32e JAARGANG ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941 No. 138 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BLUSCH DE GEEST NIET UIT. HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. WIERINGER COURANT TER OVERDENKING. Een arm man is hij, die niet kan schertsen, maar nog armer is hij, die niets kan dan schertsen. Bescheidenheid is voor de verdienste wat de schaduw is voor de figuren van een schilderij. Zij doet deze beter uit komen. Hij alleen is werkelijk vrij, die niets begeert. Bouw rustplaatsen voor uw geest op ae hoogten, van waar gij op 's levens ellenden kunt nederzien Na het vroegtijdig invallen van het avonddonker is het eenzaam^-en mis troostig op den weg. Vaag onderscheidt men de huizenblokken, waarvan de vensterruiten van binnen zorgvuldig zijn afgedekt of met luiken zijn gesloten, zoo dat geen enkel lichtstraaltje, ja zelfs geen geluid naar buiten doordringt. Toch ontdekken we soms uitzonderin gen. We zien 'n woning, waarvan de blin den open zijn en de gordijnen zelfs niet toe, doch ook geen licht straalt uit. En op onze vraag „onbewoond zegt onze metgezel„och nee, een^ eenzelvig en schraapzuchtig kluizenaar, die zich met niemand bemoeit, overdag hard werkt en slooft en dan zijn bed opzoekt, om vuur en licht te sparen Ja, zoo zijn er Open vensters en geen licht straalt uit, maar ook geen licht straalt toe, als overdag de zonnestralen door het wolkendek dringen, want hun huis en hun binnenste blijft somber en vereenzaamd. Ze leven om te wei'ken en werken om te leven Zulk een mensch weet ook de stemmen die zich in zijn binnenste willen laten hooren tot zwij gen te brengen. Hij is hard en onverbid delijk jegens zich zelf zijn geest is ge- bluscht. Een gebluschte geestHoe is het met ons zelve gesteld Want wij allen zijn in deze koude donkere en daarbij zorgvolle tijden geneigd ons af te slui ten, koud en hard te worden jegens ons zelf, maar bovenal een egoist jegens onze medemenschen. Wij werken, zwoe gen, want de dagen zijn kort en een veelheid van gebeurtenissen dreigt enze gedachten te verwarren, ja zelfs Idem te zetten tegenover datgene wat wij toch meest noodig hebben een goede geest. Eén ding is noodig, zoo zegt Jezus. Kunnen wij dit woord werkelijk aan vaarden Wij kijken er ons leven op aan, ons verwarde en verscheurde leven, en wij verontschuldigen ons als Mar- tha, dat er ook zooveel te doen is en dat wij geen tijd hebben voor het ééne door het vele. Maar soms gevoelen we hoe alle dingen, welke ons in beslag nemen, wijken voor één ding. Als er iemand ziek, zwaar ziek wordt in ons huis, dan laten wij het werk het werk en dan blijft alles staan om den dokter te ha len of te waken bij het ziekbed, want dan gevoelen we maar één ding is noo dig en al het andere moet daarvoor wijken. Of wij verliezen iemaaid, aan wien ons hart hingoch, wat wordt dan alles klein en nietig, waarmee wij het ons zoo druk maakten, en wat wordt alles naar den achtergrond gedreven door dat ééne, dat zich van heel ons denken en voelen meester maakt. We ten wij op zuik een oogenblik niet, waar het eigenlijk in ons leven om gaat en waar het dus ook vroeger om had moe ten gaan Laten we onzen Geest niet uitblus- schen met al onze beslommeringen, maar trachten te luisteren naar wat uit een hoogere wereld en ook uit het leven met al zijn gebeurtenissen als stem Gods tot ons komt. Laten we tot stilte trachten te ko men om te kunnen hooren, dat er Eén is, die ons roept en ons toevoegt„komt tot Mij en ik zal U rust geven FEUILLETON. DE Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. 