32e JAARGANG DINSDAG 21 OCTOBER 1941 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WIERINGEN EN OtiASTREKEI* HET LOT No. 128713. WIERINGER COURANT VAN GRASLAND TOT BOUWLAND. Voer de voedselvoorziening van het Nederlandschc volk is uit breiding van het bouwlamp noodzakelijk. Bij vrijwillig scheuren premie, indien gedwon gen niet. Honderdduizend hectarie grasland moeten dezep winter gescheurd worden. Overal zullen straks de blinkende ploeg ijzers de graszode omscheuren en zal de zwarte schol zichtbaar worden. Bouw-j land dat het volgende jaar aardappelen zal voortbrengen, voedsel voor den mensch. Deze uitbreiding van het bouw land-areaal is dringend noodzakelijk. Nederland is niet in staat zich zelf te voeden en heeft tot nu toe geleefd van de opbrengst van eigen bodem, aange vuld met de opgeslagen geïmporteerde agraische producten. Aan alle voorraden komt echter eenmaal en einde en wij zullen het volgende jaar uitsluitend aan gewezen zijn op de opbrengst van onzen eigen bodem, ccn opbrengst, te gering om onze bevolking te kunnen voeden. Het is dus een dringende eïsch om deze opbrengst te verhoogen, willen ne gen millioen menschen geen honger lei den. Opnieuw wordt daarom een beroep cp den boer gedaan. En velen beseffen niet, wat er thans wordt gevergd van den bodembewerker, want het is niet zoo eenvoudig, om de opbrengst van den bodem te vergrooten. Ons land heeft altijd, wat de bodemproductie betreft, een hooge plaats ingenomen in Europa en zonder meer kan de opbrengst van de akkers niet worden verhoogd. We weten, dat de landbouwer uit zijn land tracht te halen, wat er uit te ha len is, en daar is alle waardeering voor, doch het ter beschikking zijnde bouw land is te klein van omvang om vol doende producten te leveren en daarom is het noodzakelijk, dat de oppervlakte wordt uitgebreid. Het grasland geeft in verhou ding tot het bouwland een klein rende ment. Oppervlakkig zou men dit in twij fel kunnen trekken en toch wijzen de cijfers dit uit. Immers een h.a. beplant met koolzaad levert 4 a 5 maal zooveel vet op als een zelfde oppervlakte gras land ons via de koe kan leveren. En zoo zijn er tallooze voorbeelden te noemen. Daarom moet er meer grasland tot bouwland worden gescheurd. Allicht zal de vraag rijzen of 't vcr- houdingscij fer van bouwland tot gras land niet in gevaar zoude worden ge bracht. - Er zijn echter in ons land ruim 900.000 H.A. bouwland en ongeveer FEUILLETON. 1.300.000 H A. grasland. In verband met het veel geringere rendement van het grasland is het in alle opzichten verant woord 100.000 H.A. grasland om te zet ten in bouwland. Een belangrijk punt is welke produc ten op het nieuwe bouwland zullen moe ten worden geteeld. In de eerst plaats behoort de helft van het in gebruik te nemen bouwland te worden benut voor het extra telen van aardappelen. De aardappel is immers bij uitstek geschikt voor directe menschelijke consumptie en kan er bovendien toe bijdragen om via het varken onze vetpositic te verbete ren. Voorts zal de mogelijkheid worden geopend de suikerbietenteelt nog wat uitbreiding te geven. Onze suikerpositie is goed, doch consolidatie van deze po sitie is zeker aan te bevelen. Voorts zal het teeltplan 1942 nadere richtlijnen geven op welke wijze de beplanting zal geschieden. De eerste zorg is nu, dat er wordt ge scheurd en dat de graslandbezitter zijn plicht doet door zijn volle medewerkin' te verleenen, zoodat hoe eerder hoe be ter doch in elk geval uiterlijk in Maart 13-12 de 100.000 H.A. land is gescheurd. Ter meerdere toelichting diene de hieronder geplaatste officieele publica ties De Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie deelt het volgende mede De voedselvoorziening maakt het noo- dig, dat