Sanapirin qqq Het licht schijnt in de duisternis. Wanneer straks de Kerstklokken luiden, niet alleen in ons vaderland, maar in ge heel Europa van de Noordkaap tot over Sicilië en van de Oekraine tot aan den Atlantischen Oceaan, dan zullen naar ik hoop millioenen menschen denken aan de oude woorden zoo vol inhoud Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis ver zwelgt het niet. Inderdaad, het is de duisternis niet ge lukt, om het licht in Europa te dooven. Er is niemand, die niet weet, dat als de god- iooze, menschonteerende Sowjei-macht over Europa was gekomen, dat er dan nu geen Kerstmis meer te herdenken zou zijn. O, ik weet, dat de haat waarover ik zooeven sprak, aan velen de redelijkheid heeit ontnomen en hen doet spreken, alsof dit niet zoo erg zou zijn. Maar in het diep ste innerlijk, dat zich zelf niet kan bedrie gen, weet een ieder, dat dit het einde zou zijn geweest, dat dan de duisternis hel licht wel verzwolgen zou hebben. In den eeuwigen strijd tusschen de goede en kwa de machten in ieder onzer afzonderlijk en in grooter verband overal in de we reld, is de kwade macht althans op dit punt bezweken, niettegenstaande vijf-en- twintig jaren van voorbereiding, niettegen staande tienduizenden vliegtuigen en pantserwagens. De dankbaarheid daarvoor overheerscht al het andere. Dankbaarheid jegens God, dat Hij Eu ropa heeft gered, dankbaarheid jegens alle werktuigen in Zijn hand, van den hoogsten bevelhebber tot den eenvoudigsten sol daat, die in offervaardigheid en plichtsbe trachting de dreigende vernietiging van alle cultuur en godsdienst hebben afge wend. Dat wij daarbij met onze gedachten zijn bij de 200.000, die hun leven daarvoor gaven, het hoogste offer gaven, het hoog ste offer brachten en bij de 600.000, die werden gewond, spreekt vanzelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Nederlan ders, die daarbij vielen, en hun verwan ten, die zij achterlieten, het zou onnatuur lijk zijn, wanneer dit anders ware. Maar er is voor ons als natie nog meer reden tot dankbaarheid. Wij weten, dat in de jaren 1930 tot 1940 ieder jaar millioe nen kilo's voedsel opzettelijk zijn vernie tigd op last van de toenmalige overheid. Deze zonde is ons volk niet in rekenschap gebracht door hongersnood, nu slechts schaarschte heerscht. Dit is goedertieren heid, want nog niemand is hier van honger of ontbering omgekomen. Daarom hoop ik, dat, hoe zorgelijk Kerst mis 1941 ook moge zijn, de natie het oog gericht zal houden, niet op hetgeen zij ont beert, maar op hetgeen reden geeft tot groote dankbaarheid en dat is ten slotte nog zoo oneindig veel. De zorgen zullen daardoor lichter zijn te dragen. De haat moet verder van ons wijken. En wanneer straks zal weerklinken het oud-vaderlandsche „Een zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar", wanneer onze gedachten vertoeven bij hen, die zijn heen gegaan in het afgeloopen jaar, bij hen, die ziek of gewond terneer liggen, bij hen, die in verre gewesten in groote bekommernis leven, laten wij ons dan opmaken om naar eer en geweten de natie en elkaar te die nen in het nieuwe jaar, dat op den drem pel staat. Wij staan in dit voornemen zoo sterk als wij er ons van bewust zijn, dat God al ijtd wil herstellen, wat de mensch bedor ven heeft. De belangrijkste wensch, dien wij moeten koesteren voor het nieuwe jaar is, dat de haat nog verder zal wijken van ons. Het jaar 1941 eindigt, wat dit betreft, al veel beter dan het jaar 1940. Er zijn teekenen onmiskenbaar, die er op wijzen, dat de haalkoorts afneemt, dat dientenge volge de redelijkheid toeneemt. Mijnerzijds zal wat dit betreft, gedaan worden wat