NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 8-7-6-0-0 32e JAARGANG DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941 No. 103 WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIeN: Van 1 5 regels Iedere regel meer 1 0.60 f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. Opvoering der uitkeeringen tot "0% van het Icon. DE LOONEN IN DE WERK VERSCHAFFING. Tijdens een te Den Bosch gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van het N.V.V., ambtenaren van de Rijks inspectie der Werkverruiming en jour nalisten. die deel namen aan een excur sie langs werkverruïmingsobjecten in de provincie Noordbrabant heeft de commissaris van het N.V.V.. de heer' H. J. Woudenberg, een opvoering van de uitkeeringen der werkloosheidsverze kering aangekondigd. Het is bekend, dat de werkloosheids verzekering in Nederïand berust op de uitvoering door de vakbeweging, hetgeen in de practijk beteekent» dat iedere vakorganisatie haar eigen werkloozen- kas heeft. Dit heeft tot gevolg, dat de. voorschriften betreffende plichten en uitkeeringsrechten zeer uiteenloopen. Voor de groote handenarbeidersorga- r.isaties bedragen de uitkeeringen ge middeld 50 a 55 van het loon. niette genstaande het Werkloosheidsbesluit 1917 de mogelijkheid opent van uitkee ringen tot 7C% van het loon. Het ligt nu in de bedoeling per 1 October a.s. de uitkeeringen van de bij het N.V.V. aangesloten werk- loozenkassen op te voeren tot 70%, met een maximum grens naar bo ven, zonder daarbij contributiever- hooging in te voeren. Dit laatste is i F E I L L E T O N HET LOT No. 128713. ROSIAN VAN VICTOR VAN DUKE. 6.) „Dat is een goede inval van je, Theo. Weet je wat je doet. ga jij even naar het kantoor en laat de rentmeester jou alles maar overhandigen, dan rijd ik nog even het landgoed af. De pachter aan den rand heeft me gevraagd zoo gauw mogelijk even bij hem te komen en daarom wil ik hem niet te lang la-j ten wachten. Hij is de eenige, die steeds de pacht dadelijk aan mij heeft opge-i zonden. Zoodoende beschikte ik toch nog over een zeker bedrag, want de rentmeester had nooit een cent in kas. Maar ik ben werkelijk geen goede gastheer. Ik heb je nog niet eens ge vraagd, of je honger hebt, juffrouw Mer- tens zal wel iets voor je klaar maken." „Ja, ik heb geweldigen honger Maar ik moet je nog wat vertellen. In den eersten tijd kom je niet van me af. Ik ben van plan hier minstens een half jaar te blijven. Mijn ouwe heer heeft mij n.1. de deur gewezen. Zet maar niet zulke groote oogen op, wij hebben een beetje ruzie gemaakt. Hij wil, dat ik het boksen er aan zal geven en mij met zijn fabriek ga bezighouden. Ik heb mijn meening niet onder stoelen of ban ken gestoken. Ik kan nog lang genoeg achter een schrijfbureau zitten. Toen werd hij woedend en ging tegen me tekeer als tegen een schooljongen dat liet ik mij natuurlijk niet welgevallen en het eind van het liedje was, dat ik mogelijk door de sterk afgenomen werkloosheid. Ten aanzien van de loonen in de werkverschaffing, op welk gebied in den loop van den zomer een geheel nieuwe regeling tot stand is gekomen, deelde de heer Woudenberg mede, dat zich hier in de afgeloopen maand enkele moei lijkheden hebben voorgedaan. Het is voorgekomen, dat de arbeiders géén di rect loonvoordeel genoten en er waren er zelfs, die in vergelijking met vooraf gaande weken, eenigermate achteruit gingen. Een der oorzaken hiervan is het zeer aanzienlijke regenverlet in de nat te maand Augustus, Voorts zijn door de gelijkschakeling der tarieven, iets wat niet in het loonbesluit