0FF1CIEELE MEDEDEEL1NGEN VAN DE NOG AAN TE BIEDEN LOVINK TARWE. DAMES- en HEERENPERMANENT K R O E Z E s KAPSALON TWEEDE BLAD. ZATERDAG 18 OCTOBER 1941 No. 120. Economische Rechter. FRAUDULEUZE VARKENS EN BCNNENVERVALSCH1NG. Een 23-jarige paardeknecht J. Cnossen te Alkmaar, die op 17 Juli van J. A. Hoek meijer aldaar 5 pond rundvet had ge kocht voor f 19,50 en die het vet alles bui ten de distributie om, weer met een rijks daalder winst van de hand deed aan den kapper J. A. C. de Boer, werd veroordeeld tot een boete van f 75 of 15 dagen, na dat de Officier 2 maanden gevangenisstraf tegen hem had geëischt. De 42-jarige koopman P. Homan te Wog unm, die in t bezit was aangetroffen van 4 varkens, varieerende in gewicht van 70 tot 102 Kg., zonder daartoe vergunning te bezitten, werd veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen, met verbeurdverklaring van de opbrengst der in beslag genomen var kens. De eisch luidde f 60 of 20 dagen, met verbeurdverklaring. De Horinees M. Vlaar werd wegens het vervalschen van een suikerbon tot een maand gevangenisstraf veroordeeld nadat tegen hem een gevangenisstraf van 6 we ken was geëischt, De arbeider N, C. Blankendaal te Beera ster, die op 16 Juli in het onbevoegd be zit van 3 varkens, elk wegende pl.m, 70 Kg. werd aangetroffen, hoorde een boete van f 1C0 of 30 dagen, met verbeurdver klaring van de opbrengst der in beslag ge nomen varkens tegen zich eischen. Het vonnis luidde conform. Na de witebroodsweken. moest de pas getrouwde N. Kikkert, echt- genoote van F. Breeman te Oosterend op Texet, thans terecht staan, omdat zij daags na haar huwelijk op 18 Juli allerlei distrt butiegoederen, als karpetten, vitrageslof, gordijnen, zonder bon had gekocht. Bedoel de N. Kikkert had tot dna toe nog steeds verzuimd een extra vergunning, welke voor huwelijksuitzetten wordt verstrekt, aan te vragen en zoo zag zij zich plotse ling voor het feit gesteld, dat ze een huis moest betrekken, waarin allerlei zeer nood zakelijke dingen als gordijnen enz. ontbra ken. Ze ging toen maar naar allerlei manu facturiers toe, kocht wat ze noodig had en j verklaarde later de bonnen te zullen br<>' gen, als de speciale vergunning b>- komen was. -.men ge Zoo had ze van de t J. J Zegel en J - -'eeren P' S> Ku5'Per' de goeden»- M. Moerbeek, verschillen belof*' -• los weten te krijgen met de dat de bonnen wel kwamen. Deze kwamen echter niet, want de wre kende arm der gerechtigheid kwam tusschen beiden, nam niet alleen de gordijnen enz. die Naatje pas had gekocht, in beslag, maar verhinderde tevens, dat zij de extra vergunning zou krijgen. De Offiecier informeerde belangstel lend, hoe Naatje thans in haar huis woon de, zonder gordijnen en zoo. Doch Naatje liet blijken, dat ze zich wel redden kon en vertelde dat ze thans met geleende spul len zat. Toen de Econ. Rechter, mr. W. A. Lb- bens haar echter vroeg, of ze graag haar gordijnen en andere bezittingen terug wil de hebben, knikte ze heftig ja. De Officier, mr. de Buryes Tack oordeel de, dat deze overtreding nu niet direct de ernstigste was en vroeg dan ook slechts een boete van f 25 of 10 dagen met terug gave der in beslag genomen goederen. Naatje schrok echter toch van dezen eisch, waarin mr. Ubbens aanleiding zag om het vonnis te bepalen op f 10 of 3 d. Tegen de heeren manufacturiers, die wisten dat Naatje pas getrouwd was en hoe hel er met haar voorstond en die, naar zij allen verklaarden, haar volkomen te goeder trouw hadden willen helpen, luidde eisch en vonnis hetzelfde. king lol den strijd, dien hel Duitsche Rijk voor een nieuw Europa tot de eindover winning voert, heeft de Rijkscommissaris maatregelen getroffen om alle dergelijke pogingen tot sabotage onverbiddelijk aeer te slaan. Daarvoor wordt de beteekenis van de heden in werking gelreden verorde ning no. 195-1941 betreffende het afweren van sabotagehandelingen gekenmerkt. Hij, die een volgens de geldende rechts voorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft of wel aanleiding kan geen tot hel in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven, wordt