ten behoeve van oogst 1942 on geveer 100.000 ha grasland wordt ge scheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschie den op daarvoor geschikte gronden, zoodat in de eerste plaats in aanmer king' komen goed ontwaterde 'zand-, klei- en zavelgronden. Het is dringend noodzakelijk, dat ie der, die kan medewerken, het zijne hierin bijdraagt. Zal aan de verwach tingen beantwoord worden, dan zal op den geschikten grond van iedere 6 a 7 ha er één gescheurd moeten worden. Voorloopig zal dit aan de vrijwillige medewerking worden overgelaten, met dien verstande, dat voor iederen ge bruiker van grasland de gelegenheid wordt opengesteld voor 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte door hem gescheurd zal worden ten behoeve van den oogst 1942. Voor nadere bijzonderheden worden belanghebbenden verwezen naar de in de bladen opgenomen Officieele Publi catie. In de omgeving van de groote steden zal een speciale gelegenheid worden opengesteld voor het scheuren van gras land voor den aardappelverbpuw. Hier bij wordt gedacht aa^^schedren met behulp van werkloozen, onder bijzonder gemakkelijke voorwaarden. Zij, die hiervan gebruik willen maken, kunnen nadere inlichtingen bekomen bij de Rijkslandbouwconsulenten. Onder verwijzing naar hetgeen werd gepubliceerd betreffende het scheuren van grasland ten behoeve van oogst 1942 maakt de Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie nog het volgende bekend. Voor iedeen gebuiker van grasland wordt de gelegenheid opengesteld voor 15 November 1941 op te geven, welke oppervlakte door hem gescheurd zal worden ten behoeve van den oogst 1942. De opgave moet op een daarvoor in gericht formulier worden ingediend bij den Rijkslandbouwconsulent in het be trokken gebied. Op de Gemeentehuizen zullen daarvoor formulieren worden ver- la-ij gbaar gesteld. Een ieder, die deze opgave verstrekt, verplicht zich deze oppervlakte voor 1 Maart 1942 te scheuren. De op deze wijze aangegeven perceelen komen voor een scheurpremie in aanmerking, welke, indien deze oppervlakte extra met aard appelen wordt bebouwd, f 200.be draagt voor andere niet bepekte ge wassen is deze premie f 125.per ha. Indien voor 15 November 1941 onvol doende wordt opgegeven, zal een ver plichte scheuring worden opgelegd scheurpremie voor deze aan te wijzen perceelen zal niet worden verstrekt. Teneinde de oppervlakte te scheuren grasland zoo groot mogelijk te maken, wordt overwogen den verbouw van voe derbieten en koolrapen als hoofdgewas te verbieden, tenzij op het betreffende bedrijf bij aanwezigheid van grasland een onvoldoende oppervlakte wordt ge scheurd. Scheuren van grasland. De Landbouw-Crisis-Organisatie voori Noord-Holland maakt het volgende be kend Teneinde het scheuren van grasland' te bevorderen is besloten aan degenen.' die voor oogst 1942 grasland scheuren cf reeds gescheurd hebben, in verband met extra kosten, welke aan het scheu ren verbonden zijn, een voorschot op de scheurpremie te verleenen. Als voorwaarden voor het verleenen van een voorschot wordt echter bepaald, dat het te scheuren perceel alleréérst door den Productiecommissaris goedge- kelijk gescheurd en ingezaaid is. Eerst nadat aan vorengenoemde voor waarden is voldaan, zal door de Land- bouw-Crisis-Organisatie aan de betrok kenen een voorschot van maximaal 50' der normale scheurpremie van f 125.