32e JAARGANG DONDERDAG 6 NOVEMBER 1941 No. 128 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET LOT No. 128713. WIERINGER COURANT Duitschland strijdt voor Europa. HAVENSTAD FEODOSIA IN DE KRIM GENOMEN. Marine en luchtmacht hebben op den Atlantischen Oceaan en de Noordzee veertien lcoopvaardijsche- pen, in totaal 73.000 ton, vernield. moskou overdag uit de lucht besïookt. Hoofdkwartier van den Pührer, 4 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel dei- weermacht maakt bekend Op het schiereiland De Krim zet ten Duitsche en Roemeensche troe pen de vervolging voort. Plaatselij ke tegenstand van uiteengedreven formaties van den vijand werd ge broken. Aan de kust van de Zwarte Zee is de havenstad Feodosia geno men. Twee door pantserwagens onder steunde uitvalspogingen van sterke vijandelijke af deelingen uit Lenin grad werden met zware bloedige ver liezen voor den vijand verijdeld vóór zij de Duitsche linies konden berei ken. De luchtmacht zette de aanvallen op Sow jet schepen in de wateren van de Klim voort. Zü vernielden een handelsschip van 1000 brt. en plaat ste bomtreffers op vijf groote trans portschepen. Moskou werd overdag gebombar deerd. Bij nachtelijke aanvallen van de luchtmacht op Leningrad ont stonden groote branden in verschei dene stadswijken. Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt, hebben de mari ne 'en cle luchtmacht de Britsche ravitailleeringsscheepvaart .wederom zware slagen toegebracht. Duikboo- ten hebben op den Atlantischen Oce aan 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijke inhoud van 53.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere sche pen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar bescha digd. - In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche stuka's Britsche artillerie ën kazematstellingen bij Tobroek. Een Britsch vliegtuig werd met bri sant- en brandbommen aangevallen. De vijand is in den afgeloopen nacht met zwakke afdeelingen Noord-Oost-Duitschland binnenge vlogen. Bij het binnenvliegen van de •bezette gebieden werd een Britsche" bommenwerper neergeschoten. FEUILLETON. koman van VICTOR VAN DUKE. 31.) Toen Leny den volgenden dag ook nog niet verscheen, begon hij ongerust te worden. Er was ook geen bericht ge komen, dat zij van plan veranderd was Hij wachtte niet alleen dien dag, maar ook de twee volgende. Hij wist niet wat hij doen moest, want zijn geld begon op te raken. Hij moest dus naar huis terug zonder Le ny bereikt te hebben. Zijn terugreis was vrccsclijk, geheel verslagen kwam hij op Greenstone aan. Hij leek wel een geeest toen hij de werkkamer bin nentrad. waar Theo zat te schrijven. Verwonderd vroeg hij „Wat is er met jou aan den hand, waar kom je van daan Ik heb vreeselijk over jou in angst gezeten. Je stuurt een telegram uit Barcelona dat je naar huis komt, je verschijnt echter niet en dagenlang hoor en wij niets van je en nu ineens sta je voor me, alsóf je van een begra fenis komt." „Ik kom regelrecht van Milaan*', zei Guus. „Geef me wat te drinken, dan zal ik-je alles vertellen." En Guus be gon. Theo luisterde en viel hem geen enkele maal in de rede. „Ik heb op het schip de vrouw lee- ren kennen die mij gelukkig kan ma ken, ik ben krankzinnig verliefden ik kan haar niet meer terugvinden En hij vertelde.vertelde van Made- Ion Wintêre, van hun prettige reis en duitsciiers profiteeren van de'vorst. Londen, 4 Nov. (u. P.) In bevoegde kringen verklaart men, dat de scherpe daling van temperateur, die gisteren van het Oostelijk front werd gemeld, de toestanden der wegen voor de Duitsch; troepen heeft verbeterd. sowjet-russische krijgs gevangenen. Trocsteloozc, kilometerslange stoet inhet