op grond van arti kel 1 van deze verordening als sahoieur met den dood bestraft. In de toekomst kan derhalve in alle gevallen de doodstraf worden uitgespro ken wanneer de daad naar haar uitwer king de openbare orde of veiligheid het openbare leven dermate protest. Dal de eigenaars alle slooten moeten onderhouden en kroozen vinden zij zeer bezwaarlijk. Men besluit het te vervangen door „de gebruiker." Veelal is de eige naar zeer moeilijk te bereiken, en zou de ze bepaling een voortdurende twistappel blijken te zijn. De strafmaat is verhoogd tot 6 dagen gev, of 50 gulden boete, ten hoogste, bij overtreding. Vervolgens werd voorgesteld om ten be hoeve van de molenmeeslers van polder H. een geldleening aan te gaan van f 2000 voor pl.m. 3 Km. sloot te graven en aan leg van 9 a 10 duikers in die- sloot. Die polder heeft aldoor geweld-^c last van het water en hel moet op deze wijze te on dervangen zijn. Vervolgens werd besloten om aan de Zuivelfabriek Dé^->ndracht te Stolpen stuitje grond van 39 cA. in erfpacht uit te geven voor een pacht van f 1.25 per jaar. Namens de commissie van onderzoek vaar brengt, dat de dader als algemeen 0rachl de br> Y. Bakker rapport uit om- gevaarijke saboteur beschouwd worden - onverschillig of hierbij sprake is van bijv. Duilschvijandige handelin gen, van het vervaardigen of verspreiden van Duitschvijandige geschriften of ande re Duitschvijandige voorwerpen, van strafbare benadeeling van de ojigestoorde economische ontwikkeling, van de verm- tiging of beschadiging van belangrijke bedrijfsinstallaties of van inrichtingen of" zaken, die bestemd zijn voor industri- eele-, landbouw- of verkeersdoeleinden. Hetzelfde geldt voor het in strijd met de voorschriften achterhouden van voorra den of de net-afleverinng van voorwer pen die tot algemeen gebruik dienen en waarvan de aflevering verplicht is en evenzoo kan de oneconomische vernieti ging of on^ruikbaarmakir.jg van derge lijke voorraden of voorwerpen, de over treding van prijsvoorschriften, overmati ge bevoorrading (hamsteren), verboden ONS W1ERINGERMEERHOEKJE. W1ERINGERMEER trent het onderzoeken van de geloofsbi ven van de nieuw- of herbenoemde Heem iaden, molenmeeslers en hoofingelanden, voor de verschillende kleine poldeie en hoofdpolder. Besloten werd alle voorgeslelden in de verschillende functie's te bevestigen. Hierna feliciteerde voorz. den heer G. Rademaker met het feit, dat hij heden 25 jaar lid van het- polderbestuur rs. Voorz. hoopt nog vele jaren hoogst aangenaam met hem samen te werken. Vervolgens werd overgegaan tot het be noemen van twee regenten voor het Alge meen Weeshuis, ingaande 1 Jan. a.s., ter voorziening in de vacatures H. Zwan en W. Bos, niet herkiesbaar. Na schriftelijke stemming bleek dat de heer Zwan herkozen en de heer W. Jirn- niink gekozen, welke laatste deze fnnctie met genoegen aanvaardde. Rondvraag. De hr. Rademaker dankte slachtingen, zwarte handel, of ongeoor- voorz> voor harteijke woorden tot hem loofde handel in distributiebonnen -kaarten, alsmede, v.ervalsching daarvan, hel uitspreken der doodstraf tengevolge hebben. DOODSTRAF OP SABOTAGE. "40 Ook voor jeugdige personen boven 16 jaar. Verordening van den Rijkscommissaris. Er zij uitdrukkelijk op g ewezen, dat deze opsomming nief volledig i.s^ daar artikel i der ve-"^r(jen;ng apc strafbare feiten om- Tat. De nieuwe verordening schept de ge legenheid om tegen ernstige delicten van alle soorten, voor zoover het sabotagedaden zijn, met de strengste straf op te treden, welke het strafrecht kent. Volgens de bepalingen der vei ordening kan de doodstraf niet alleen worden toeg-ï past op den saboteur zelf, maar eveneens op uitlokkers, mededaders en - waaróp in het zijzonder de aandacht gevestigd zij - ledeplichtigen. In de eerste plaats echter staat degene, die in eenigerlei vorm tot sa botage uitlokt of aanspoort, de doodstraf te wachten. Het maakt ook geen verschil, of een voltooid strafbaar feit of slechts een strafbare poging bestaat. Hierbij worden m het bijzonder ouders en opvoeders gewaar schuwd, dat krachtens de