7.) Zijn oogen rustten op Marlene's ge laat en hij dacht, dat het bleeke ge zichtje met de diep-blauwe oogen hem er toe gebracht had. Die over- groote blauwe oogen hadden hem an ders doen spreken, 'als hij gewild had. Even tevoren had hij toevallig haar antwoord op de vraag van haar medewerkster gehoord, en toen dat hij, terwijl de beide meisjes niet gehoord hadden, dat hij binnengekomen was, gezegd, dat er reeds lang een ander kleed op den grond lag Eigenlijk had hij dit gezegd, om hen te laten schrikken, omdat zij zich, terwijl zij nauwelijks een voet over den drempel van zijn huis hadden gezet, zich da delijk met deze afschuwelijke daad bezighielden, die zijn leven zoo jam merlijk veïwoest had. Maar de angsti ge oogen van de bruinharige hadden zijn toorn onmiddellijk doen verdwij nen en hem er toe gebracht, meer te zeggen, dan noodig was geweest. Mochten zij beiden over de droevi ge geschiedenis spreken, dan was het beter, dat zij er alles van wisten BINNENLANDSCH NIEUWS. FRAUDULEUZE HANDEL IN HET NOORDEN. Thee voor f 32 per pond. Koffie „deed' slechts f 20. De gemeentepolitie te Winschoten heeft bij een ingezetene 20 pond thee in beslag genomen. Deze thee werd van de hand gedaan voor f 31 en f 33 per pond. In verband hiermede zijn twee personen gearresteerd. Voorts heeft de marechaus see te Winschoten een uitgestrekten frauduleuzen handel ontdekt bij; ver schillende personen uit Oude-Pekela, Winschoten en Nieuwe Schans, en deze personen gearresteerd. Bij A. A. te Oude Pekela werd in be slag genomen 60 pond koffie, 1500 si garen en 200 flesschen wijn. Voorts werd een inval gedaan bij G. H. L. en J. W. te Winschoten, waar 50 pond thee en frauduleus geslacht vleesch, afkomstig van zes varkens, in beslag werd geno men. Gebleken is, dat de thee voor f 32 en de koffie voor f 20 per pond werd verhandeld. Deze koffie was vermengd met surrogaatkoffie. In verband met' dezen frauduleuzen handel die zich uit- J strekt tot de provincies Utrecht en Zuid Limburg zijn thans reeds 20 personen gearresteerd. Het onderzoek wordt voort gezet en vele arrestaties zijn nog te ver wachten. TREINBOTSING TE GOUDA. Dertien licht gewonden. Bij het binnenkomen in het station alle dienstboden in huis spraken over, alle boeren in het dorp ook. En 's avonds aan de stamtafels in de naastbij gelegen stad maakte de bloe dige geschiedenis nog dikwijls het on derwerp van het gesprek uit. Hij had nooit zijn best gedaan om de booze tongen het zwijgen op te leggen, trou wens, dat zou hem immers toch niet gelukt zijn. Hij ging naar zijn kamer en nam aan zijn schrijfbureau plaats. Hij was een beetje kwaad op zichzelf. Hoe was hij er toch toe gekomen, zich voor de* twee jongedames, die hem in het geheel niets aangingen, te wil len rechtvaardigen Zij zouden net zoo min aan zijn onschuld gelooven, als de meeste menschen dit deden. En was hij niet een zeer vennogend, maar een arm mensch geweest, dan zou, na deze onteerende vrijspraak van het gerecht niemand hem ooit meer aangekeken hebben. Daar was hij het met zichzelf over eens. Zoo, spoorloos was de misdadiger ontkomen, dat noch de politie noch een van de knapste detectives, die men met de zaak had belast, ook maar het geringste spoor hadden kun nen ontdekken. De vreeselijke mis daad was ongestraft geleven. Vaak dacht hij, dat het hem op zekeren dag zelf nog wel eens zou gelukken, den eigenlijken moordenaar te ont dekken. Dan besloot hij bij zichzelf, dat hij hem niet onmiddellijk bij het gerecht zou overleveren, maar dat hij hem eerst zou martelen op een zeeer boosaardige manier, om zoo zichzelf te wreken. Hij zuchtte. De moorde naar, de man, die ondanks ijverige