32e JAARGANG DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941 No. 134 NIEUWS- EN ABVERTENTIEBLAO VOOR WIERINQEN EN OMSTREKIN HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES W1ERINGER COURANT Duitschland strijdt voor Europa. NIEUWE DEELEN VAN HET DONETSBEKKEN BEZET In den NoordelijkenAllanlischen Oce aan en in de Noordelijke IJszee hebben duikboolen 21.000 brt. aan vijande lijke koopvaardijschepen in den grond geboord. Vernietigende slagen toegebracht aan Sebasiopol. Uit het Hoofdkwartier van den Fuhrer, 18 November. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend 'Op De Krim hebben gevechtsvlieg tuigen en Stuka's vernietigende sla gen toegebracht aan de vesting- en havenwerken van Sebastopol. Hierbij Werd een groote vrachtboot tot zin ken gebracht en werden een torpedo jager en 'n koopvaardijschip beschadigd De operaties in het Donelsbekken werden na verbetering van het weer en van de wegen voortgezet. De vij and werd uit zijn hier en daar taai- verdedigde veldstellingen geworpen. Er werden nieuwe deelen van het in dustriegebied bezet. Verscheidene on der stoom staande goederentreinen vie len hierbij door verrassend optreden in onze handen. In het hooge Noorden vernietigden gevechtsvliegtuigen barakkenkampen der Bolsjewisten ten Westen van de baai van Kadalaksja, aan de Witte Zee Nachtaanvallen van de luchtmacht waren gericht op Moskou en Lenin grad, benevens op vliegvelden in het gebied van Wologda. Onderzeebooten hebben in den Noordelijken Atlantschen Oceaan en in de Noordelijke IJszee wier bewa pende vijandelijke koopvaardijsche pen van samen 21.000 brt. en een bewakingsvaartuig in den grond ge boord. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht vijandelijke convooien aangevallen ten Oosten van Lowe- stoft. Drie vrij groote ,koopvaarders werden door bommen zwaar bescha digd. Andere gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan de Zuid- Oostkust en de Zuid-Westkust van Engeland aangevallen. De Landstand een bevrijding. De Landstandpersdienst meldt Jaar en dag heeft de boer, de tuinder en de visscher geklaagd over de ondeskundig heid, waarmede door „anderen'' hun aan gelegenheden geregeld werden. Reeds lan gen lijd was er ontstemmng onder hen ten aanzien van de regeeringsmaatregelen. De boeren dedten hun. stem wel hooren, maar er werd zelden of nooit aandacht aan ge schonken de z.g. Crisis-instellingen en de instanties deden wal zij wilden, zonder „den boer er in te kennen. Natuurlijk waren op verschillend gebied maatregelen* noodig. Vanzelfsprekend was een ingrijpen van de overheid noodzakelijk, ten aanzien van de productie en distributie. Maar de wijze, waarop zulks geschiedde, w^s 'Dn-Neder- landsch en dat werd ook door de belang hebbende steeds zoo gevoeld. Zij, die te plattelande geen onbekenden zijn, zullen de laatste jaren met groote on gerüstheid de stemming onder dit nijvere deel onzer bevolking hebben opgemerkt. De boer, de tuinder en de visscher voelden zich volkomen geknecht.' Van vrijheid was geen sprake meer. Zij voelden zich meer regeerings-amb'tenaar dan vrije Nederland- sche boer, tninder en visscher, 1 De organisaties, die hun belangen moes- ten behartigen, deden zulks steeds - vrijwel zonder eenig succes. Dat kon ook moeilijk anders, want het was niet de producent - de deskundige bij uitstek - die slem in het kapittel had, doch wel een aantal, voor het meerendeel ondeskundige ambtenaren, die van bovenaf met autoriteit zeiden, hoe er moest gewerkt worden. DaÜ dit voor een vrijen, Nederlandschen boeven-, tuinders- en