32e JAARGANG DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1941 No. 110 NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR «VIERINGEN EN OMSTREKEN HET LOT No. 128713 WfERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0 60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Men denke slechts aan de veelvuldig vast te staan, voorgekomen rechterlijke uitspraken, Van de nieuwe waarbij de zoo uitermate grievende be- leediging die in wezen verre boven een eenvoudige beleediging uitgaat, wanneer men zich haar grond en be doeling maar goed voor oogen houdt bestaande uit het bezigen van het woord „landverrader" tegen leden van de Nationaal. Socialistische Beweging in Nederland, niet strenger werd afge keurd dan in een geldboete van eenige guldens tot uitdrukking werd gebracht Deze strafrechters hebben zich niet~van hun oude politieke inzich ten, ten gevolge waarvan zij gering schatten, wat zwaar behoort* te wegen, kunnen losmaken en daarom was het noodig hen in het vervolg er voor te behoeden, dat zij de hoogheid van hun ambt en de aan hun zorg» toevertrouwde belangen' zouden schaden dit is de aanlei ding tot instelling der vredegerechts organisatie geweest. I strafrechtspraak kan worden verwacht, dat zij in dej principieel veranderde omstandig heden wat zwaar weegt, zwaar zal laten wegen en dit bij haar straf bepaling tot uitdrukking zal bren gen. De nieuwe strafrechtspraak beoogt een nieuwe sociale rechtvaardigheid in de plaats te stellen van een eenzijdig politieke beoordeeling, die niet meer van onzen tijd is. af te leveren op de bonnen gemerkt K F kookdoeleinden.) Deze maatregel is noodzakelijk, om dat anthraeiet voor sommige doeleinden onmisbaar is, terwijl voor koken zeer goed andere brandstoffen kunnen wor den gebruikt. Drie uren Duitsch in de zevende klasse. Vredegerechtsorganisatie beoogt hooghouden van rechtersambt. Zij wil een nieuwe- sociale rechtvaardigheid, in plaats van een eenzijdige politieke beoordeeling. Niet gering schatten, wat zwaar weegt. Men meldt ons van goed ingelichte zijde Het is gebleken, dat bij velen geen duidelijke voorstelling bestaat om- trent den aard der nieuwe vredege rechtsorganisatie, waartoe in eer sten aanleg de vrederechters en in hoogste instantie het Vredegerechts hof te 's-Gravenhage behooren. Voorop gaat de opmerking, dat deze nieuwe rechterlijke organisatie,, belast fnet de berechting van bepaalde straf zaken, niet door de bezettingsovèrheid is ingesteld, maar als Nederlandsche re geling door den secretaris-generaal van 1 het departement van justitie werd inge voerd. Haar doel is den invloed van een zeker soort van politieke opvattin bij de uitoefening der strafrecht spraak tegen te gaan, ter voorko ming van schade voor het aanzien dezer rechtspraak en 'stands belang. Herhaaldelijk toch heeft het geval zich voorgedaan, dat bij de strafge- ïechtspleging dc betrokken rechter blijk gaf van een zóó volslagen gemis aan aanvoelen van den ernst van sommige vergrijpen onder de bestaande omstan digheden, dat zijn beoordeeling van de zwaarte van het strafbare feit eigenlijk een nog verdere krenking van het ge schonden rechtsgevoel was in plaats van een poging tot zijn herstel. Wat de taak is. De taak van de aan haar toegekende strafrechtspraak is, bij uitsluiting van den gewonen strafrechter, de berechting van alle strafbare feiten, welke den politieken vrede binnen de volksgemeen schap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksgemeen schap raken of uit politieke beweegre denen zijn begaan. Tusschén deze nieu we en de oude strafrechtspraak bestaat natuurlijk geenerlei verschil waar het