Wa gameeten met: 5e mage% afitedid? GALON, TRES, FRANJE EN KWASTEN Niets nieuws onder de zon. dus ook niet op het gebied der mode en haar vele de tails. Jaren geleden kon men zich geen japon denken zonder een versiering van galon of tres; soutache werd in grillige lij- NUTTIGE WENKEN Aadappelmeel, dat als bindmiddel van groenten, soepen en sauzen wordt ge bruikt, maakt men steeds met een koude vloeistof aan, voegt dit papje bij het te binden gerecht, doch laat het slechts even mee opkoken, aangezien het anders zijn bindkracht verliest. Beter nog is om den pan van het vuur te nemen en daarna het aangemengde pap je door den inhoud te roeren, vervolgens Vlug tot op kookpunt laten komen. Aardappelmeel heeft thans meer betee- kenis in de keuken, dan tot voor korten tijd. Gebak en pudding kunnen aangevuld worden met aardappelmeel, hetgeen tevens de eigenschap heeft een en ander luchti ger te -maken. Steeds moet men bloem, custardpoeder of welke grondstof men ook aanwendt, voor het gebruik één a twee maal zeven, alvorens er beslag of deeg y.&n tg maken. Gewichtscontrole wenschelijk Magere mensehen moeten in de eerste plaats leeren kleine voorvallen en onge lukken van het leven van zich af te schud den: door tobben verliezen zij meer aan gewicht, dan wenschelijk is. Opwinding zonder noodzaak beduidt een verhooging van den bloeddruk, overwer ken van bijna alle klieren en verspilling van kracht, waardoor een groot deel van de voeding als nutteloos verspild wordt. Door ergernis en verdriet worden regel matig een groot aantal van de in de voe ding aanwezig zijnde calorieën aan het doel der voeding onttrokken. De gevolgen zijn stofwisselingsstoornis- sen. Door zelfbeheersching wordt ooic de toestand van het zenuwstelsel verbeterd. Verder is het van belang op tijd. naar bed te gaan en voldoende te slapen. Bij een vermindering van. het weer standsvermogen speelt gebrek, aan slaap steeds een hoofdrol. Men gunne het lichaam zooveel slaap als het verlangt en vergete niet dat frissche lucb.t noodzake lijk is. Deze wekt de stofwisseling op een natuurlijke wijze op en bevordert den eet lust. Aan dikke menschen is het te raden om vooral veel beweging te nemen, wu «Jank is en dikker wil worden, ver- Tien minuten aan de gezondheid gewijd Galon, tres cn dergelijke garneeringen leenen zich uitstekend om aangewend te .worden bij het vermaken van japonnen, omdat ze naden, die men niet gaarne in het oog laat vallen op geschikte wijze kun nen bedekken. GEBREID PAKJE VOOR KLEINE JONGENS mijde overspanning van de spieren. In normale mate toegepast bevorderen lichaamsoefeningen den eetlust. Als de eetlust gering is, dan bewijst dit, dat een of ander stofwisselingsorgaan niet goed functioneert. Omdat de maag een spierorgaan is, iaat zij zich evenals andere spieren, weer tot haar oorspronkelijke arbeid terugbrengen. In het begin zal kort, misschien twee da gen lang vasten, al voldoende resultaat geven. Tijdens den maaltijd mag niet veel gedronken worden, daar de spijsvertering hierdoor vertraging ten gevolge van de verdunning van het maagzuur ondergaat. Daar de spijsvertering een volbloedigheid in de onderlijfsorganen noodig maakt, moet men zich voornemen tijdens het eten niet te lezen, of opwindende gesprekken te voeren, die den tegengestelden toestand, namelijk een volbloedigheid in de herse nen, te voorschijn roepen. Men zal zich voor oogen moeten stellen, dat deze belangrijke verandering in de lichamelijke constitutie niet vandaag of morgen te bereiken is, maar dat men het lichaam langzamerhand aan de veranderde verhoudingen moet aanpassen. De meeste menschen hebben zich ge wend aan het eten van te groote porties en door deze geleidelijk aan kleiner te ne men heeft men minder behoefte aan eten. Af en toe een dag vasten en dan niet an ders dan vruchten of eenige bekers tapte melk gebruiken is aan te bevelen. De maag heeft zoo'n