visschersstand op den duur ondragelijk zou zijn, is door eiken ingewijde voorzien. Vandaar, dat.de instel ling van den Nederlanschen Landstand, waarbij de producent zelf eindelijk mede zeggingsschap t.a.v. de op zijn gebied 11 nemen maatregelen heeft ontvangen, met warmte begroet is. Verwacht mag dan ook worden, dat de besten dezer zich beschikbaar zullen stel len om het belang van het Nederlandsche volk in 't algemeen en van de bodembewer kers in het bijzonder op de beste wijze te FEUILLETON. DE Roman van den bekenden schrijver Vicltor van Dijke. 3.) Roberta verliet met éen luid „goeden nacht"'de kamer. Olga Zabrow en Ma- lene Werner keken elkaar eens aan. De blik van de roodblonde was bijna vijandig. Zij wilde morgen niet worden teruggestuurd, tot geen prijs Honger doet zeer ook de. titel van baronesse helpt daar. niet voor, en hoewel men haar reeds dikwijls had verzekerd, dat zij een schoonheid was, toch had geen Van de mannen, die haar met verliefde oogen hadden aangekeken, er zelfs aan gedacht, haar te vragen of zij zijn vrouw wilde worden Als men van huis uit zoo verwend is als zij, en dan door den dood van de oudejs plotseling al leen en straatarm komt te staan in de wereld en dan bij onvriendelijke fami lieleden de rol van asschepoester spelen krijgt, dan doet men alles wat men kan om bij vreemden een betrek king te krijgen, die tenminste de vrij heid. waarborgt Met - schimpscheuten hadden de familieleden haar laten gaan, zij zou den rhoed niet hebben met hangende pootjes terug te keeren. Er werd geklopt. Augusta Helm, de huishoudster trad binnen. Zij was een Bietenbladeren en koppen. Suikerbieten hebben een belangrijk aan deelin onze voedselvoorziening. Maar ook de suikerbietenkoppe'n en bladeren zijn van groote waarde en. wel als veevoer. Er mag dan ook niets worden onderge- ploegd. Alle bietenbladeren en koppen moeten thans worden geoogst. Daarmee mag niet gewacht worden. De vvoederwaarde is het grootst als het mate riaal versch is Be oogst van 1 ha, aan blad en koppen robuste verschijning, midden veertig met goedige gelaatstrekken. Zij begon dadelijk „Daar hebt U ook wat moois gedaan, Mevrouw, twee gezelschapsdames ge lijk Neen, dat is toch wel een' beetje te veel van het goede. Zij keek in beide meisjes, die daar stonden* alsof zij met haar figuur geen raad wisten, onderzoe kend aan, en lachte toen medelij dend ..Twee zulke nette haasjes Het is heusch jammer, als U een van hen weg moet sturen." Mariene Werner zuchtte „Ik heb een oude, ziekelijke vader en wil hem helpen. Zijn pensioen is heel klein." De roodblonde zei heftig „Ik heb alleen een paar nijdige bloedverwan ten, die mij elke hap misgunnen. Ik loop nog liever het water in, dan dat ik naar hen terug ga." Mevrouw von Malten zei steunend en zuchtend „Hoe is het mogelijk, dat ik zoo'n toestand kon veroorzaken!" Augusta Helm schudde het hoofd. „Er zijn erger dingen op de wereld, M&vrouw. Breekt U zich daar vandaag verder het hoofd maar niet mee." De grijze dame vouwde de handen en zei „Alles wat ik doe, loopt mis." „Vergissen is menschelijk Kom da metjes, ik zal U naar Uw kamers bren gen. Dan zal ik U eens wat lekkers te eten brengen en als het onweer heele maal over is, zult U slapen als kinde ren. En morgen - als de zon schijnt zij wilde zeggen, dan- ziet alles er heel anders uit Maar zij brak af en ging naar de deur Wilt U maar meekomen Mevrouw von Malten wil nu graag alleen zijn." De beide jonge meisjes volgden de huishoudster maar voordat zij de de deur bereikt hadden, leek het alsof het heele slot in vlammen