Al te geven: Lijnzaad In de Wierieneef Attentie. Attentie Donderdag 18 December „Ons Volks voedsela ZIEK 4® TE KOOP: BEVELANDER. TE KOOP TIENJARIG BESTAAN DER N.S.B. VERVOLG. Wij benijden geen volk op aarde de «chatten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Vereenigde Staten, want tegenover hun natuursehatten en bo dem, die reeds in sterke mate zijn uit gebuit, staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar aan den over kant gevonden en gewonnen mag wor den, achter zich laat. Dit nieuwe Europa is geen toe- toekomstverwachting, het is reeds realiteit geworden, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel door het besluit van haar leider, door den politieken arbeid der Nationaal-Soci- alistisehe Beweging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Neder- landsche Nationaal-Socialisten hebben in tegenstelling tot de eeuwige achter blijvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zijner tijd kan worden, gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze over zeer verheugde en ons volk de gele- genheiid wil geven niet ais «verwonnen natie, niet als kolonie, niet als protecto raat, maar als vrij nationaal-socialistisch Germansch volk zijn plaats in hel nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te heb ben aan hel gestalte geven aan het nieuwe Europa. Afgesneden van zijn koloniën, af gesneden van andere werelddeelen, zou het Nederlandsche volk op zijn klein grond gebied hier verkwijnen en verkommeren wanneer het niet werd toegelaten als deel genoot in het nieuwe Europa. fiet wordt toegelaten neen, hel is toe gelaten op den 12en December en dit is het grootste geschenk dat ik u, mijne kameraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste geschenk dat de N.S.B.de veel gehoonde cn gesmade, op dezen, haar tienjarigen gedenkdag, aan het Nederlandsche volk aanbiedt. Een geschenk dat eens door hel gansche volk op zijn hooge waarde zal worden geschat Zoo beginnen wij dan ons tweede tien jarig tijdvak. Inderdaad te midden van woe lige baren, in stormgetij. De koers staat vast. Zij was oost, zij is oost en zij blijft oost. Dat een iegelijk het hoore en er zich Als taak Taak voor de toekomst. de toekomst gaf Mussert o|0p handen, maar vooral door de schei-ptedeacliev0, van ons zwaard. 0 Ik wensch u, mijnheer Mussert, en de nationaal-socialistische beweging ge luk met dezen weg, ik wensch speciaal voor het bestwil van het Nederlandsche volk -volledig succes, opdat dit als ge lijkgerechtigd, alleszins gewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Ger- maansche gemeenschap, die onze Führer reeds vormt. Leve de nationaal-socialistische be weging en haar leider Leve de nationaal-socialistische idéé en onze Führer Sieg heil. „Ons volk is toegelaten als deelgenoot in het nieuwe Europa." Met Duitschland naar vrijheid. De Leider, de heer Mussert begon zijn herdenkingsrede met het uitspreken van den dank der N.S.B. voor den geluk- wensch, welken de Führer aan de N.S.B. ter gelegenheid van het tienjarig bestaan had willen zenden. Zijn rede vervolgend zeide de Leider Heden gedenken wij den dag waarop voor tien jaren de groot ste revolutionnaire daad geschiedde in het leven van ons volk van de laatste honderd jaar het hijschen van de zwart-roode vlag, de vaan der nationaal-socialistische revolutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch bedrog broodroof noch terreur, gespaard zijn om de vlag naar beneden te halen om daarvoor in de plaats te hijschen de vlaggen van het gou den kalf, van den sikkel en den hamer. Fel zijn de kleuren zwart en rood, het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed. Fel is de verbetenheid geweest waar mede wij ons geweerd hebben, fel is ons onwrikbaar geloof dat ons staande gehou den heeft, fel is de botsing der meenin gen fel zijn de vlammen van den wereld brand van heden. De Leider der N.S.B. deelde mede, dat hij „na de bezetting van Curacao en Suri name en na de onverantwoordelijke, ja waanzinnige „Nederlandsche" oorlogsver klaring aan Japan, zich verantwoordelijk heeft gevoeld voor de toekomst van ons volk en naar den Führer is gegaan. Hij heeft dezen, niet als particulier, doch als leider van de N.S.B. gezegd Dat naar zijn