— dus f 62.50 per H.A., worden uitgekeerd. Het verzoek om voorschot moet dooi de betrokkenen bij de Landbouw-Crisis Organisatie worden ingediend, nadat het grasland gescheurd en ingezaaid is en indien de scheuring vóór 15 Novem ber a.s. is aangevraagd. keurd dient te zijn, terwijl tevens vast gesteld moet zijn, dat het grasland wer- 81NNEWLANDSCHJW1EUW& BEWAAR DE LEDIGE TUBEN. Nieuwe zijn alleen verkrijgbaar tegen inlevering van oude (met schroefdop). Vele oude materialen-, zooals lompen, oud ijzer, oud papier e.d., dienen als grondstof bij de vervaardiging van nieuwe producten. Iedereen is er thans wel van overtuigd, dat wanneer de af valstoffen niet ten volle werden benut, vele artikelen, waarvan wij het gebruik als de gewoonste zaak ter wereld be schouwen, niet meer of heel slecht zou den kunnen worden geleverd, omdat de grondstoffen voor de vervaardiging zou den ontbreken Zoo ook kunnen ledige tuben dienst doen voor vervaardiging van nieuwe tu ben. Daarom hebben het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen en het Rijksbureau voor Non-ferro Me talen in overleg met belanghebbenden in handel en industrie bepaald, dat bij aankoop van in tuben verpakte artike len een ledige tube moet worden inge leverd. Indien aan deze regeling de hand wordt gehouden, zal men niet behoeven te vreezen voor een tekort aan tuben voor de verpakking van tandpasta, scheercreme, enz. VOORBEELDIGE HULP. Een voorbeeldige daad van naaste liefde is door de ingezetenen van Ob- dam betoond ten opzichte van het door brand zwaar getroffen gezin Keuning, waarbij man, vrouw en 8 kinderen zich ternauwernood in nachtgewaad konden redden en overigens de geheele inboedel verloren ging. Terstond na den brand heeft zich een comité gevormd en heeft men bij de ingezetenen kleeren ingezameld en al wat verder gemist kon worden. Het ge zin is thans weer van het noodige voor zien. Daar ter plaatse geen woning dis ponibel was, is de hooischuur van den heer P. Groenland welwillend als woon gelegenheid afgestaan. ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. 24.) „Ik kan rnij voorloopig nog niet bin den, ik ben nog jc jong, ik heb nog niets van het leven genoten. Eerst wil ik nog wat van mijn vrijheid genieten." „Dus U wijst mij af?" Heescn stootte hij deze woorden uit en liet de handen van het meisje los. Zijn aanblik ont roerde haar en zij haastte zich te ant woorden „Neen, U begrijpt mij verkeerd." „Madeion „Later als ik nog een paar verre rei zen heb gemaakt, en als ik naar een^ tehuis verlang, over een jaar mis schien. „Je behoeft me niet te troosten, Ma-j delon, ik weet nu, waar ik aan toe ben, als je zooveel van mij hield als ik van jou, dan zou je heel anders praten. Ver-J geet maar, dat ik brutaal genoeg ben geweest, om mijn oogen naar je te dur ven opslaan." Hij maakte een buiging en was een oogenblik later verdwenen, j Leny's oogen stonden vol tranen. Zij voelde een leegte binnen in haar, zij wist, dat zij door haar eigen schuld iets] heel kostbars had verloren. Waarom was haar hart zoo zwaar Had zij wel goed gehandeld? Kom, zij moest ver standig zijn. Wat kon het haar schelen, dat deze man weggegaan was, het was toch geen partij voor haar. Ze was mooi, jong en rijk, en zou immers iedere mam kunnen krijgen, die zij wensehte. Maar- klonk het in haar hersenen deze man was niet als dc anderen, bij hem zou zij steun vinden, voor de stormen des le vens, hij zou dc vrouw die hij liefhad beschermen. En opeens was het haar duidelijk, dat zij Guus ook liefhad en dat haar verstand haar niets tegen kon doen. Zij had hem laten gaan, zij had een trouwe ziel beleedigd om er een schijnbaar voor in de plaats te krijgen. Nu het te laat was, nu pas gingen haar oogen open. Wat was zij toch een on dankbaar schepsel en nog dom boven dien. Langzaam boog zij het hoofd en de tranen stroomden over haar wangen. Zij had den besten en eerlijksten mensch van zich gestooten, den man, dien zij zelf ook liefhad, dien zij al lang beminde, zonder dat zij het zich zelf had durven bekennen. Door zijn nabijheid was de reis zoo heerlijk ge weest, voor hem had