32e JAARGANG DINSDAG 28 OCTOBER 1941 No. 124 NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD ¥OOfi VIERINGEN EN ORN3TRIEKBN HET LOT No. 128713. W1ERINGER COURANT V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. 1 CHARKOV IS GENOMEN. Verkeersknooppunt Belgorod, 75 km ten N.O. van Cliarkov, eveneens door de Duitsche troe pen genomen. Drie koopvaar ders, samen groot 12.000 ton, tot zinken gebracht voor de -Engelsche Oostkust Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer, 2.5 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt bekend Op 24 October is Charkov geno men. Een der belangrijkste centra van de bewapeningsindustrie en van het economische leven is daarmede in Duitsche handen gevallen. NIEUWE LUCHTAANVAL OP MOSKOU. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 25 October, (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt, is 'Charkov op 24 October ingenomen en is een der belangrijkste bewapenings- en eco nomische centra der Sowjet-Unie daarmede in Duitsche handen geval len. Den zelfden dag hebben Duit sche troepen zich het bezi* verzekerd van het verkeersknooppunt Belgo rod, 75 km ten Noordoosten van Charkov. Nachtelijke aanvallen van ge vechtsvliegtuigen waren gericht op militaire en militair-economische installaties in Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft de luchtmacht voor de Oostkust van Engeland uit een beschermd con- vooi drie vijandelijke koopvaarders met in totaal 12.000 brt. tot zinken gebracht. Bovendien werd een al- leenvarend schip van 4000 brt. met bommen vernield. Voor de Noord-Afrikaansche kust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Gamboct een vij andelijken koopvaarder in brand geschoten. Britsche bommenwerpers hebben vannacht op eenige plaatsen in Noordwest en West Duitschland bri sant- en brandbommen neergewor pen, die geringe schade in woonwij ken veroorzaakten. Zes vijandelijke vliegtuigen werden, neergeschoten. Kapitein Collos heeft op 20 Octo ber zijn 80ste, majoor Lützow op 24 October zijn 101ste luchtoverwin ning behaald. DISTRIBUTIE-FRAUDE WORDT BESTREDEN. baal opgemaakt, tlbci\. bovendien worden de door hen in ontvangst genomen, nog niet geldige bonnen, 4^lag genomen.' En dit komt neer op t. vermindering NIEUWE BOTERKAARTEN. van hun toewijzing Slagers, die de nei- Er moeten nieuwe boterkaarten wor-g ing voelen opkomen op bonaan wij zin- den uitgegeven. Het C.D.K. doet dit niet' S'en vooruit te loopen en hun klanten zonder reden. Het papier is schaarsch,een „service" te verleenen, die strijdt drukken is duur en de uitreiicing der niet de wettelijke bepalingen, zijn dus ge bescheiden zeker geen kleinigheid. Het: waarschuwd. is echter onvermijdelijk. De handel in Ook vele bakkers hebben de nadeelcn boterkaarten en boterbonnen had zoo'n ondervonden van het innemen van nog omvang aangenomen, dat het niet lan-'11^*- aangewezen bonnen. Eenigen tijd ger kon worden geduld. 1 geleden is door controleurs van den Cen- Zij die op onrechtmatige wijze in het tralen Crisis Controledienst in samen- bezit van boter- en vetkaarten zijn ge- werking met controleurs van de Land- komen, zullen daar in de komende bouw-Crisis organisatie der betreffende maanden niet van profiteeren. Voor'provincie, een speciale controle gehou- hen is de tusschcntijdsche uitreiking den bij bakkers, molenaars en landbou- een verdiende teleurstelling. wers Kierb« bleek> dat de meeste bak- Ook voor hen. die hun kaarten ver- kers in het gecontroleerde gebied reeds kocht hebben, zijn de moeilijkheden';'^ziS waren met het innemen van brood groot, want om de nieuwe kaart te krij- bonnen, die in vele weken nog niet voor groot, want om de nieuwe kaart te krij