stond, ter bedraagt vlot 30.CGO jJ\g. Deze massa heelt ^zeilde voederwaarde als 550 Kg goed hooi, (Meer dan de oogst van 1 ha. best gras land.) Bietenblad en koppen zijn dus een zeer waardevol veevoeder. De totale oogst aan bietenblad en kop pen in Nederland kan met groot voordeel door onzen veestapel en door de paarden worden benut. Het voeder moet, zindelijk gewonnen wor den. Men dient er afzonderlijke hoopen van te zetten, laag en van groote opper vlakte. Het loof moet zoo weinig mogelijk ver plaatst worden. In het gezonde blad zit 2 x zooveel voe dingswaarde als ,in de koppen. iEr mag dus geen blad door verrotting verloren gaan. Bietenblad en koppen kunnen op 3 wij zen als veevoer benut, worden. 1. Versch vervoederen a. Het loof moet in zindelijken toestand verstrekt worden. b. Geen rottend loof voeren (vooral it aan paarden.) c. Het loof liefst iets laten verwelken. d. Niet meer dan 30 a 40 Kg; per koi en per dag voeren op consumptiemelkbe- d rijven en niet meer dan 50 a 60 Kg. Of bedrijven, waar de melk voor de boterbe- iding dient. e. Het bielenblad na 't melken voeren f. Zoo mogelijk voldoende hooi of an ders goed stroo ernaast geven. 2, Afzonderlijk voeren bladeren en koppen a. Het blad niet te kort afkappen, maar 2 a 4»cm. bladsteel aan den kop la ten zitten. b. De koppen bewaren op smalle, lagt hoopen liefst op gras. De hoopen niet hoo- ger en niet breeder dan 30 cm. c. De koppen moeten nat blijven. d. Niet meer koppen bewaren dan voor halt December opgeveerd kunnen Worden. e. Versche bietenkoppen uitstekend voeder. Schimmelige en zachte koppen zijn gevaarlijk voor de gezondheid. Bit geldt in het bijzonder vc 3. Inkuilen bietenblad en -koppen a. Zooveel mogelijk groen, iets ver welkt, materiaal gebruiken. b. Niet langer over fiet bijeenbrengen doen dan 3 a 4 dagen. Regel daarnaar 3e afmetingen van de hoop. (De oogst van Ph ha. vormt een hoop van 4 M. door snede en 3 M. hoogte.) c. Door stukstooten en stevig aantrap pen dient voor een snelle luchtuitdrijving gezorgd te worden. d. Zooveel mogelijk in den grond kuilen. De hoop afdekken met een grondlaag van 50 cm. dikte en verder de zijwanden zoo goed mogelijk van de lucht afsluiten. e. Voor een goede afvoer van het perssap zorgen. f. Zorgen dat de hoop niet scheefzaKt. Veeboeren, helpt de oogst aan bieten blad- en -koppen bijeen te brengen. Stelt U, voor zoover U dat nog niet gedaan hebt 'in verbinding met de bouwboeren. Het parool móet dus zijn Alle bietenbladereh en -koppen benutten als- veevoer. wijl even later de donder het heele ge bouw op zijn grondvesten deed trillen, „Jonge, jonge, wat een weer, het heeft ergens ingeslagen", zei Augusta. Op hetzelfde oogenblik werd er bene den een deur opengegooid en een groo te heer stormde naar binnen. Hij scheen niemand te zien, behalve de kleine, oude dame, die met beide han den de stoelleuningen omklemde. Met enkele schreden was hij bij haar. ,Moeder, de bliksem is in onze Kerk ingeslagen, gelukkig zonder brand veroorzaken. Ik heb het vanuit mijn raam gezien. En het is precies eende: als twee jaar geleden, Lilia ligt weer boven in den bibliotheek op het tapijt. Ik heb haar bloed gezien, het bleef aan mijn handen kleven en toch ben ik haar moordenaar niet." Hij hief zijn handen omhoog en knielde voor de ou de dame neer. HOOFDSTUK 2. De verdachte De huishoudster schoof de beide vrouwen de kamer uit. Op de gang geko men pakte zij onder iederen, arm een van de jonge meisjes, en voelde duide lijk, hoe zij beide beefden. Aan het ein de van de lange gang opende zij zon der een woord