Duitsche, in het bezette Nederlandsche gebied toepasselijke voorschriften, ook tegen jeugdige personen boven de 16 jaar de doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming van sabotagehandelin gen is de bij het Duitsche hooggerechtshof ingestelde bijzondere rechtbank bij uilslui ting bevoegd, behoudens de bevoegdheden der krijgsraden of SS-rechlbanken volgens de algemeene voorschrften. De bijzondere rechtbank zal onmiddellijk in werking tre den en volgens een zeer verkorte proce dure werken, tégen zijn vonnissen staan geen rechtsmiddelen open. De nieuwe verordening dieet ter hand having van rust en orde, van de ongestoor de binnenlandsche economische ontwikke- lig, van de beveiliging der voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeling der be langrijkste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de belangen der vredelieven de en arbeidzame bevolking, die er recht op heeft onvoorwaardelijk en onder alle om standigheden tegen saboteurs beschermd te orden. gericht. De heeren de Wit en Francis slo ten zich hierbij aan. Laatstgenoemde be pleitte in krachtige bewoordingen het stichten van niets anders dan electrische gemalen en de scheurplicht voor a-.llerlei lan derijen. De heer Bakker onderstreepte daaren tegen de tegenstrijdige belangen van de bceren en bouwers. De eene boer wil hc-og en de bouwer juist laag water heb ben voor zijn gewassen. Daarop sprak de heer Francis nog over de verplichting om alle molens te vervangen, omdat ze niet :èi voldoen voor de productieslag. De heer Bakker dringt er op aan dat het vuil aan de wegkanten nu eens opge ruimd zal worden. Waar het komt, maakt niet uit, maai- zoo is het hopeloos, en het wordt erger n plaats van beter. Voorz. zegde toe de keur voortaan krach tig toe ee passen zoodat er veel boetan zouden zwaaien indien ook de wegbermen gebruikers nalatig blijven. Nadat de heer Zwan het nuttelooze van de naam Hazepoder nog eens in hel dag licht gesteld had, volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Wesi-Friesch Dagbl. GEMEENTE WIERINGEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede Het Duitsche Rijk strijdt voor de toe komst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbid delijk neerslaan van alle pogingen tot te genwerking. De in het buitenland hun mis- dadigen arbeid verrichtende oorlogsophil- sers, lol welke ook vroegere leidende Ne- soonlijkheden behooren, hebben hun laat ste hoop op den aanval der bolsjewieken legen het Duitsche Rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachten zij de bewo ners der onder de bescherming der Duit sche weermacht slaande gebieden tot sa botagehandelingen op te hitsen, om daar door de kracht van het rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst der Europeesche cultuur en beschaving, te verzwakken. In\ het algemeen heeft de Nederland sche bevolking haar bezonnenheid bewaard Eenige onverantwoordelijke, opgehitste en misleide elementen hebben zich evenwel in de laatste tijd ertoe laten verleiden om strafbare feiten te plegen, welke tot oog merk hadden of aanleiding konden geven de openbare orde en de veiligheid van bel openbare leven, in het bijzonder de onge stoorde economische ontwikkeling, de ar- beidsvrede, de grondstoffen- en verzogings .positie in gevaar te brengen. Met betrek- BURGERL1JKE STAND vanaf 27 Scpt. tot 17 Oct. 1941. Geboren Trijntje dochter van C. Kooij en J. v. d. Streek Frans, zoon v. C. Lont en A. KuutCornelia, dochter van P. Bok en M. Steeman. Ondertrouwd C. Kleijer en A. Snooij. Getrouwd E. v. d. Laan en Z. IJzer. Overleden P. Koster, oud 67 jaren, echtgenoote van C. WagemakerH. Bakker, oud 78 jaren. COLLECTE WINTERHULP. De- in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van bovengenoemd doel heeft een bedrag van niet minder dan f 304.80 opgebracht. GEMEENTE ZIJPE. VERGADERING HOOFDINGELANDEN. Het College van hoofdingelanden der Zijpe en Hazepolder kwam in algemeene irgadering bijeen. Voorzitter Dijkgraaf C. Tiel. Kas en boeken bleken na verificatie bij den penningmeester in orde te zijn, en dat er een