32e JAARGANG DINSDAG 16 DECEMBER 1941 No. 145 NIEUWS- EN ABVERTENTIEBLAD VOOR WIEfiINGEN EN OMSTREKEN DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. WIERINGER COURANT TIENJARIG BESTAAN DER N.S.B. Besluit van den Rijks-commis- den heer Mussert, is mijn besluie in Nederland nog slechts een politieke wils- vorming te dulden en wel die in de| nationaal socialistische beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere veree- uraiuil; VcVll UCI1 saris, dat er vanaf heden slechts niS'n§en of bewegingen van politiek één politieke wilsvorming zal wor-j karakter, die hier in Nederland nog den gedeeld, n.1. die van de N.S.B.aanwezig zijn, voor zoover zij dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af staat er slechts een politieke wil dei- Nederlanders en wel die voortspruit uit dc nationaal socialistische beweging in Nederland. Deze vrucht van uw tienjarigen strijd is tevens een verplichting tot alle Ne- derlandsche nationaal-socialisten, zoo wel jegens het Nederlandsche volk als ook jegens de grootere gemeenschap der Germaansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand uwer uit conjunctuurover wegingen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B. of een der aangesloten formaties te zijn is thans in Nederland bij God geen ge- noegen, maar een zware weg vol opoffe ring, die hardheid en ook ontbering eischt. Hardheid en uithoudingsvermo gen tegenover het gekonkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en raddraaiers, die door een uwer kameraden reeds eenmaal raak gekarakteriseerd werden als O ranje-bolsjewieken en die nog niet we- Nederlands' plaats in het nieuwe Europa verzekerd. Zondag werd in een plechtige bijeen komst te Utrecht het tienjarig bestaan der N. S. B. herdacht. Toen de rijks commissaris, rijksminister Dr. Seys In quart en andere hooge Duitsehe auto riteiten werden binnengeleid werden zij door de ruim 7000 aanwezigen op geest driftige wijze begroet. Nadat de eerevlag is binnengedragen spreekt de heer Van Geelkerken het begroetingswoord cn worden daarna in plechtige jstitte zij die in en na de Meidagen voor de beweging vielen, her dacht. Dan is het woord aan den rijkscommissaris. Nadat ispr. zijn vreugde had geuit aan deze plechtige bijeenkomst te kun nen deelnemen en te mogen constatee- ren hoe de Nedexiandsche Nationaal Socialisten zich in die tien jaren ender hun leider Mussert met oixwrikbare vastbex-adenheid niet alleen hadden ten> dat ZÜ politiek reeds lang zijn ge- standgehouden, maar ook aan beslis- storven. sende be teekenis had gewonnen, ver- Ontbering ook daai-om, omdat het er vulde het hem met bijzondere trots te thans om gaat voor al en voor het eei-st kunnen mededeelen, dat de Führer onder het gewicht van de tegenwoordige spreker had opgedi-agen, om jegens de historische ontwikkeling ixx Eux-opa de nationaal-socialistische beweging in bronzen lotsgemeenschap onzer volken Nederland en haar leider Mussert dezen *n een groot, Germaansche gemeen- dag van het tien-jarig bestaan de groe-1 schapsgebied hx dit werelddeel wei-ke ten van onzen Führer Adolf Hitier uit hjkheid te doen worden en deze beslis te spreken. I sende taak boven alle eigenbelangen te Na de ontwikkeling der wereld gebeur- plaatsen. Maar wat beteekent het - af tenissen te hebben nagegaan, waai'bij stand doen van vormen en gebruiken tegen de oude wereld van kapitalisme1 tegenover de ontbering en opoffering, de nieuwe wei-eld der jonge volken is opge °he de moeders en vaders en de kinde- staan, zegt spr., dat het Mussert was,' ren meer dan 160.000 gesneuvelden die met het onfeilbare instinct van een m den strijd voor het nieuwe Europa man en nationaal-socialisl, die bezorgd aan