UIT MOEDERS OUDEN MANTEL KNIP-PATRONEN Jlafelg-awituivc Cellophaan tegen stof en ais verpakkingsmiddel Cellophaan is een ideaal verpakkings materiaal omdat men met één oogopslag den inhoud kan opnemen, die het groote voordeel heeft, dat hij gevrijwaard is voor stol. Ook voor etalages van banketbak kers is het een materiaal, dat vele voor deden biedt, niet alleen beschermt het de artikelen tegen stof, doch het voorkomt ook, dat ongewenschte gasten als vliegen, wespen e.a. insecten zich aan de zoete lekkernijen te goed doen. Cellophaan is een chemisch produuct, dat gewonnen wordt uit dennenhout, het geen cellulose als grondstof vormt, die eveneens aangewend wordt voor het fabri- ceeren van kunstzijde en kunstwol. De be handeling in verschillende chemische ba den geeft aan cellophaan de glasheldere keur, terwijl men dit product ook gaarne aanwendt om verschillende stoffen in te weven, waardoor een glinsterend effect verkregen wordt, dat door de werking van kunstlicht nog meer tot zijn recht komt. Cellophaan wordt ook in de huishou ding zeer veel aangewend en menigmaal vervangt dit materiaal perkament, dat tot dusverre als onmisbaar gedacht werd bij het afsluiten van jam en andere conser ven. De inkrimpende eigenschap maakt, dat men cellophaan, na het eerst nat ge maakt te hebben over alles kan aanbren gen. dat men wenscht of te sluiten, ook over flesschen, waarvan de kurk bij het uittrekken bezweken is. Aon te bevelen is om een elastiekje te gebruiken, dat het cellophaan om den hals van jampot of flesch bijeenhoudt. Uet (Piden. u-an ilaapAaSJLm Noodig 125 gr. wol 6 punten en naalden no. 3. Om deze slaapsokken te breien kan eventueel uitgehaalde wol verwerkt wor den, die men eerst over een plankje windt daarna op verschillende plaatsen bij elkan der bindt en vervolgens door een sopje slaat, eenige malen uitspoelen en aan een lijn te drogen hangen met een verzwaring aan den onderkant, om te bevorderen, dat de draad gelijkmatig strak zal drogen. Op deze manier behandelde wol breit op als nieuwe. De patentsteek leent zich het best voor slaapsokken, aangezien deze zeer rekbaar is. Hij wordt als volgt gebreid en wel heen en weer gaande toeren: le toer: Kantsteek afhalen x 1 steek recht averecht omsl. averecht afhalen, x herhalen en laatste steek recht breien. 2e toer: Aiwisselend lus en st. tezamen breien omsl. aver. afhalen. Twee toeren vormen het patroon. 32 st. los opzetten en in den patentsteek 61 toeren 29 cm. breien daarna 1 toer recht, waarbij men den steek met omsl. als 1 st. breit, daarna door de steken voor den teen den werkdraad eenige malen ha len en afkanten. Hierna worden voor het bovenste mid den, dat op den voet komt, de kantsteken dichtgenaaid van den teen af tot op 30 lus sen na, aan beide kanten die later opgeno men worden voor het breien van het been. Men zet het werk op vier fijnere naalden voort op 60 st. nadat eerst de opzetsteken voor de hielvorming zijn dichtgenaaid en breit nu 20 toeren 2 recht 2 averecht daar na los afkanten en afwerken met een schulp (5 stokjes 1 L. 1 vaste 1 L. 5 st. enz. Een koordje draaien of een eindlossen met dubbele draad haken en door de op genomen randsteken leiden, daarna van kwastjes voorzien. KNOOPEN, VAAK ZINLOOS - DOCH DECORATIEF De mode brengt ons thans als garneering een groote verscheidenheid van knoopen, die geen ander doel hebben, dan om te versieren. Een tijdlang trachtte de ritssluiting de knoop te verdringen, slechts ten deele is zij hierin geslaagd, want de knoop is weer in zijn volle glorie herrezen. Aan japon nen, aan mantels, aan blouses, zelfs aan rokken ziet men knoopen en in den regel streven zij hun doel om kledingstuk ken te sluiten voorbij, zijn louter als decoratie aangebracht, soms zelfs op gril lige wijze. De groote verscheidenheid der nieuwe Duitsche grondstoffen maakt het moge lijk, dat men thans knoopen in velerlei kleuren en vormen fabriceert. Hoorn, been, parlemoer, metaal en hout werden tot voor korten tijd in hoofdzaak aangewend, doch de mogelijkheden zyn thans veel grooter en de kleurschakeerin- gen maken pikante tegenstelingen met de japon mogelijk, verleenen er menigmaal een aparte noot aan. Knoopen verspreiden zich over het lijfje, men ziet ze langs naden en plooien van rokken, aan manchetten en kraagjes, meest al zijn zij meer als garneering dan wel als sluiting bedoeld: zij denken er zelfs niet meer aan om hun oorspronkelijke taak, n.1. om iets dicht te knoopen uitvoering te geven, hiervoor in de plaats treedt de rits, De vrouw, die zich bij de keuze van haar kleeding door goeden