32e JAARGANG DONDERDAG 23 OCTOBER 1.941 No. 122 WIERINGER COU 'H NIEUWS» K&l ADVERTENTiEBL&O VOO^' «VIERINGEN EN ©f$»3TïfEKe§« Hoofdredacteur .Corn. Bosker, Wierlngen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23, V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. OOSTZEE-EILAND DAGÖ DOOR DU1TSCHERS BEZET. Alle eilanden voor Bajtiscbe kust in Duitsche handen. Het geheele BaHische gebied van vijanden gezuiverd. HARDNEKKIGE TIENDAAGSCHE GEVECHTEN. Hoofdkwartier van den Führer, 21 Oct.'(D.NB.) Het opperbevel van de weermacht maakt in een extra- bericht bekend Het eiland Dagö is ingenomen. Daarmede zijn alle eilanden voor de Baltische kust in Duitsche handen en is het geheele Baltische gebied van den vijand gezuiverd. In voor beeldige samenwerking met forma ties van de marine en het luchtwa- pen was het aan een divisie infan terie van het Duitsche leger reecis op 12 October gelukt bij' verrassing op de Zuidelijke punt van het eiland te landen. In hardnekkige gevechten die tien dagen hebben geduurd, werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Daarbij vielen 3.000 gevangenen in Duitsche handen. Zes kustbatterijen werden vernield. Resten van de vijandelijke bezetting werden bij de poging over zee te ontkomen door eenheden van de marine en de .hiehtmacnr onscha delijk gemaakt. verklaring van de Londensche „Times", dat de Duitschers in alle sectoren van het Sowjet-oorlogstooneel steeds dieper de grootste en rijkste industriegebieden der Sowjet-Unie binnendringen en de bolsjewistische troepen wegdringen van hun vitale rtivitailleeringsbases, wordt bevestigd door de militaire ontwikkeling der laatste 48 uur. In weerwil van den verbitterden te genstand van in allerijl aangevoerde Sowjetreserves wordt de Duitsche op- marsch, slechts op enkele plaatsen door het slechte weer gehinderd, onafgebro ken en met nog steeds toenemende aan- valskacht voortgezet. De Engelsche militaire deskundigen twijfelen er thans niet meer »aan, dat de Duitschers den veldtocht tegen de bolsjewieken nog voor het invallen van den winter zullen hebben beëindigd. ■iNNENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHE AANVALLEN NEMEN IN KRACHT TOE. Bolsjecviekenveldtocht nog vóór den winter ai'gelcopen. Onder bovenstaande opschriften pu bliceert dc „Deutsche Ztg. in den Nie- derl." een bericht van haar correspon- tent te Stockholm, inhoudende, dat de F E UI LLÏTO N- HET LOT No. 128713. ROMAN VAN: VICTOR VAN DUKE. 25.) Wil schonk een gas water m, me-, de rug naar Leny toegekeerd, die daardoor niet zag, dat Wil een paar druppels uit een kleine flacon'in het glas deed, dat zij haar gaf. Ler.y was in gedachten verdiept. Zij had ge hoopt, Guus dien avond nog even te zien in ae balzaal, maar hij was den heelen avond onzichtbaar gebleven. Toch was hij geen oogenblik uit haar gedachten geweest als had zij ook geen oogenblik stil gezéten. Zij nam zich vast voor, dat morgen Madeion, Winter zou verdwijnen en Leny Winter opnieuw geboren zou wor den, zij zou den man. dien zij liefhad vertellen, dat zij hem liefhad en be reid was hem naar zijn dorp te vol gen. Hij zou weten, dat zij vroeger een typiste was geweest, dat zij door het winnen van den hoofdprijs uit de lote rij plotseling rijk was geworden, dat zij door al haar weelde haar hoofd had yerloren, zoodat zij zich - bijna haar geluk had laten ontglippen. „Wat lis er plotseling met jou aan den hand, Madeion ?'f vroeg Wil, die haar gezicht bestudeerde. „Je ziet er zoo stralend uit." „Ik droomde van het geluk", ant woordde Leny, „dat hopenlijk gauw komen zal." Wil had moeite de