is vastgelegd, talrijke misverstanden ontstaan, die tot loonachteruitgang aanleiding gaven. Het gevolg is geweest, dat thans mede dank zij den bemoeiingen van het N.V.V. door den Rijksdienst op vele werken de tarieven worden herzien. Vast staat echter, aldus de heer Woudenberg, dat de nieuwe loonregeling practisch geen achteruitgang kan geven, doch dat, zoo deze zich toch voordoet, de oorzaken elders liggen. Het N.V.V. zal trachten, in samenwerking met het Departement.' tieve teksten ^:ndy.cht vragen voor vrij te geven boonenpiksel beperkt is, de doelmat?il:)Chtihg van het appa- ycodat de veehouder, alvorens hij zijn raat der arDi-.rlsbeiniddeling in zijn loc wijzingsbon laat wijzigen, zich er huidige gestalte. Ook over de techniek van most overtuigen, dat hij het door der arbeidsbemiddeling wordt in beeld hem gewenschte kwantum inderdaad en schrift allerlei wetenswaardigs me- van zijn handelaar kan betrekken, üegedeela, o.a. met betrekking tot een' goede personeelsselectie, medische keu- ring, psychotechnisch onderzoek, voor- Aaïlkoopverguniiing VOOr natte lichting bij de beroepskeuze, scholing. ook hiervoor een vinden. goede oplossing te Rijksarbeidsbemiddeling op de Jaarbeurs. Het Rijksarbeidsbureau vraagt op de 45ste Jaarbeurs de bijzondere aandacht voor de vraag „Waarom Rijksarbeids bemiddeling Sedert 1 Mei 1941 is de arbeidsbemiddeling in Nederland Rijks zaak geworden. Het onder het Departe ment van Sociale Zaken ressorteerend Rijksarbeidsbureau overkoepelt nu een net van 37 Gewestelijke Arbeids- hureaux cn 144 Bijkantoren, die, uitge-j rust met alle middelen der moderne techniek, althans in staat zijn om aan het bedrijfsleven van geheel ons land een snelle en doeltreffende arbeidsbe middeling te verzekeren. Doel hierbij is een zoo rationeel mogelijke aanwending van de beschikbare arbeidskrachten en het zooveel mogelijk aan den arbeid brengen en houden van allen, die tot werken in staat zijn. Naar dezen opzet moet de arbeidsbemiddeling gezien wor den als een onmisbare schakel in het productieproces, hetgeen ter jaarbeurs tot uitdrukking wordt gebracht door een sprekende wandschildering van J. Vos kuil. Groote foto-montages, verzorgd door Cas Oorthuis, geven den bezoeker een blik op een heele reeks van arbeidsvolu men, in aansluiting waarmede sugges- en herscholing. Bijzonder sterk werken twee groote voorstellingen, die uitdruk-! Icing geven aan de leuze „Door arbeid i meer welvaart en levensvreugde." Aan den organisatorischen opzet der. Rijksarbeidsbemiddeling wordt uiteraard eveneens aandacht geschonken, waarbij een in werking zijnd- telex- apparaat de snelle verbindsmogelijkheden demon streert. wanneer het geldt werkgevers en werkzoekenden tot elkaar te bren gen. Zooals de arbeid van de Rijksarbeids bemiddeling midden in de woelige be weging van ons volksleven staat, zoo kenmerkt haar inzending ter Jaarbeurs zich ook door een reeks van pittige beelden. Geen dorre statistieken, maar grepen uit liet arbeidsleven en blijken van het werkelijk dienstbetoon, dat het Rijksarbeidsbureau aan de gemeenschap biedt. Het gaat er hierbij om het inzicht te vestigen, dat een goede arbeidsbemid deling in krachtige mate kan bijdragen lot het brengen van den rechten man op de rechte plaats alsook tot het be vorderen van een vaste en genoegzame arbeidsgelegenheid voor geheel ons volk en daardoor tot vergrooting van onze nationale welvaart. pulp. i Bruine en witte boonen piksels. De Voedselcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend, dat zeer binnen kort een hoeveelheid bruine