rustdag na het vele werk, dat zij verdient inderdaad wel ver diend. De distributie en de ons toegewezen hoeveelheden levensmiddelen dragen er toe bij om het gewicht van vele menschen langzaam maar zeker naar omlaag te bren gen. Een bewijs, dat velen teveel een af god van hun maag maakten toen de hoorn van overvloed nog rijkelijk vloeide. Regelmatige gewichtscontrole is noodig, want het vermageren mag niet te vlug ge schieden, aangezien hart, nieren en ze nuwstelsel hiervan de nadeelige gevolgen ervaren. Verliest men in te korten tijd meer aan gewicht dan gewenscht is, dan zal men zich niet onnoodig in moeten spannen en meer rust dienen te nemen. A. 78U. Succcspatroon 35 ct. Deze blouse kan het beste vervaardigd worden van dunne wollen stof of van flanel. Het voorpand bestaat uit een schouder stuk, dat met het voorgedeelte één geheel vormt. De twee zij panden zijn aan dit schou derstuk gerimpeld. Sluiting met knoopen en knoopsgaten. De kraag is rond en liggend, en de mou wen zijn aan een rechte manchet gerim peld. Deze blouse wordt in den rok ge dragen. Patronen in de maten 424446. Het lijfje sluit met twee groote knoopen; halsafwerking met piqué revers. De cein tuur kan van de zelfde stof zijn, doch ook een lakceintuur zal er aardig op staan. De mouwen zijn ruim gerimpeld aan een gladde manchet. Patronen in de maten 4244-16. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel ot in postzegels, mits deze een v aarde beb- hon vnn 1 1 JnMIJÜ nen op de strakke aansluitende lijfjes ge stikt. Een tijd lang is deze garneering van het modebeeld afgevoerd geweest, het geen ten gevolge had, dat door een mode gril een industrie tot ondergaan gedoemd was. Thans, nu de mode zich, wat de hoofd lijnen betreft, slechts uiterst langzaam wij zigt, tracht men de noodige afwisseling in de details aan te brengen. Om deze reden is het dan ook niet te verwonderen, dat tres, galon, franje e.d. weer toepassing vinden als garneering. Men ziet veel nieuwe uitvoeringen, zoo wel in mat als glimmend galon. De met metaaldraad doorweven galons verhezen evenwel veel van hun aanzien, indien ze aan vocht blootgesteld zijn, aangezien zij meermalen oxydeeren. Op onze schetsen is aangegeven op wel ke wijze men bovengenoemde garneerin gen toepast. Ten eerste de kazak-japon, tvaarvan mouwen cn zak geheel bestikt zijn met galon, terwijl deze garneering ook aangebracht wordt op tassehen, hand schoenen en zelfs aan den rand van vilt- hoeden. De andere schets geeft een gar neering van galon en franje te zien, die op de schouders den vorm van epauletten aannemen, terwijl ook de zakken op soort gelijke wijze versierd zijn Voor dit aardige pakje voor vierjarige jongens kunnen verschillende bonte wol- resten voor het blousje gebruikt worden (150 gr.). Voor het marineblauwe broekje hebben we nog ongeveer 150 gr. sportwol noodig. Eerst moet men het knippatroon waarvoor da getallen de maten in centi meters aangeven, op ware grootte maken." Fïg. I geeft aan de helft van de blouse. Fig. II de helft van de mouwen. Fig. in de helft van het broekje. Men begint met den voorkant van fig. I en breit op naalden no. 2eerst 1 'A c.M. heen er weer recht. Dan worden aan den linkerkant 6 gelijk matig verdeelde knoopsgaten ingebreid, doordat men telkens 3 steken afkant, die men in den volgenden toer weer bijmeer- dert. Men breit rechte toeren tot de rand 3 c.M. hoog is. Daarna wordt in een streeppatroon, waarvan men zelf de kleuren kiest, ver volgd in tricotsteek d.w.z. een toer recht, terug averecht. Met de mouwen begint men aan den on derkant, breit 6 c.M. hoog afwisselend 1 steek recht, 1 steek averecht en daarna weer verder in tricotsteek. De 6 c.M. breede kraag wordt over 87 steken heen en weer recht 'gebreid. Daarna sluit men mouwen- en schoudernaden, naait den kraag er op, zet de mouwen er in en naait 6 knoopen aan den kant, die onder het knoopsgatenboord