gen moet de oude worden ingeleverd. Zoo straft dit kwaad zichzelf. En de handelaren in bonnen kunnen er op rekenen, dat het C.D.K. het niet bij dezen maatregel zal laten. Er staan hun nog verschillende verrassingen te wachten. Vaste brandstoffen. Ook ten aanzien van vaste brandstof fen moet het C.D.K. maatregelen tref fen, die indruischen tegen den stelregel, dat de normale gang van zaken in het bedrijfsleven zoo weinig mogelijk moet worden verstoord. Handelaar en consu ment zullen meer dan voorheen moeten worden gebonden, alweer om de goeden tegen de kwaden te beschermen. Daar omtrent zijn binnenkort nadere mede- deelingen te verwachten. Vleesch en brood. Het is ontstellend hoe dom een groot deel van het publiek zich betoont ten aanzien van de distributie hoe roeke loos men zijn eigen belangen op het spel zet en hoe gewetenloos men ten opzich te van zijn naaste handelt. Controleurs van den Centralen Crisis Controle Controledienst constateeren herhaaldelijk, dat er slagers zijn, die vleesch verkoopen op een nog niet-gel- öig verklaarden bon. Door op deze wijze de wettelijke bepalingen te negeeren. kunnen deze slagers een oneerlijke con currentie uitoefenen tegenover andere slagers, clie meer begrip hebben van de noodzakelij kheid der distributiebepalin gen en zich aan de gestelde regels hou den. De slagers, die zich op deze wijze bevoordeelen, en het met de regeling FEUILLETON. ROMAN VAN: V1CTOR VAN DUKE. 27.) „Ach, katje, dat spijt me. Kom maai bij me, dan zal ik je wel weer gezond kussen." Hij drukte haar zoo vast tegen haar aan, dat zij een la-eet van pijn gaf. Hij liet haar nu weer los en zei „Heb ik je pijn gedaan Maar dat komt, omdat ik zoo gelukkig ben, dat ik je weer eens eindelijk in mijn armen kan nemen. Ik heb er lang genoeg moeten wachten, je hebt me half gek gemaakt met je mooie kleeren. Jij. iii- Uitscheiden, Rob. We hebben nu wat anders te doen. Laten we onze buit be rekenen. Wat zal die tikjuffrouw een groote oogen opzetten, als ze haar loket opent. Nu, vind je me niet handig Be wonder je mijn werk niet Je zult toch moeten toegeven, dat ik op mijn gebied een genie ben Uitdagend stond zij voor hem. „Ja, je hebt gelijk, er is niemand, die je dat verbeteren kan, katje". Weer sloeg hij. zijn armen om haar heen en kuste haar. Maar al spoedig kwam de hebzucht weer bij haar boven. Nuchter stootte zij haar man van zich af en nam de actetasch van het bed, waar Rob hem geworpen had. „Kom, geef me de sleutels We kim nen de sieraden eindelijk eens rustig bekijken Hè, ik verheug me nu al op den tijd, die er voor ons aanbreekt." Rob zocht in zijn vestzak naar het sleuteltje. Wil speelde een beetje met het slot en aanwijzing aan de beurt waren. Deze bonnen zijn in beslag genomen, terwijl tegen de bakkers proces-verbaal is op gemaakt. Daar de bakkers ten gevolge van het in beslag nemen der broodbon- nen met hun voorraden bloem en meel krap kwamen te zitten, trachtten keien hun tekort aan voorraad aan te vullen door clandestien te koopen. Doch ook hiermede hadden zij geen succes, "daar de clandestiene aankoopen konden worden achterhaald. Andere bakkers, die niet in staat waren geweest om clan destien te koopen, zaten nu bijna ge heel zonder voorraad één bakker zelfs zag zich genoodzaakt zijn bedrijf stop te zetten. En hoe gagt het met d. moeders Er zijn vele wijken, vooral in groote steden, waar men huis aan huis reeds weken „vooruit" is met de bonnen. En straks is de broodkaart afgeloopen de nieuwe nog niet uitgereikt. Dan zit men eenige weken zonder bonnen. Ook de distributiedienst weet wel, dat het niet gemakkelijk is om in dezen tijd in een huishouden de touwtjes aan elkaar te knoopen. Het is echter onver