32e JAARGANG DONDERDAG 16 OCTOBER 1941 No. 119 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN HET LOT No. 128713. WIERINGER COURANT dienen van te voren te geschieden door tusschenkomst van de ^emeesters. AARDAPPELROOIERS MET TE IIOOGE LOONEN. 's-Gravenhage 13 October. Het colle ge van rijksbemiddelaars vestigt er de aandacht op van belanghebbenden, dat het krachtens verordening 217/1940 verboden is de loonen en salarissen te verhoogen zonder toestemming van het college. Het is aan het college bekend, dat in verschillende landbouwstreken aan aardappelrooiers hoogere loonen worden betaald, dan vervat zijn in collectieve arbeidskrachten, resp. arbitrale uitspra ken. Het college wijst er op, dat de be treffende werkgevers zich schuldig ma ken aan 'n strafbaar feit. In voorko mende gevallen zal door de controlee- rende ambtenaren procesverbaal wor den opgemaakt. BEKNELD GERAAKT. Het 6-jarig zoontje van den landbou wer W. ¥an Santen te Rozenburg ge raakte tusschen een met bieten geladen wagen en een paal, waardoor het in wendige kneuzingen opliep. Het kind is in het ziekenhuis „Bethel" te Delft aan zijn verwondingen bezweken. HUISELIJKE TWIST MET TRAGISCH GEVOLG. In de Patrimoniumstraat in Stichtsch- Veenendaal is Zondag in de woning van oen betonwerker V. D. een huiselijke twist voorgekomen met tragische gevol gen. De vader berispte een van zijn jongere kinderen over een gering ver grijp, echter op een dusdanige wijze, dat de 16-jarige zoon zich hierover op wond. Er vielen harde woorden tusschen vader en - zoon en het gevolg was, dat de vader op zijn zoon toeliep en hem een fikschen draai om de ooren gaf. Tot groote ontsteltenis van den vader en de andere huisgenooten wankelde de zoon even, om daarna dood neer te vallen. De vader is, nadat hij door de politie is Verhoord, op vrije voeten gesteld. Voedselcommissaris veroordeeld. feiten niet toegaf, doch verklaarde mis schien slordig geweest te zijn door de gevonden hoeveelheden niet te hebben genoteerd voor dienstgebuik, doch zeker niet de bedoeling te hebben gehad zich de goederen toe te eigenen. De oficier van justitie achtte het wet tige en overtuigend bewijs geleverd, dat de koffie en de suiker ten nadeele van het Rijk zijn ontvreemd. In ieder geval is het onverantwoordelijk dat een zoo hoog ambtenaar door zulke slordighe den tegenover zijn personeel niet meer vrij staat. De officier eischte drie maan den gevangenisstraf. De .rechtbank ver oordeelde heden den verdachte tot f 250 boete subs. 1 maand hechtenis. Algem. Handelsblad. PROVINCIAAL NIEUWS, TWEE SCHYPBREÜKEN OP HET IJSSELMEER. Schip met man cn muis vermist. De Enkh. Crt. meldt Zaterdagavond omstreeks 6 uur kwam een groote sleep van 7 schepen de Ur- kerhaven binnenloopen om veilig te zijn voor de Noordwester storm. Naar ons de schippers vertelden, is het achtste schip van de sleep losgeslagen en vergaan. De schipper, zijn vrouw en kind, konden met zeer veel moeite door een Hunze- boot, die passeerde, worden opgepikt. Het schip, dat verloren is gegaan, was geladen met papier op weg van Delfzijl naar Amsterdam. De deklast is Verloren gegaan. Men zoekt nu waar het schip ongeveer kan zitten. Al de inventaris, kleeren, enz. van den schipper en zijn gezin, zijn verloren gegaan. Tevens ontvingen wij het bericht, dat het schip „Hencor", met 6 personen aan boord, waaronder een moedc-r met eer. kind van 3 dagen, spoorloos is verdwe nen, zoodat mep veronderstelt-, dat dit schip met man en muis is vergaan in de Val van Urk, waar een zeer gevaarlijke zee kan staan met een Noordwester storm. Zondag en Maandag is de geheele tijd naar dit schip gezocht, maar echter zonder resultaat. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. SÓWJETSTRIJDKRACHTEN BIJ WJASiMA DEFINiTIEF VERNIETIGD. Om en in de omsingelde gebieden rondom Brjansk gaat de ont binding van den tegenstander steeds voort. Sedert liet begin van den veldtocht in het Oosten werden in totaal ruim drie milliocn Sowjet-soldaten gevan gen genomen. Hoofdkwartier van den Führer, 14 October (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend De strijdkrachten van den tegen stander, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbin ding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen geweldi gen slag gemaakte gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 ge stegen. Het totale aantal der Sowjet-ge vangenen, die sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn ge maakt, is reeds tot ver boven de drie millioen gestegen. SOWJETS STAKEN WJASMA IN BRAND. Berlijn, 14 Oct. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt hebben de bolsjewisten de stad Wjasma voor hun vertrek in brand gestoken. De steenen gebouwen lieten zij in de lucht vliegen. Daarbij bobben zij niet de minste re kening gehouden met de burgerbevol king, onder wie talrijke slachtoffers zijn gevallen. In talrijke straten staan nog slechts verkoolde muren en fundamenten, ter wijl de lichte houten en leemen huizen volkomen weggebrand zijn. Bijna alle straten waren door de bols jewisten in allerijl ondermijnd. Talrijke vrouwen en kinderen zijn, onbekend met het gevaar der mijnen, daarover heen geloopen en hét slachtoffer geworden van de ontploffingen. Het grootste deel der mijnen en tal rijke ladingen springstoffen en helsche machines zijn intusschen door Duitsche pioniers opgeruimd. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE NIEUWE STAATSLEENING. Eenige .nadere bijzonderheden. Het Handelsblad schrijft De voorwaarden voor de nieuwe staats leening wijken, volgens nadere mede- deelingen eenigermate af van die wel ke wij in ons blad van Dinsdag hebben genoemd. De koers van uitgifte is nl. niet 98%, doch 97','ï Overigens heeft men hier te doen met een 20-ja- rige staatsleening, rentende 3','a De leening, zooals die thans wordt aange boden, is als een vrije uitgifte te be schouwen. Dit neemt niet weg dat er normen worden aangegeven, volgens welke men dient in te schrijven om bevrijd te zijn van toewijzing van een gedwongen leening op veel ongunstiger voorwaarden dan die voor deze gelden. Deze nonnen zijn de volgende Vennootschappen 3% van hun kapi taal en reserve, institutioneele beleggers 3% van hun actief, particulieren 2/3 van het bedrag, waarvoor zij op de vo rige leening hadden moeten inschrijven. De gedwongen leening, waarvan wij hierboven spraken, zal bestaan uit 40- jarige obligaties en een rente dragen van 2'/,. Indien de thans aan te bie den leening niet mocht worden voltee- kend, en indien mocht blijken, dat een inschrijver niet voldaan heeft aan de hierboven bedoelde norm, dan zou er voor de betrokkene een toewijzing vol gen voor het dubbele bedrag als voor het bedoelde schema geldt en dan uiteraard der zaak in 40-jarige obligaties. Tenslotte melden wij nog, dat de in schrijving zal plaats hebben op 23 Oc tober, terwijl als stortingsdatum wordt genoemd 15 Nov. BEZOEK AAN GRAVEN VAN GESNEUVELDEN. Vergoeding reiskosten. Den Haag, 13 Oct. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het dept. van defensie heeft in de Staatscourant be kend gemaakt, dat nabestaandenvan gesneuvelde Nederlandsche militairen clesgewenscht vergoeding kunnen beko men voor het bezoeken van het graf van den gesneuvelde. Een vergoeding- wordt gegeven voor het bezoek door ou ders, pleegouders, stiefouders, voogden, echtgenoote, kinderen boven den leef tijd van tien jaar en schoonouders van den gesneuvelde. Dty vergoeding wordt aan denzelfden persoon in 1941 en 1942 één keer per kwartaal toegekend voor een reis in de laagste klasse van open bare middelen van vervoer. Verblijfkos ten worden niet vergoed. Aanvragen De voormalige voedselcommissaris van de provincie Utrecht werd eenige maan den geleden aangehouden toen hij zich met zijn auto naar zijn woning in Montfoort wilde begeven. Bij onderzoek bleek dat in den wagen een hoeveelheid koffie en suiker aanwezig was, die ei gendom van den staat was. Beschuldigd van diefstal van koffie en suiker ten nadeele van den Staat, had de voedselcommissaris zich te ver antwoorden voor de Utrechtsche Recht bank, waar hij de hem ten laste gelegde BRIE REDDINGEN NA ELKAAR. De motorsleepboot „Hedwig IJl," ka pitein J. Been, heeft eenige kranige reddingen verricht. De kapitein vernam toen hij van Lemmer naar Urk was ge varen, dat daar de sleepboot „Ida Goed koop" was gearriveerd, welke door de harde wind haar sleep, bestaande uit vier schepen, was kwijt geraakt. Onmid dellijk voer de „Hedwig III'' ter assis tentie uit en het gelukte de bemanning twee der schepen, welke in nood ver- Hoofdredacteur Cern. J. Boskcr, Wicringen. Verschijnt eiken Dinsdag. Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23. keerden, te bereiken en behouden de Lemmerhaven binnen te brengen. Toen dit geschied was, voer de sleep boot opnieuw uit en weer gelukte het een der losgeslagen schepen te bereiken. Dit schip werd naar Enkhuizen ge bracht. Ten derde male koos kapitein Been hierna zee, doch voor hij ook het vierde schip kon bereiken, was het he laas gezonken. De bemanning kon nog juist door de „Gruno" van de Hunze- maatschappij gered worden. Toch was deze derde reis van de „Hedwig HF' niet nutteloos een op het Enkhuizer zand gestrande motorsleep werd losgetrokken en behouden binnengebracht. Al deze reddingen zijn des te kraniger, daar de bemanning van de „Hedwig m" slechts uit kapitein Been en een knecht be stond. DE DAAD IS AAN U Zaterdagnamiddag zijn wederom een duizendtal Nederlandsche mannen naar oct Oostelijk front vertrokken om daar met de wapenen in de vuist Nederlands plaats te veroveren in het nieuwe Eu ropa, dat straks geboren zal worden uit de smarten van deze tijden. Want het is zonder twijfel, dat deze tijden veel leed brengen, dat echter, met het groo te doel voor oogen, in offervaardigheid wordt gedragen. Ginds, in het Oosten, waar een gigan tische strijd woedt, een strijd, zooals de wereldgeschiedenis nog nimmer heeft meegemaakt, moet veel leed worden verzacht. Nederland zal ook daarbij niet ach terblijven en het zendt een ambulance, de beste, die ooit werd uitgerust. De daad is nu aan het volk. Deze ambulance moet zoo spoedig mo gelijk uitrijden. Stort daarom uw bij dage op giroreke ning 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. curven droomen. Kijk, hier zijn de pa pieren, oorkonden, uittreksels van de bank, een chequeboek, niets heb ik la ten liggen. Ik heb in haar loket in de safe een briefje gedeponeerd, dat zij vinden zal, als wij allang verdwenen zijn." „Je bent werkelijk een genie, katje." Rob nam haar in zijn armen, maar zij maakte zich los en beet hem toe „Daar l:ebben wij nu geen tijd