meening het welzijn en voortbestaan van ons volk alléén kan wor den gewaarborgd in het lotsverbonden samenhouden van alle Germaansche vol ken, benevens, dat hij het geloof heeft, dat Adolf Hit- Ier de van God gegeven Germaansche lei der is, die tot roeping heeft, de Germaan sche volken uil den nood en de bedrei ging van het heden te leiden naar een lich lende toekomst en tenslotte dat hij, Mussert, de onwrikbare over tuiging heeft, dat Adolf Hitier als Ger- maansch leider, nooit iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waardig heid of de belangen van het Nederland sche volk, waaruit hij tenslotte als con sequentie trekt de verbondenheid op leven en dood.'" Ik kan u zeggen, mijne kamerader^ al dus de Leider, dat de Führer zich daar doolbewuste deelneming aan erking van alle Germaansche vol ken tot veiligstelling van Europa deelneming van het Nederlandsche volk aan de kolonisatie en exploitatie van de Oost-Europeesche gebieden het verkrijgen van volkomen gelijkbe- rechligheid in de Europeesche levens- ruimte en het zoeken en vinden van em plooi voor den ondernemingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Europa voorkomen van het wegkwijnen en voort vergeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte, nu alle wegen van overzee zijn afgesloten zedelijke, geestelijke en lichamelijke ver heffing van ons volk organiseeren der levenskringen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt opgeworpen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutisme; organiseeren en tot leven wekken van den komenden Nederlandschen Germaan- schen nat.-socialistischen staat, waarin wij in vrijheid zullen kunnen leven. Om dit alles lot stand te brengen is een hechte, sterke, eensgezinde, offervaardige nationaal-sicialistische beweging noodig. Wij gaan het tweede tien-jarig tijdvak in met rond honderdduizend leden, met een W.A. een SS, een jeugdstorm en een N.S.V.O. in vollen opbouw. De N.S.B. is op dezen dag verklaard tot i\i dragende politieke organisatie in Nederland, Dit legt ons vele verplichtingen op, alle voortkomende uil deze ééne te bewijzen dat zij is om God te dienen en niet den dui vel. opdat ons volk weer gezond en sterk zal worden. Het eerste tienjarig tijdperk is het tijd perk van de voorbereiding van de weder opstanding van ons volk het tweede tien jarig tijdperk is dat van hel leggen van alle grondslagen voor de wederopstanding. Het oude huis is afgebrand, het ontwerp voor het nieuwe is klaar de uitvoering gaat beginnen. Daartoe is noodig één volk. Het beste deel, het strijdvaardigste en het offervaar digste deel daarvan wordt verzameld in de N.S.B., om daarin voor zijn dragende taak gereed te worden gemaakt. Velen slaan nog buiten onze gelederen, die er in be- hooren. Weer zullen leden in de beweging worden opgenomen. Daarom bepaal ik, dat met ingang van 5 Januari a.s. weer leden in de beweging zullen worden opgenomen. De weg blijft via hel instituut van sympa thiseerenden. Diegenen uit de sympathi- serenden, die de kracht en de roeping in zich gevoelen om als werkend lid toe te treden zullen, nadat zij dit hebben bewe zen, van harte welkom zijn en kameraad schappelijk worden opgenomen, mits zij ons leidend beginsel en onze bronnen vol komen aanvaarden en disciplinair willen dienen. Tien "jaren van trouw. Ik dank allen, die, in den loop van deze tien jaren, trouw, ijverig en eerlijk hebben gediend. De talrijke onbekende soldaten, die altijd op hun post waren, die altijd daar waren^ waar te werken, te offeren en le strijden viel. Dank zij hun is de beweging zoover gekomen. Zoo gaarne zou ik ieder afzonderlijk in de oogen zien en den tus- schen ons geknoopten band met een hand druk bevestigen. Dit is niet mogelijk. Ik oat houd mij zelfs varf ^t noemen van namen, Met één uitzondering. De man, met wien ik de beweging ben begonnen. De man met wien ik heb gewikt en gewogen, óf wij wel zouden beginnen. Zoo zijn wij Nederlan ders. Maar toen ik hem de vraag stelde gaat gij mede toen zei hij ja en daarbij is het gebleven. Kameraad Van Geelker ken, ook gij herdenkt als eenige naast mij tien jaren van strijd. Het was goed. Gij zijt bedankt. Wij gaan weer verder. Kameraden 1 Ik vertrouw op u, dal gij voort zult