zij zich zoo mooi gemaakt, met hem had zij zoo genoten van hun uitstapjes. En plotseling over viel haar het verlangen naar juffrouw Haan, naaaf haar goedgemeende? ver maningen en naar het eenvoudige ka mertje, dat zij bij haar bewoond had. Daar had zij nooit een dergelijken twee strijd gekend en daar zou zij zeker an ders gehandeld hebben. Juffrouw Haan was een echte vriendin', iemand op wie zij zich kon verlaten, Hier was zij heel alleen, want Wil was niet de vriendin gebleken, die Leny zich gewenscht had, daarvan was zij allang overtuigd. Wel vervulde zij al Leny's wenschen en pro beerde haar tot nog meer luxe aan te sporen en haar, door haar gevlei nog trotscher te maken, dan ze reeds was, maar Leny voelde dat zij niet eerlijk was. Wil had haar er ook toe weten te brengen haar naam te verfranschen. Neen, zij had te veel naar die dwaze influisteringen geluisterd, die door Rob nog ondersteund werden. Want van de- ze man, die haar eigenlijk heelemaal1 niet beviel en waar ze nog liever van verlost zou zijn dan van Wil, had zij allerlei smalende opmerkingen te hoo ien gekregen over Guus en zij tweeën waren eigenlijk de schuld, dat zij hem had afgewezen. Opeens zag zij het dui delijk in. Nu, midden in den zomerschen' nacht, nu zij eenzaam tegen de railing leunde, kwam alles weer voor haar oo gen. Had zij er wel goed aan gedaan, om van haar leven te willen genieten nu zij zoo'n groot kapitaal had gekre gen. Ach, daarin schuilde toch niets kwaads. Zij had toch veel goed gedaan, waarom was zij dan nu plotseling zoo ongelukkig Zij voelde, dat zij haar fout moest herstellen. Er viel een ster. en Leny voelde, dat zij haar geluk in eigen hand moest nemen. Morgenoch tend vroeg zou zij direct na het ontbijt naar Guus toegaan en hem alles zeggen en vertellen wat zij van hem hield, dan zou zij het begrijpen en haar aan zijn hart drukken. Stemgeroes verschrikte haar uit haar gepeins. Vlug droogde zij haar tranen af, en trad vroolijk het gezelschap te gemoet, dat haar. kwam halen om te dansen. HOOFDSTUK 18. Guus ging naar zijn hut \en vond daar Rob, die hem verwonderd aankeek. „Hoe", nu meneer Simons, trekt U zich al zoo vroeg terug?" vroeg hij. „Ja, ik ben moe en ga dadelijk naar bed." Hij begon zijn nachttoilet te ma ken. Rob bleef nog leven dralen, dan verliet hij de hut met een korten groet en liep boos de gang door aan het eind' daarvan Wil hem juist tegemoet kwam.] „Wat doe je hier vroeg ze, „waarom ben je niet in je hut, ik wou juist naar je toekomen." Schuw keek hij om zich heen en ant woordde zachtjes „Die Simons is al naar bed, dat is een leelijke streep door' onze rekening. Ik had verwacht, dat hij zich vanavond wel met Madeion zou hebben bezig gehouden. Ik geloof, dat hij in een kwaad humeur was. Enfin, wie ■yveet. misschien is er iets tusschen hen voorgevallen. Hij is altijd erg ge sloten en gaat nooit op een gesprek in. Maar ik kan nu in mijn hut niets meer uitvoeren. We moeten dus de sieraden maar in jou koffer verbergen." „Goed, laten we dat maar direct doen',' zei Wil. „Die tikjuffrouw zal nog voorloopig wel niet komen, die wordt door de Spaansche officieren het hoofd op hol gebracht." Even later wax-en de twee in de hut- van de beide vriendinnen verdwenen. Wil haalde haar koffertje te voorschijn, opende deze en drukte op een onzicht bare veer waardoor er een opening zichtbaar werd. Vlug werd deze gevuld met allerlei waardevolle voorwerpen. Wil had den avond goed besteed, zij had uit meerdere hutten kostbare sie raden buit gemaakt. Toen werd de kol- fer weer zorgvuldig gesloten. Man en vrouw keken elkaar eens lachend aan, zij waren tevreden, Voor morgenmiddag zou wel geen der passagiers iets van hun verlies bemerken, want het bal zou wel tot diep in den nacht duren en dan zouden zij samen allang verdwenen zijn. De vermoeide gasten zouden na tuurlijk gaan slapen en zich niet eerst met hun bagage bemoeien. Onopvallend keerden Rob en Wil nu naar de balzaal terug. Het was al laat. toen Leny en Wil tenslotte hun hut op zochten. Leny had geen enele dans V n Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. HAVENSTAD TAGANROG GENOMEN. iSlag van Brjansk en YVjasma geëindigd. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Oct. (D.N.Bj Het opperbevel der weermacht maakt bekend Tusschen de Zee van Azof en de Donetz wordt de achtervolging van den verslagen vijand met succes voortgezet. Formaties van de Waf- fen-S.S. namen na straatgevechten en gevechten van huis tot huis de havenstad Taganrog in. Op de Krim werden in den afgeloopen nacht bolsjewistische vliegvelden gebom bardeerd. Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt, is de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zege vierend geëindigd. Onder het opper- vel van generaal-veldmaarschalk Von Bock hebben troepen van 't Duitsche ieger in nauwste samen werking met de luchtvlucht van generaal-veldmaarschalk Kessèl- ring de bolsjewistische legergroep van maarschalk Timosjenko ter sterkte van acht legers met 67 infan terie-, zes cavelerie- en zeven pant serdivisies alsmede zes pantser brigades vernietigd. De zuivering van het strijdtooneel is in wezen geëin digd. De getallen uit 't extra-bericht van gisteren zijn intusschen geste gen tot 657.948 gevangenen, 1241 tanks en 5396 stukken geschut. Een onafzienbare hoeveelheid oorlogstuig werd buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn wederom zwaar. Aan deze ope raties namen deel de legers van ge neraal-veldmaarschalk von Kluge, van de Generalobersten Freihcrr v. Weichs en Strauss, alsmede dc pant- serlegers van de Generalobersten Guderian, Hoth en Höppner en van den generaal der pantsertroepen Reinliardt. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht havens aan de Engelsehe Zuidoostkust gebom bardeerd. Verscheidene branden braken uit. De vijand is in den af geloopen nacht niet naar Duitsch gebied gevlogen. overgeslagen. In het vooruitzicht van het onderhoud van den volgenden dag was zij uitgelaten vroolijk geweest. Nadat Leny in bed stapte, vroeg Wil „En, Madeion, .hoe voel je je nu? Zal ik je toch maar een slaappoeder geven, dan ben je morgen ook weer frisch Maar Leny schudde het hool'd cn zei ..Neen, een slaappoeder wil ik niet heb ben, maar wel een glas frisch watei-, als je zoo vriendelijk wilt zijn." „Luister naar me, en neem een slaap poeder, ander kan je morgen niet ge nieten van Barcelona, en dat zou jam mer zijn." „Ik geloof niet, dat ik morgen mee ga. ik heb de laatste weken wel een beetje te veel te verwerken gekregen." „Ach, Madelon. dat- is jammer. Het is de mooiste stad van Spanje, die moet je heusch zien." „Ach, ik geloof, dat ik toch maar lie ver aan boord zal blijven. Misschien ga ik dan tegen den middag nog even den wal op." „Nu, dan blijven we natuurlijk aan boord, liefste," zei Wil met een valsch lachje. „Jij gaat dan heerlijk op het dek liggen en ik vertroetel je. Rob had zich zoo verheugd op Barcelona, maar ik zal hem straks nog even gaan zeg gen. dat hij maar alleen moet gaan, hij wilde er al heel vroeg op uit gaan. „Weineen, Wil, dat hoeft heelemaal niet, hoor, jij gaat morgen gezellig met Rob mee. Jullie kunnen mij dan mor genavond vertellen, wat je allemaal hebt gezien. Er zijn altijd menschen genoeg, die ook aan boord blijven en mij ge zelschap willen houden. Maar heusch, een slaappoeder neem ik liever niet. ik heb slaap genoeg, om ook zonder dat te kunnen slapen." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1