voor. Altijd als ik goed gewerkt heb, dan houdt je veel van me, ja, dat ken ik nu wel. En op deze reis heb ik zeker een mooie slag geslagen, je kunt tevreden over me zijn. Maar morgenochtend vroeg, als we een maal in de vliegmachine zitten en over de bergen vliegen, dan zijn we in veilig heid. Ik hoop, dat mijn lieve vriendin vandaag haar bed niet meer uitkomt, lik heb haar een poeder van den dokter gegeven en deze op mijn manier aan haar toegediend met mijn beroemde poeder er door heen. Maar zelfs als zij wel opstaat, dan kan zij vandaag toch niet meer in de safe terecht, niet voor morgenochtend, als wij allang verdwe nen zijn. Zij zal dan niets meer kunnen achterhalen van hetgeen zij nu nog bezit." In dien tusschentijd had Rob al de papieren in zijn actetasch gedaan en de sleutel hiervan veilig opgeborgen. „Ik moet nu weg, Rob, veronderstel, dat iemand mij uit jouw hut ziet ko men, dat zou aanleiding tot praatjes geven. Kijk even of de weg vrij is." Zy drukte hem vlug een kus op de lippen, hij keek even naar buiten en als een kat sloop zij even later de deur uit. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON. ROMAN VAN: VICTOR VAN DUKE. 22.) HOOFDSTUK 15. Het schip had Madeira aangedaan en Cadiz, was voorbij Gibraltar geva ren, en de menschen hadden zich ge amuseerd met het bekijken van den pittoresken vorm van de Engelsche ves ting. Malage werd bezichtigd - een dei- mooiste steden van Andalusië. Toen de reizigers langs de Afrikaan- sche kust voeren dqed zich een geheel ander werelddeel voor. Leny was betoo verd. Zij had op dat oogenblik niets meer van de dame uit de groote krin gen, doch deed zich voor als 'n roman tisch, opgewonden kind, die al het nieu we in zich opnam, dat zich aan haar voordeed. Zij bedwelmde zich aan het bonte leven in de bazars en kocht en kocht - kleedjes, kant, zijde, bonte steenen - ongeloofelij ke hoeveelheden en van al les door elkaar. Het meeste plezier had zij van een kleine dolk, die een hand greep van ivoor en een Arabische in- sciptie droeg. Dat was een kostbaar herinneringsstuk. Van Geuta scheepte men zich naar Barcelona in, waar men een dag zou blijven liggen. HOOFDSTUK 16. Guus Simons had dezer dagen een merkwaardige verandering ondergaan. Hij, die zich vroeger nooit om een vrouw bekommerd had, die dacht, dat hij tegen de liefde bestand was, wist opeens, dat hij dit meisje liefhad met al de warmte van zijn mannelijk hart. Ja, hij was verliefd op een meisje dat eenmaal aardig en onschuldig, maar nu een verwende vrouw van de wereld was. Hij hield van haar donker haar. haar groote grijze oogen, en haar lenig lichaam, dat steeds omgeven was door een bedwelmende parfum. Hij hield van haar vroolijkeh lach, haar open karakter en hij vond het* heelemaal niet erg als zij nu en dan de ongenaak bare speelde. In Madeira was hij zich voor het eerst van zijn liefde bewust geworden, toen hij naast Madeion Wintère in de auto zat. De chauffeur nam op een ge geven oogenblik de bocht te kort, zoo dat het er veel van had dat de auto kantelde en in haar angst had Leny zich aan hem vastgegrepen, terwijl haar oogen hem verschrikt aanstaar den. Ineens was het zoete, bedwelmen de gif, dat men liefde noemt, over hem gekomen. Behoedzaam had hij zijn arm om haar slanke leest gelegd en ge fluisterd „Wees niet bang, Madeion, er gebeurt niets zoolang ik bij je ben." Leny beleefde op dat oogenblik ook ook iets heel bijzonders en vanaf dat oogenblik was zij merkwaardig stil, zoo dra zij in zijn nabijheid kwam. Toch coquetteerde zij met de mooie Spaan- sche