te zeggen een kamer deur en liet hen binnen. Het was een smalle, maar lange kamer, die gezellig ingericht was en waarin het behaag lijk warm was. ,Komt U hier maar binnen, dame tjes, en maak het U gemakkelijk, dan komt U wel over de schrik van het zoo even meegemaakte heen. Dit is mijn zitkamer overdag, als ik een uurtje vrij ben. Het is de gezelligste kamer van het heele slot, zooals de jonge mijn heer altijd zegt. Ontdoe U van heed en Voeding van melkvee in den komenden winter in weidebedrij- ven met normale veebezetting. VEEVOLG. Aan de hand van in vorig no. genoemde rantsoenen in verband met de sa menstelling van de eigen ruwvoedermid- delen, kan men zelf nagaan hoeveel de dieren ongeveer noodig hebben. Wan neer men oudmelke dieren heeft, met een productie van 5 a 10 kg melk, dan kan met het volgende rantsoen onge veer worden volstaan vert.\ eiw. zetmeel- stoffen waarde 10 kg hooi 580 4000 15 kg Finsche kuil 360 1800 940 Normen 9 kg melk met 3.75% vet 5100 Dus bijna voldoende voor een melkgift van 9 kg. Voor hooi en kuil zijn hierbij de in het seizoen 19401941 gevonden gemiddelde cijfers gebruikt. Droogstaan de dieren zullen dus met iets minder hooi of kuil toe kunnen. Uit deze voorbeelden valt ook te zien, dat men met uitsluitend ruw voer van goede kwaliteit een behoorlijke melkgift kan verwachten en in stand houden. Gebruikt men in plaats van Finsche- Friesch-Hollandsche kuil, dan zal men bij dezelfde hoeveelheden aanzienlijk minder eiwit in het rantsoen verstrek ken. Men zal dus of meer kuil moeten geven, of dit eiwit op een andere ma nier dienen te verstrekken. Beschikt men over gedroogd gras, dan is dit laatste zeer goed mogelijk. Ook naast hooi en Finsche kuil kan men natuurlijk ge droogd gras gebruiken. Het is dan mo gelijk een rantsoen voldoende voor een melkgift van pl.m. 20 kg te verstrekken. Beschikt men b.v. over voldoende hooi, Friesch-^Hollandsche kuil en gedroogd gras.van gemiddelde kwaliteit, dan kan men het volgend rantsoen samenstellen voor een melkgift van pl.m. 20 kg. vert. eiw. zëtmeel- stoffen waarde 10 kg hooi 580 4000 20 kg kuil (z. zuur) 340 2200 5','a kg gedroogd gras (14% v.e.s.) 770 3025 1690 Normen 20 kg melk met 3.75 1695 9225 8075 mantel en gaat U zitten. Ik geloof, dal ik U een verklaring schuldig ben voor hetgeen U zoo j-uist hebt meegemaakt, anders zult U vannacht geen oog dicht kunnen doen. En dat zou mij spijten. Heeiemaal ontdaan namen de beide vrouwen, die door een advertentie in een van de couranten toevalligerwijze hier tezamen gekomen waren, op de bruin pluche eanapee plaats. Zij zaten daar met bleeke gezichten en wijd opengesperde oogen en de ontzetting van de korte scene, die zij hadden be leefd, zat tusschen hen in. Zij voelden beiden een ijzige koude. De huishoudster stoind tegen den muur geleund. Ook zij was bleek, maar zij 'deed. haar best te glimlachen. Zij had medelijden met de beide geschrok ken meisjes. Het kwam zelden voor, dat in dezen tijd van het jaar een zooên zwaar onweer boven het slot los brak En dat het nu juist vandaag zoo'n noódweei- moest zijn Hoe erger het onweer was, des te sterker was de herinnering voor Achim von Malten en de bliksem, die zoo juist in de dorpskerk was ingeslagen, geluk kig zonder brand te Veroorzaken, had deze treurige herinnering weer geheel cpgeakeld. Zij haalde diep adem. „Luister eens, dametjes. Het is 'n heeele treurige geschiedenis geweest met den jongen mijnheer, die hem vroe ger geheel van streek heeft gebracht. Het is geen geheim en in de heele om trek kent men' hem en zelfs nog veel