geldt te komen tot de bewezen verkla ring van eenig strafbaar feit. lij dit opzicht is de nieuwe rechtspraak aan geheel dezelfde voorschriften gebonden als de oude, zoodat haar beoordeelin: op dit punt geen-enkele afwijking van de bestaande, steeds van nauwgezette plichtsvervulling getuigende, practijk zal kunnen beteekenen. Anders is het echter met de waar deering van den ernst van het strafbare feit, waarvan eenmaal vaststaat, dat het gepleegd is de straftoemeting, de bepaling van de mate van schuld van den verdachte. Hier zal zich het groote onderscheid tusschén de oude en de nieuwe recht spraak openbaren, want in dit opzicht schoot de oude strafrechtspraak, gelijk gebleken tekort. Moge e"f in elke waar deering van schuld en het verdienen van straf een subjectief en persoonlijk element liggen, waaraan het nauwelijks mogelijk is zich te onttrekken, dan het in elk geval beter, dat dit ingesteld is op het gedachten- en gevoelsleven van den tegenwoordigen, nieuwen tijd dan op dat van den voorbij geganen, waarvan de strafrechters zich veelal de dragers hebben getoond, zooals uit hun straftoemeting in verband met vergrij- FEUILLETON. ROMAN VAN V1CT0R VAN DUKE. 13.) „Natuurlijk hebben wij het geld En het zal niet lang duren of wij hebben nog meer geld. Wij zullen zooveel op graven, als „wij maar willen zooveel, dat Uw vader ons nog eens benijden zal...." „Vader behoeft niemand te benijden. Dat hebben wij niet noodig. Maar wat wilt U eigenlijk van hem „Ik wilde hem vragen ons een hoe veelheid koren te verkoopen." „Dat doet hij niet Neen, neen „Maar juffrouw Lion „Neen,, hij heeft te weinig met Guus Simons op, om hem crediet te geven. Hij weet, dat Uw machines nog niet betaald zijn. Hij zegt „Wie met schul den begint, komt nooit meer uit de de schuld." Ik vrees, dat Uw bezoek te vergeefsch is, mijnheer Visser. „Mischien hebt U toch ongelijk, juf frouw' Lion. Ik kom als een rieel koo- per, Uw vader heeft overvloed van graan, waarom zou hij geen zaken met ons willen doen „Ik verzoek U in ieder geval binnen te komen, mijnheer Visser. Ik heb U voorbereid, U weet dus wat U te doen staat." Het jonge meisje ging haar bezoeker voor. Binnen gekomen, deed zij den hoofddoek af. Een, blond pagekopje Fransch en Engelsch alleen met goedkeuring v. il. Secretaris-generaal. 's-Gravenhage, 22 Sept.*— De Neder landsche Staatscourant .van heden be vat een besluit van den secretaris-gene- ïaal van het departement van Onder wijs, Wetenschap en Cultuurbescher ming, met betrekking tct de inrichtinf van het, leerplan van het zevende leer- jaar van lagere scholen. Hierin wordt bepaald, dat aan het leerplan van het vak Duitsche taal wordt toegevoegd en dat hieraan drie men per week zullen worden besteed, De vakken Fransche taal en Engelsche laai mogen, behoudens goedkeuring dooi den secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, in 't zevende leer jaar niet aan het leerplan worden toe gevoerd. De Secretaris-generaal bepaalt het leerboek, dat voor het onderwijs in het Duitsch zal worden gebruikt. Aan de bezitters van de akte, bedoeld in artikel 77, onder a, der wet van 17 Augustus 1778 (Staatsblad no. 127), kan, indien aan de school geen onderwijzer in het bezit van de akte. tot het geven van huis- en schoolonderwijs in het Duitsch beschikbaar is, uiterlijk 1 September^ 1943 mede het onderwijs in dit vak worden opgedragen. Dit besluit treedt in werking op 1 Oc- tober 1941, behalve voor scholen, wel ker schooljaar of schoolcursus volgens het op 1 October 1941 geldende leerplan zes maanden of langer vóór dit tijdstip is aangevangen. Voor deze scholen vindt de inwerkingtreding