spottende trek te Plombeering van P ooiaardappelen. Om misverstand te voorkomen wijst de Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noordholland er nadrukkelijk op, dat niet de Neder landsche Algemeene Keuringsdienst, doch de telers verantwoordelijk1 zijn voor de plombeering van pootaardappelen. Indien de telers zich niet aan de hier voor gegeven voorschriften houden, zullen zij tuchtrechtelijk worden ver volgd. Mciorbrandsioi voor tractoren, ie gebrui ken bij het scheuren van grasland. Degenen, die grasland willen scheuren aar niet kunnen beschikken over paarde kiachl, kunnen een aanvrage indienen voor brandstof voor een tractor. Slechts zij, die kunnen aanloonen, da! bet scheuren anders niet zou kunnen plaat: vinder, komen in aanmerking. Voor deze aanvrage kunnen de gewone' fornu:ergn worden gebruikt welke 1 l.rijgbaar zijn bij de distributiediensten. •Aanvragen voor donkere olie kunnen even wel niet worden toegestaan. Op deze for muiieren moet worden ingevuld !t onder 1 en 2 gevraagde, terwijl bij pt. 4 slechts behoeft te worden opgegeven: om te sch ren -ha. grasland opgrond. Grondsoort moet vermeld worden. Ver der moet de anvragendè boer het formulier ondcrtcekenen. Ifcze formulieren moeten rechtstreek: aan den Rijklandbouwconsulent worden ?egezonden. BRUTALE INBRAAK IN JUWELIERSZAAK. Voor f 9000 sieraden uit etalage gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben dieyitó eéis der van de firma Lucardie aan den Binnen weg te Rotterdam geplunderd. Een groo- tc partij sieraden, die v/as uitgestald en die een waarde had van ongeveer f 9000 hun in handen gevallen. De firma Lucardie wier magazijn aan het Mori aansplein tijdens de oorlogsdagen werd vernield, heeft kort na de ramp de be- schik'ting gekregen over dit winkelhuis dat tijdelijk voor den verkoop van goud en zilverwerk werd ingericht. In ver band met dit-tijdelijke karakter heeft men voor de ramen geen ijzeren rol- schermen of traliewerk doen aanbren gen. Hiervan hebben de dieven geprofi teerd. Tijdens den stormnacht van Za terdag op Zondag, toen het bovendien zeer donker was in de stad, hebben zij het slot van één der luiken, die voor de ramen waren aangebracht, om deze tegen bomscherven en luchtdruk te be schermen. verbroken. Vervolgens hebben zij met een in doeken gewikkelde hamer •en gat in de winkelruit geslagen ter grootte van 15 bij 20 cm. Een groot aan tal gouden en zilveren sieraden lag toen onder het bereik aer roovers. zooals arm banden, colliers en vulpenhouders. Er worden niet minder dan 80 gouden ver lovingsringen vermist. Tot nu toe heeft men geen spoor van de daders gevon den. Wel heeft men in de etalage den hamer, waarvan de kop in lappen was gewikkeld, aangetroffen: BENOEMING VAN NIEUWEN PROCUREUR - GENERAAL TE AMSTERDAM. Mr. J. Feiisma uit Groningen. Het Rijkscommissariaat maak? be kend De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 zijner verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) aan den procureur-generaal te Amster dam, mr. J. A. van Thiel, pensioen ver leend. In zijn plaats heeft de rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied op grond van dezelfde bepaling mr. J Feitsma, rechter aan de arrondisse mentsrechtbank te Groningen, tot pro cureur-generaal in Amsterdam benoemd. Mr. ROST VAN TONNINGEN OVER DE NIEUWE STAATSLEENING. Heden Donderdagavond, 23 October, zal de secretaris-generaal van het Dc partement van Financiën en president van De Nederlandsche Bank, mr. Rost van Tonningen', in de uitzending „De spiegel van den dag" van 19.20 tot 19. uur over den zender Hilversum I in een