32e JAARGANG DINSDAG 23 SEPTEMBER 1941 No. 109 HET LOT Na. 128713. WEERINGER COURANT NIEUWS- Eü ADWEKTEPfTiEBlLAO WIERINGEN mm ©mSTÉËIIEÜt Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hïppolytushoef Wieringen Telefoon' Intercomm. No. 19. Indienen aanvrage natte puip. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland wijst de daarvoor in aanmerking komende veehouders^ nog eens met nadruk er op, dat zij, indien zij voor het betrekken van natte pulp in aanmerking wenschen te komen, onmiddellijk tot het indienen van een aanvraagformulier voor een aankoop vergunning zullen moeten overgaan. Zooals reeds in het vorige persbericht werd medegedeeld zijn bovenbedoelde aanvraagformulieren verkrijgbaar bij de Plaatselijke Bureauhouders, waar zij na invulling en onderteekening ook moe ten worden ingeleverd. Eén-en ander houdt verband met door de Suikerfabrieken voor afvoer te ne men maatregelen. Inlevering van Rundvee. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat de levering van rundvee met ingang van 29 September 1941 alleen mag plaats vinden op, binnen het werkgebied van de Landbouw Crisis-Organisatie, welke den aanslag aan een desbetrefferiden veehouder heeft opgelegd, gelegen mark ten. Levering op een markt buiten Noord holland is niet mogelijk zonder goed keuring van den Provincialen Voedsel commissaris voor Noordholland te Alk maar. In verband met het bovenstaande zul len de Plaatselijke Bureauhouders de na 27 September 1941 uitgereikte afreke- ningsbewijzen alleen accepteeren, indien zij zijn uitgereikt voor rundvee, ingele verd op een van de aangewezen mark ten in Noordholland. Een ieder geve zich hiervan goed rekenschap. Het afleveren van volle melk. i I Op grond van het Zuivelbesluit 1941; (controle op melkverkoop door melkvee-j houders aan consumenten) is het aan veehouders verboden volle melk af te] leveren aan consumenten, als zij niet in het bezit zijn van een door de Neder- landsche Zuivelcentrale, Afdeeling Zui vel, afgegeven vergunning. Deze vergunningen zullen slechts wor den verleend aan melkveehouders, die wonen in gebieden, gemeenten of dee- len van gemeenten waar te beoordes- len door de Nederlandsche Zuivelcentra le, Afdeeling Zuivel de levering van gestandaardiseerde en/of taptemelk niet mogelijk is of waar dit met zeer groote moeilijkheden gepaard gaat. Indien derhalve in de nabijheid van den melkveehouder een zuivelfabriek of melkinrichting is gelegen, waar gestan daardiseerde en taptemelk kan worden gebaald of indien een slijter (venter, tapper) in de buurt^komt, zal geen vex*- gunning worden verleend en zal dus geen vergunning worden verleend zal dus geen volle melk mogen worden afgeleverd aan consumenten. Zij die meenen, dat zij voor een ver gunning in aanmerking komen, dienen vóór 3 October 1941 een aanvraagfor mulier bij den Plaatselijken Bureau houder van de Landbouw-Crïsis-Orga nisatie af te halen en dit formulier voiledig ingevuld en onderteekend bij de afdeeling Zuivelcontrole der Neder landsche Zuivelcentrale in de desbetref fende provincie in te zenden. Erkenning ioanslagers. