijn verboden lichtuitstralende aanduidingen van win kels, hotels, enz. mogen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eige naar vermelden alle verkeersmiddelen, rijwielen inbegrepen^ moeten van afge- schermde verlichting voorzien zijn. i Overtreding der bepalingen wordt gestraft. ZIJPE, (N.H:). 4 Seplemer 1941. De Burgemeester voornoemd. D. BREEBAAR 1 BURGERLIJKE STAND. Opgave van 29 Aug. t.m. 4 Sept. Geboren Hendrikje, dochter van Anne Hoefman en Elizabeth de Best Dirk, z.v. Arie Zeeman en Dirkje de Wit Maarten, zoon van Pieler Roozing en Siebergjen van der Woude Eerlandia Clasina, dochter un Frederik Willem de Waard en Aaltje Lubertha Burgers. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Geene. Overleden Neeltje Kruijf, 69 jaar, z.b.. weduwe van Cornelis Roozendaal. het hem niet mogelijk zijn geweest, nog eenige orde in den chaos te scheppen. Nu eerst zag hij alles duidelijk in. Hij keek de boeken en bescheiden door, zag hoe onverantwoordelijk zijn ouders er maar op los hadden geleefd. Uit het dagboek van zijn vader begreep hij, dat het in hoofdzaak de schuld van zijn moeder was geweest en dat zijn vader te zwak bleek om de wenschen van de door hem verafgode vrouw niet te ver vullen. Toen zijn moeder gestorven was, bleek het reeds te laat om de zaken weer in het goede spoor te krijgen. De rechter had alles maar op zijn beloop gelaten en nu moest Guus maar zien, wat hij er mee deed. „Mijnheer, er is iemand, die U wenscht te spreken." Bij het aandienen door juffrouw Mer- tens, de huishoudster, volgde het be zoek haar op den voet. i „Guus „Theo, jij Guus Simons was opgesprongen en drukte zijn vriend hartelijk de hand. „Jawel, ik ben er in eigen persoon. Ben je niet blij „Of ik daar blij om ben, hoewel ik niet veel reden heb om verheugd te zijn." „Staan de zaken er zoo slecht voor „Het kan niet erger. Er is geen steen van het huis eigenlijk van mij." „Arme kerel En wat het ergste is, ik kom ook nog met leege handen." „Dat vermoedde ik al, Theo. Ik heb eigenlijk niets anders verwacht." „Hij is en blijft een stijfkop, die cuwe heer van mij. Ik heb hem gesmeekt je te helpen, maar het gaf niets. En hij heeft heusch geld genoeg, als hij het zou willen, zou hij je gemakkelijk k Tin nen helpen „Je vergist je. Theo. Je Vader is heel verstandig dat hij zijn geld niet aan Greenstone verspeelt. Met een klein be drag is hier niets uit te richten, de zaak is heelemaal verloopen. Ik heb minstens 10.000 noodig om het land goed te kunnen redden „Groote genadeDan had de ouwe heer blijkbaar toch gelijk. Misschien begrijpt hij den toestand beter dan ik. Maar vertel eens, Guus. heeft je vader dan de boel zoo slecht beheerd „Helaas, ja maar laten we niet over mijn ouders praten. Ze zijn dood, en .het heeft verder geen doel, hun ter ver antwoording te roepen. Daarmee veran deren we aan deze treurige zaak toch niets. Het eenige is, dat ik moet pro- beeren een weg te vinden, om uit dezen warboel te raken. Het zou natuurlijk het beste zijn het landgoed te verkoopen. maar ik ben er zoo aan gehechto ik zou het zoo graag willen behouden Het zal natuurlijk niet gemakkelijk zijn zooveel geld bijeen te krijgen. Ik,zou het kunnen verkoopen en dan in Ame rika een nieuw leven kunnen beginnen.' „Guus, oude jongen Je mag den moed niet zoo laten zinken. Ik wou. dat mijn vader een beetje toeschietelijker was." „Laat je vader er buiten. Theo. Hij heeft groot gelijk. Het zou beter geweest zijn, als mijn vader hetzelfde standpunt had ingenomen, dan stond de zaak er nu niet zoo slecht voor. Als hij mij land bouwkunde had laten studeeren inplaats van rechten, dan zou ik nu een beteren kijk op den toestand hebben. Maar dat wilde hij absoluut niet. ik kon toch im mers altijd een rentmeester nemen, vond hij, dat had hij ook altijd gedaan. En nu sta ik hier en heb er geen voor stelling van, wat er eigenlijk aan de' hand is. Een zoo groot bezit als Green stone moest toch eigenlijk een kapitaal opbrengen. In de laatste jaren zijn de oogsten niet slecht geweest, onze grond is zeer vruchtbaar, het vee is gezond en er wordt regelmatig gefokt. En toch is volgens het bericht van den rentmeester alles zeer teruggeloopen Na deze woorden viel er een korte stilte. Theo Visser zat nadenkend voor zich uit te staren. Toen zei hij „Zeg Guus. wat is die rentmeester van jou eigenlijk voor iemand „Ach, dat is een vertrouwd man, die al meer dan vijf en twintig jaar hier is. Mijn vader is altijd zoo tevreden over hem geweest. Ik heb ook al met hem gesproken. Hij denkt dat de teruggang aan de tegenwoordige tijdsomstandig heden te wijten is. Men kan werken en werken zonder vooruit te komen." .Heb je de boeken al grondig bestu deerd, Guus „Tot nu toe nog nietZe zijn nog niet heelemaal bijgewerkt, hij moet deze maand nog afsluiten en dan zal hij me ze ter inzage geven. Ik ben hier immers heel onverwachts naar toe gekomen hij wist niets van mijn komst af." „Zoo. en jij hebt natuurlijk op alles „ja en amen" gezegd. Moet hij eerst de boeken nog bijwerken Ach Guus, dat is immers niet in orde. Laat hem de boeken onmiddellijk brengen en wacht niet. tot het den rentmeester behaagt, eerst een balans te maken en nog wel zoo. als hij denkt, dat goed is. Ik zal de boeken voor je nakijken. Niet voor niets heeft mijn vader alles in het werk ge steld om een goed koopman van me te maken. Iets heb ik er toch wel van op gestoken." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1