mogelijk is, want diep ben ik er van door drongen, dat een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstanding. Mijn volksgenooten, hebt daarnaast het onwrikbaar geloof in de toekomst. Wij we ten toch, dat er nooit iets grootsch of goeds in de wereld tot stand gebracht is, zonder dat alle duivelen uit de hel zich daar tegen verzet hebben. Wij weten ook, dat elke geboorte gepaard gaat met geboorte weeën. Wij beleven de geboorte van een nieuw Europa. Ook deze geboorte geschiedt in bloed en tranen. Honderdduizenden hebben reeds met mi; het geloof, dat als de vrede eenmaal geko men zal zijn, dit nieuwe Europa zich ont plooien zal beter en schooner dan het oude dat van ons heenging en dat in dit nieuwe Europa ons Nederlandsche volk in vrijheid zal kunnen leven. Wij gelooven, dat ons volk weer een volk van kerels zal wor den, dat eenvoud, moed, werklust, eerlijk heid en trouw naast bekwamheid de oud- vaderlandsche eigenschappen zijn, die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daardoor kunnen wij ons als volk weer een bestaan veroveren. Gerechtigheid zal heer- schen, blijmoedigheid en levensvreugde zul len terugkeeren. Het is de moeite waard om daarvoor zijn leven in te zetten. Moge dit geloof gemeengoed der nali" worden in hel jaar 1942, opdat een ied-^r daarnaar zal handelen en de wederopstan ding van ons volk zich in geleidelijkheid doch vastberadenheid zal voltrekken. Kerstmis 1941 sta dan in het tceken van het licht, dat schijnt in de duisternis. Oudejaar 1941 sta in het teeken van het geloof, dat bergen verzet. Kou in hei hoofd bewijst snelle en goede diensten. Nederlandsen.q u/sje 4-0 ct. (jblVltLLlVlE WIERINGEN. BEKENDMAKING. Hondenbelasting 1942. De Burgemeester van Wieringen herin- aert de houders van' honden aan hunne verplichting tot het doen van aangifte voor de hondenbelasting, welke behoort e geschieden in de maand JANUARI len kantore van den Gemeente-Untvangtr, aij gebreke waarvan tegen de nalati.|>;n, onverminderd hunne verplichting tot 'ue- taling der verschuldigde belasting, pro ces-verbaal zal worden opgemaakt. De betaling der belasting moet tegelijk met de aangifte geschieden. WIERINGEN, 24 December 1941. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. De Kerstfeesten der Zondagsschoolkinderen le Kerstdag des middags 3 uur hield de gecomb. Herv. en Doopsgez. Zondagschool een welgeslaagd Kerstfeest in de Herv. Kerk onder leiding van Ds. Lugt. Het bede huis was geheel gevuld en de kinderzang, benevens een mooi Kerstspel der kinderen gaf aan het feest groote wijding. Aan 16 kinderen, die de Zondagsschool verlieten werd een bijbel en een getuigschrift uitge reikt. Op den avond van dienzelfden dag vier de de Zondagsschool der Evangelisatie te \Vesterland aldaar in de Kerk het Kerst feest onder leiding van den heer Deen. Ook hier een groote opkomst van ouders en belangstellenden. Op den tweeden Kerstdag was het 's middags Kerstfeest voor de Ned. Herv. Zondegsschool te Oosterland onder leiding van Ds Lugt, waar weder een groote schare in het bedehuis aanwezig was. Mooie kin derzang en de Kerstvertelling deed alles wel slagen. Tevens prijkte dien middag de Kerst boom voor de Zondagsschoolkinderen in het gebouw der Evangelisatie te Hippoly- tushoef, waar de heer Deen de leiding had. Christus' geboorte werd ook hier vol wij ding gevierd. Tegelijkertijd was wederom de Wester- lander Kerk tot in alle hoeken bezet, toen kinderen der Ned. Herv. Zondagsschool al daar onder de mooie stralende boom te ramen kwamen, om het Kerstfeest te vieren Ds. Van Beek sprak een inleidend woord en hield de Kerstvertelling, terwijl onder leiding