sluit. Het broekje begint aan den bovenkant met 180 steken. Men breit in het rond, af wisselend, 1 steek recht, 1 steek averrecht, tot het boord 3 c.M. breed is; in het mid den worden op afstanden van 26 steken 6 knoopsgaten ingebreid. Aansluitend daar op deelt men het werk in voormidden en breit in tricotsteek verder; de 3e toer breit men tot de 12e steek na middenachter, keert om en breit ter verlenging van het achterste broekdeel 20 toeren. De eerste toer van 24 steken, bij de vol gende toeren neemt men steeds de vol gende 4 steken van het broekdeel er bij. Na 20 toeren breit men over de geheele breedte verder. Het splitje is 10 c.M. lang en daarna breit men verder in het rond. Na 7 c.M, deelt men het werk in vóórmid den en achtermidden en maakt elke pijp apart af. Men breit eerst 5 c.M. hoog in tricot- steek en daarna in het rond alleen recht. De rand wordt 1J< c.M. breed omgezoomd. Vervolgens breit men een kruis van 5 c.M. in het vierkant en zet dit met over- handsc'ne steken in liet broekje. De lin kerkant van het split wordt met één toer vasten om gehaakt, terwijl men aan den rechterkant 5 toeren werkt voor het on- derbeleg. Sluiting met drukknoopen en aan de bovenkant met knoop. KNIP-PATRÖNEN Thansconcentreert het leven zich meer op het hhis en zijn wij veel minder buiten, dan eenige maanden geleden, waardoor het nog noodzakelijker is dan voorheen om een gezonde levenswijze <e volgen. De gezonde wandelingen en de openlucht-sport verval len grootendeels doordat het weer zicïi hier menigmaal minder toe leent. Het komt onze gezondheid evenwel ten goede, wanneer wij eer en ander thans vervangen door rnor- gengymn?.stiek, waardoor een natuurlijke evenwicht verkregen wordt. Wanneer men zich eenmaal gewend heeft aan deze oefe ningen in een goed geluchte kamer, of bij een geopend raam, dan zal men ervaren hoe weldadig de ontspanning der spieren aan doet. Alle moeheid verdwijnt en men be gint den werkdag "frisch" en vol arbeidslust. Tien minuten kaci ieder met een weinig goeden wil ongetwijfeld weten te vinden, zij het dan, dat men er iets vroeger voor op staat. Men begint met enkele ademhalings oefeningen die het lichaam doen uitzetten er zuivere lucht aan de longen toevoeren, waarop enkele oefeningen volgen, die alle spiergroepen in werking brengen. Morgen- gymnastiek Hs vooral van zoovéél belang wanneer de dagen kouder zijn geworden, aangezien de bloedsomloop er door bevor derd wordt, waardóór de koude zich minder doet voelen. Ook andere mogelijkheden dra ger. er toe bij om de bloedsomloop te sti- muleeren, o.a. boxstelmassage. die in de laatste jaren meer en meer wordt toege past. Met een niet te zachten borstel wordt het geheele lichaam droog geborsteld, het geen men heti best' kan doen voordat men zich gaat wasschen, aangezien de huid, na dat zij met water in aanraking gekomen is, gevoeliger wordt Men begint te borstelen vanaf de punten der teenen naar het mid den toe cn ook van af de vingers steeds vinds de massage in de richting naar het haft vlaats. Om den rug eveneens in deze massage te kunnon betrekken is een borstel met steel noodig. Na deze behandeling ge voelt men het bloed eveneens krachtiger stroomen en een warm en behaaglijk ge voel volgt. In herfst en winter verdient ook de huid meer zorg, ten einde te voorkomen, dat zij rood wordt en ruw. Veelal wordt de huid na het wasschen te vluchtig afge droogd, hetgeen het springen van de meest gevoelige deelen tengevolge heeft, o.a. die, welke aan wind en koude zijn blootgesteld. Wie een gevoelige huid heeft, zal deze vet moeten houden. Behalve glycerine zijn er vele goede preparaten in den handel, die haar soepel en zacht houden. Ook het ge zicht zal een beschermend vetlaagje noodig hebben, waarover een wolkje poeder komt. Ook in den herfst en in den winter moet men trachten te profiteeren van ieder zonneplekje, waarvan de poes ons het voor