bet Oostelijk front hebben gebracht is voor het welzijn van zijn volk. in hetj en 0°k de vadei's, moedei-s en kinderen beslissend uur het juiste besluit wist' f'er Nedex-landei-s, der opgetrokken zijn te nemen, dat hem en de nationaal-J voor dezen strijd en hun ovei-tuiging socialistische beweging betrekt in de me^ bun leven hebben bezegeld gemeenschap die op leven en dood heeft' ^an ze&t sPr- da^ door deze offerdood samengezwoi-en een nieuw, beter geor-j de poort is open gestooten die toegang dend en galukkiger Eui'opa te stichten.fi^eft tot het gi-oote, gelukspellende ge- bied van het nieuwe Europa, zooals dat Nog slechts één partij in mct deze afmetingen en eensgezindheid Nederland. j 110° nooit werkelijkheid is geworden in I de geschiedeixis. i De conclusie, die ik tx-ek uit dit be sluit en die tevens een bewijs is van mijn onverbrekelijke kamex-aadschap met Vervolg binnen pagina. FEUILLETON. Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. 13.) Achim von Malten viel Mariene in het geheel niet in de rede maar het lachje om zijn mond verdween al spoe dig en tenslotte zij hij aarzelend „Aan een dergelijk verzoek heb ik in de verste verte niet kunnen denken, anders zou ik zeker niet zoo vlug met mijn instemming geweest zijn. Ik zeg het U eerlijk, Juffrouw Werner, dat ik mijn inspectrice de vrijheid heb gege ven de menschen te ontslaan, maar ik verzeker U, dat het mij ernst was, toen ik zei, dat ik zou toestemxnen als het niet om iets onmogelijks ging, en ik zal mijn belofte houden." Hij had het met een kouden klank in zijn stem gezegd. Maar Mariene be merkte hier niets van, zij hoorde slechts, dat de familie Wolner het landgoed niet zou behoeven te verlaten en dat de knecht hier vex-der zijn brood zou mo gen verdienen. Zij herinnerde zich nu de wanhopige vrouw en er gleed een trek van blijdschap over haar gezicht. Zij was er van overtuigd een goed werk gedaan te hebben. Impulsief greep zij de hand van Achim von Malten en dx-ukte deze stevig. „Dank U wel, mijn heer von Malten, ik ben erg blij met Uw toezegging." j Hij had even met een pijnlijke herin- nering aan Roberta gedacht,, doch door het gelukkige gezicht tegenover hem, scheen het heelemaal niet meer van belang, hoe Roberta deze inmenging in haar rechten zou opvatten en dat hij terugkwam op een genomen besluit. Nog langen tijd stond hij op dezelfde plaats, nadat, MaxTene hem verlaten had en het was hem, alsof de slanke, koele vingers nog steeds zijn rechterhand vasthielden, alsof het reine meisjesge zicht hem nog steeds toelachte. En weer geloofde hij de zoo sympathieke altstem te hooren zingen Jij bent als een wonder, dat mij wenkt, Dat mij in nood ook weder vx-eugde schenkt Cultuuruitwisse!^ tusschen Nederland en Duitschland. Men deell ons het volgende mede Nederland", het nationaal maandblad voor staatkunde, economie en cultuur, dat reeds in 1933 zich schaarde aan de zijde van hen, die in Europa den nieuwen lijd voorbereidden, zal, te beginnen met de af levering van 1 Januari a.s. gewijd zijn aan het geestesleven in Nederland, Duitsch land en elders. Deze vernieuwing van het oude tijdschrift „Nederland" vond plaats in samenwerking met het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten. De literaire traditie zal nu weer in den ver volge bepalend zijn voor den inhoud van het blad dat in den nieuwen tijd, dien hel hielp voorbereiden, nu een uitgesproken cullureele taak krijgt. .Nederland" zal zich in zijn nieuwe gedaante in dienst stellen van het werk der cultuuruitwisseling in den ruimslen zin des woords, in de allereer ste plaats tusschen Nederland en Duitsch land, zonder dal daarbij echter de cultu- reele banden met het overige Europa en