mijdelijk en de overheid kan niet an ders dan de burgerij tijdig waarschu wen. Consumentenbonnen. Tot dusver bestond voor handelaren de mogelijkheid van andere handelaren te koopen op z.g. consumentenbonnen. Hierdoor waren zeer kleine detaillisten, die niet altijd voor een toewijzing ver- eischte aantal bonnen bijeen wisten te krijgen, toch in staat, het nooaige op te namen, er waren ook winkeliers, die hierin een kans zagen tot ongeoorloofde! practijken, en de teugels moeten dus worden, aangehaald. Met ingang van 20 October is het koopen door handela ren van andere handelaren op consu mentenbonnen verboden. Grossiers mo gen van 15 November af geen consu- mentenbonnen meer inleveren bij de distributiekantoren. Als gevolg hiervan kunnen instellingen, sanatoria e.d. voortaan uitsluitend op toewijzingen bij grossiers koopen. Ten einde te voorkomen, dat de klei ne detaillisten door de nieuwe regeling zouden worden gedupeerd, wordt het minimum aantal in te leveren bonnen, dat voor de meeste artikelen 40 was, te- ïuggebracht tot 30 en voor boter en vet zelfs tot 10 per periode. Ivfen ziet ook hieraan weer, dat het C.D.K., indien het slechts eenigszins kan, met de belangen van iedere cate gorie rekening tracht te houden, doch daarbij sterk wordt gehinderd door ele menten, die zich aan een goeden gang van zaken weinig gelegen laten liggen. Uit de bekendmakingen der laatste dagen blijkt duidelijk, dat de strijd te gen onwettige praktijken aanmerkelijk wordt verscherpt, zoowel door maatrege len om het kwaad bijtijds te ondervan gen als door strengere controle. Tevens wordt in tal van publicaties telkens weer gewezen op den ernst van den toestand en tegen de gevolgen van clisLributiegeknoei gewaarschuwd en nog eens gewaarschuwd. Toch vreezen wij, dat dit voor sommigen niet voldoende zal zijn. Wie niet hooren wil, moet dan echter maar voelen Hoofdredacteur Corn. J. Boskcr, Wielingen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23. Midöenmeer. Telefoon 23. PROVINCIAAL NIEUWS. zoo nauw niet nemen, blijken zichzelf doen. echter te benadeelen. Want de contro- Er werd echter van deze mogelijkheid leurs grijpen bij de ontdekking kracht- misbruik gemaakt. Er waren grossiers, dadig in niet alleen wordt procesver- die bonnen van grootere winkeliers in- Ne:!. Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen. De moeilijkheden zullen dooi de vrouw worden opgelost. In café Centraal werd Vrijdag, onder voorzitterschap van mevrouw de Haan Bosker uit Wieringen, een door een vijftigtal dames bezochte vergadering gehouden van de afd. Noordholland van den Ned. Bond van Boerinnen en ande re plattelandsvrouwen. Na een woord van welkom zeide de voorzitster zich bewust te zijn een moei lijke taak op zich te hebben genomen, aangezien het niet gemakkelijk zal zijn de eminente voorgangster te vervangen. Spr had haar taak op zich durven ne men, wetende, dat naast haar staan bestuursleden die de belangen van den bond kennen, die belangen hebben be hartigd en zullen blijven behartigen. Wij staan in den bond, aldus spreek ster, voor moeilijkheden, maar weten, dat die er zijn om overwonnen te wor den. In ons gezin en maatschappelijk leven rusten de moeilijkheden vaak op de schouders van de vrouw. Spr. was daarom overtuigd, dat de moeilijkheden door vrouwen worden opgelost. Spr. deed hierna voorlezing van een telegram, dat vóór enkele jaren dooi den bond verzonden werd aan een van de -ministers, waarin, gezien de geringe inkomsten van het platteland, op de gezinszoigen werd gewezen, die hét on mogelijk maakten het werk goed te verrichten. Na de devaluatie, aldus het telegram, zijn de moeilijkheden nog be langrijk vergroot, waardoor stijgende