vraaggesprek met den heer L. Wybrands Marcussen een uiteenzetting geven over de aangekondigde nieuwe staatsleening. DE UïTKEERING BIJ BEVALLING. Met ingang van 1 November a-s. treedt een belangrijke nieuwe voorziening op sociaal gebied in werking, namelijk dc bepaling, dat aan de echtgenoote van aengene. die krachtens de ziektewet verzekerd is, bij gezinsvermeeraering een bijdrage in de kosten van de bevalling, groot f 55.wordt toegekend. Dit geldt ook voor bevallingen van doqhters, stief- en pleegdochters, die in het gezin van den verzekerde leven. De uitkeering ge schiedt door den raad van arbeid of door de bedrijfsvereeniging, waarbij de werkgever van den verzekerde, voor de uitvoering van de ziektewet is aange sloten. Evenals de aangifte van ziektegeval len. moet ook de kennisgeving van een plaats gehad hebbende bevalling door den werknemer geschieden. De op grond van 'artikel 17 der ziektewet in' ieder bedrijf aanwezige kaart wijst hem den weg, tot welken raad van arbeid of be drijfsvereeniging hij zich hiervoor heef:. te wenden. KIND ONDER AUTO. Maandagmiddag is het twee-en-een- haif-jarig dochtertje van den heer Zui- dema. wonende aan den Middel-Hor- sterweg te Haren (Gr toen zij daar speelde, onder een zwaarbeladen voor bijrijdenden groentenwagen geloop-en. Het kind werd overreden en "liep zoo danige kwetsuren op dat het spoedig aan de bekomen verwondingen over leed. INVAL IN CLANDESTIENE SLACHTERIJ. De Haagschë' politie had in een 1- C. van Schaik te Heer (L.) en drs. P.. J. Bels te Haarlem verslag gegeven van hun onderzoekingen naar het voorko men en de levenswijze, van de vleermui zen, die in de grotten van Zuid-Limburg hun winterslaap houden ofwel, zooals in den St. Pietersberg, de grotten als kraamkamers gebruiken. In den winter hangen de dieren op alle mogelijke wij ze in de gangen verspreid, meestal al leen, soms in groepjes van 2 tot 10 stuks en een enkele maal in grootere groepen. Uit de wijze van hangen is bij nadere bestudeering welhaast voor iedere soort een eigen gedragslijn vast te stellen. Belangwekkend zijn de mededeelingen van de schrijvers over het groote aan tal soorten, dat in de verschillende Lim- burgsche grotten wordt aangetroffen. In totaal wordt een twaalftal soorten aangetroffen, in verschillende grotten konden 10 tot 12 verschillende soorten jn één g»ot vastgesteld worden. Daar mee behooren de grotten van Zuid- Limburg toï de rijkste vindplaatsen van vleermuizen ter wereld. Alleen in de Carslbad Cavern in de Ver. Staten heeft men in één grot meer soorten waarge nomen. Daar de Zuid-Limburgsche grot ten dus een zeer belangrijk terrein voor studie van de vleermuis vormen, en daar de vleermuizen bovendien voor den landbouw zeer nuttige dieren zijn. zouden de schrijvers het betreuren, als de grotten van Zuid-Limburg moesten verdwijnen. Hun hoop is gevestigd op het departement van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming, onder welks hoede de natuurbescherming in Maart van dit jaar geplaatst is. Sindsdien is de oostelijke, beboschte helling van den St. Pietersberg bij be- verbergen, die over haar. gezicht gleed. Morgen zou de wereld er voor dit dom me. wicht wel heel anders uitzien. Dan zóu zij niet meer van geluk droomen, maar in harde werkelijkheid ontwaken Toen g'in£ zij naar Leny toe, haalde haar aan en zei „Kom, het is tijd om te gaan slapen, het is al laat ge noeg. Hier drink maar een slokje, <iat zal jc goed doen. Wel te rusten, hoor!" Gehoorzaam dronk Leny, gaf haar vriendin de hand cn keerde zich om. Spoedig viel zij in een diepen, droom- loozcn slaap. HOOFDSTUK 