sneeuwlandschap. Lemberg, Oct. (V. P. B.) Pas gevangen genomen soldaten maken nooit een ver hef f enden indruk en in Sow jet-Rusland is het beeld van ellende en uitputting nog veels sterker dan elders. Daartoe werkt het troostelooze winterlandschap mede. Onde heftige sneeuwstormen schuifelt een zwijgende massa ongewa pende mannen voorbij, geheel afge stompt voor alle-indrukken van buiten. Dikwijls hebben zij dagenlang geen hap eten, geen druppel drinken meer ge proefd. Het einde van den slag hebben zij,-omringd door dooden en gewonden, in een toestand van volslagen apathie afgewacht. Er is ex* bijna niet ëen bij, die iets draagt, dat den naam van uniform verdient. Met lompen van den meest uiteenloopenden aard hebben zij ge tracht. zich tegen de koude te bescher men. Dikwijls zelfs hebben zij er hun armzalige schoenen mee gelapt."" Duizen den gevangenen dragen zelfs geen onderdeel van een uniform meer doch zijn gehuld in de overblijfselen van een sjofel burgerpakje. Daarin zijn zij in allerijl naar het slagveld gestuurd. Zwijgend stappen zij door de sneeuw. Niemand heeft tijd of lust om op zijn buurman te letten. Valt er eeix neer, dan strompelen de na hem komenden over-hem heen, zonder zich verder om hem te bekommeren. Een menschenleven heeft hier reeds lang alle waarde ver loren. Doch wanneer het cadaver van een gedood paard in het gezicht komt, ga.at er een koortsachtige beweging door hun rijen en in een oogenblik hebben de hongerenden het vleesch van de bee- nen gegrist. De weinige manschappen, die het con- ivooi gevangenen begeleiden, hebben moeite er eenige orde onder te bewaren. Onnoodig oponthoud kan niat worden geduld, want voor het aanbreken van de duisternis moet de verzamelplaats zijn bereikt. En zoo sleept zich de eindeloo- ze colonne verder door de sneeuwwoes- tijn van de midden-Russische vlakte. Zoo hebben de schilders eenmaal den terugtocht afgebeeld van Napoleons le- gers, die zich in den winter van 1812 moede en verslagen voortsleepten naar het Westen. sowjet-unie, '*eeft gebrek aan me renten. New York, 3 N. B.) Volgens de „New York Herald Tribune" heeft de president van het Amerikaansche Roo- de Kruis, die zoo juist uit Moskou is te ruggekeerd, verklaard, dat de bolsjewis ten een groot gebrek hebben aan ge neesmiddelen en chiurgische instrumen ten. De Sowjet-regeering, aldus de presi dent, -vreest voor het uitbreken van epi demieën, in het bijzonder van typhus, en heeft dringend hulp noodig. engelands positie na een nederlaag der bolsjewieken. New York, 4 Nov. (D.N.B.) De débacle der bolsjewieken, die steeds waarschijn lijker wordt, is in Engeland een reeds in groote" kringen bekende mogelijkheid, welke iedere hoop op 'een Britsche over winning doet verdwijnen, aldus de En- gelsche schrijfster Freda Utley in „Jour nal American'. Zij wijst in dit verband op de uitlating in een Engelsch week blad, dat na de ineenstorting van het bolsjewistische leger Engeland in Euro pa geen ander leger meer ter beschik king staat. Sedert weken, zoo gaat Fre da Utley voort, heeft men reeds vele Britsche stemmen hooren zeggen, dat, wanneer Hitier de bolsjewistische offen sieve kracht kan vernietigen, zelfs een Amerikaansch expeditieleger in Eui*o- pa niet veel hoop op een militaire be slissing van den oorlog wettigt. Slechts weinige menschen in Amerika, aldus de Engelsche schrijfster, beschouwen de positie van Engeland realisch. Wanneer het de „vereenigde macht" van Enge land en de Sowjet-Unie tot dusver niet gelukt is een „indruk" op de Duitsche weermacht te maken, hoe, zoo yraagt Freda Utley, kan dan worden aangeno men, dat de V S. en Engeland in.staat zouden zijn Hitier te overwinnen Engelsehgezinde kringen in Amerika sporen desondanks