officieren, die ini Geuta aan boord v/aren gekomen en die het knap pe meisje ijverig het hof maakten. Guus leerde nu ook het knagend ge voel van jalousie kennen, hij beet de tanden op elkaar en moest zich met geweld trachtten te beheerschen. Leny voelde zich echter na in Ma- rokka aan land te zijn geweest, niet heelemaal in orde. Er kwam soms een verlammende vermoeidheid over haar gepaard gaande met zware hoofdpijn. Maar zij wilde niet, dat iemand er iets van merkte en zoo praatte zij in die tijden druk en opgewonden over alles en nog wat, terwijl haar innerlijk heelemaal niet aan het gesprek deel nam. Daar zij niet wist wat zij man keerde, was zij een beetje angstvallig cn probeerde nu door heel druk te pra ten deze angst te onderdrukken. Wil, die het wel wist, deed alles wat zij kon om haar vriendin op te beuren en sleepte haar overal mee naar toe om haar afleiding te bezorgen Vandaag wa ren de vermoeidheid en hoofdpijn zoo erg geweest, dat Leny geheel apatisch in haar kooi lag en niet in staat was uit haar bed te komen. En juist 's avonds was er een gala-bal waarop Leny zich reeds dagenlang had ver heugd. Wil had een scheepsdokter la ten komen en liefdevol gaf zij Leny de poeder in, die hij had voor geschreven. En het duurde niet werkelijk niet lang of zij voelde zich een beetje opknappen en wilde nu probeeren eens lekker te slapen en dan 's avonds weer heele maal fit tc zijn. „Zou je me een genoegen willen doen. Wil", vroeg ze, voordat zij zich om draaide. „Er is vanavond een collecte voor de nagelaten betrekkingen van matrozen en ander scheepspersoneel. die in hun dienst verongelukt zijn. Ik wil een flink bedrag geven, maar heb n'iet voldoende meer in' mijn tas'ch. Neem deze sleutels en ga daarmee naar de safe. In mijn loket vind je een ijze ren geldtrommeltje, waarop dit kleine sleuteltje past. Er zit bankpapier in. Als je er nu honderd pond uithaalt, dan kan ik die geven. Mocht ik in die tuschentijd in slaap gevallen zijn. maak me dan maar niet wakker en houd het geld bij je, het is bij jou even veilig als bij mij.'' Als Wil niet zoo'n uitstekende too- neelspeelster was geweest, zou zij zich zelf verraden hebben en dan zou zelfs de doodvermoeide Leny argwaan heb ben gekregen. Maar zij beheersehte zich volkomen. Wil draaide nog wat heen en weer in de hut, tot ze zag, dat Le ny sliep, toen verliet zij zachtjes de kleine ruimte. Buiten schitterden haar oogen van hebzucht. Daar, bijna aan het eind van de reis scheen zij einde lijk haar doel te bereiken. Zij liep vlug naar het dek, maar Rob was in geen velden of wegen te zien. Zij stampvoette van woede en liep naar beneden naar de schrijfkamer, waar Rob in een hoek zat. Met haar oogen beduidde zij hem bij haai- tc komen. Zij ging aan een van de schrijfbureaux zitten cn zette enkele zinnen op een vel papier, dat zij daarna in een enve loppe deed, Rob, die de wenk begrepen had, kwam aan den overkant van haar zitten en het gelukte hem den brief in handen te krijgen, zonder dat een van de aanwezigen hiervan iets had be merkt. Dadelijk stond Rob op en ging de schrijfkamer uit en regelrecht naar zijn hut. Het duurde slechts een paar oogenblikken toen Wil aan zijn deur tikte en even later bij hem binnentrad. „Nu, hoe vind je het", vroeg zij. „ik heb hier alles Vvat wij noodig heb ben. Zoo wantrouwig als die tikjuf frouw anders is, zoo vertrouwd is zij op het oogenblik met me. Maar dat zij zoo stom zou zijn mij ooit haar saie- sleutel te geven, dat had ik zelfs niet

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1