na sporingen tot nu toe niet gevonden was, zou steeds moeilijker te vinden Gouda is Donderdagmorgen de electri- sche trein van 8.23 uit Utrecht op een voor het perron staanden electrische voortrein naar Rott' - 'ó>m gereden. Hoewel fcie aankorS^nde trein nog maar beperkte snelheid had, kwam de botsing zoodanig aan, dat de bestuur derscabine geheel in elkaar werd ge drukt ook eenige wagenstellen vlogen tegen elkaar. De twee personen in de bestuurdersruimte kwamen er goed af. De passagiers in den hoofdtrein uit Utrecht, van wie velen voor het uitstap pen al waren opgestaan, maakten door den schok een buiteling. Dertien hunner werden gewond, doch de verwondingen waren alle van lichten aard. Nadat dr. Broekhuizen uit Gouda hen had gehol pen, konden allen huns weegs gaan. De aangereden trein voor Rotterdam kon doorrijden. Het gebeurde bracht mee, dat het treinverkeer Utrecht Gouda's-Gravenhage en Rotterdam eenige uren vertraging ondervond. In den loop van den ochtend zijn de bescha digde treinstellen weggesleept. DE ONBEWAAKTE. Wegenbouwer met auto gegrepen en verongelukt. Op den onbewaakten overweg aan den Hulk onder Hoorn is Woensdagmiddag omstreeks half twee een vrachtauto van den wegenbouwer Ooms uit Avenhorn gegrepen door den personentrein, die om 12.50 uur van'Amsterdam naar Enk huizen vertrekt. De bestuurder merkte den trein te laat op. Hij trachtte nog door vol gas te geven tijdig den overweg te passeeren, doch dit gelukte niet. De auto werd achter aan den laadbaak ge grepen. Drie der inzittenden werden niet zwaar gewond, doch een vierde, de 28- jarige J. Westerveld uit Avenhorn, die op het laatste moment uit de auto was gesprongen geraakte onder den trein en werd zoodanig gewond, dat hij na enkele minuten overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. VAN GRASLAND TOT BOUWLAND. Di Groningen reeds veel vrijwillig voor scheuren opgegeven. Naar de Productiecommissaris voor Groningen, ir. P. G. Meijers jn een vraaggesprek met het „N. v. h. N." me dedeelde, zal ongeveer 5200 ha grasland in Groningen gescheurd moeten worden.' Er is reeds zooveel vrijwillig door de' boeren opgegeven, dat gemakkelijk 90 pet. zal worden bereikt, zoodat er slechts' weinigen zullen moeten worden gedwon gen. Ook al zal de 100 pet. worden be reikt zal billijkheidshalve nog wel tot dwang worden overgegaan. Op de zandgronden is het probleem niet zoo ernstig als op de zware gronden en bij de kleine bedrijven in het Zuide lijk Westerkwartier. In laatstgenoemde streek zal getracht worden een specialen hulpdienst in te richten om de loonploe- zijn. Wie weet, hoe ver hij van hier was verdwenen om het gevaar, ont dekt te worden, te ontloopen. Er werd geklopt. De oude kamerdie naar trad binnen en meldde „Juf frouw Olbers, de inspectrice wenscht mijnheer te spreken." Achim von Mal ten was met zijn gedachten in de vreeselijke, groote, (duistere -gebeurte nis van zijn leven verstrikt geraakt; het kostte hem moeite, weer tot het heden terug te keeren. Hij stond op. „Laat juffrouw Olbers binnen." Roberta Olbers werd officieel „de inspectrice" genoemd. De aangediende kwam onmiddellijk binnen. Mariene Werner en Olga Zabrow waren ontdaan in de bibliotheek ach ter gebleven. Zij hadden eerst nog en kele oogenblikken naar de gesloten deur gekeken, waarachter Achim von Malten verdwenen was, daarna keken zij elkaar eens aan, doch waagden het niet, hun meening kenbaar te maken, omdat zij bang waren, dat hij weer te voorschijn zou komen, of dat hij zou hooren, wat zij zeiden, al was de deur nu ook gesloten. Zij begonnen, als bij afspraak, met de grootste ijver te boeken uit