der dames de kinderen mooie iiederen zongen. Op tweeden Kersldagavond was het ten slotte feest voor de Zondagsschoolkinderen in de Kapel te Den Oever. Ook hier een groote belangstelling. Ds. Schenkeveld, die de leiding had, deed het Kerstverhaal, terwijl de heer Bison een vrije vertelling hield. De kinder zang droeg niet weinig bij tot de groote wijding, die van dit Kerstfeest uitging. Uit het bovenstaande blijkt hoe de Zon dagsscholen hier in 't teeken van de be langstelling staan bij jong en oud. Want het bleek, dat hel niet alleen ging om de geschenken die op alle feesten aan het slot werden uitgedeeld, maar dat de kin deren bleken te zijn onderlegd in woord en lied van het Evangelie. Wij kunnen daarom niet nalaten de da mes en heeren, die iederen Zondag weer de kinderen tot hun laten komen om dat onderricht belangeloos te geven een woord van dank en hulde te brengen. POLITIE. Gevonden een half vaatje zuurkool. Verloren een wollen handschoen en een zilverbonboekje, inh. f 87.50. Inlichtingen Gem.-bode, H.-hoef. HET JAAR DAT VOORBIJ GING VOOR ONZE GEMEENTE. Aan de rustig arbeidzame, kalme en eenvoudige bevolking onzer gemeente is 1941 zonder groote schokken voorbij ge gaan. Niet, dat het groote wereldgebeu ren aan haar ongemerkt voorbij gaat en niet, dat hier de nood der tijden niet wordt gevoeld, en de arbeid en bedrijf geen moeilijkheden zouden ondervinden, maar men beseft dat klagen niet helpt en dat men moet roeien met de riemen die men heeft, en dat men voort moet gaan, om als er betere tijden aanbreken er even krachtig voor te staan. Zoo werd aan de voeding van mensch en dier bijgedragen wat maar immer in het vermogen was. Ieder hoekje grond werd benut en vele bloementuintjes werden zelfs omgespit voor moestuin, en wie werd er al geen konijnenhouder De landbouwer heeft ondanks dikwijls minder gunstig weer de oogst goed kunnen binnen krijgen. Bij den veehouder was het rendament, door allerlei omstandigeheden, minder. Heele velden zijn thans gescheurd en men leeft in de hoop, dat dit niet alleen een gunstige ontwikkeling voor het bedrijf be- teekent, maar ook voor de geheele voe dingstand. Dat hier vanzelfsprekend tal rijke moeilijkheden moeten worden over wonnen, laat zich begrijpen. De visscherij is onverdeeld gunstig ver- loopen. Men zegt weieens „een visscher hangt louter af van 't geluk", maar we mogen toch zeker ook wel zeggen, dat hel prachtige materiaal dat wordt gebe zigd en de vakkennis van onze visschers niet weinig tot de goede vangsten hebben bijgedragen. Zeker, er moet visch wezen wil men ze verschalken, maar die was er dan ook Bovendien waren de prijzen goed en de visschers kunnen tevreden zijn- Als gevolg hiervan is ook te Den Oever een nieuwe industrie geboren, n.1. een vischconservenfabriek. De nieuwe onder neming gaat goed, er vinden vele handen werk moge ook een goede toekomst voor deze industrie zijn weggelegd. Het eenden- en hoenderhoudersbedrijf is het minst gunstig en het staat te bezien of hierin te eeniger tijd van opleving spra ke kan zijn. De arbeiders hebben hier steeds in vol doende mate werk kunnen vinden in grooten deele dank zij de Wieringermeer. Een groot economisch belang voor de gemeente is de ruilverkaveling,, waarvoor reeds de voorbereidende werkzaamheden zijn begonnen door 't graven van een wa tergang bij de Noorddijk voor de zoetwa tervoorziening. In de bouwvakken was steeds werk. Zoo kwamen te Westerland en Hippolytushoet een aantal woningen tot stand, terwijl ter huisvesting van de geëvacueerden door de opbouwdienst 120 woningen bij de Park laan worden geslicht, waarvan een groot gedeelte reeds de voltooiing