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland vestigt de aandacht van de slagers op het volgende Over eenjgen tijd zullen aan de var kenshouders, die een varken voor eigen gebruik hebben gemest, weer mahtigin- gen voor een huisslachting verstrekt kunnen worden. In verband hiermede worden de loon slagers in Noordholland, die gewend, waren, om ten behoeve van de georga niseerde vai'kenshoudex's, huisslachtin gen te verrichten, in staat gesteld een erkenning als zoodanig aan te vragen. Voor zoover zij nog geen lid van de Landbouw-Crisis-Organisatie zijn, moet een daartoe strekkexxde aanvrage mede worden ingezonden. Deze aanvragen dienen voor 1 October 1941 gericht te worden, aan het Bureat vaix den Voedselcommissaris te Alkmaar afdeeling Veehouderij. Aanvragen, welke reeds zijn ingezon den,'behoeven niet opnieuw gedaan te worden. Na erkenning zal men nog nader me de te deelen voorschriften moeten op volgen. FEUILLETON. ROMAN VAN victor van duke. 12.) Hierover dacht hij na, toen hij op zijn fiets naar het werk reed. Hij droeg niets anders dan een wit overhemd met korte mouwen en een flanellen sport- broek, vanwege de warmte, die sinds eenige dagen heerschte. Hij moest, na hetwerk geïnspecteerd te hebben, naar het naburige dorp, naar den grootgrond bezitter Lion. Hij ging in de plaats van Guus die vandaag onmogelijk weg kon. Lion had veel koren in voorraad en sinds de andere velden, op Greenstone zoo verwaarloosd waren, was men op het graan van anderen aangewezen. De zon brandde geduchtdaarbij was het nog voor tienen op ^en terugweg zou de warmte wel heelémaal ondragelijk zijn. Theo vond het prettig om het bezoek te gaan afleggen. Die meneer Lion had den naam een zonderling te zijn, waar mee het niet gemakkelijk was zaken te doen.'Maar ach, misschien viel het nog al mee. Daar bij dien grooten muur moest het landgoed zijn. Theo steeg van de fiets en liep de poort dooi'. Kakelende kippen, snaterende eenden liepen er door elkander een waakhond lag aan de ketting voor zijn hok en sloe; aan. Toen hij Theo zag, hief hij den kop op en bromde alleen nog maar even. Verder doodsche stilte. Nergens was een menschelijk wezen te zien, noch bij het groote héerenhuis met twee verdie Velen op zoek naöit Surrogaat- banden, Reeds duizend inzendingen. .Het behoeft geen verwondering te wekken, dat velen zich in dezen tijd er toe hebben gezet om na den oproep van het Centraal Instituut voor Indus trialisatie een oplossing voor het banöenprobleem te vinden. Dat reeds nu echter ongeveer een duizend inzen dingen zijn binnengekomen, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware taak gesteld, te meer daar een werkelijk goede vinding aan zoovele eischen moet voldoen. De inzen ders zullen dus eenig geduld moeten oefenen, voordat zij den definitieven uitslag van de jury zullen vernemen. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben gehad. Men zou de mogelijke systemen naar vijf groepen kunnen classificee- ren constructies, waarbij het loopvlak buigzaam is, veerende constructies met een weinig of niet buigzaam loopvlak* andere veerende constructies', houten banden zonder veeren en overige con structies. De opmerking dat niet gedetailleerd uitgewerkte ideeën welkom zou zijn, heeft blijkbaar tot eenig misverstand aanleiding gegeven. Met een vage aan duiding als „gebruik spiraalveeren' brengt men de technische oplossing van het probleem natuurlijk geen stap ver der. Wat de 'verkregen rechten betreft heeft een inzender reeds octrooien ver kregen en (of) afspraken gemaakt met een bepaald bedrijf, dan zai een be schikbaarstelling aan andere bedrijven achterwege blijven, mits bedoeld be drijf de surrogaatbanden in behoorlijke hoeveelheden kan vervaardigen. Is dit' laatste niet het geval, dan zal het C.I.V.I. pogingen in het werk stellen,1 ook andere bedrijven de fabricage ter hand te laten nemen. Hierbij wordt dan een vergoeding voor den uitvinder bedongen, welke in' overleg met hem wordt bepaald. Het C.I.V.I. zal tevens zijn bemiddeling ver- leenen bij 't verkrijgen van een toewij- zirxg->voor grondstoffen. Het Centraal Instituut voor Industri alisatie waaraan voor 1 October a.s. alle ontwerpen kunnen worden toegezonden, is gevestigd Bezuidenhoutsheweg 81. 