verder verwijderd. Twee jaar geleden was hier een wees voor langen tijd te logeeren. Zij was de dochter van éen overleden vriendin van Mevouw von Malten en Mijnheer von Malten werd op haar verliefd. Ten minste dat vermoedt men, niemand Hierbij ifc uitgegaan van gedroogd gras van gemiddelde samenstelling. Heeft men de beschikking over zeer goed gedroogd gras, dan kan het aantal kg in verhouding iets lager worden geno men. Bij het voeren van gedroogd gras dient op de volgende factoren te worden ge let le. Voer eerst het gedroogde gras. Dus voordat men hooi of kuil voert. De dieren nemen het dan als regel vlug en schoon op. 2e. Zorg er voor, dat de dieren over voldoende drinkwater kunnen beschik ken. Het voeren van gedroogd gras be vordert n.1. de opname van drinkwater. 3e. Voer het eiwitrijkste product aan de meest productieve dieren, want deze zullen daar de grootste behoefte aan hebben. - In verband hiermede mag er nog wel eens op worden gewezen, dat het van groot belang is, dat men de verschillende partijen - gedroogd gras goed uit elkaar houdt en dus altijd weet welke de eiwitrijkste zijn. Zoodoende is het mogelijk de dieren meer naar be hoefte te voeren. Is de voorraad hooi en kuil niet te ruim en is men gedwongen bieten, aard appelen, aardappelvezels of iets derge lijks bij te voeren, dan heeft men al gauw met een eiwit-tekort te kampen. Het is dan niet gemakkelijk dit tekort aan te vullen, tenzij men over gedroogd gras kan beschikken. vert. eiw. zetmeel- stoffen waarde 15 kg Finsche kuil 360 1800 7 kg hooi 406 2800 10 kg bieten groep 16 120 950 4 kg gedroogd gras 560 2200 1446 7750 Normen 15 kg melk met 3.75 vet 1360 6725 Bovenstaand rantsoen is dus voldoen de voor een melkgift van 'ruim 15 kg Heeft men geen gedroogd gras, dan is het rantsoen voldoende voor een melk gift van pl.m. 71 2. Geeft men in de plaats van de 4 kg gedroogd gras 1 kg meel va nde huidige samenstelling, dan is het rantsoen voldoende voor een melk weet het echter met zekerheid. Zij was een mooi meisje en op een onweers avond, zooals vandaag, vond de jonge mijnheer haar boven in de bibliotheek op het taijt, badende in haar bloed. Zij was doodgestoken. Het moordwapen werd, hoe lang- men er ook naar ge zocht heeft, niet gevonden. Maar bij 'n onvoorzichtige aanraking had mijnheer von Malten bloed aan zijn handen ge kregen en werd als de moordenaar gevangen genomen. Later-werd hij we gens gebrek aan bewijs ook weer vrijge sproken. Het laat hem echter niet los. Het drukt op hem als een zware last. Dat maakt hem menschenschuw en moeder melancholiek. Ofschoon er reeds een vermogen is betaald voor verschillende beroemde detectives, heeft men nooit een spoor van den da der kunnen ontdekken. Dat drukt op moeder en zoon, want zij voelen zich beiden verdacht. Er zijn wel is waar verschillende menschen, die aan de on schuld van mijnheer von Malten geloo ven maar er zijn helaas nog meer, die van het tegendeel overtuigd zijn. De menschen gelooven nu eenmaal lie ver het slechte dan het góede van hun medemenschen." Zij besloot haar relaas „Zoo, nu weet U de geschiedenis, dametjes en nu ga ik voor het eten zorgen. Het weer schijnt een beetje tot bedaren te ko men. Ik zal U naar Uw kamers bren gen." Zij gingen een trap op, schijnbaar in een afgelegen gedeelte van het slot. Twee kamers, die naast elkander gele gen waren, werden geopend. Helder heid en licht was het eerste wat de meisjes zagen, de kamers waren uitste kend gemeubileerd met gezellige meu bels en kostbare tapijten. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1