daarvan weer in het bijzonder die met het fascistische Italië, over hel hoofd zuil worden gezien. In samenhang met dit alg mene kader der cultuuruitwisseling zal het maandblad zich in zijn hoofdartikelen en artikelen richten lot allen die belang stellen in de geestelijke stroomingen, die den grondslag vormen van het Nationaal Socialisme en trachten het geestesleven in Nederland in die richting te verdiepen. In zijn nieuwen vorm zal het blad slaan onder leiding van Drs. Willem Haighlon, Dr. Rudolf Sleinmetz, D. Volker, Nijland en Marius van Lokhorst. Tal van publicis ten, zoowel in biinen- als buitenland, heb ben hun vaste medewerking toegezegd. Het eerste nummer van de nieuwe serie zal openen met een hoofdartikel van Prof. Dr. T. Goedewagen. Thee in plaats van kofiie- surrogaat. Een laatste rantsoen van 40 gram, in Januari en Februari af te levex-en. Bon voor Koffiesux-rogaat wordt verlengd. De seci'ctaris-generaal van het De- partemt van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog eenmaal een rantsoen thee zal worden gedistribueerd. Op den met „168" genummerden bon van de „bonkaart algemeen" wordt 40 gram thee vex-krijgbaar gesteld. De afle vering van deze thee aan het publiek zal gebeuren in den loop van de maan- Hij legde zijn hand tegen zijn voor hoofd en dacht na. Hoe ging het lied ook weer verder Doch alleen de eer ste twee {-egels [twamen steeds naar voren, hij zou nog eens goed opletten, als zij het lied weer zong. Hij liep naar zijn schrijfbureau terug' en hij had het gevoel van opluchting en bevrijding, voor het eerst sinds lan gen tijd. Het was alsof de zware druk. die er sinds de verdenking op hein was gevallen, eenigszips was geweken.. Hij voelde deze last niet meer zoo marte lend en zwaar. Hij voelde een groote dankbaarheid voor Mariene, aan wie hij dit gevoel van bevrijding toeschreef en zegende het geluk, dat haar naar Malt- stein had gevoerd. Misschien hielp zij hem de donkere schaduwen te verjagen, die hier in huis rondwaarden. Een ge voel van vroolijkheid en. hoop vervulden hem, als hx vroeger dagen. Even latex- zakte deze stemming weer. toen hij aan Roberta dacht. Hij wilde deze orxaange-! name kwestie maar liever onmiddellijk afhandelen, doch hij wist niet, waar Roberta zich op het oogenblik bevond. Misschien was zij nog in de bibliotheek, zij had immers de boeken op hun plaats willen zetten. Hij ging dus naar de bibliotheek, doch tot zijn verwonde ring vond hij daar de beide gezelschaps dames van zijn moeder. Mariene vertelde hem, dat Roberta geen lust meer had, de boeken te orde nen. Hij keek haar verbaasd aan. „Het komt mij voor, dat de boeken lang niet zoo door elkaar lagen toen de kast omgevallen was." Olga lachte „Juffrouw Olbers heeft de boeken nog meer door elkaar gewor pen." Hij knikte „Dat lijkt wel zoo en ging weer weg. Buiten, op weg naar de paardenstallen kwam hij Roberta te gen. Hij bleef staan. „Ik zocht U en heb wat met U te bespreken, juffrouw Ol bers Zij keek hem vragend aan. „Goed, mijnheer von Malten Hij voelde, dat hij een beetje verle gen werd, doch probeerde zijn zelfbe- beersching terug te vinden en zei vlug „Ik heb nog eens over de zaak nage- daht en verzoek U Wolner niet te ont slaan Zenuwahtig trok Roberta haar wenk brauwen op. „Mijnheer von Malten, ik heb den man zijn ontslag reeds gegeven." „Dan moet U het maar herroepen." „Daardoor zal ik mijn respect tegen over hem vexiiezen," bracht zij hiertegen in en hij hoorde duidelijk de ergernis, die in haar stem lag. „O, neen, daar behoeft U niet bang voor te zijn. Integendeel, de man zal heel blij zijn met het feit, dat U van meening veranderd is," vervolgde hij, van plan in ieder geval zijn wil door te zetten. „Wolner