's-Gravenhage. worden gebracht. Vooral over de houten banden leest men nogal eens iets. Zooals dat wel va ker met uitvindingen het geval is, ei schen ook nu meerdere „uitvinders" de eer voor zich op, de houten fiets band te hebben uitgevonden. Maar..'is er hier wel eens van een. uitvinding sprake Houten wielen en| banden zijn op zichzelf natuurlijk niets' nieuws, dat weten we allen. Maar ook als fietsband kan men van de houten band getuigen „er is niets nieuws on- de zon", want e en bouwkundige in Friesland had 25 jaar geleden zelfs een fabriekje waar men deze banden pro- duceèrde. Het! resultaat viel echter niet mee. De fietsen reden zwaar en schokten op de slechte wegen geweldig Zoodoende kon dit experiment dan ook niet erg geslaagd worden genoemd: Inmiddels is er echtei*, wat de jjehar ding der wegen betreft wel een en an der veranderd. Overal hebben we thans mooie asfalt-, beton en klinkerbestra tingen. Het fietsen op deze vlakke har de wegen zal, ook met houten banden, een heel verschil zijn bij vroeger. Wat voor uitvindingen er evenwel op fietsenbandengebied binnenkort mis schien mogen worden gedaan, de bes te uitvinding lijkt mij toch vrede", zoo dat er weer genoeg rubberbanden zul len komen. En in afwachting daarvan zal ik maar met zuinigheid en overleg de rubberbanden', die nog steeds om mijn fiets pronken, verslijten. Is er dan nog oorlog, dan ga ik loopen. Want op houten of stalen fietsbanden zien ze mij direct nog niet. (Red.) binnenlandschTieuws. STELENDE NACHTWAKERS j .Donderdagnacht trok op de Regu liersgrachtte Amstei'dam een fietser de aandacht van twee rechercheurs, wij! hij een groot pak achter op zijn rij wiel vervoerde. Hij bleek' een hoofdbe waker van een bewakingsmaatschappij te zijn en een rol stof te vervoeren, die •Jrij in een cape had gewikkeld. De rol stof bleek afkomstig van een confectie fabriek aan de Prins Hendrikkade, wei ker eigenaars, met het oog op de vele textieldiefstallen in den laatsten tijd een nachtwaker hadden aangesteld*, die in de fabriek dienst deed. Deze bewaker had tezamen met den hoofdbe waker die hem notabene moest contro leeren, den rol stof, welke een waarde van pl.m. f 450 had, tot goeden buit verklaard. De beide bewakers zijn in ar rest gesteld. f)e nood maakt vindingrijk en zeer I zeker zal er op het gebied van fiets banden straks ook wel het een en aft der vervangingsproduct in den handel pingen, noch in de bijgebouwen. Nu liep Theo door een tuindeur en kwam aan den achterkant van het huis. Nog. steeds niemand HemelHier scheen alles te slapen Hij belde hard op zijn fietsbel, doch zonder resultaat. „Hallo Volk Een stem, die heel uit de verte scheen te komen, antwoordde hem „Hier is niemand thuis!" Theo keek onderzoekend naar de openstaande vensters, doch toen hoorde hij een kirrend lachje achter zjjn rug. Snel draaide hij zich om, maar er was nergens iemand te. zien, hoe goed hij ook rondkeek. „Hief riep de stem. Theo keek naar omhoog, vanwaar hij de stem had hoo ien komen. Midden tusschen het gebla derte zat een meisje en toonde hem la chend haar mooie tanden. Onder een bonte hoofddoek kwam een bloeiend, jong' gezicht te voorschijn met groote, donkere oogen. Theo Visser