onrust ontstond en ernstige gevolgen voor de samenleving worden gevreesd. De aandacht van den minister werd er op gevestigd, dat het plattelandsbelang geen groepsbelang maar een landsbe lang is, waarom hem verzocht werd aan dacht aan de kwestie te schenken, op dat betere bestaansmogelijkheden wer den geschapen. Spr.concludeerde, dat ook dit telegram bewees, dat de toestand ten plattelande lang niet rooskleurig is te noemen. Wij dienen ons, aldus spr., te stellen op den bodem der realiteit en dan valt het te betreuren, dat de nacht en dag wer kende boer naast zijn vele zorgen nog zijn financieele zorgen heeft, hetgeen zijn terugslag geeft op den arbeider en den middenstander van het platteland en ook van de stad. Het platteland toch kan wel buiten de stad, maar de stad niet buiten het platteland. Voor spreekster was het daarom moei lijk te begrijpen, dat het hoofdbestuur gemeend heeft te moeten aftreden, nu ons de helpende hand wordt geboden en de plattelandsvrouwen worden ingescha keld in den voedingsstand. Trouw moet blijken. Dit had het hoofdbestuur moeten be denken. Spr. was er sterk tegen de po litiek in den bond te halen, maar wij dienen ons te stellen op den bodem der I schrok, toen dit plotseling opensprong. Met gefronst voorhoofd bekeek zij den inhoud. Toen sprong zij met een schril le stem in de hoogte. „Groote hemel, Wil, wat mankeert je ineens De geschrokken Rob liep naar haar toe en keek verslagen naar hetgeen zij te voorschijn haalde. Wil had een pya- ma, een boek, pantoffels, een reisneces- saire uit de tasch gehaald en op den grond gegooid. Toen zocht zij verder, maar de tasch was leeg. Weer krijschte zij akelig en op dat zelfde pogenblik vloog de tasch naar het hoofd van Rob. Als een furie rende zij de kamer heen en weer. „Jij stommeling IdiootDilettant van een dief, dat je bent. En ik, ik heb me zoo'n stommeling uitgezocht, heb me met zoo'n stumper laten trouwen, die het met veel moeite verkregen goed op een dergelijke manier behartigt. Waar is het geld, hè Waar is de rest Haar gezicht was verwrongen van woede en haat. De man stond er versla gen bij. En hij werd zoo kwaad over de scheldwoorden, die zijn vrouw hem naar het hoofd gooide, dat hij zich bijna niet meer kon beheerschen. „Schreeuw niet zoo tegen me. Kan ik het helpen, dat men aan boord de tasschen verruild heeft Kan ik het helpen dat die ezel van een dokter Simons precies zoo'n tasch had als ik „Natuurlijk kan jij het helpen. Waar om heb je dan oogen, als je er niet mee kijkt Je had er op moeten letten, toen zij de bagage van Simons uit de hut haalden, dat zij de goede tasch mee namen. stommeling „Houd je mond, of ik sla hem dicht." De man brulde razend van woede. Als een kat sprong Wil op en ging vlak voor haar man staan. „Wat, wil jij me slaan, jijjij En op dat oogenblik kwam haar hand met een harde slag op zijn wang te recht, zoodat hij achteruit sprong. Zij vloog hem bijna aan, Irok hem aan het- haar en krabde zijn gezicht open. Op eens kwam zij weer tot zichzelf. Rob ging naar de waschtafel en bette zijn gezicht met een natte handdoek. „Niemand dan jijzelf is aan dit alles schuld" zei hij tegen Wil. „Als jij niet zoo'n haast had gemaakt en niet in Barcelona persé van het schip weg had gewild, dan was alles heel anders gc- loopen Wil gaf geen antwoord, zij lag op het bed en snikte het uit. J Eindelijk zei ze zacht„Mijn mooie geld. Gelukkig dat ik tenminste nog wat sieraden in mijn koffer heb. Jij krijgt er geen stuiver van, reken daar maar op. Ik heb er trouwens genoeg van om met je te deelen, wat ik bij elkaar krijg om jou maar steeds de mooie meneer te laten spelen. Jij doet niets anders dan alles opmaken, wat ik met veel moeite