{pJiacüöche Wanten ,_v, Warme Huis- pantoffels VOOR IEDER VERTREK HET MEEST GESCHIKT BEHANG De nieuwe herfst- en wintermodellen geven nog steeds een afkleedende lijn aan en dragen een sportief karakter. Een voordeel er van is. dat zij ons menigmaal i den weg wijzen, hoe wij bestaande klee- dingstukken kunnen moderniseeren nu we ons meer en meer op vermaken dienen in te stellen. Het bovendeel der mantels is getailleerd, doch naar den zoom toe valt vrijwel steeds een klokkende lijn waar te nemen. De ki monomouwen, die men aan sommige man tels ziet, blijven uitzonderingen, aangezien de meer gangbare modellen de meeste kans van slagen hebben. Om meer begrij pelijke redenen kiezen wij thans kleeren, die niet aan tijd gebonden zijn en die, zoo noodig met behulp van ander materiaal vermaakt zullen kunnen worden. Bont en bontsoorten leenen zich als aan vullend materiaal, alhoewel het eerste te genwoordig meestal te duur is om met een T v-"1 "i-Qiua— —.o.i+oi gecombineerd m aanmerking komen, o.ak'/twift^hql.sgar- komstig van de familie konijn. De gepre- tumemantels nog steeds bontgarnceringen te zien, waardoor zij meer in overeenstem ming met het herfst beeld zijn. De kleine, popperige bonthoedjes, die door een bree- den band om het achterhoofd in evenwicht werden gehouden, hebben hun plaats moe ten afstaan aan meer sportieve modellen, die inderdaad aan hun doel beantwoorden en voor den naam van „hoed" in aanmer king komen Patronen a 15 cent. De lengtemaat van den zool dezer pan toffels is 21 c.M. Men heeft bovenstof, tus- schenvoering van flanel en voering voor het binnengedeelte noodig. De stofdeelen, die op elkander geregen worden, zoowel voor het voor- als voor het achtergedeelte worden in ruitvormen doorgestikt. Voor HEERENBOORD maat 39 van stofresten gemaakt Uit de sterke deelen van een •:iet meer gedragen overhemd kan men niet alleen allerlei kleeding- stukken maken, doch zij kunnen ook het materiaal leveren voo:1 heerenboorden. Het maken ervan is niet moeilijk en daarbij zeer loonend, wanneer men althans ac curaat te werk gaat. Zoowel het knippen als het naaien moeten znrsvuldig geschieden, want zijn veel moeite met heV*ïffflyS&., Gift* dat zich dan plooien vormen. Men knipt een boord aan de hand van de maten, die het knipoverzicht geeft. De halswijdte is 39 c.M. Fig. 1 geeft de helft van het boord aan en fig. II de helft van het rechte deel. Beide deelen ge ven door een gebroken lijn de helft te zien, terwijl naden aangeknipt dienen te worden. Fig. I wordt van dubbele stof geknipt met een tusschenvoering, die, in dien de stof nieuw is, eerst gewasschen dient te worden. Men legt de beide dee len I recht op elkander en de binnenvoe- voering bovenop, stikt daarna de zij- en buitenomtrek dezer 3 lagen samen, keert het werk om en schenkt vooral aandacht aan de hoeken, die puntig dienen te zijn. Op den rechten kant wordt het werk dan nogmaals doorgestikt. De kraag wordt met het van dubbele stof geknipte rechte deel verbonden en stikt den omtrek hier van op den goeden kant nogmaals om. Het uitstekende gedeelte wordt smal te gen elkander omgevouwen en gestikt, waarna men ten slotte de knoopsgaten maakt, ook in het midden-achter wordt een knoopsgat gemaakt. ZWARTE LIPPEN NU ZEER MODERN! pareerde huidjes worden eerst geverfd, daarna wordt de donkere teekening er met behulp van schabionen op aangebracht. Evenals ocelot vervelen dergelijke bont soorten gauw, leenen zich daarom meer voor een bescheiden garneering dan voor een mantel, tenzij men dezen slechts af en toe behoeft te dragen. Bijna alle mantels sluiten hoog, dikwijls met een staand bontkraagje, waarvan de uiteinden gestrikt worden, zooals onze schets dit aangeeft. Ook omliggende kraag jes komen in aanmerking, alhoewel zij op koude winterdagen heel wat minder prac- tisch zijn dan de breede mantelkragen, die hals en zelfs ooren beschermden tegen een scherpen, guren wind. Dergelijke uitersten kunnen we nu eenmaal van een grillige medeheerscheresse verwachten, zelfs in tijden, dat zij zich overigens zeer soepel toont. jQt Evenals voorgaande jaren, geven de cos- Het meerendeel der ons bekende nog on beschaafde volksstammen draagt slechts zeer weinig kleedingstukken, doch des te meer aandacht schenken zij aan de versie ring van hun lichaam. De inboorlingen van Australië