nadert. Het autobusverkeer, thans geheel in han den van de A.T.O. is, zoover de omstan digheden het toelaten, behoorlijk geregeld. Echter de dienstverbinding met de Wierin germeer is geheel verbroken. Ondanks meer malen op de noodzakelijkheid van deze verbinding is gewezen, is men tot nu toe hiervoor aartsdoof gebleven. Mogen we nu in 1942 hierin een wijziging ten goede zien gebracht, In het onderwijs heeft weinig wijziging plaats gehad. Pogingen voor de stichting van een U.L.O. school vónden voortgang doch zijn nog geen werkelijkheid geworden Wellicht dat in 1942 hier een gunstige op lossing voor komt, want deze is noodig. In het kerkelijk leven vond verwisse ling van voorgangers plaats. Bij de Doops gezinde Gemeente vertrok Ds. de Wilde naar Stadskanaal en Ds. Lugt deed hier zijn intrede. Bij de R.K. Parochie vertrok Pastoor Mudde en kwam hier in diens plaats Pastoor Kouwenhove, Zoo hebben wij hiermede een beknopt overzicht gegeven van hetgeen in 1941 in de Gemeente Wieringen heeft plaats ge vonden en wij wenschen al onze lezers en adverteerders toe heil en sterkte in het iaar dat komt. Moge het den vrede der volkeren brengen. DISTRIBUTIE - NIEUWS. Wij verwijzen belanghebbenden aan gaande het verkrijgen van bonkaarten en bonkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid, naar „Officieele Mededeelingen" voorkomende onder Wieringermeerhoekje. Ook betreffende huisslachting raadplege men deze rubriek. Predikbeurten Wieringen. Oudejaarsavond 31 Dec. NED. HERV. GEMEENTE. H.-hoef nam. 4 uur Ds. van Beek. Collecte. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef nam. 3 uur Ds. Lugt. 1 Jan.geen dienst. EVANGELISATIE. Westerland 'sav. 7'/2 uur Ds. van Beek. 31 December Den Oever nam. 4 uur de hr. O. Deen. H.-hoef 'sav. 8 uur de hr. O. Deen. 1 Januari H.-hoef v.m. 10.30 uur de hr. O. Deen. GEREF. KERK Oudejaar 31 Dec. H -hoef 8 uur nam. Ds. M. Schenkeveld. Vanaf het kerkgebouw Den Oever zal om 7.30 uur een bus vertrekken. 1 Jan. Nieuwjaarsdag H.-hoef v.m. 10.30 uur Leesdienst. Den Oever vm. 10 u. Ds. M. Schenkeveld. CHR. GEREF. KERK Kapel te Den Oever 31 Dec. (Oudejaarsdag) Den Oever nam. 7 uur Leesdienst. 1 Jan. (Nieuwjaarsdag) Den Oever nm. 3 uur den heer Rebel uit Den Helder. GRAS- EN KLAVERZADEN VOOR UITZAAI IN 1942. Het Rijkshureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat een ieder, die voor uitzaai in 1942 gras- of kla verzaden noodig heeft, hiervan vóór 4 Ja nuari 1942 opgave moet doen bij zijn plaat selijken bureauhouder, met nauwkeurige vermelding van hoeveelheid en soort, Aanvragen welke na bovengenoemden datum binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. ONS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN DE WIERINGERMEER. Distributiedienst Wieringermeer- Wieringen. Na-uitreiking bonkaarten. De na-uitreiking van bonkaarten zal plaats vinden te Wieringerwerf in het Kringkantoor en te Hippolytushoef in het Agentschap op Vrijdag 2 Jan. 1942 des v.m. van 9-12 uur. Na-uitreiking van bonkaarten wegens zwaren of zeer zwaren arbeid vindt uit sluitend plaats te Wieringerwerf. HUISSLACHTING. Voor inwoners der gemeente Wieringen bestaat op Vrijdag 2 Jan. 1942 inplaats van op Donderdag .1 Jan. 1942 gelegenheid tot het inleveren van vleeschkaarten in het Agentschap te Hippolytushoef van 9-12 uur v.m. HET JAAR 1941 IN DE WIERINGERMEER. Het jaar 1941 in de Wieringermeer is een jaar geweest, waarin vooral veel van onze boerenstand is gevraagd. Er waren in het landbouwbedrijf tal van problemen op te lossen. Het eene probleem was nog niet opgelost of het andere meldde zich aan. De brandstofvoorziening en paardentractie