en witte boonenpiksel zal worden vrijgegeven, hetwelk door de veehouders kan worden betrokken in mindering op de veevoe dertoewijzing. De veehouder, die de hem verleende mengvoedertoewijzing geheel of gedeel telijk wenscht te vervangen door een toewijzing van dit boonenpiksel, dient hiertoe een aanvrage in te dienen bij den Plaatselijken Bureauhouder, onder wien hij ressorteert. Tegelijk met deze aanvrage dient de veehouder, den hem afgegeven toewijzingsbon voor ment voeders in te leveren, waartegen een bestelbon voor bijzondere toewijzin' wordt verstrekt, terwijl bij gedeeltelijke vervanging voor het resteerende gedeel te mengvoeder een gewonen toewijzings bon wordt afgegeven. In verband met het voorafgaande zij er nog op gewezen, dat de hoeveelheid De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat in een vorig persbericht werd vei'meld, dat 2C00 kg. natte pulp zal worden ver strekt per stuk rundvee boven 1 jaar, dat per 1 December a.s. op het bedrijf mag worden gehouden en per paard boven 1 jaai dat ten tijde van de re gistratie d.d. 3 Augustus j.1. op het be drijf werd gehouden. Dit alles geldt na tuurlijk alléén voor die veehouders., die aan de verschillende voorwaarden, in dat persbericht genoemd, voldoen. Het bovenstaande wordt nu in zoo verre gewijzigd, dat de aan te vragen hoeveelheid niet 2000 kg maar 2500 kg. mag bedragen. Op communistische actie staat de doodstraf. Het Rijkscommissariaat maakt be kend Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 üi oorlog met het Duïtsche Rijk. Wie na dien dag op c enigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vijand van het Duit-J sche Rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens begunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wijze gewaar-j schuwd. geen deel te nemen aan com munistische acties van welken aard ook. HET KLEEDING VRAAG STUK OP UKK, Vanwege de vereeniging voor vreem delingenverkeer wordt er thans op Urk een onderzoek ingesteld naar het klee- d.ingvraagstuk op Urk. Deze vereeniging is er voor bevreesd, dat de Urker klee derdracht geheel zal gaan verdwijnen, doordat er geen stoffen voor deze klee ding haast meer zijn te verkrijgen, aan gezien deze alle uit het buitenland moe ten komen. Deze vereeniging stelt zich nu ten doel om de fabrieken in Neder land aan te speren vooreerst er zorg voor te dragen, dat de stoffen voor de Urker kleederdracht zooveel mogelijk in deze fabrieken worden gemaakt. GOUDSCHAT GEVONDEN EN IN PUT GEWORPEN. Boulogne, 5 Sept. (A. N. P.) Een 16- jarige knaap uit Amiens had onlangs bij den afbraak van een oud huis een steenen pot gevonden met ongeveer vijftig goudstukken. De jongen was zich van de waarde van den vondst niet be wust. Hij sprak er toevallig eens over iret een ouderen kennis en deze ver sterkte den vinder in de meening. dat het waardelooze geldstukken waren. De knaap verdeelde toen eenige munten onder de kinderen. Het geval trok ech ter de aandacht van de politie, die een onderzoek instelde. Daarbij werd ont dekt. dat een vrouw, die in het bezit van twee goudstukken geraakt was. deze verkocht had voor 550 francs. Toen men den knaap naar de overige mun ten vroeg, verklaarde hij naief. dat hij de pot met goud in een put gegooid had. Men stelt thans alles in het werk om den goudschat terug te krijgen. DE NIEUWE KAASBON. Geldig tot en met 4 October. Da secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend omtrent de bonaanwijzing voor kaas. Zooals bekend geeft gedurende de week van 7 tot en met 13 September de I met „34 kaas" gemerkte