buit maak. Maar ik doe het niet meer." Goed, goed. Ik heb er niets tegen, dat wij van elkaar gaan. Ik zal wel voor mezelf weten te zorgen. Maar laten we dan tenminste geen scene meer maken. Maar ik ben bang, dat jij het zonder mij niet lang uithoudt, je zult gauw genoeg weer tam zijn, katje Wil keek den man verachtelijk aan. Even zweeg ze, toen zei ze „Het heeft ook heelemaal geen zin om scenes maken, wij moeten den toestand onder de oogen zien," Ze was opgestaan, had haar koffer geopend en bekeek de buit gemaakte sieraden. Daartusschen lagen de vijfduizend mark, die Wil het gemeen teraadslid afhandig had gemaakt. „Hu, Rob Toen hij niet antwoordde, keerde zij zich naar hem toe en zei„Ben je nog kwaad „Wou je soms dat ik lachte, nadat je me zoo toegetakeld hebt Ze ging naar hem toe, bekeek zijn gezicht en vervolgde„Ja, je ziet er vrees'elijk uit. Arme vent." Ze gaf hem een kus en zei toen „Kom laten ons maar uit de voeten maken. Mis schien is het verstandig naar Zwitser land te gaan. Hier komt men ons ge makkelijk op het spoor. In ieder geval kunnen we met de vijfduizend mark een tijdje vooruit. Wij kunnen misschien de nachttrein nog halen, vind je ook niet „Ik vind alles best, regel jij maar, zooals je denkt dat het beste is." HOOFDSTUK 21. Leny sloeg de oogen op en kon zich het eerste oogenblik niet herinneren waar zij was. Haar hoofd deed pijn, haar oogen lagen diep in de kassen. Wat had zij toch Zij voelde zich lichame lijk en geestelijk ziek en trok Huiverend de dekens weer over zich heen. „Waar bleef Wil O, ja, die was met Rob de stad in gegaan, zij had haar toch zelf vrijaf gegeven Leny keek op haar horloge. Ontstemd richtte zij zich toen even op. Lieve help, het was reeds over twaalf. Hoe lang had zij dan wel geslapen Zij wankelde toen zij het bed uitstap te en naar de badkamer ging. Zij moest zich vasthouden, om niet te vallen. Wat zou haar toch schelen De kamer dans te voor haar oogen, en het leek of alle meubelen naar haar toe kwamen. Ze voelde zich zoo ziek als een hond. Na het bad, dat haar een beetje had ver kwikt, kleedde zij zich langzaam aan. Toen zij op het dek kwam in de frls- sche lucht knapte zij een beetje op. Ze at een kleinigheid en ging dan weer terug naar het dek, waar zij in haar ligstoel plaats nam. Eerst lag ze daar alleen, toen zette zich een oude dame naast haar, die een zwak voor Leny had. „Maar Mevrouw Wintêre, wat is er met U aan de hand, bent U niet aan wal gegaan ,Neen, mevrouw, ik was zoo moe van het bal, dat ik eens heerlijk uitgeslapen heb. Ik had echt behoete aan rust „Wij hebben allemaal een beetje veel te zien gehad den laatsten tijd. Men is oververmoeid. De rust op het schip doet werkelijk goed. Wat zegt U overigens van onzen dokter Simons, Mevrouw Wintère Leny keek haar verwonderd aan. „Wat is er dan met hem, Mevrouw. „Ach, weet U het nog niet Hij heeft vanmorgen het schip verlaten en is met den trein terug naar zijn huis gegaan." Leny was doodsbleek geworden. Het was alsof plotseling de zon achter de wolken verdween, alsof de heele wereld om haar heen grauw werd. Het aller liefst was zij in tranen uitgebarsten. Ach, wat deed haar hart haar een pijn. Hij was vertrokken, was door haar weggestuurd. De eenige mensch, die het goed met haar had gemeend, die van haar hield, die had zij weggestuurd. Zij had het geluk van zich gestooten Nu was zij hem kwijt voor altijd Eerst nu bemerkte zij, hoe diep de liefde in haar hart zat. Nu juist, nu alles uit wasNu ze hem nooit meer terug zou zien Een hevige woordenwisseling deed haar opschrikken. Een van de passagiers stond, woedend gesticuleerend, naast een van de officieren. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1