beeld reeds geeft en voorts zal men dage lijks ondanks minder goed weer een flink stuk moeten loopen. In een tijd, dat de vensters het grootste deel van den dag gesloten zijn hebben we de buitenlucht te zoeken. In vertrekken, b.v. kantoren, waar verschillende menschen samen zijn, is luch ten noodzakelijk, doch de practijk leert, dat vele menschen vooral 's winters doods bang zijn voor wat frissche lucht, die zij ten onrechte met tocht verwisselen. Indien men 's winters de ramen om het uur eeni ge minuten opent, kan de verbruikte lucht door versche met zuurstof gevulde lucht vervangen worden. Voorkomen van ongevallen in de huishouding Kleine oorzaken, groote gevolgen Wanneer men soms van deskundige zijde hoort van vele ongevallen in huis, dan staat men eenvoudig verbaasd, hoe zulks mogelijk kan zijn in een schijnbaar onge vaarlijke huishouding. De oorzaak is even wel te zoeken in het feit, dat vele huis vrouwen min of meer achteloos zijn tegen over de vele bronnen van gevaar en deze uit de macht der gewoonte zelfs niet zien. Onvoorzichtigheid en zorgeloosheid zijn de hoofdoorzaak van vele ongevallen in huis. Letten alle huisvrouwen er wel op, dat de trapleer stevig staat en niet weg kan glij den? Hoe weinig komt het voor, dat er rubber onder het gedeelte, dat op den vloer staat is geplakt om wegglijden te voorkomen. Benzine, spiritus, eleetrische preparaten zouden wij een en ander nog wel zoo ondoordacht gebruiken, indien wij doordrongen waren van de gevaren, die door onnadenkendheid dreigen? Moet men even iets van een hooge plank afnemen, dan wordt veelal een stoel genomen, die lang niet vast genoeg op zijn vier pooten staat. Is het wonder, dat men het even wicht verliest en naar omlaag tuimelt? Spelden worden ondoordacht in den mond genomen, flesschen en bussen met een scherp mes geopend, waardoor wonden kunnen ontstaan. Hoe vaak wordt een huisvrouw niet af geleid, hetzij door onverwacht bezoek dan wel door een invallende gedachte, waar door zij vergeet den stekker uit het stop contact te nemen terwijl zij ophoudt met strijken. Ook het eleetrische kussentje, dat vergeten werd heeft, evenals het inge schakeld gebleven strijkijzer, -reeds menig begin van brand veroorzaakt. Verkeerde zuinigheid is eveneens vaak de oorzaak van vele gevaren. Het is ver standig en tevens billijker om een repara tie tijdig te doen uitvoeren dan te wachten, totdat zich een ongeval heeft voorgedaan. Een poreuse gasslang kan evenals een de fecte kachelschuif den dood ten gevolge hebben door het ontsnappen van vergifti ge gassen. Een los oog van een traproede, die den traplooper van zijn plaats brengt kan een val veroorzaken evenals gerafelde keukenmatten. Stekkers, snoeren en schakelaar, die de fect zijn veroorzaken eveneens schade; zij kunnen bij het hanteeren den stroom door het lichaam doen gaan, geven kortsluiting en wanneer zij met vochtige handen wor den aangeraakt soms brandwonden doen ontstaan. Het ontbreken van licht loven een keldertrap heeft reeds menig ongeluk veroorzaakt evenals onverlichte zolders. Veelal zijn het kleinigheden die tot het veroorzaken van ongevallen leiden, maar vrijwel steeds is de oorzaak, dat men er niet voldoende aandacht aan schonk. Achteloos weggeworpen schillen, glas scherven, roestige spijkers in oude kisten of planken; opgerolde tapijten, niet vol doende uitgeboende zeilen of parketvloe ren en nog duizend en een dingen meer zijn kleine oorzaken, die groote gevolgen hebben, welke voorkomen moeten worden! SüfèéSpatroon. Prijs 40 ct. Deze vlotte japon bestaat uit twee dee len n.1. een casaque blouse en een rokje; dat men eventueel ook bij andere blouses dragen kan. Als men de jurk echter altijd in zijn ge heel draagt, dan kan men beter onder de casaque een stuk voering aan den rok zet ten zoodat men niet zooveel stof noodig heeft. 779.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4