en de Hottentotten verven hun huid met oker, aarde en andere kleurstof fen. Andere volksstammen bereiden een kleursel uit een roode houtsoort, waar mede zij zich schminken. Vooral vele Zuid- Amerikaanrche Indianen-stammen volgen de gewoonte om zich opvallend te „be schilderen", geen enkele schoone zal het nalaten haar gelaai knalrood te beschilde ren, wanneer zij bezoek verwacht. De Mom- buttu-vrouwen kleuren haar lichaam met zwart gardeniasap, waarmede zij allerlei figuren op de huid aanbrengen, zoowel bloemen als insecten, strepen met ruiten. Veelal getuigen deze versieringen van groo- ten kunstzin, Bij vele Aziatische volkeren schminken de vrouwen zich wanneer zij uitgaan zoo erg, dat men onwillekeurig denkt, dat zij een masker dragen, daarbij zijn de kleuren sterk sprekend. Andere volksstammen hechten groote waarde aan zwart gekleur de lippen, terwijl de Bedouïnen-vrouwen haar lippen bij voorkeur blauw verven. Het laatste draagt er in hooge mate toe bij om de prachtige ivoor-kleurige tanden nog meer te doen uitkomen. Bij verschil lende Indianenstammen hebben de vrou wen de gewoonte om een fel roode of blauwe kring om de oogen aan te brengen, terwijl de Mongoolsche schoonen wimpers en boven-ooglid zwart kleuren. De Moor- sche vrouwen verven nie alleen de wenk brauwen, maar zelfs den binnenkant van de oogleden met antimonium, zoodat hal verwege den boven- en den onderkant van het oog, twee dunne lijnen ontstaan, die het wit der oogen des te glanzender doen schijnen. Vele Afrikaansche vrouwen kleuren de punt van haar neus knal rood. Tatoueeren van de huid, wordt nog bij verschillende soorten volksstammen toegepast, die figu ren worden met een fijne naald met kleur stof niet op doch onder de huid aange bracht en zijn onuitwischbaar. Deze wijze van huid-„versiering" wordt over de ge- heele wereld toegepast, opvallend is even wel, dat men meer getatoueerde vrouwen dan mannen aantreft. Donkere kamers zonnige kleuren. Het behang is niet slechts ornament, doch veelmeer bekleeding der wanden, waarvan kleur en motieven van grooten invloed zijn op den indruk, die een kamer maakt. De decors van behangselpapier en zelfs de kleuren zijn aan mode onderhevig, terwijl aan de fabricatie steeds meer aandacht wordt besteed. Niet alleen zijn de moderne behangsels kleur-echt, doch voor speciale vertrekken zijn zij zelfs afneembaar met water, hetgeen o.m. in kinderkamers een groot voordeel genoemd kan worden. Het woningvraagstuk maakt het tegen woordig veelal noodig, dat de kleine ver trekken door een lichte wandbekleeding grooter lijken, terwijl zelfs het kleinste en donkerste kamertje, dank zij de kleurige behangsels, bewoonbaar gemaakt kan wor den. Kamers, die op het noorden gelegen zijn, zullen steeds met licht papier behangen dienen te worden, zonnige kleuren zijn daarom op haar plaats, zooals b.v. crème, zachtgeel, geelbruin in effen uitvoering, terwijl geelachtig roode en oranje motie ven het goed doen. Vrijer is men in de keuze, wanneer het een kamer betreft, die op het oosten gele gen is, aangezien de zon hierin zal schijnen en hem licht en vroolijk maakt. Crème en lichtbeige komen evenals met motieven bedrukte papieren in aanmerking. Kamers, die op het zuiden en westen ge legen zijn vragen kleuren, die koel werken o.a. gro'en, lavendel, matblauw en roest- kleur. Wit en crème behangsel hebben een buitengewone werking en werpen 80 pet. van het opgenomen licht terug, geel 60 pet., smaragdgroen 20 pet. en bruin slechts 10 pet. Met een bepaalde belichting lijken ver trekken. die in donkerblauwcn hoofdkleur behangen zijn, grooter, terwijl rood, roest bruin en alle gemengde kleuren bijdragen tot een sfeer van gezelligheid. Groote mo tieven doen een kleine kamer ruimer lij ken, terwijl daarentegen kleine dessins een al te groot vertrek gunstig beïnvloe den. Meisjes- en kinderkamers vragen vroo- lijke, sprekende kleuren, terwijl het be hangsel van de slaapkamer bij voorkeur effen moet zyn. Het behangsel is een uiting van smaak en persoonlijkheid der bewoners en brengt zoowel verlangen naar rust en stil te tot uitdrukking als de behoefte aan vreugde en licht, geeft bescheidenheid en opdringerigheid weer door kleuren en mo tieven. Saffraan Crocus sativus is een Indische plant, die ook in Europa gekweekt wordt; zij heeft een