smaak laat lei den, zal steeds een prettigen indruk ma ken. Het is evenwel niet genoeg om een gevulde garderobe te bezitten, doch men zal voor ieder deel van den dag en voor iedere gelegenheid ook het juiste moeten weten uit te zoeken. We zouden de kleeding in drie groepen kunnen verdoelen, n.1. de sportieve, de meer gekleede en avondjaponnen. Voor de morgenuren, zoowel binnen als buitenshuis geldt het parool eenvoudige, sportieve modellen. Rokken, blouses ne men een groote plaats in, terwijl de japon nen eenvoudig van uitvoering zijn en met een sobere garneering kan worden vol staan. Stiksels ook en relief biezen, en plooien en kloopen komen als zoodanig in aanmerking. Meer gekleed zijn de japonnen en man tels, die men in de middaguren pleegt te dragen en in overeenstemming hiermede ook de details. De hoeden kunnen sportief zijn, doch vele vrouwen geven op dit deel van den dag de voorkeur aan wat geklee- dere modellen. De mantels, geven meer malen een bescheiden bontgarneering aan. die men ook op de costume-mantels toe- past. Aangezien bont evenwel zeer in prijs gestegen is, valt het niet binnen ieders be reik en zal menigeen haar keus moeten bepalen op goedkoopere imitaties of ge weven bontstof. Onze schets geeft een een- voudigen, doch geklceden mantel te zien. zonder bont. een afkleedend en flatteus model. De verdeeling der banen met een kleine punt in de taille en de gebogen lijn aan het rokdeel zijn goed gekozen. Aan sluitende kraag en knoopsluitingen tot aan de taille. De hoed in turban model is in fluweel uitgevoerd en heeft een gar neering van lussen aan de voorzijde. De avondklceding zal in de naaste toe komst een meer bescheiden vorm aanne men, waartoe de noodzakelijke besparing ten opzichte van de verschillende weefsels het hare bijdraagt. De tijdsomstandighe den maken trouwens versobering in ve lerlei opzicht gcwenscht. Zelfs bij schouwburgbezoek en concer ten zal thans volstaan kunnen worden met het dragen van een middagjurk. Zwart is een toonaangevende kleur en komt het meest in aanmerking, temeer, daar het de mogelijkheid biedt tot vele combinaties met andere kleuren. Wollen stoffen zijn, zelfs indien men in het bezit is van punten, moeilijk te krij gen en daarom worden alle kleeren, die feitelijk al als afgedaan beschouwd wer den, thans nog eens onder de loupe ge nomen. Moederès mantel, die weliswaar ouderwetsch is wat het model betreft en hier en daar wat kaal geworden is, levert nog genoeg stof om er een meisjesmantel van te maken. Op onze afbeelding vindt men een viertal ontwerpen. Bovenaan: 1. een mantel van fantasiestof met knoopslui- ting in het midden en garneering van bont- stof. No. 2 geeft een verwerking van effen en geruit materiaal te zien, met doorge stikte naden als garneering. Desgewenscht kan het voorstuk van bontstof gemaakt worden. No. 3 is een manteltje van donkerblauwe stof met dubbele rij knoopen en smalle randjes bont langs kraag en revers; terwijl no. 4 een loshangend model is, waarvoor zich meer soepele stof leent. Aan weerszij den van den pas zijn smalle plooitjes aan den binnenkant gestikt. Zee mogelijk zal men een tusschenvoe- rlr.g van watten of van ruitvormig door gestikt oud flanel aanbrengen. hun vader of voogd „verpacht" tegen een bepaald bedrag aan geld of goederen in natura. Zulks geschiedde met inachtneming van wederzijdsch vertrouwen tusschen beide partijen, terwijl de duur van den huurtijd een of meer jaren was. Het meisje dat verhuurd werd, moest al het huiselijke werk verrichten en kreeg van haar werkgeefster kleeding. kost en inwoning en bewassching, veelal ook an dere tegemoetkoming in den vorm van practische geschenken. De „Pachtsom" kreeg zy niet in handen, aangezien deze aan den vader of voogd werd uitbetaald. De sociale verhoudingen hebben zich evenwel in den loop der tyden gewijzigd en het meerendeel dezer meisjes is thans, evenals in verschillende andere landen, bij een vakbond aangesloten; zij behoeven slechts bepaalde werkzaamheden te verrichten en hebben zelf de beschik king over haar loon. Het oude gebruik heeft zich zij het in gewijzigden vorm toch gehandhaafd en het verhuren geschiedt nog volgens be paalde gebruiken. De meisjes komen in groepen uit de dorpen naar de „Magde- markt" in de stad. vergezeld door ouders of door broers en zusters. Op een bepaald punt treffen zij haar „manager", die haar belangen behartigt en als bemiddelaar optreedt tusschen haar en haar a.s, werkgeefster. De bemiddelaar leidt de meisjes dooi de stad, stelt haar aan de toekomstige meesteres voor, voert de onderhandelin