plaats met ingang- van het eerstvolgend schooljaar of van de eerstvolgende schoolcursus. Geen Anthraeiet voor Kookdoeleinden. De directeur van het Rijkskolenbureau vestigt er de aandacht van het publiek BINNENLANDSCH NIEUWS. FIETSENDIEF IN HET BEEN GESCHOTEN. De gemeenteveldwachter van Zaan dijk be.trapte Zaterdagavond omstreeks negen uur een fietsendief, die er op een andermans karretje van door was ge gaan. De politieman ging er achter aan en trok zijn revolver. Door de duister nis misleid, raakte hij eersteen bur ger, die aan de achtervolging deelnam, in het been, waarna hij ook den dief in het been schoot. Het bleek de Wor- merveerder W. J. te zijn, die reeds meer dere rijwielen gestolen bleek te hebben. De burger en de dief bleken beiden lich te verwondingen aan het been te heb ben opgeloopen en werden ter plaatse verbonden. De fietsendief is in arrest genomen. AANRIJDING MET GOEDEN AFLOOP. De heer P. S. uit Zuidscharwoude werd Maandag te Broek op Langendijk door een melkauto aangereden en tegen een huis gedrukt. Gelukkig kwam de heer S. er af met een wond aan het hoofd en- aan een zijner handen, hij klaagde nog over inwendige pijnen. Het vporwiel van zijn fiets werd geheel ver nield. Nadat de heer S. door dr. Verdonk was verbonden, kon hij zich naar huis begeven. De chauffeur van de vracht auto is na het ongeluk doorgereden, maar zijn nummer is bekend. Er is pro cesverbaal opgemaakt. MAN DOOR TREIN GEGREPEN. Dinsdagmorgen zeven uur werd bij den onbewaakten overweg aan de spoor baan GroesbeekKranenburg een melk rijder met kar en paard door een. treil gegrepen. De melkrijder werd waar ge wond zijn toestftnd is ernstig. Het paard moest worden afgemaakt, de kar met de melkbussen werd volkomen ver nield. pen, waarbij politieke overwegingen op_ dat het den brapSstoffenhandelaren betrokken-zijn, overduidelijk is komen kwam nu te voorschijn. Theo keek met zijn schitterende oogen naar het knappe meisje, dat voor hem uit liep. Men kon niet boos op haar zijn, al zei ze ook alles, wat haar voor den mond kwam. Juffrouw Lion was niet wat men ei genlijk een schoonheid noemt, maar zij was zeer gracieus en zij had een buiten gewoon vriendelijk gezichtje. Het mooiste waren haar levendige, donke re oogen en haar blonde lokkenpracht. „Hebt U honger of dorst, Mijnheer Visser Zoo vijandelijk zijn wij U niet gezind dat ik U zou laten versmach ten." „Dank -U wel, juffrouw Lion. Maar ik heb noch het een noch het ander. On ze goede juffrouw Mertens zorgt uitste kend voor ons. Het is eigenlijk niet zoo erg op Greenstone als U en Uw va der schijnen te denken. En mijn vriend is een bijzonder keurig jongmensch.' „Eigenlijk vind ik U wel aardig, mijn beer Visser...." Lachend kwam het uit de meisjes mond te voorschijn, maar toen kreeg zij plotseling een hqogroode kleur. Ook Theo was verlegen geworden. Opeens greep hij de kleine, stevige hand van het meisje en drukte die krachtig. „Ik dank U voor die woorden, juffrouw Lion, dat geeft mij moed te probeeren, Uw vader zijn afkeer voor de Greenstone te doen verminderen.: „Wij zijn werkelijk goedaardige men sehen, gelooft U dat maar." „Ik heb in deze korte oogenblikken in ieder geval een heel ander beeld van U gekregen dan ik tot nog toe had. U bent heel anders ons ter oore is.gekomen. Maar nu moet U me even verontschul digen. Ik ga me een beetje opknappen, tot nader order verboden is anthraeiet EEN HEL VAN VUUR EN STAAL Bij Petersburg, bij Moskou, tusschén Dnjepper en Don, bij Odessa, daar bul deren de kanonnen, daar ratelen d< machinegeweren, daar denderen de ge vechtswagens den vijand tegemoet, daai is'de hei losgebroken, een