om den bodem te bewerken en de oogst- werkaamheden gedaan te krijgen vergde veel overleg. Het arbeidsvraagstuk was ver volgens een probleem op zich zelf. Daar kwam nog bij dat de weersomstandigheden vele plannen in de war stuurde, waardoor de moeilijkheden nog werden vergroot. De bietencampagne aan het eind van Novem ber was wel het beste bewijs dat men met veel moeilijkheden te kampen heeft ge had in het afgeoopen jaar. Vervolgens wijzen we op alle regeeringsmaatregelen waar de boer mee heeft te maken en de sociale lasten die op het bedrijf zijn ge legd. Niettemin mogen we gerust zeggen dat onze boeren met een taai volhardend vol houden, de moeilijkheden het hoofd heb ben geboden. Wij mogen in dit verband onmiddellijk wijzen op het prachtige sociale werk wat is gepresteerd voor de pachters van de kleine bedrijven. Op uitnemende wijze 's hier door de meer kapitaalkrachtige col lega geholpen. Het kan niet genoeg her haald worden Dit is een van de mooiste daden geweest van socialen aard die wij hier hebben meegemaakt. Wat 1942 ook brengen zal, de Wierin- germeerboer zal er van maken wat er van te maken is. Het zal een nog moeilijker jaar worden als het afgeloopen, dit kun nen we gezien de toestand in de wereld, wel vaststellen. De vereeniging van bedrijfs voorlichting kwam tot stand. De uitgiite van boerderijen stagneerde, doch stond niet geheel en al stil. Regelmatig worden nog boerderijen opgeleverd en we mogen wel zeggen dat onder de gewijzigde omstandigheden, de Wieringermeer nog een streepje op voor heeft bij de autoriteiten. Zoo kwamen er in 1941 wederom een aantal pachters naar den polder, waaron der een aantal die gedupeerd waren door weermachtsmaatregelen. Aangekondigd werd, dat eenige groote bedrijven gesplitst zouden worden, wat in middels reeds is gebeurd. Ingrijpende veranderingen hadden plaats op het gebied van de be stuurszaken in den polder. Zoo werd het Rentambt Wieringermeer ingesteld, waarvoor Ir. A. Ovinge als rent meester werd benoemd. Ir. Smeding zag zijn taak als burge meester beëindigd en werd opgevolgd door den heer G. G. Loggers, waarmede Wieringermeer eindelijk zijn heusche bur gemeester kreeg. Tot een door de eigen bevolking geko zen raad heeft Wieringermeer het niet kunnen brengen, aangezien bij het in wer king treden van de verordening op het opheffen van de gemeenteraden, de be stuurscommissie, die wij hier hadden, met een verdween. De aanpassing voor Wieringermeer was dus wat minder pijnlijk als in het oude land. Mr. A. J. Backer, lid van deze bestuurs commissie werd benoemd tot Commissaris van de Provincie Noord Holland. In de op één na laatste vergadering van de be stuurscommissie werd hartelijk afscheid genomen van deze magisraat. Voorts heeft de bevolking van Wieringer meer op treffende wijze afscheid genomen van de Wieringermeer-Directie. Deze af- scheidsmiddag ligt allen nog versch in het geheugen. Ir. Smeding met zijn staf hebben intusschen weer nieuw grootsch werk aan gevat. Om alle diensten die in Wieringermeer van belang zijn onderdak te verleenen, is thans een nieuw gebouw in aanbouw. Men hoopt dit in de helft van 1942 in gebruik te nemen, waarbij dan tevens het monument zal worden onthult wat door de bevolking is aangeboden. Voor de ambtenaren die werkzaam zijn bij de verschillende diensten, zijn een aan tal woningen te Wieringerwerf gebouwd. Mede door vertrek naar den N.O.