wist-,"wat hij te doen had. Bliksemsnel draaide hij zich onx, zette zijn fiets tegen het huis en maakte zich gereed om in den boom te klimmen. „He, daar beneden Wat doet U U wilt toch zéker niet bij mij in den boom klauteren „Natuurlijk, kleintje, Wil ik datHet onderhoud is me een beetje te vermoei end, als ik steeds naar boven moet kij ken." „Neen Blijf maar, dan kom ik wel naar beneden. Maar vertel me eerst eens wat doet U hier eigenlijk „Beste kind ik zou graag meneer Lion willen spreken." „Zoo, meneer Lion In wat voor een aangelegenheid „Wat hebt U daarmee te maken Het NIEUWE CLUBNAMEN IN DEN N.V.B. Naar wij van den secretaris van den Nedei-1. voetbalbond vernemen zijn de volgende naamsveranderingen van ver- eenigingen uitkomend in de competitie van den Nederl. voetbalbond doorge voerd Juliana wordt Spekholzerhejde PW te Enschede wordt EFHC Wilhelmina te Den Bosch wordt de Kanaries Wilhelmina te Weert wordtWeert 1908. BURGEMEESTERS, DIE AFTREDEN. liet Rijkscommissariaat maakt be kend de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft óp grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/1940 den burgemeester van de gemeente Maastxlcht jhr. mr. W. Mi- chiels van Kessenich op zijn verzoek van zijn ambt ontheven. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van Art 3 van dezelfde verorde ning de volgende bui'gemeesters op hun verzoek van hun ambt ontheven Mr. B. M. Berger, den heer M. W. J. Coenders, Sittard, den heer M. R. Haan, Nieuwstad, den heer M. E. Ch. A. L. Smets, Roosteren, den heer G. H. A. Habets, Kerkrade den heer Ad. Meeu- wissen, Echtmr. dr. R. M. A. A. Geul- jaïïs, Ubach over Worms den heer M. J. A. B. M. Kolen Grevenbicht, Obbicf^. en Papenhoven mi*. A. P. J. M. Lem- pers, Sehaesberg, den heef P. J. H. Min- kenberg, Stevensweert en Laakden heer M. P. J. M. Corbey, Broeksittard en den heer Ch. W. E. G. Janssen, Maas- bree. EEN HOLLANDSCHE JONGEN. In een ziekerïhuis in West-Duitsch- land, .onder den rook van Nederland, ligt een Hollandsehe jongen, die tijdens de gevechten aan den Djnepr, waaraan hij met zijn SS-Standaard deelnam, gewond werd. De lange reis, van de vuurlinie naar het Westen heeft hij ge heel per hospitaalvliegtuig afgelegd. En nu ligt hij ver van het krijgsru moer en dicht bij huis zijn ouders heb ben hem al bezoht Zoo wordt er voor de gewonden, die vallen in den geweldigen strijd, welke in het Oosten wordt gevoerd, gezorgd. De beste verzorging is nog maar net goed genoeg. Daarom moet ook de Nederlandsche ambulance-Oostfront tot in de puntjes zijn verzoi'gd, wilt u daaraan meehel pen Stort dan uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen op girorekening 8—7—6—0—0 Nederlandsche ambulance. Koningin negracht 22, 's-Gra venhaf e. schijnt hier een mooie janboel te zijn, als de bedienden zich met de zaken van den heer gaan bemoeien. Maar mis schien komt U nu heusch naar beneden meldt U even aan den Heer Lion, dat ik er ben. Men kan toch geen uren wachten, voor men iemand te spreken kan krijgen „Van urenlang wachten kan geen sprake zijn, mijnheer. U bent hier nog geen tien minuten. Ik heb U binnen zien komen." „Misschien hebt U gelijk. Maar het duurt al lang genoeg en ik verzoek U dringend', mij onmiddellijk aan te die nen." „Het heeft geen zin, dat ik Uaan dien, want meneer Lion is heelemaal niet thuis." „Wat Nu, dat had U mij ook wel' eerder kunnen zeggen." Het meisje antwoordde niet. Zij be gon een bekend wijsje te neuriën. Ontstemd keek Theo naar boven en trof een welgemikte kers