bon recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bon na 13 September nog drie weken geldig blijft, dat wil dus zeggen lot en met 4 October. weg ben gegaan. Mijn vader was het er roerend mee eens. Ik moest maar eens op mijn eigen beenen staan, zei hij, en zien wat ik kon bereiken met het boksen. En ik hoefde niet eerder bij hem terug te komen, voordat ik van plan was, mij als een behoorlijk mensch te gedragen en mijn plaats in de maat schappij in te nemen. Mijn bankreke ning is in orde. ik hoef natuurlijk geen honger te lijden, ik krijg veertig pond in de maand en geen cent meer. Toen ben ik weg gegaan en hij heeft mij zelfs niet goeden dag willen zeggen. Ik heb mijn koffer gepakt en daar ben ik nu. Alleen ben ik nieuwsgierig hoelang de oude heer het zonder mij zal uithouden. Ik denk wel. dat er spoedig een tele gram komt. waarin hij naar mij infor meert. Want ondanks zijn gebulder is hij doodgoed. Maar dezen keer zal ik eens niet toegeven, hij moet begrijpen dat ik het ernstig meen." „Theo, wat haal je een domme stre ken uiten dat alleen om dat boksen. Misschien kom je nog wel eens tot in-1 keer, dat is tenminste te hopen. Als ik in jouw schoenen stond, dan zou ik wel weten, wat ik zou doen." „Lui&ter eens, als jij nu ook begint te zedepreken, dan ga ik dadelijk weer weg." „Stel je niet aan. jonge man. je weet, hoe ik het bedoel. En als je er lust toe hebt er is hier gelegenheid genoeg je verdienstelijk te maken vooral als je bij voorkomende gelegenheden contro le wilt uitoefenen en iedere oneerlijke werker eruit wilt boksen." „Ik zal probeeren den kar uit den modder te helpen halen, dat beloof ik je." „Kom, laten we nu naar beneden gaan, naar de eetkamer." De vrienden liepen de trap af door Acht, zeven, zes, dubbel nul. Kent u dat getal nog Het is het gironummer van de Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront wordt gezonden, de grootste ambulance, die ooit door ons land werd uitge rust. Want ginds aan het Oostfront is zoo ontzaggelijk veel mensche- lijk leed te verzachten. Gezonden, vriend en vijand, wachten ook op uw hulp. Helpt mede aan het tot, stand komen van deze Nederland sche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan missen kunt. op girorekening S—7—G—0—0. Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. een grooten hal en kwamen in de ge- volledigen volmacht en had hij haar irn- zellig ingerichte, ruime eetkamer. Over- mers op staanden voet ontslagen, dan al op de meubelstukken was houtsnij- ^ou er in het huis een nieuweling geko- werk aangebracht, met emblemen van'men zijn. die natuurlijk mee had ge- de jacht. Aan de wanden hingen ge weien en opgezette dieren, terwijl boven de tafel een kroon hing met twaalf ar men, die geheel van hertengeweien was samengesteld. Door de glas-in-loodra- men vielen de eerste Maartsche zonne stralen en verlichten de eenvoudig ge dekte tafel, die vroeger door de over daad bijna doorgebogen was geweest. Er stond nu niets anders op dan een kan met bier en twee glazen, een tar webrood, boter, kaas en spek. Hoe eenvoudig het gebodene ook was, het zag er smakelijk uit. Juffrouw Mer- tens was flink en zij hield van Guus. Zij zorgde voor hem zoo goed zij maar kon. Toen de vrienden gegeten hadden, kwam zij binnen met een mandje, waar in vier sinaasappelen lagen. Die vruch ten had zij den vorigen dag van haar eigen geld gekocht. De rentmeester stel de zelfs vast, wat er op het heerenhuis gegeten zou worden, zooals hij zich ook met het eten van de daglooners be moeide. Dezei aanmatigende man