hel van vuur en staal. Sinds 22 Juni van dit jaar, dus ruim 3 maanden reeds volgen de gevechts handelingen elkaar in een razend tem po op. Vesting na vesting is het doel van harden strijd, bunkerstelling bunkerstelling wordt doorbroken, steden want- mijn vader kan het niet uitstaan, als ik er zoo verwilderd bij loop. Mis schien kijkt U onderwijl even een paar tijdschriften door." Meteen was zij verdwenen. Theo Visr ser bleef staan, in gedachten verzonken. Het meisje beviel hem bijzonder goed, beter dan „alle meisjes die hij tot nog toe had ontmoet. Misschien was het wei mogelijk wat meer contact te krijgen tusschén Lionshouse en Greenstone. Het duurde niet lang, of het meisje verscheen weer. Zij had een eenvoudig, wit linnen japonnetje aan, waarin zij nog knapper uitzag dan daarvoor. Zij droeg op een blaadje een glas wijn en een versch knappend broodje. Ik ben een beetje lang weggebleven, maar het personeel werkt op het oogen- blik op het veld en onze oude huis houdster is niet meer zoo vlug ter been. Daarom- moet ik meehelpen. Papa wil trouwens hebben, dat ik mij met het huishouden bemoei, hij is erg voor de vrouwelijkheid „Daar heeft hij groot gelijk in. Ik houd ook niet van die geëemancipeerde vrouwen „Zoozoo Maar U zelf wilt wel Uw eigen weg gaan. U wilt niet bij Uw va der blijven, maar bokskampioen wor den. En nog wel bokskampioen, die ru we, leelijke sport „Het is niet zoo erg, als U denkt, juf frouw Lion. Het komt in hoofdzaak op de vlugheid aan en op behendigheid. Hebt U wel eens een bokswedstrijd ge zien „Ja, m Berlijn." „Ach, bent U in Berlijn geweest „Ja, ik heb er een tante wonen. Daar heb ik eens de Kerstvacantie doorge bracht, vanuit mijn pensionaat in Zwit- en dorpen worden bezet. Steeds verder gaat de opmarsch. En eerst als het doel is bereikt, zullen de kanonnen en ma chinegeweren zwijgen. Eerst dan zullen de tanks ophouden met langs de wegen en door de velden te denderen. Eerst dan zal er weer rust heerschen, waar nu de grond dreunt van het geweld der wapenen. Maar zoolang het doel niet is bereikt, zoolang zal de strijd voortduren, hard en onverbiddelijk. Zoolang zal de dood rondwaren, zoolang zal een hel van vuur en staal duizenden vernietigen en vree- selijke wonden slaan. De ooriog«is wreed. Wij weten het uit de berichten in de bladen, de verslagen door de radio, de fotopagina's en de film. Maar hoe~ wreed de oorlog in wer kelijkheid is, hoe ontzettend de feiten zijn, dat beseffen duizenden van ons^ ;elfs niet bij benadering. Wat de oorzaken zijn, dit dit alles ten gevolge hebben, men kan hierover van meening verschillen, maar dit neemt niet weg. dat de feiten er zijn en dat het onzen duren plicht is, hiermede re kening te houden en alles in het werk te stellen om te helpen waar dit moge lijk is. Ja, er moet geholpen worden, zoowel vriend als vijand, zoowel soldaat als burger. Daarom trokken de ambulances naar het front, daarom wapperen op - alle fronten de witte vlaggen met het bekende roode kruis. Knappe chirurgen, bijgestaan door uiterst deskundig personeel, werken dag en nacht. Leed wordt verzacht, geslagen wonden geheeld, levens worden gered. Het is een werk dat waard is dat ér veel voor wordt geofferd, niet eenmaal, maar doorloopend, want dit werk verslindt ;eldt en het moet voortgang vinden. Alle beschaafde volken spannen zich in om te bereiken, dat de hulp die daar aan het Oostfront geboden wordt, de beste is die maar denkbaar kan zijn. Alle beschaafde volken, dus ook het Nederlandsche volk. Dit heeft bovendien nog een traditie op te houden, want van ons wordt verwacht, dat wij alles wat wij op dit gebied reeds