zijn voorhoofd. „Geraakt Fijn riep het" meisje uit. Woedend keek Theo naar boven, maar zij lachte zoo hartelijk en zag-er zoo betooverend uit, dat Theo niet boos op haar kon blijven. Als zij tenminste nog maar beneden was geweest, dan zou hij haar wel mores geleerd hebben, maar zoo „Dus meneer, er is niemand thuis. U zult een andere keer moeten terugko men. „Daar denk ik niet aan, ik zal wach ten tot mijnheer Lion thuiskomt, Waar is hij eigenlijk heen? „Naar buiten, naar de landerijen. Het kan wel heel laat worden, als het U maar niet te lang duur." „Ja, maar hij kan toch niet eeuwig weg blijven, wel Nu, dan zal ik maar langzaam naar beneden komen." „Dat hield ik ook voor afgesproken", zei Theo een beetje spottend.# Hij had zich aan het brutale optreden van het meisje geëi-gerd. Zij moest tot het dienstpersoneel behooren,want de vrienden hadden gehoord, dat de heer Lion alleen woonde en dat zijn dochter in een Zwitsersch pensionaat was. Men moest het hem tegelijkertijd eens aan het verstand brengen, dat hij beter op zijrf dienstpersoneel moest pas sen. Toen hij zag, hoe het meisje met groot gemak uit den boom klom. Op eens bleef haar rok aan een boomstronk haken en als hij niet tijdig toegespron gen was, zou zij zeker gevallen zijn nu kon hij haar nog juist opvangen. „He, wat jammer, ik had naar bene den willen springen „U zoudt U bezeerd hebben op den harden grond „Welnee, ik ben een goed turnster. En springen is mijn sterke zijde. Toe, U moest me nu eindelijk maar loslaten. Er kwam een verlegen blosje op haar gezicht, toen zij het knappe mannenge- zicht, dat haar van het eerste oogeu- blik af hevig geïntex-esseerd had zoo dicht bij het hare zag. „Maar omdat U hét overigens weten zult, ik ben niet een van die bedienden ik ben Liicy Lion." ..Nemfc U mij niet kwE^ijk, juffrouw Lion dat wist ik natuurlijk niet. Ver oorloof mij Theo Visser. Ik dacht, dat U in Zwitserland was." „Ja maar van wie weet U iets van mij Ik heb Uw naam nog nooit ge hoord. Woont U hier in de buurt „Ja, juffrouw Lion Ik woon bij mijn vriend op Greenstone." „Ach, hemeltje; U bent dus die vriend van Guus Simons Zoozoo, nu dan moet ik U meteen Zeggen, dat mijn vader slecht over U te spreken is en ook over Guus Simons. Deze heeft zich zoo wei nig om zijn landgoed bekommerd, dat mijn vader zegt, dat het zijn eigen schuld is, dat alles vei'loopen is. En wat U betreft, het is Uw schuld, dat de hee- le omgeving hier in een fabrieksplaats veranderd is dat onze kostelijke rust verdwenen is. Hij weet ook, dat U kwade vrienden bent met Uw vader, vanwege de boksserij. Trouwens men kan U deze ruwe spoirt ook wel aanzien, waardoor zelfs niets meer om traditie en familie wordt gegeven. Met die bruinkool is het toch zeker maar onzin. Niemand heeft daar tevo ren ooit van gehoord tot ,U gekomen bent en Guus wat aan zijn hoofd ge praat hebt. $/n nu is het heele land goed jn rep en roer. En het eind van alles zal zeker nog een veel grootere debacle zijn „Alle duivels onderbrak Theo den stortvloed van woorden. „U bent een goed redenaarster en een buitengewoon goede zaakwaarneemster van Uw vader. Uw vader schijnt zich nogal te interes seeren voor Greenstone „NatuurlijkHij heeft den laatsten tijd geen ander onderwerp van gesprek meer dan bruinkool en de schulden van Simons. Maar van hem krijgt- Guus geen cent ter leen verzekert hij me iederen dag „Zoo Nu dat willen we ook heelemaal nietwij betalen alles contant." „Hebt U dan geld (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1