gaan uw plicht te doen. Niet al leen op mij rust de verantwoordelijkheid voor de toekomst van uw volk. Ook op u. Gij hebt de beweging gemaakt, zonder u zou ik machteloos zijn geweest. Gij hebt mij in de afgeloopen jaren niet in den steek gelaten. Gij zult moedig en vastberaden met mij het tweede tienjarig tijdvak in gaan. Uw belooning zal daarin bestaan, dat gij weet( deel te hebben aan de wederop standing van ons volk. Laten wij en oogenblik met onze gedach ten zijn bij het jaar 2000. In het jaar 2000 zal er een nieuw Europa zijn. Zal er dan een sterk, gezond en gelukkig Nederlandsch volk zijn, óf zal dit volk kapot, gebroken, leneer liggen Ik geloof onvoorwaarde lijk, dat het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa, dat wij zullen helpen bou wen, een groote toekomst tegemoet gaat. De klokken van den Dom zullen dan lui den boven een nieuwe generatie, wij oude ren zullen allengs zijn heengegaan. Alleen de jongsten onder ons zullen dan< vergrijsd nog in leven zijn en zij zullen zich dezen dag herinneren, nu wij staan op den drem pel van den nieuwen tijd. Wij danken God dat Hij ons het inzicht en de kracht heeft gegeven een werktuig in Zijn hand te mogen zijn, een onvolmaakt, maar een, het goede nastrevend werktuig, dienende om ons volk uit zijn grooten nood van he den te leiden naar een gelukkige toekomst. Wij gelooven in de toekomst van ons volk, er zullen straks weer arbeid en brood, iedalen en geloof zijn en daardoor zal de blijmoedigheid terug keeren, die is gewe ken in deze benarde tijden. Kameraden, ter eere van onze gasten, die ik hierbij dank zeg voor hun aanwezig heid en de door hen gesproken woorden ter eere van het strijdende en lijdende broe dervolk, waaraan geheel Europa zooveel is verschuldigd, zingen wij het Duitsche volks lied. Daarna het zesde couplet van het Wilhelmus Mijn schilt en de betrouwen, zijt Gij o God mijn Heer door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, ook vastzittende Hoestin al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders. spoedig helpen. Doos 45 cent. Vraag ze Uw Drogist. GEMEENTE WIERINGEN. Eiefstal. Zaterdagnacht werd bij den veehouder M. Heijblok ingebroken en 2 zij den spek van een pas geslacht varken ont vreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Rijwieldiefstal. Zaterdagavond werd bij Café Breed aan den Betonweg, een rijwiel ontvreemd toebehoorende aan een zoon van den heer Jan Kooij, wonende aan de Laan. Men doet er dus goed aan om het rij wiel op een veilige plaats te zetten i Nog een diestal. Zaterdagavond werd uit een schuurtje van den heer P. de Graaf. aan de Parklaan, een fiets weggenomen. Men heeft het thans wel op deze kar retjes voorzien en men doet derhalve goed zijn karretje veilig weg te zetten. Onverwachte visite. Aan de boet van een bewoner aan den Slingerweg werd Zater dagavond een bezoek gebracht doch er wordt niets vermist. UITVOERING VRIJE KINDERGROEP Zaterdagavond gaf de vrije kinder groep van Den Oever onder leiding van den heer Steeman een uitvoering in Con cordia te Hippolytushoef. De zaal was jammer genoeg matig be zet, want de uitvoering was een volle zaal overwaard geweest. Wij hebben reeds een uitvoerig ver slag van het mooie programma te Den Oever opgevoerd, gegeven en willen daarmee volstaan. Ook nu hebben de bezoekers weer met volle teugen genoten ONS WIERINGERMEERHOEKJE. NAAR DEN N.O. POLDER. Naar wij vernemen vertrekt de heer A. Blaauboer 2 Januari a.s. naar den N.O. Polder, teneinde aldaar de grond slagen en het voorbereidend werk aan te vangen voor de toekomstige gemeen te die in den N.O. Polder zal komen. VERSCHILLENDE INBRAKEN IN DEN POLDER. Er is den laatsten tijd op verschillen de plaatsen ingebroken in schuren van boerderijen in den polder. Door de ge meentepolitie is een persoon gearres teerd die verdacht wordt van tarwedief- stal. Een flinke partij tarwe werd al thans bij hem in beslag genomen. UITVOERING WIERINGERMEER- FANFARE. De Wieringermeerfanfare heeft Za terdagavond een uitvoering gegeven in Hotel Smit die in alle opzichten is ge slaagd. De zaal was tot in alle hoeken bezet en het programma wat werd aangebo den was allezins bevredigend. De fanfare speelde een vijftal num mers onder leiding van haar driecteur de heer Joh. v. Glabbeek en gezien het feit dat de W.