zal zich nu waarschijn lijk wel wat meer in acht nemen en den Januari en Februari a.s. Het pu bliek dient dezen bon op Maandag lc December, Dinsdag 16 December of Woensdag 17 December a.s. bij den win kelier in te leveren. De winkelier is verplicht hiervoor des- gewenscht een ontvangstbewijs af te geven. De aflevering van de thee aan het publiek zal in verband met de tech nische moeilijkheden, welka deze distri butie xnet zich brengt, eerst geschieden met ingang van een nader te bepalen, door middel van de pers bekend te ma ken datum in Januax-i. Het is voor een goed verloop van de distributie noodzakelijk, voorshands de aflevering van thee geheel stop te zet ten. Tot nader aankondiging is derhal ve elke aflevering van thee dus niet al leen aflevering aan het publiek, doch ook aflevering door handelaren aan han delaren verboden. Ook op de door de distributiekantoren aan detaillisten en grossiers uit te reiken toewijzingen mag derhalve, tot ter zake een nadere offi- cieele bekendmaking zal zijn gepubli ceerd, geen thee worden afgeleverd. Voor de nadere voorschriften, waar aan de handel zich bij deze distributie dient te houden, wordt verwezen naar de desbetreffende in de bladen op te nemen officieele publicatie. In verband met het beschikbaar stel len van thee op de bovenomschreven wijze zal de eerstvolgende bon voor 250 gram koffiesurrogaat niet worden aan gewezen voor een tijdvak van vier we ken, doch voor een tijdvak van achi weken. Gedurende het tijdvak van 2c December tot en met 21 Februari a.s. zal een nader aan te wijzen bon van de bonkaart algemeen recht geven op het koopen van 250 gram koffiesurro gaat. Men zal derhalve met dit koffie- surrogaatrantsoen twee maal zoo lang toe moeten komen als gewoonlijk. De slagerswinkels en de feestdagen. Met het oog op de komende feestda gen heeft de Nedex-landsche Veehoude rij Centrale vergunnning verleend tot het verkoopen en het afleveren van vleesch, vleeschwaren exx gerechten, waarin vleesch en-of vleeschwaren zijn verwerkt, aan uiteindelijke verbrui kers op de dagen van Maandag 22, Dinsdag 23, Maandag 29 en Dinsdag 30 December 1941. Het bovenstaande geldt niet ten aan zien van de bepaling, dat op Dinsdai in restaurants en dergelijke geen ge rechten mogen worden bereid of ver strekt met vleesch of vleeschwaren, dan wel gerechten, waarin deze artike len zijn verwerkt. Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wïeringen. Verschijnt eiken 5, Donderdag en Zaterdag. Ab on n em en tspr ij s per 3 maanden f 1.30. Hij hield even op ,Kijk. daar komt hij juist aan. Ik kan dus de zaak onmid dellijk met hem in het reine brengen. Hij sloeg er geen acht op, dat Roberta iets tegen hem fluisterde,doch wenkte den knecht bij hem te komen. Schoox-- voetend kwam de man naderbij. Zijn gezicht was goedmoedig maar lichtzin nig. In zijn oogen was een eigenaardige blik te zien, die de inspectx-ice gold. As een plompe, breede beer stond hij voor Achim von Malten. Deze begon „Je mag in je betrekking blijven, Wol- nex-, maar beloof me, dat je zult pro- beeen, zooveel mogelijk je mond dicht te houden, zoodat je niets zegt, dat voor iemand beleedigend kan zijn. Juf frouw Olbers wil het nog één keer met je probeeren. Iemand heeft dit gevraagd ter wille van je vx-ouw en kindex-en, daarom wil juffrouw Olbers nog eenmaal genade voor recht laten gelden." Roberta beet zich op haar onderlip. Dat was een fraaie geschiedenis. Lan gen tijd was zij al doende om Wolner eindelijk te ontslaan. Achim had het teeds niet gewild en nu hij eindelijk „ja" had gezegd, werd het ontslag weer ingetrokken. Het liefst had zij eens een vloek geuit, zooals de minste onder de knechts, maar zij kende haar