was haar een doorn in het oog, vooral den laat- sten tijd, na den dood van den rechter, toen Guus ver weg was. Hij deed. alsof hij heer en meester op het landgoed was. Juffrouw Mertens had wel gezien, hoe holpen om meneer Guus te benadeelen. Daarom zweeg ze liever en wachtte haai tijd af als ze eerst wat meer vertrouwd met Guus was geworden, zou zij hem alles wel vertellen. Toen juffrouw Mertens binnenkwam, sprong Theo op en gaf haar de hand. „Kent U mij nog, juffrouw Mertens „Nou en of, meneer Visser. Ik ben blij. dat U weer hier bent." „Ja, meneer Visser blijft hier voor langen tijd, laat U het logeerbed in de kamer naast mijn slaapkamer zetten, dan kunnen wij. net als vroeger. *sa- vonds nog wat naboomen „En, voordat ik het vergeet, juffrouw Mertens, ik betaal natuurlijk mijn deel bij aan de huishouding. Hier zijn vijf en twintig pond, dan kunt U het een en ander inslaan." Juffrouw Mertens nam het geld met een zekeren schroom aan, maar in haar hart was zij er blij mee, want nu was zij tenminste niet uitsluitend op den rentmeester aangewezen, dien uitzui ger Nu had zij tenminste zelf ook de beschikking over wat geld. Die belde heeren zouden smullen van de door haar gebakken koeken, daarvan was zij overtuigd. „Maar, meneer Guus, wilt U tegen den de rentmeester plotseling geschrokken rentmeester niets over dit geld zeggen, was, toen hem werd medegedeeld dat deanders wordt hij nog brutaler en dan jonge heer terugkwam en zij was er van laat hij ons nog voor de kippen betalen, overtuigd, dat er een heeleboel niet in dié eigenlijk toch uitsluitend voor hier erde was. De rentmeester at er iederen bestemd zijn." dag goed van, dat wist ze en de provisie- Theo keek haar strak aan. kamer van zijn woning was goed voor- „Beste juffrouw Mertens, ik heb één zien. 1 verzoek aan U wilt U ons duidelijk Maar hoe kon zij iets tegen hem maken, hoe de verhoudingen hier zijn, uitrichten De rentmeester bezat een vooral met betrekking tot den rentmees ter Wilt U mij alles vertellen wat U weet, en hoe U het ziet Juffrouw Mertens was verlegen ge- -vorden. Uit blijdschap over het geld .iad zij de onvoorzichtigheid gehad, iets los te laten. Wat moesU zij nu doen Met bevende hand streek zij over haar hagelwitte schort en antwoordde toen „Ach. meneer Visser, dat kan ik U niet vertellen." „Toch wel, dat zie ik aan het puntje van Uw neus, U weet er alles van. U behoeft niet bang te zijn, wij zullen U slechts dankbaar wezen als U ons klare wijn schenkt en ons wilt helpen. Ik zelf zal mijn best doen, mijn vriend in alles behulpzaam te zijn. maar dat kan ik niet alleen, ik weet te weinig, wat. er hier allemaal is voorgevallen." Juffrouw Mertens dacht even na. Wat moest ze doen Als de rentmeester zou merken, dat zij gekletst had, dan vloog zij er natuurlijk uit. „Nogmaals, U hoeft geen angst te hebben. Guus, weet je wat jij doet. ga jij nu naar den pachter en laat mij met juffrouw Mertens alleen, ik geloof, dat wij dan meer zullen bereiken." Hel gelukte Theo ook werkelijk om juffrouw Mertens aan het spreken te krijgen. Zij vertelde hem alles, wat zij op het hart had en Theo voelde, dat zijn argwaan tegen den rentmeester niet ongegrond was. Maar hetgeen hij hoorde, was erger rlan zijn zwartste vermoedens. Het zou niet gemakkelijk zijn, afdoende veran deringen aan te brengen, maar hij zou zich niet ontzien, om de zaak ineens goed aan te pakken Hij bedankte de goede vrouw voor haar mededeelingen en ging op staanden voet naar het kan toor van den rentmeester. (.Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1