-Polder heeft de laatste tijd een groote verhuizing plaats gehad. Door de benoeming van Ir. Ovinge als rentmeester, kwam de functie van Inspec teur der Staatsbedrijven vacant, waarvoor Ir. Wenlholt werd benoemd. Handel en industrie ondervinden geducht de gevolgen van de tijdsomstandigheden, de Middenstand wel in sterke mate. Ook hier is echter een willen om het hoofd le bieden aan de moelijkheden. Transportmoeilijkheden spe len een groote rol. Ce geestelijke verzorging en onderwijs hebben wederom veel veranderingen on dergaan. Bij de Ned. Herv. Gemeente werd beves tigd Ds. Meijer Drees, in de vacante plaats ontstaan door het vertrek van Ds. Nijholt. Ds. A. W. Schaapman deed zijn intree bij de Geref. Kerk te Middenmeer. De Voorganger van de Ned. Herv. Evan gelisatie, Cand. v.d. Poll werd beroepen te Ee, als predikant. Cand. C. Fortuin werd benoemd als zijn opvolger, terwijl ~and. Ybema eveneens dit jaar werd aan gesteld. Pastoor Braak, de nestor van de geeste lijke verzorgers in den Polder, heeft eenige weken geleden afscheid genomen, door zijn benoeming te Sassenheim. Pastoor Lange- dijk heeft zijn plaats ingenomen. Op onderwijsgebied valt te memoree- ren, dat de heer H. Heerink zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer heeft herdacht. Vervolgens in alle stille 10 jaar onderwijs in de Wieringermeer, met Mej. Van Harlin gen als jubilaresse. De Christelijke School te Wieringerwerf heeft voorloopig onderdak gevonden in de Kerkgebouwen aldaar. Een hoofd en een leerkracht werden hiervoor benoemd. Mej. Sijp nam afscheid van de Wieringer meerschool te Middenmeer, Vereenigingen en cursussen hebben or.danks de moeilijkheden, die ook hier golden, veel nuttig werk verricht. Wij ncemen in dit verband de vlasrc- pelcursus, Land- en Tuinbouwcursussen, de I.V.I.O.-cursus van het Nut, Middenstands cursus en niet te vergeten de ontwikke lingsavonden die gehouden zijn door de drie gezamenlijke landbouwvereenigingen. Ook de ontspanningsvereenigingen heb ben moeite om het hoofd boven water te houden, doch zij zijn er in geslaagd zich staande te houden. Branden en ongelukken, hadden in ernstiger mate plaats als in 1940 Eenige boerderijen brandden af, terwijl er verschilende ernstige ongelukken plaats hadden, waarvan met doodelijke aflloop. Ce criminaliteit in den vorm van diefstal, hoofdzakelijk al thans, vond in het afgeloopen jaar veel plaats. Tarwewas een geliefkoosd artikel, ter wijl rijwielen zich ook in de belangstelling mocht verheugen. Verschillende gevallen werden door de politie opgehelderd, ter wijl nog andere onopgehelderd bleven, VARIA. Veertien dagen geleden heeft de burge meester van de Woudenbergers een glas- in-lood raam aanvaard als dank voor de genoten gastvrijheid in de bewogen Mei dagen van 1940. Wij zijn ons er van bewust in dit over zicht onvolledig te zijn, doch rneenen het voornaamste te hebben opgesomd. Wij danken onze lezers voor het geno ten vertrouwen in 1941 en hopen in 1942 zoo getrouw mogelijk verslag te doen van het wel en wee in onze gemeente lv.V.J Behaalde prijzen. Dat de heer L. den Hollander reeds naam heeft gemaakt als konijnenfokker, is reeds in deze omgeving meer dan bekend. Maar ook buiten deze kring is hij geen onbekende. Zoo verwierf hij op de Natio nale Tentoonstelling te Amsterdam mat zijn inzending weer twee eerste prijzen, waarvan een met Z.G. Dat het goede die ren zijn bewijst ook wel dat hij een exem plaar verkocht voor f 60.- Ook de heeren de Peinder alhier zijn goede rasfokkers. De heer J. de Peinder behaalde met een witte Rex, op de ten toonstelling te Tijnaart een eerste prijs met het certificaat Z.G. Verloofd T. ZIJP en J. VAN STRIEN. Alkmaar, Westerweg 37. Middenmeer, Kanaalweg 23. 1 Januari 1942, Te Koop 2 KOEKALVEREN, 6 weken oud. A. HOOGENDOORN, Ulkeweg, Slootdorp. V elfcr, /fl1'

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2