-Meerfanfare den laatsten tijd met zeer veel moeilijkheden heeft te kampen mogen wij gerust zeggen dat er goed geblazen werd. Het korps is niet in de gelegenheid om regelmatig met de directeur te repeteeren. Het ledenaantal is niet groot. Men moet voor de presta ties van het corps dan ook dubbel waar deering hebben, want hetgeen gespeeld werd liep er gaaf en zuiver af. Er zullen leden bij moeten komen. Met een bevolking in aantal als thans moet een behoorlijke muziekvereeniging mogelijk zijn. Wel spelen de omstandig heden thans een rol. Na het muzikale gedeelte werd het welbekende tooneelstuk „Onder één dak" van Jan Fabricius opgevoerd. Deze familietragedie, blijft een dank baar tooneelstuk, omdat het een stuk is uit het conservatieve dorpsleven zoo als men thans nog wel aantreft in ons land. Wij hebben dit stuk misschien reeds 4 of 5 maal op zien voeren in ons leven. Eenmaal door de voortreffelijke Wilson's doch ook Zaterdagavond heb ben we weer ten volle genoten van dit stuk en dat kwam niet in 't minst door de wijze waarop het stuk werd opge voerd. Wij hadden van moeilijkheden ge hoord die door ernstige ziekte, de be zetting van een hoofdrol plotseling deed veranderen. Maar wij hebben er weinig van ge merkt was het misschien in het eer ste bedrijf wat wijfelend tusschen Dora en Walter, naarmate men doorspeelde kwam de climax in het spel. De heer K. Klomp heeft op voortref felijke wijze cte oude conservatieve va der gespeeld. Prachtig heeft hij deze rol uitgebeeld. Walter en Jacob zijn zoons, de twee antiproden, resp. gespeeld door de heeren G. v. d. Male en J. Roozen- daal waren beiden uitstekend. Antje en Liesbeth de dochter, ge speeld door de dames Remelin en A. Klomp, sloten zich geheel aan. De eer ste precies de verkeerde vrouw voor Jan de luchthartige Smid, die voortreffelijk werd vertolkt door den heer P. Jan- nenga. Liesbeth het ingetogen jongste zustertje die nog niet mee mag praten. Dan nog twee belangrijke damesrol- len, ni. Dora en Lena, gespeeld door de dames T. KlompStapel en V. Admi raalCommandeur. Ook twee tegenvoeters van elkaar. De eerste de vrouw van de eerlijke Wal ter, de vrouw waar de heele tragedie om draait, de laatste de vrouw van de schijnheilige schoolmeester Jacob. tenslotte werd de bijrol van notaris goed vertolkt door den heer P. de Jong. De heer W. Dekker die de regie had in het stuk heeft eer van zijn werk ge had. Het was tot in de puntjes ver zorgd en we mogen de dames en heeren nog een compliment geven voor de uit stekende rolkennis. Ook de grima was goed. Het was een zeer goede uitvoering waar de Fanfare met genoegen op te rug kan zien. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje, die bij het H. Doopsel de namen ontving van Bernardus Johannes Maria. J. G. SMIT E. M. SMIT - Daniels. Wieringerwerf, 14 Dec. 1941. Oosterkwelweg L 24. 1 PLATTE WAGEN op prima luchtban den,. laadvermogen 2 a 2Va ton 2 LICIITE PLATTE WAGENS op coll. patent assen. 1 TILBURY op coll. patent assen. 1 WITKAP cp coll. patent assen. 1000 roode HOLL. DAKPANNEN. 20 ASBEST GOLFPLATEN 103 x 213 cm. met nokken. W. BRUIN, Timmerbedrijf en Wagenmakerij, Kerkweg 5, ANNA PAULOWNA. NOG AAN TE BIEDEN: 5000 K. g. B.-klasse. Selectiebedrijf ZADENVRIEND, Telei. 21, Wieringerwerf. 2 50 cM. 2 Lorries S BRANDKASTEN, w.o. 2 Lips5 Dekzeilen, 30 en 48 M 2 Kruiwagentjes1 Dommekracht 5 Gegalv. Badkuipen (nieuw) 300 IJ zeren Hekpalen voor draad (1.85 M.l.) 300 Gecreoseerde Palen (nieuw 2 M.) 30 Zware Brugdekplanken. 4 M., 25 Be tonnen buizen, (50 x 50 x 30.) Voorts Vaten, Kuipen en Balken. H. SCHRIEKEN, Telef. 241, SCHAGEN. WOENSDAGS AAN DE BEURS. Ondergeteekenden maken bekend dat in de week van Kerstmis en Nieuwjaar GEEN HUISSLACHTINGEN worden verricht. J. D. van 't Riet, Middenmeer. N. Rotgans, Slootdorp. K. van 't Riet, Wieringerwerf. FRIESCH- en GRONINGSCH CONCURRENT le en 2e nabouw en oudere. BLAUW STER - VLAS en ver schillende soorteh H. THALEN, Telefoon 124, Middenmeer. des namiddags te 3 uur in HOTEL SMIT te MIDDENMEER vertoo ning van de nieuwe MAROFILM INLEIDERIr. J. A. Hagen Esch, adj. Secretaris v. d. N. A. K,

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2