19. Toen Rob den volgenden morgen om zes uur zijn oogen opsloeg, zag hij tot zijn grenzelooze verbazing, dat Guus reeds geheel gekleed was. „Goede help, meneer Simons, waar om bent U zoo vroeg op vroeg hij verbaasd. „Ik ga naar Barcelona, meneer Nos- ka," antwoordde hij. Guus had weinig lust zich met den oósy'mpathjeken hutgenoot tot een ge sprek te laten verleiden. Kort vvcordde hij „Ja, ik ga nu dadelijk weg, dan ver mijd ik de grootste hitte. Ik groet U, ik ga ontbijten Intusschen stopte hij enkele voor worpen in zijn actetasch en sloot deze, Hij zette hem op een stoel vlak bij de deur en zette er zijn reeds gepakte koffer, bij. Eer Rob hem iets kon vra gen, was hij de hut uit. Rob kleedde zich vlug aan. Hij zet te zijn actetasch op denzelfden stoel naast die van Guus. Zijn pyama hing hij aan een spijker, terwijl hij* ook zijn gelegenheid te "s-Gravenhage beslag s-luit ran hBt dePart™ent tann' noenoor.-l i-do cnnfniropc l-tnvran rmr gelegd op een hoeveelheid ongekeurd rund- en schapenvleesch. De directeur, de boekhouder en de verkooper van het vleesch werden in bewaring gesteld. Naar aanleiding van het verdere on derzoek hebben twee rechercheurs een inval gedaan in een boxen-garage te Rijswijk. Zij troffen daar een 21-jarigen en een 26-jarigen slager, broers cn r.o een 23-jarigen slager, allen uit Rijswijk, aan. die bezig waren een cor.p! uit te beeyien. De stukke e taal gewicht van 424 kilogia:.-! per vrachtauto naar het slachthuis v voerd. In verband met deze zaak worden verder nog een 18-jarige slager uit Rijs- wijk, een jongen broer van beid eerst- ving gespaard, de schrijvers hopen dat, ook met het oog op dc unieke vleermuis- fauna van Zuid-Limburg, verdere be schermingsmaatregelen niet uit zullen blijven. f INGELEVERDE METALEN VOOR EEN GOED DOEL. Van den gemeente-ontvanger te Heem stede ontving de Nederlandsche ambu- van het vrijwilligerslegioen een ra ting op de bekende postgirorekening De ontvanger deelde mede, dat de personen, vermeld op een bijgaand Benoemden, en een 44-jarige slager uit staatjei hem haddeIX verzocht de hun 's-Gravenhage aangehouden. "UNIEKE VLEERMUIZEN!" Al" N A N "fcUID-LIMBURG. Pleidooi voor behoud de groHe» da? tot de rijkste Yleernuiizenvincip'aatsen ter wereld behooren. toekomende vergoeding wegens ingele verde metalen te storten op de rekening van de Nederlandsche ambulance. Bat is een voorbeeld ter navolging U kent het nummer 8—7—6—0—0 Nederlandsche ambulance, Koningin- In „De levende natuur" hebben ir. D. negracht 22, 's-Gravenhage. dat de had koffer achterliet. Daardoor zou de ste- Even later nam Rob de andere tasch ward niet onmiddellijk merken, dat j onder zijn arm en ging heel- kalm Rob niet meer op het schip terugkwaminaar de ontbijtzaal.... Toen hij klaar was, kwam Guus nog De meeste passagiers lagen nog in even binnen met den steward en zei diepen rust» Behalve Guus en de bei- „Dus U laat deze tasch en mijn kol'-j de Noska's was er niemand aan de fer voor me naar den wal brengen, ontbijttafel. Guus, die niet veel trek zoodra ik gegeten heb. Ik kan er toch had, verliet spoedig de zaal. Hij was op rèkenen, nietwaar onrustig. Onder geen omstandighe- „Jawel, meneer, het komt in orde!", den zou hij Madeion terug willen zien. Wat hoor ik nu, meneer Simons, gaat Hij had nu het besluit genomen om U ons verlaten Maakt U dan de hee terug naar huis te gaan, dat was al le reis lot Genua niet mee zwaar genoeg voor hem geweest. „Neen, ik heb anders besloten. Ik Maar hij moest sterk blijven, ga naar het station en neem onmiddel was het beste voor hem. iiik de trein naar huis." Nadat