plaats, wist dat zij rustig moest zijn en zich moest voegen in hetgeen Achim von Malten tenslotte wilde. Verheugd zei Wolner„Nu, dan is alles weer goed, mijnheer van Malten mijn vrouw was bijna gek van opwin - ding, ik heb al gedacht, dat ik haar naar een gekkenhuis moest brengen. Zoo, is er iemand geweest, die voor mijn vx-ouw en kinderen gepleit heeft Fijn Ik weet ook al, wie dat geweest moet zijn. Mijn vrouw heeft mij juist ver teld, dat zij de beide nieuwe dames ge troffen had en dat zij tegen één van beiden speciaal haar leed had geklaagd. Duitschland strijdt voor Europa. Flaatseïijke aanvallen afgesla gen aan het Oostelijk front. Zwaartepunt gevechten in Ncord-Afrika ten .Westen van To broek. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Dec. 1941. "D.N.BJ Het opper bevel der weermacht maakt be kend Aan het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen van den vij and afgeslagen. De luchtmacht is met goed effect in actie gekomen tegen troepenconcentraties en spoorwegdoelen in de bocht van de- Donets, aan den beneden- Don en aan het Noordelijk deel van het front. Zij bombardeerde verder luchtsteunpunten der Sow jets ten Zuidoosten van het Lado- gameer en deed in den afgeloo- pen nacht aanvallen op militaire doelen in Moskou. In den nacht van 12 op 13 De cember zijn haveninstallaties aan de Oost- en Zuidwestkust van Engeland met bommen bestookt. Het zwaartepunt der in Noord- Afrika nog in vollen gang zijnde gevechten is verplaatst naar de streek ten Westen van Tobroek, zonder dat het den tegenstander zou zijn gelukt beslissende resul taten te bereiken. Bardia en Sol- loem bieden met groote hardnek- kigheid tegenstand tegen den toe nemenden druk van den tegen stander. Onder dekking van laaghangen de wolken hebben afzonderlijk vliegende toestellen bommen ge worpen op eenige plaatsen in het Nederlandsh-Duitsche grensgebied welke een gering aantal slachtof fers onder de burgerbevolking maakten. Bij deze en bij zonder effect gebleven nachtelijke aanval len op de bezette westelijke gebie den verloor de Britsche lucht macht twee bommenwerpers. Die eene, die zulke mooie, groote oogen heeft, zegt mijn oudje." Achim von Malten dacht aan deze mooie, groote oogen en lachte fijntjes. Roberta Olbers schreef dit lachje op de betrekking van Mariene, en begreep nu ook, dat het haar gelukt moest zijn Achim von Malten te bewegen het ge geven ontslag weer in te trekken. Ook dat zette zij op de berekening van Mar iene. Zij keek den man aan en zei „Dus Wolner, wij zullen het samen nog eens probeeren, je kunt nu wel gaan." „Ik zou graag de beide dames willen bedanken, mijnheer von Malten." Achim knikte „Je zult ze vandaag of morgen wel zien, ik zal je dank ovex-- brengen." „Graag, mijnheer von Malten, en wilt U dan tegen die eene juffrouw zeggen, dat zij in mij een beschermer gevonden heeft, die zich voor haar in stukken zal laten hakken, als het noodig mocht zijn." Hij draaide zich om en ging weg. Toen hij eenmaal buiten het gehoor was. begon von Malten te lachen. Hard op en vroolijk. Het was zoo grappig om in Wolner een ridder te zien. Verwon derd keek Roberta hem aan. Sinds twee jaar had zij Achim niet zoo hooren la chen. Ook dat scheen de gezelschapsda me op haar geweten te hebben, deze nietsnut met haar alledaagsch gezicht en die afschuwelijke, groote oogen. Zij kon, ofschoon het verstandiger geweest zou zijn, haar woede niet hee lemaal verbergen en zeiHet grieft me, dat ik plotseling opzij geschoven word als iemand, die overbodig is. En te meer omdat mijn raadgevingen niet worden opgevolgd en omdat ik voor zoo'n lom perd als Wolner belachelijk wordt ge maakt." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1