saldo van f 7228,43 geboekt was. Vervolgens werd een formeel besluit ge nomen inzake een grondverkoop aan den heer Breed. Hierna werd het waterschapsreglement dat hernieuwd was, behandeld, overeen komstig het nieuwe ontwerp goedgekeurd. De heer Koomen dringt er op aan dat de buitenwaartshe sloólen, die voor water leiding bestemd zijn, en voor de kleine pol dertjes in onderhoud zijn, dooi de betrok kenen onderhouden worden. Indien het een scheidingsloot is moet hij breeder en dieper worden, en anders evengoed. Voorz. De heeren Heemraden hebben an ders besloten. Volgens hen zijn de bepaiin gen van den keur juist. De hr. Koomen Maar we moeten maar niet ja en amen zeggen op alles wat de Heemraden dicteeren. Na eenige re- en dupliek legt de heer Koomen zich er bij neer, ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school te Hippolytushoef ter vervanging' van den heer J. J. R. Groos, aan wien ziekteverlof is verleend, is benoemd den Heer A. J. Kesteloo van Den Helder. VERDUISTERING. Ondanks alle reeds gegeven waarschuwin gen blijkt het nog al le vaak, daF sommige ingezetenen hel met de naleving der ver- duisteiingsvoorschriten niet nauw nmen. De meest voorkomende fouten zijn a. het niet verduisteren van W.C, en zolderraampje en van boven- of zijlichten van deuren j b. hel opsteken van licht in achterka mers zonder dat de ramen der daarvoor gelegen voorkamers of winkels zi,n afge schermd c. hel opsteken van licht vóór ir. piaats van na het afschermen der ramen. Hier aan maken zich vooral winkeliers zich schuldig. Zij steken het licht op vóór zons ondergang en vergeten tijdig af te scner- het even aansteken van het licht in niet-afgeschermde kamer, bijv. bij het naar bed gaan hel openen van biutendeuren voor hei in-en uitgaan van woningen, terwijl de gang verlicht is f. het z.g. afschermen van de vensiers met te dunne gordijnen of andere ondeug delijke stoffen g. het niet-aansluilen van hel af schermingsmateriaal, zoodat boven, beue den of opzij lichtspleten ontstaan h. hel ondoelmatig gebruik van z.g. licnlsluizen, d.w.z. hel gebruik daarvan terwijl BEIDE afsluitingen open zijn i. hel gebruik van niet-goedgekeurde electrische zaklantaarns Voorts vergeet men nog steeds 1. dat men verduisteren moet van zons ondergang tot zonsopgang, d.w.z. dat hel nog licht is als men'reeds verduisteren moet en reeds weer licht eer men de ver kering kan opheffen dat de verduistering zoodanig moei. zijn, dat van buiten niet te zien is, dat in de woning licht op is. Indien iedereen dit laatste zou conlroleeren, zouden velen ontdekken, dat zij in verzuim zijn. Aanleiding om dit alles nog eens, thans voor de laatste maal inder de aandacht van het publiek te brengen, is een ontvan gen voorschrift van den Rijkscommissaris het bezette Nederl. gebied, volgens hetwelk de Nederlandsche politie ten strengste moet optreden tegen elke over treding der verduisteringsvoorschriften en speciaal ook moet conlroleeren de achter zijden van woningen en de verduistering van trappenhuizen en dakvensters. Bij ge brekkige verduisteringsdiscipline zullen in de toekomst uilsluitend de plaatselijke hoofden der luchtbescherming en der po litie, d.i. te Wieringerwerf de burgemees ter, ter verantwoording worden geroepen. In verband hiermede wekt de burgemee- nogmaals alle inwoners op lot nauw lettende naleving der verduisteringsvoor schriften en tot vermijding der hierboven gesignaleerde fouten. Bij geconstateerde tekortkomingen kan niet meer gewaarschuwd worden, doch zal direct proces-verbaal moeten worden opge maakt. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW Afd. Wieringermeer, Onder voorzitterschap van den heer G. P. Kistemaker, hield de Iloll. Mij. van Landbouw Vrijdagmiddag een algemeene ledenvergadering in Hotel Smit te Mid denmecr. De vergadering was matig bezocht. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom. Spr. wierp een biik terug, warbij hij de moeilijkheden op somde, waarmee het landbouwapparaat te maken heeft. Thans staan we weer voor een nieuw productiejaar. Het zal aan de Nederland- het er om gaat onze productie zoo hoog mogelijk voor de voedselvoorziening op te voeren. Na het openingswoord las de secretaris de heer P. II. Bakker de notulen, welke onveranderd wérden goedgekeurd. voor zijn lidmaatschap van de pl. commis sie van de L. C. B. wegens drukke werk zaamheden. Het bestuur stejt voor om de volgende oordrachl in te dienen voor een nieuw lid, t.w. de heeren J. Hoogschagen en W. van Zadelhoff. Vervolgens wordt nog een mededeeling gedaan betreffende de verstrekking van bindertouw, alsmede over de verstrekking petroleum aan seizoenarbeiders in de schuren. Wat dit laatste betreft, heeft de centrale keuken uitkomst gebracht. Vervolgens werden nog eenige stukken voorgelezen, namelijk de verplichte veele vering, de kunstmestvoorziening. Medegedeeld werd nog dat vermoede lijk het Landbouwweekblad na 1 Novem ber niet méér zal verschijnen in verband met de papierschaarschte. Aangeschaft is voor rekening van de' vereeniging een doorsteek-apparaat voor draineerbuizen, waar de leden gebruik van kunnen maken. Ee Algemeene Vergadering. Hierna was aan de orde de agenda van de Algemeene Vergadering welke wordt gehouden te Amsterdam op 5 Nov, a.s. Besloten wordt om de candidatuur Hoornsman voor het Hoofdbestuur te steu nen. Verder wordt de afgevaardigde opgedra gen naar omstandigheden te handelen. Voorzitter wekt de leden op om de ver gadering als het eenigszins mogelijk is, te bezoeken. Er staan verschillende punten op de agenda die in het middelpunt staan an de boerenstand. Wat verder ter tafel kwam. De heer K. van Gaaien doet eenige me- dedeeiingen betreffende de hulp aan de kleine bedrijven. De heer Van Gaaien kon mededeelen dat .He menschen geholpen kunnen worden. Niet alleen de geldelijke hulp, doch ook de practische hulp is in orde gekomen. Bij de Rondvraag kwamen nog eenige interne zaken ter sprake waarna de verga dering werd gesloten. CHR. LEESBIBLIOTHEEK SLOOTDORP. De btblioheek i. d. torenkamer der Geref. Kerk blij Kt wel in een behoefte te vooralen. Da commissie is zeer tevre den over de uitgifte van de boeken. Toch gelooven we, dat nog meerderen er van kunnen profiteeren. Blijkens een adver tentie in dit blad is dc avond van uit gifte niet meer Vrijdagavond, maar DONDERDAGAVOND. Predikbeurten Medemblik. ZONDAG 19 OCTOBER. NED. HERV. GEMEENTE. Medemblik v.m. 10 uur Ds. Snoep. CHR. LEESBIBLIOTHEEK SL00TD0RP. In 't vervolg IEDERE DONDERDAGAVOND van 8—3' uur UITGIFTE VAN BOEKEN i. d. torenkamer v. d. Geref. Kerk. DE COMMISSIE. BOUWVERGUNNING. Aan den heer D. Bakker alhier is ver gunning verleend tot het oprichten van een dubbelwoonhuis aan den Gesterweg te Den Oever. JAARVERGADERING HARMONIE. De muziekverceniging Harmonie zal a.s. Maandagavond haar jaarvergade ring houden in Concordia te H.IIoef. TOONEELSPEL IN STUDIE. De tooneelafdeeling van Harmonie heeft in studie genomen voor de a.s. uitvoeringen het tooneelspel De Vier Jaargetijden van Antoon Kooien. Mooie avonden staan ons dus weer te wachten. DE KORENAARKALENDER VOOR HET PLATfTELAND. De Korenaarkalender (uitgave Van Gor- cum) is verkrijgbaar in BOSKER'S BOEKHANDEL onder H.-HOEF - MIDDENMEF.R. Ingekomen stukken en mededeelingen Van het Hoofdbestuur is bericht geko men dat de heer P. G. Luth bedankt heeit TE KOOP 1 TILBURY op colling Pat. assen. 1 WITKAP idem. 2 Lichte PLATTE WAGENTJES. W. BRUIN, Timmerbedrijf en Wagenmakerij Kerkweg 5, ANNA PAULOWNA. 0RIGINEELE L. E. KREMER, Telefoon 10, Middenmeer. GRASLAND SCHEUREN v. OOGST 1942 De Regeeringscommissaris voor de Bo demproductie deelt mede: De voedselvoorziening maakt het noo dig, dat ten behoeve van oogst 1942 on geveer 100.000 ha grasland wordt ge scheurd. Bij voorkeur zal dit moeten ge schieden op daarvoor geschikte gron den, zoodat in de eerste plaats in aan merking komen goed ontwaterde zand klei- en zavelgronden. Voor uitvoeriger mededeelingen: zie volgend nummer. TE HUUR BABY - WEEGSCHAAL. KROEZE's BAZAR, Stootdorp. VOOR BLONDEEREN VERVEN OLIEBEHANDELING Behandeling door le klas vak kundig personeel, EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4