hij van den. kapitein en Op dat oogenblik werd er op de deur dienstdoende officieren afscheid geklopt. Rob opende hem. Wil stond genomen, verliet hij het schip. Aan de er voor, gereed om uit te gaan. kade stonden allerlei soorten voertui- ,Ik kom even vragen waar je blijft, gen te wachten. Hij stapte in een klei- Rob We moeten op tijd naar de auto en liet zich naar het station bren- etad. Mevrouw Wintère blijft aan gen Hij had slechts een gedachte „Weg boord, maar als we opschieten, kun- uit haar nabijheid, zoodat zij elkaar nen we weer terug zijn." niet meer zouden zien. „O. het is goed, dat ik U zie, juf-' Guus begreep zich zelf niet meer. Hij frouww Noska," zei Guus, die te voor had niets van de koele onverschilligheid schijn kwam. „Zoudt U Mevrouw Win- cUe hem anders, zelfs niet in de moei- tere mijn hartelijke groeten willen üjkste oogenblikken verliet. De liefde overbrengen Ik ga aan land en keer had hem te pakken, die had hem uit met de trein naar huis terug." zijn evenwicht gebracht. Zijn hart en Wil Noska had moeite haar schrik zijn eergevoel waren gekwetst door de te verbergen. Dat paste heelemaal niet afwijzing. Het hinderde hem vreeselijk, bij haar programma, dat Guus zoo' dat de vrouw, die hij liefhad en die hij vroeg hél schip verliet. Het kwam er gevraagd had zijn vrouw te worden, hem dus op aan snel te handelen, zoodat geweigerd had. Het zou wel eenige tijd Leny Guus nergens tegen het lijf liep. duren voordat de wonde in zijn gemoed Terwijl zij hem beloofde de groeten over te brengen, kwam er een van de bedienden de hut binnen om de baga ge van Guus te halen. Niemand zag, weer geheeld was., tot hij deze mooie, betooverende vrouw zou hebben verge ten. i Vroeger had hij over dit soort vrou- dat hij de verkeerde actetasch mee- wen altijd verachtelijk gelachen, had nam. Sie van Rob - vooral niet, om-,zich immuun gevoeld voor ha.u- bekoor- dat de beide tasschen als twee drup-J lijkheden. En nu moest hij zichzelf be- pels water op elkaar geleken. kennen, dat hij Madeion ten offer was gevallen en dat zij hem versmaadde. Hij leed ontzettend en er bestond geen an dere mogelij kheid dan alle banden tus- sehen hem en haar te verbreken en zich heelemaal van haar los te maken. Een uur later zat hij in den sneltrein, die hem naar huis terug zou brengen. Töen de trein het station te Barcelo na verliet, zag Guus een vliegtuig op stijgen. dat een korte tijd in dezelfde lichting vloog als de trein en toen in de. wolken verdween. Hij had er geen flauw idee van dat Wil en Rob daarin^ zaten, die de vlucht namen om hun rijke buit in veiligheid te brengen. Guus Simons was in droevig gepeins verzonken. Hij zag niets van de schoon heid van het uand, waar hij doorheen reed. Zag niets van de bloeiende gra- naatboomen, de sinaasappelboomen waar trein langs reed. Star keek hij voor zich uit daarna nam hij de Engelsche couranten, die hij aan het station had gekocht, en las, ronder te weten wat. In Genua stapte een heer in zijn coupé. In den loop van den reis kwamen zij in gesprek, de vreemdeling was een Franschfian, Jules Jourdain, een mijningenieur. Hij moest er in Figuras weer uit. om daar eenige interessante koper- en goudmijnen te bezichtigen. Hij gaf Guus verschillende raadgevingen voor zijn bruir&ool-ont- ginning en eindelijk sloeg hij hem voor, met hem samen in Figuras uit te stap pen en mee te gaan. omdat hij zich ze ker ook voor die mijnen zou interessee ren. Daar Guus heelemaal geen haast had om thuis te komen, nam hij het voor stel van den Franschman aan. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1