presteerden, zullen slaan. Daarom wordt 'er hard gewerkt aan de Nederlandsche ambu lance voor het Oostfront. Daarom leest U telkens weer de oproepen om op de girorekening van deze ambulance iets meer te storten dan U eigenlijk missen kunt. Daarom herhalen wij ook nu weer het verzoek gedenkt girorekening 87600 't.n. van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Daar in het Oosten gaan millioenen menschen door een hel van vuur en staal. Daar in- het Oosten zal ook de Nederlandsche Ambulance werken en wat zij daar presteeren zal, dat zal af hangen van de offervaardigheid van de Nederlanders, dus ook van U. Daarom Nederlanders doet Uw plicht seriand. Hier is niet veel omgang met andere menschen. En ik moet toch uitgehuwelijkt wor den. Daarvoor bestaat in Berlijn meer gelegenheid dan hier, vindt mijn vader. Maar. nu Er ontsond een lange pauze, lang ge noeg voor de kleine Cupido om twee menschenharten onverbreekbaar aan el kaar te verbinden De band werd eerst verbroken, toen men buiten de luide stem van den heer des huizes hoorde. „Lieve help, daar is papa riep het meisje verschrikt uit. „Blijft U zitten, mijnheer Visser. Ik ga naar buiten en bereid hem vast voor." Als ontwakend streek Theo Visser zich met de hand over het voorhoofd, terwijl zij snel de kamer uitging. Toen kwam zij weer binnen en zei zacht„Wilt U alstublieft in papa's studeerkamer ko men, daar worden de zaken altijd af gehandeld." Met een zeldzaam weemoedigen blik keek zij hem na, toen hij haar voorbij liep. Zij bleef geruimen tijd staan luis teren, maar de deuren in het huis wa ren dik en massief, zoodat er geen geluid door heendrong. Zuchtend verliet zij eindelijk haar plaats om de kamer wat op te ruimen. Daar kwam echter niet veel van terecht, het volgende oogenblik zat het meisje op den stoel, waarin eenige minuten daarvoor Theo gezeten was. Die slanke, knappe jonge man met zijn openhartige, blauwe oogen was haar van het eerste -oogenblik af goed bevallen. Toch te gek^ dat haar vader zoo'n kwaad van hem sprak. Wat kon meneer Visser er aan doen, dat de Simons geen verstand van het beheeren van een landgoed hadden en nu in de put za ten, zooals vader het verachtelijk uit drukte. Hij had er toch werkelijk heele- maal geen schuld aan. Nog nooit had een man zoo'n diepen indruk op haar gemaakt, dat gaf zij eer lijk toe als hij nog maar eens hierheen kwam, als zijn vader zijn meening maar wilde wijzigen Plotseling schrok zij op, haar vader riep haar. Vlug ging zij naar de stu deerkamer om tot haar blijdschap te hooren, dat meneer Visser bleef lun chen. Lucy Lion had nog niet dikwijls met zoo'n genoegen in de keuken ge holpen, want zij wilde alles uitstekend verzorgd ter tafél brengen. Als een wer velwind vloog zij door het huis en hielp de oude huishoudster waar zij maar kon. Met een vroolijk stralend gezicht zat zij aan tafel tegenover den gast, die met zijn vroolijke openhartigheid het vooroordeel van den Heer Lion snel hacf weten weg te vagen. Zij hoorde ver rukt, dat de anders zoo strenge stugge en ontoegankelijke vader levendig met Theo Visser praatte en zelfs beloofde een van de volgende dagen naar het ontginningswerk te komen kijken. Theo Visser wenddé zich nu tot Lucy. „Als U mee wilt komen, juffrouw Li on, om U te overtuigen, dat het er op Greenstone niet zoo barbaarsch toe gaat, als U zich hebt voorgesteld, dan bent U natuurlijk welkom. „Natuurlijk komt Lucy' mee, mijnheer Visser. U weet werkelijk niet, hoe bijde hand die rakker is er is een jongen aan haar verloren gegaan. Wij komen samen, daar kunt U op rekenen." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1