gen omtrent loon, vrijen tijd en alles wat verder besproken dient te worden en sluit het „pachtverdrag" door handslag. Het meisje betaalt den bemiddelaar voor zijn diensten en treedt onmiddellijk in dienst, terwijl zij zich verbindt om min stens een jaar te blijven. midden het grootere gewerkt wordt met de zeven bloemen. Deze laatsten worden in zachte en meer sprekers-tinten rose ge werkt, terwyl de knoopjes, die de hartjes vermen, geel zijn. Het stammetje en de steeltjes werkt men in donker en een tint lichter groen en den mand in twee kleu ren bruin. De kleine kleedjes zijn 4020 cM. als zij gezoomd zijn. De vier zoomen zijn even breed, plm. 1,5 cM., terwijl in een der hoe ken het groote bloemenmotief wordt ge werkt. Met behulp van carbonpapier brengt Voor de halsafwerking van japonnen heeft men schuine biesjes noodig, die even wel met overleg geknipt dienen te worden. Men trekt met behulp van een liniaal en kleermakers-krijt diagonale lijnen op de betreffende stof, terwyl het noodig is om gebruik te maken van een reepje, waarop men de gelijke afstanden door middel van kleine inkepingen heeft aangegeven. Ver volgens knipt men de biezen af en verbindt de schuine kanten met elkander, strijkt ze daarna uit. Magde-markt in Bulgarije „Meisjes worden verhuurd" Eenmaal per jaar en wel in het begin van den winter, vinden we in geheel Bul garije z.g. markten voor dienstmeisjes plaats. Naar oud gebruik werden de meis jes, in dit land vroeger op deze wyze door Van kleine lapjes linnen of battist kan men aardige garnituren maken, die op vlugge wijze te bewerken zijn met restjes dunne coton perlé met splitzijde of met borduurkatoen. De loopcr. die in het mid den van de tafel komt, is 80 cM. lang en 35 «\M. breed. Men dient de zoomen. d'° opengemaakt worden en aan de lange kan- Dubbele knoopen worden door smalle reepjes stof met elkander verbonden, doch ook op andere wijze kan men ze met el kander verbinden en wel door middel van een z.g. steeltje. Men verbindt beide knoo pen met een z.g. steeltje, waartoe men tusschen beiden aan de binnenzijde dra den spant, die men omfestonneert of cor- donneert, zooals bijgaande teekening te zien geeft. Karbonnen of houten vormen die met stof wenscht te overtrekken. Bij dun ne stof wordt een kleine omslag gemaakt, zooals de teekening te zien geeft; bij dik kere stof werkt men de rafelkanten om, daarna haalt men nadat de grondvorm in de stof gelegd is de draad aan en verbindt het midden door de ingehaalde ruimte vast te naaien knippatroxe:. va.% .ze modellen zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel, of in postzegels, mits deze een waarde hebben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent. men het patroon, cal c_tsi op doorzichtig papier is nagetrokken, op de stof óver. De groote en kleine bloemen-rr.otieven leenen zich eveneens voor dames- en kin- derkleeding. De kleuren zullen dan in over eenstemming met die der betreffende klee- dingstukken worden gekozen. Men brengt de motieven met behulp van carbonpapier of een stuk stevig teekenpapier over. prikt er op kleine afstanden gaatjes in, legt het papier op de stof, strooit er wat bloemen over en wrijft deze met behulp van een watje door de gaatjes; daarr.a trekt men den orrtrek met waterverf na. Succespatroon 809. Prijs 25 cent Japon, die van twee verschillende weef sels gemaakt is en een zeer apart geheel zal vormen, indien men althans een goede kleurencombinatie weet te vinden. Voor pand, helft der mouwen en zak op den rok zijn van het aanvullende materiaal, kunnen ook desgewenscht gebreid worden in den tricot-steek. Het model is eenvou dig en vraagt slechts weinig stof. Patronen in de maten 424446. ten 1 cM., aan de smalle kanten 3 cM. breed zijn, extra te berekenen, zoodat men een lap noodig heeft, die 80 cM. lang is en 8 cM. voor de zoomen. Breedte dient plm. 39 cM. afgeknipt te worden Aan beide smalle kanten komen drie geborduurde motieven, waarvan de onderkant van de bloembak ken naar den zoom gekeerd is. Aan de bei de buitenste kanten komt de mand met het kleine bloemenmotief, terwijl in het Succespatroon A S08 Prijs 25 cent. Om te voorkomen, dat de kleeren bij het spelen te veel slijten, is een lange broek met draagbanden zeer practisch. In- die men een ouden rok heeft, kan dezen het materiaal leveren en anders maakt men hem van stevig linnen. Op den zak kan met dikke wol een kruissteekmotief gewerkt wordoen, terwijl aan den onderkant van den broek koordjes gebreid worden in ge ribd patroon. Patronen 24 en 46 jaar.

Wieringer courant | 1942 | | pagina 4