roode, van binnen violet bestreepte bloemkroon, waaruit een pl.m. 8 c.M. lan ge stamper uitsteekt, die lang en geel is. Deze stampers worden bij 3035 gr. ge droogd en leveren de saffraan. Om één K.G. te verkrijgen zijn niet minder dan 150.000 bloemen noodig, vandaar, dat dit product duur is. MM 1 1*"1' 1 HONEN COURANTEN ALS VEEL ZIJDIGE DIENAREN den zool levert een ouden vilten hoed hc' materiaal, terwijl de voorschoen en het achtergedeelte omgeboord worden met bandfluweel. Een pompon van wol ge maakt, dient als versiering van het voor stuk. Men kan deze pantoffels ook van vilt maken met een garneering van uitgeknip te bloem- en bladmotieven van rood- en groen garneervilt, dat puntenvrij is. De afbeelding rechts geeft de motieven op ware grootte aan: deze kunnen uit- en na- geknipt worden, daarna festonneert men ze met kleine steken op het vilt der pan toffels. SUCCESPATROON A 787. Prijs 40 cent. Jongedames-japon met ingerimpeld voor pand en pas, die met kraaltjes, met metaal draad gewerkte motieven of met tres ver sierd kan worden. Sluiting rugzijde. Blouse mouwen met rechten manchet. Opgeknikte rok, die uit twee banen be staat. Patronen in de maten 38—40 en 42. Wanneer de courant uitgelezen is, dan wordt zij zuinig bewaard en voor zoover zij niet gebruikt behoeft te worden in de huis houding, op nette stapeltjes bewaard. Cou rantenpapier bewijst heel goede diensten en helpt zelfs gas sparen, wanneer men kruisgewijs zes couranten op elkander legt met in het midden een meermalen opge vouwen exemplaar, bij wijze van kussen tje waarop de pan wordt geplaatst. De cou ranten worden een voor een om de pan gewikkeld, waardoor de warmte behouden en de inhoud evenals bij gebruik van een hooikist gaar wordt. Couranten bewijzen goede diensten bij het schoonmaken van ramen, wanneer deze na het afnemen met spons en zeem met een luchtig opgevouwen courant worden nagewreven, hetgeen het streperig worden van het glas voorkomt. Men kan zich zelfs werk sparen door de ruiten iedere week alleen met couranten papier af te nemen. Courantenpapier kan ook dienst doen voor inlegzooltjes in schoe nen, waardoor de voeten warm blijven, terwijl menschen, die op koude winterda gen gedwongen zijn veel buiten te zijn zeer verstandig doen indien zij onder hun jas een laagje couranten op rug en borst leggen. Beter nog is om er een soort vest van te maken, bestaande uit rug- en voor panden, dat met groote steken in elkander geregen wordt en met kleine veiligheid- spelden gesloten wordt. voor regen en kou Wahneer men op de fiets zit, worden de handen Ts winters al heel gauw koud, soms bijna gevoelloos. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook voor, wanneer men met koud bonlstof dient men er op te letten, dat deze doorgeweven is, waardoor het patroon zich bij vochtig weer beter zal handhaven, dan wanneer het slechts geperst is. De ronde pas is afgewerkt met een en regenachtig weer een tasch met bood schappen heeft te dragen. De bedoeling is, dat deze wanten over de handschoenen A 787. SUCCESPATROON A 786. Prijs 25 cent. Bontstof leent zich uitstekend om een cape van te maken, waarvan men op kou de dagen maar al te gaarne gebruik zal maken om over een niet al te warmen mantel te dragen. Bij de aanschaffing van A 788. kraag, die achter in den hals aansluit, ter wijl het ondergedeelte eenige ruimte aan de zijkanten aan voor- en rugzijde aan geeft. Sluiting met vier overtrokken knoo- pen. Patronen in de maten 424448. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel oü in postzegels, mits deze een v aarde heb«j ben van 1 1/2. 3 of 7 1/2 cent. 1 gedragen en bij voorkeur van warme, wa terdichte stof gemaakt worden met een wollen tusschenvoering. Men kan den bo venkant ook van bont- of bontstof maken, terwijl als sluiting om den pols doorge stikte stofreepen met drukknoopjes of smalle leertjes met kleine gespjes dienst doen. Men kan de wanten op twee verschillen de manieren maken, n.1. met aangeknipten of ingezetten duim. De eerste wijze van werken is de eenvoudigste. Het patroon kan gemakkelijk aan dc hand van het voorbeeld nageknipt worden. De cijfers geven de maten in c.M. Weer. Naden aanknippen. i: ifiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiii» illlllllllllllllllllllllllllilllllHIIII

Wieringer courant | 1941 | | pagina 6