te zoe ken maar daarbij dachten beiden aan Achim von Malten en aan hetgeen hij gezegd had. De boeken lagen ver door de kamer heen verspreid, sommi ge alleen, andere weer met een paar tegelijk of over elkaar heen in kleine hoopjes. Het was Mariene, alsof zij den groo- ten, slanken man weer als zooeven hoorde zeggen „De geheele wereld gers en de boeren, die verlegen zitten tot elkaar te brengen. De boeren moe-j ten elkaar zoo noodig helpen. Voor dej tractoren is nog eenige benzine beschik baar. Uitbetaling van de loonen der in Noord-Frankrijk werkende Land-Arbeiders. De Persdienst van den Nederland- schen Landstand meldt De uitbetaling van de loonen der in dienst van Nederlandsche aannemers naar Frankrijk, vertrokken arbeiders,' waaronder vele landarbeiders, heeft - vooral in den begmne - te wenschen overgelaten. Nadien is op verzoek van liet Neder landsch Verbond van Vakvereenigin- gen door inschakeling der Geweste-, lijke Arbeidsbureaux, een betere rege ling tot stand gekomen. Het is echter gebleken, dat arbei ders, die destijds in dienst der N.V. v.h. Joh. Vens Kzn. waren, hun in het voorjaar 1941 rechtmatig verdiende loon nog niet volledig uitbetaald heb ben gekregen. Terzake zijn door de afd. Arbeidsbe scherming van het voonnalig ..Neder- landsch Agrarisch Front" besprekingen gevoerd met het Departement van So ciale Zaken. Thans kan worden medegedeeld, dat dank zij de bemoeiingen van dit De partement ook deze gelden zullen wor den uitbetaald. Hiertoe dienen belanghebbenden het juiste bedrag hunner loonvordering in te vullen op een bij het Gewestelijk Arbeidsbureau van de plaats hunner inwoning verkrijgbaar formulier en dit formulier aldaar in te leveren. Na onderzoek en accoordbevinding zal de uitbetaling rechtstreeks door de betrokken firma geschieden. Weekblad „Boer en Erf." Wij ontvingen de eerste nummers van het nieuwe weekblad „Boer en Erf" een uitgave bestemd voor allen,) die met de voedselvoorziening te ma ken hebben. Een keur van technische artikelen wordt afgewisseld door lichtere kost. waaronder een rubriek voor de vrouw. Zeer lezenswaardig zijn vooral de arti keien Rundvee-Tuberculosebestrijding bij inkrimping van den veestapel Vrouwelijke landjeugd en landelijke ruitersport. Fraaie foto's en teekeningen ver luchten het geheel en met recht kan gezegd worden, dat „Boer en Erf" het leidende landb.-blad van Nederland is. Binnenkort komen wij op deze uit gave nog nader terug. Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wielingen. Verschijnt eiken S, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f J.30 moes,t ineenstorten, bij het belache lijke van deze aanklacht. Zij begreep, hoe vreeselijk de slag voor Achim von Malten geweest moest zijn. Misschien had hij van het ver moorde meisje gehouden. En de daad was' zonder vergelding gebleven. Men had hém zelfs verdacht. Het deed haar leed, onzegbaar veel leed Terwijl allerlei gedachten door haar hoofd gingen, dwaalden haar handen bijna mechanisch tusschen de boeken, legden de bij elkaar hoorende apart. Opeens kwamen de vingers van haar rechterhand met iets kouds, iets van metaal in aanraking. Zij dwaalde met haar oogen naar de plaats, waar zich haar hand bevond, en zag - haar hart stond bijna stil van schrik - een dolk tusschen de boeken. Waarschijn lijk had hij tusschen hen of achter hen gelegen. Zij herinnerde zich nu opeens, dat de huishoudster gisteren avond verteld had. dat het wapen waarmede de moord was gepleegd, on danks zorgvuldige nasporingen, nooit was gevonden. Haar oogen ontdekten donkere vlek ken op het staal, en zij voelde met een zich opdringende