Eligelaiid aan een totale nederlaag te riskeeren zonder een of andere hoop op de mogelijkheid van een overwinning. finnen bezetten eilandengroep. Helsinki, 4 Nov. (D.N.B.) Naar de Finsche inlichtingendienst meldt, heb ben de Finsche troepen van 1 tot 3 Nov. de voor de stad Koivisto ten Zuiden van Vilpuri gelegen groep eilanden bezet. Deze groep bestaat uit drie groote en tal van kleine eilanden, die door .de bolsjewieken zwaar versterkt waren. Daarmede is een belangrijk steunpunt, dat aan de bolsjewistische vloot in de Oostzee nog was overgebleven, thans in Finsche handen gevallen. Naar voorts wordt gemeld, zijn in den nacht van 2 op 3 November in de Fin sche golf een groot schip en twee kleine vijandelijke schepen op mijnen geloo- jxen en gezonken. BINNENLANDSCH NIEUWS. uitstapjes, van. zijn huwelijksaanzoek en haar weigering. Toen van de ontdek king van de verwisselde actetasch, waar in hij haar papieren en haar heele fortuin had gevonden, zoodat zij waar-| schijnlijk zonder geld in de wereld stond en dat hij niet meer wist, waar hij maar zoeken moest. „En zij komt nog wel uit jouw woon plaats, Theo Misschien ken je haar wel „Leny Winter, die zich Madeion Win tére noemde Ik ken eigenlijk ieder een bij ons in de stad die rijk is, maar die naam komt mij toch niet bekend j voor." „Ja, maar zij was vroeger ook niet rijk. Zij heeft den hoofdprijs uit de. loterij getrokken of zij heeft een groo-j te erfenis gekregen, dat weet ik niet zoo heel precies. Het eenige wat ik vanj haar weet, is, dat zij vroeger typiste is geweest." „Hemel, Guus, vertel me nog eens hoe zij er uit ziet Guus schilderde Leny uit. Maar tei*- wijl hij daar nog mee bezig was, sprong Theo op en zei „Ik weet het, ik ken die Leny Winter, zij was de secreta resse van mijn vader. Een keurig meis je, ze had het alleen een beeetje hoog in haar hoofd, maar mijn vader was erg op haar gesteld. Het spijt me, dat ik geen goede vrienden met mijn vader ben, hij zou ons zeker kunnen helpen" „Ja, dat is zeker jammer. Maar 'wat zullen we er aan doen „Ik zal je eens wat vertellen, Guus. Ik heb namelijk ook een nieuwtje voor je. .Lucy Lion en ik hebben ons ver loofd, hoewel nog in het geheim, haar vader weeet het nog niet. Maar hij mag me graag en ik weet zekei*, dat hij op onze verloving niets zal tegen hebben. Maar nu zal ik er haast achter zetten. Ik ga dadelijk naar hem toe en zal den ouden brombeer wel vriendelijk weten te stemmen. Als de zaak in orde is, ga ik met Lucy onmiddellijk naai* mijn va der. Ik verlang echt naar hem en hij natuurlijk ook naar mij en dan zullen wij met vereende krachten naar Leny Winter zoeken. De verloving van Theo met Lucy was spoedig een voldongen feit. t Meneer Lion had dadelijk zijn toe stemming gegeven en 's avonds op Li- onshouse werd deze in intiemen kring gevierd. Theo stond er op, dat Lucy en hij reeds den volgenden dag naar zijn vader zouden gaan, en haar vooi. te stellen, waarmede de oude heer Lion zich kon vereenigen. Voorovergebogen over zijn werk zat daar de oude heer Visser voor zijn bure au. Diepe groeven in zijn voorhood toon den aan dat zorgen hun kwelden. Niet vanwege zijn bedrijf neen, stoere wer ker als hij was, had hij zelfs nieuwe relatie? aangeknoopt en juist door zijn arbeid vaak zelfs tot laat in den nacht trachtte hij te vergeten, dat zijn zoon hem verlaten had, die hem tot een krachtigen steun, ja zijn opvolger had moeten zijn. Ja, hij trachtte te verge ten, maar het lukte hem bitter slecht. Telkens en telkens weer stond zijn Theo hém voor den geest, en na wat er ook gebeurd was, zijn hart was murw en hij zou alles wat hij bezat hebben willen geven, als zijn jongen was terugge keerd, Een oogenblik zat hij in diep gepeins en in zijn gedachten ging hij na hoe Theo als kleine jongen op z'n knie paard reed en als hij naar zijn kantoor ging wel driemalen terugkeerde om z'n Premie voor Ziekteverzekering. Aandeel van werkgever mag niet als loon worden beschouwd. Met ingang van 1 November 1941 is het Ziekenfondsenbesluit in werking ge treden. De ziekenfondspremie bedraagt voor personen, die naar de voorschriften van de Ziektewet verzekeringsplichtig zijn een percentage van het loon. Voor het jaar 1941 bedraagt de premie vier percent. De premiekomt voor de helft voor rekening van den verzekerde en voor de helft voor rekening van zijn werkgever. De aandacht van de werkgevers wordt erop gevestigd, dat bij de .berekening van de loonbelasting het gedeelte van de premie, dat ingevolge het genoemde besluit ten laste van den wei'kgever komt. niet als loon behoeft te worden aangemerkt en dat de bijdrage van den werknemer niet in mindering op het loon mag worden gebracht. Het vorenstaande heeft tot gevolg, dat het in werking treden van het Zieken fondsenbesluit geen wijziging bi*engt in het bedrag, waarnaar de loonbelasting wordt berekend. GEMENGD STOKEN ZAL NOODIG ZIJN. Het Rijkskolenbureau schrijft ons Nu wederom enkele brandstofbonnen geldig zijn verklaard en de bestellingen bij den hahdèl binnenkomen, blijkt, dat bij v^len nog steeds de opvatting be staat, dat de brandstoffenhandelaar aan alle wenschen, die met betrekking tot soort én afmeting worden gesteld, kan voldoen. Dit is geenszins het geval Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met de .soorten brandstof, die voorradig zijn. 'Zoo zal de brandstoffen- handelaar een deel der bestellingen in anthraciet en eierkolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling ver schuivingen werden toegepast en hij voor een gedeelte der eerder genoemde soorten cokes geleverd kreeg. i In het algemeen zal dus gemengd ge stookt moeten worden, anthraciet oi eierkolen met cokes. Het gemengd stoken is in de vakbladen uitvoerig behandeld, zoodat de leveranciers hierover zekei voorlichting kunnen geven. Prijsopdrijving. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching le Amsterdam heeft den aardap pelhandelaar-kruidenier D. M. te Enk huizen verooi*deeld tot fl. 40.boete omdat M. blauwe eigenheimers verkocht voor 15 cent per kilogi*am, terwijl de jongske nog eens in zijn armen te ne men en dan uit te roepen jij wordt mijn opvolger. Hoe anders was het geloopen, en hoe veel gelukkiger waren vele anderen, wier zoon reeds de leiderstaak van 't bedrijf op zich hadden genomen. Hij had niets meer overgehouden, toen zijn jongen hem verlaten had. Een forsch geklop op de deur aan zijn privé-kantoor deed _hem opschrikken. Hoe dikwijls had hij niet gezegd tegen de kantoorchef, dat hij op dit uur niec gestoord wenschte te worden. Korzelig was dan ook zijn antwoord „binnen" En daar stond, ja hij kon zijn oogen niet gelooven. zijn jongen, zijn Theo. forsch, gebruind, een glimlach op 't ge laat. Vader Het was de oude heer niet mogelijk een woord te uiten. Na een korte wijle snelde hij op zijn zoon af en sloeg de armen om zijn hals. „M'n jongen," het was alles wat hij er uit kon brengen. Maar daarachter verscheen een ande re gestalte, en de oogen van menheer Visser richtten zich van Theo tot het meisje. Vader dit is mijn verloofde Lucy Lion en wij zouden gaarne ook uwe toe stemming ontvangen. De oude man vatte de toegestoken hand van Lucy en dan richtte hij zich weer tot Theo en stelde de vraag „en dan Dan vader zou ik U willen vragen in uw bedrijf opgenomen te worden. Ik heb veel gezien en ondervonden in den tijd dat ik weg geweest ben, en ik heb ook veel nagedacht en hu weet ik, dat mijn plaats naast die van mijn vader is. Het was alsof een heldere zonnestraal het geheele kantoor in gloed zette. Het geluk was weergekeerden de vader Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU Hippolytnshoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23. vastgestelde prijs 8 cent bedraagt. De winkelier W. H. M. R. te Hoorn werd veroordeeld tot fl. 100.boete, omdat hij vloerkleeden te duur verkocht en bovendien het Prijsaanduidingsbesluit had overtreden. KIPPENSCHUREN VERHUURD VOOR TE HOOGE PRIJZEN. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft eenigen tijd geleden de kippenfokkers N. K. en A. G. te Heerhugowaard veroordeeld tot boe ten van fl. 40.met bijkomende straf fen. omdat zij aan geëvacueerden uit Den Helder kippensehuren als woningen hadden verhuurd tegen prijzgji die ab soluut veel te hoog waren. Talrijke bewoners van Den Helder hebben na Mei 1940 in het Noordelijk deel vaii Noord^Holland een nieuwe woonplaats trachten te vinden en waren daarbij, doordat door het groote aan tal gegadigden een zekere woningnood ontstond, veelaal aangewezen op kippen sehuren. Deze zijn uiteraard niet inge richt als woningen. Desalniettemin de goede niet te na gesproken, want over het algemeen toonde de bevolking veel begrip voor de moeilijkheden van de bewoners van Den Helder waren er enkele verhuurders, die van de moei lijkheden gebruik maakten, om een ex tra hooge huur te vragen. Het Comité '„Vluchtelingenzorg" trachtte ook in dit opzicht regelend te werken, toch in en kele gevallen bleken de verhuurders niet van zins hun te hooge huren tot een redelijk peil te verlagen, zoodat de In specteur voor de Prijsbeheersching in moest grijpen. K. en G. hadden aan versihillende huurders huffen gevraagd van respectievelijk fl. 4.en fl. 5.per week met inbegrip van gebruik van electrisch licht en waterleiding. In over leg met deskundigen bepaalde de In specteur dat K. ten hoogste een huur prijs van fl. 1-vermeerdei'd met fl. 0.75 voor licht en. fl. 025 voor waterlei ding. in totaal dus fl. 2.— per week mag verlangen, terwijl G. wiens schuur veel hechter en comfortabler is ten hoogste fl. 2.50 plus fl. 0.75 en fl. 0.25 mag vra gen. Behalve de reeds vermelde boeten van vroeg en Theo en Lucy vertelden van wat op Greenstone was gebeurd en on dervonden. Mijnheer Visser was voldaan voort aan zou hij niet alleen zijn zoon terug, maar ook een lieve dochter in huis hebben. En ijlings pinkte hij 'n traan weg, mopperend dat dit van de verkoud heid kwam. Intusschen zocht Guus weer vertroos ting hl zijn arbeid bij de bruinkoolont ginning. Alles ging voorspoedig. Ook het dorp rondom Greenstone profiteerde er van. Hier en daar waren aardige arbeïdswoningen gebouwd, ter wijl de verschillende winkels een tijd van opbloei beleefden. Toen de weken voorbij gingen en Guus nog steeds niets naders van Le ny hoorde, ging hij op zekeren dag naar Londen en nam daar een detec tive in den arm, maar^het leek wel of zij van de aarde verdwenen was. On danks alle moeite die men zich gaf om haar op het spoor te komen, bleef zij onvindbaar. En toch was er binnen in hem een stem die hem vertelde, dat er een tijd zou komen, dat hij met Le ny gelukkig zou zijn. Theo en Lucy hadden een heerlijke verloving. Zijn vader en hij wai'en het er over eens geworden, dat hij ''nog een jaar op Greenstone zou blijven werken en dan in de fabriek van zijn vader zou komen. De oude heer Visser voelde zich trouwens nog krachtig genoeg om het bedrijf alleen In handen te houden, yooral, nu hij wist, dat zijn zoon op den rechten weg terug was gekomen. Zoo werd er besloten, dat het huwe lijk met Pasehen gesloten zou worden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1