zekerheid, dat de dolk, die daar voor haar lag. nog eenigszins verborgen onder een boek, het wapen moest zijn, waarmede de daad was ge pleegd. Zij wilde opspringen, naar Achim von Malten rennen om hem haar vondst te brengen, maar haar ledematen waren als verlamd. Het was, alsof zij niet van den grond kon opstaan. En een gedachte kwam naar boven „Wat zou er gebeu ren, als het bleek, dat de dolk met de donkere vlek het eigendom van Achim' Duitschland strijd voor Europa. VORDERINGEN GEMAAKT AAN OOSTELIJK FRONT. Vcor de Xoord-Afrikaansche kust is een Britsche torpedbootjager tot zinken gebracht. De gevechten in Libye duren met onverminderde kracht voort. TORPEDOMOTORBOOTEX IN HET KANAAL GETROFFEN. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 27 Nov. ID.N.B.) Het opper bevel van de Duitschen weermacht maakt bekend In den centralen en den Noordelij - lijken sector van het Oostelijk front zijn nieuwe vorderingen gemaakt. Sowjetaanvallen bij en ten Noorden van Rostov zijn met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Ook aan het omsingelingsfront bij Leningrad zijn verscheidene uit- braakpogingen van den vijand mis lukt. Tijdens een nachtelijk gevecht met Britsche torpedomotorbooten in het Kanaal hebben patrouillevaartuigen verscheidene vijandelijke booten met voltreffers beschadigd. Het verlies van twee Britsche torpedomotorboo ten kan worden aangenomen. De luchtmacht heeft in den afge- loopen nacht havenwerken aan de Zuid- en Westkust van Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika duren de gevech ten met onverminderde kracht voort. Voor de kust van Cyrenaica heeft een Duitsche duikboot een Britschen torpedojager van de „Jervis-klasse tot zinken gebracht. Aanvalspogingen, welke de Brit sche luchtmacht met zwakke strijd krachten tegen het Noordwestelijke Kustgebied van Duitschland richtte, bleven zonder effect. In den tijd van 19 tot 25 Novem ber heeft de Britsche luchtmacht 91 vliegtuigen verloren, waarvan 68 in het gebied van de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelf den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 29 eigen vliegtui gen verloren. von Malten was Olga Zabrow zat ongeveer drie meter van Mariene verwijderd en had reeds 'n paar maal verwonderd naar het meisje gekeken. Opeens vroeg zij angstig „Scheelt er wat aan U ziet er uit, alsof U de duivel in eigen persoon hebt gezien." Even later hoorde Mariene zeg gen „Bent U zoo geschrokken, van wat mijnheer von Malten ons zoo juist heeft verteld Zij wachtte geen antwoord af, sprong op en zei„Ik zal even een glas water voor U halen." Schijnbaar doelloos legde Mariene een paar groote boeken naast zich, doch be dekt daarmede het wapen. Zij antwoord de „Ja, ik voel me een beetje duizelig, ik zou U heel dankbaar zijn voor een glas frisch water." De baronesse verdween uit de bibliotheek. In Marlene's hoofd warrelden de ge dachten door elkaar. Wat moest zij doen Wat- moest zij met haar vondst aanvangen Veel tijd tot overleggen bleef haar niet over. Ze knelde het lem met van den dolk in haar zakdoek en stak het wapen, tusschen haar kleeren. Ondanks haar zakdoek voelde zij het staal tegen haar hart aan. Als zij nu maar ongemerkt met- het tamelijk groo te wapen de kamer uit kon komen Zij stond op en liep zachtjes naar de deur, die open stond, keek even rond. doch er was niemand tc zien. Ja toch, juist kwam Olga om den hoek van de gang aan. Zij droeg op een blaadje een glas water en riep bezorgd tegen haar „Had U toch even gewachtKom, ik zal U even naar Uw kamer brengen Mariene schudde het- hoofd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1