33e JAARGANG DONDERDAG 22 JANUARI 1942 No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR «VIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT Duitschland strijd voor Europa. Sowjei-troepen op de Krim verder teruggeslagen. Mcermansk-spoorlijn op ver scheidene plaatsen vernield. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 20 Jan. (D.N.B.) Het opper- vel der Duitsche weermacht maakt bekend Op de Krim werden de vijande lijke strijdkrachten die operecren in het gebied ten noordoosten van Feodosia, verder naar het Oosten teruggeslagen. Aan het Donets-front, alsmede in den centralen- en noordelijken frontsector, duren de afweergevecn- ten voort. Bij geslaagde onderne mingen van stoottroepen hebben Slowaaksche trcepen den vijand bloedige verliezen toegebracht. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front, ten deele onder uiterst moeilijke om standigheden, de gevechten op den beganen grond. De Moermans spoorlijn werd op vele plaat sen door bommen onbruikbaar ge maakt. Een trein met motorbrand stof werd met bommen in brand ge bombardeerd. In Ncord-Afrika activiteit van verkenners en artillerie. Doeltref fende luchtaanvallen in Cyrenaica waren gericht op havenwerken en op den weg langs de kust. In het gebied ten Zuiden van Agedabia werden Britsche concentraties au tomobielen en tentenkampen met bommen bestookt. In de wateren van Tobroek beschadigden Duit sche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door ver scheidene bommentreffers. Het bombardement op La Va- letta en op Britsche vliegvelden van het eiland Malta door Duit sche gevechtsvliegtuigen werd met krachtige uitwerking voort gezet. vrij maken, tot de trouwe luisteraars en icn van den nieuwen tijd. En juist, om- MAX BLOKZIJL SPRAK OVER „HEUSCHE EN SCHIJNBARE ANTI's". Ik wil buiten het kader van mijn halfwekelijksche praatjes om toch even van de gelegenheid gebruik maken om de honderden luisteraars zeer hartelijk te bedanken, die mij ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar per brief of kaart hun gelukwenschen heb ben doen toekomen. Ik heb mij daar bijzonder over verheugd, vooral ook, om dat zeer talrijke goede wenschen zijn binnengekomen van volksgenooten, die mij in het afgeloopen jaar nog geen bewijzen van belangstelling hadden ge geven en die nu van de wisseling van oud en nieuw gebruik hebben willen maken om te bewijzen, dat ze er ook bij wenschen te zijn In vrijwel alle felicitaties kwam de opwekking aan mijn adres voor, deze radiopraatjes toch vcoral voort te zet ten. Ik wil daar zeer kort het volgende op antwoorden „Nou, reken maar Tot de weinige anonieme Nederlanders, die mij in allerlei variaties verzekerden dat 1942 mijn laatste levensjaar zal zijn mijnerzijds alleen maar een welge meend „Na u, mijne heeren, na u Onder die voorwaarde hoop ik, dat mijn geachte tegenstanders nog lang mogen leven, lang genoeg om weer ge zond en liever niet aan hun huidige geestelijke afwijking herinnerd te wor den. Een eerbiedwaardige lijst van onder werpen. die ik in 1942 met u denk te bespreken, ligt voor me. U zelf heeft deze lijst voor mij opgemaakt. U maakt het me met den dag gemakkelijker. En weer moet ik hen, die meenen, mij te moeten aanvallen erop wijzen, dat wat ik zoo in deze kwartiertjes ten beste breng, steeds minder mijn eigen wijs heden zijn, maar een zoo getrouw mo gelijke weergave van wat er op het oo- genblik in ons volk omgaat. U krijgt tegenwoordig heel wat propaganda doo" de radio te hooren. Goede propaganda en minder geslaagde propaganda, ik behoor zelf. als ik me maar even kan dat ik zoo heel zekeren wel op ciond van duizenden scs^Pfelijke beves tigingen die nog dageifcks toenemen, dat tallooze landgenooten zoo voelen en zoo denken daarom heb ik geduld. Daarom geloof ik ook niets van al die .-ombere verzekeringen, dat ik me vergis, als ik constateer, dat er een merkwaar dige'en verblijdende kentering is waar e nemen .U weet maar al te goed. dat zeer, zeer velen, die zich naar buiten toe als anti's voordoen, in werkelijkheid reeds lang tot andere gedachten zijn' gekomen. Ze mopperen wel meer over veel dingen die hen niet bevallen en die werkelijk pok wel gegronde klachten mogen uitlokken maar ze denken toch c.1 heel lang na over de toekomst, die van zoo oneindig veel meer belang is dan cie toch betrekkelijk kleine zorgen in vele gezinnen. Zorgen, waar we wel doorheen zullen komen. En dat is het belangrijke. We zullen onze volle aandacht moe ten gaan geven aan die betrekkelijke kleine minderheid van verbeten egoïs- ;c-n, die doen alsof het om de verdediging van groote beginselen gaat, om vrijheid en persoonlijkheid en democratie liberalisme en humanisme en meer van ('ie mooiklinkcnde begrippen, maar die in werkelijkheid alleen maar aan hun •gioote en kleinere machtsposities den ken. We zullen jegens hen straks, er wel zeer spoedig met de wetten die we caarvoor zullen moeten maken, hard moeten zijn, keihard en meedoogenloos. We zullen niet alleen deze ijskoude egoïsten en saboteurs in dienst van Rijk, provincie en gemeente onder de loupe moeten nemen, maar vooral ook hun mede-egoïsten in de particuliere bedrijven en ondernemingen en met hen de slechte herders, die de kudde mis leiden uit vrees, dat ze met hun invloed cok een deel van hun overtollig lichaams gewicht zouden inboeten. Er zijn tijden en we zitten op het oogenblik mid den in zulke tijden waarin misplaatst medelijden tot een volksgevaar kan worden. Er is niet de minste reden voor mis plaatst medelijden met zekere groepen van medemenschen. die bewezen heb ben en nog dagelijks bewijzen, dat ze. als de nood aan den man is, alleen maar aan zichzelf denken. Maar er is alle reden om geduld te hebben met een volksmeerderheid, die tijd gehad heeft om waar te nemen en na te denben, die er nu langzamerhand van overtuigd is. dat verder negativisme uit den booze is, maar die nog niet voor haar overtuiging kan uitkomen, omdat de heeren en dames egoïsten nog aitijd aan de tuowtjes trekken. In de Nederlandsche pers kon men dezer dagen lezen, dat in Londen ge werkt wordt aan het samenstellen van zoogenaamde proscriptenlijsten, dat zijn lijsten met de namen van hen, die in de door Duitschland bezette gebieden met Duitschland samenwerken en die later ..ter verantwoording geroepen en bestraft moeten worden." Ik ben er overtuigd van, dat dit bericht juist is. Bij ons in Nederland nu zou het niet de minste moeite kosten, lijsten op te stellen van al die groote en kleine po tentaten. die onder het voorwendsel, hun leven lang verwoede oranjeklanten te zijn geweest en hun goed en bloed voor het herstel der oude orde over te hebben, alleen maar aan hun baantje en hun portemonnaie te denken en den armen donder liever laten bevriezen en verhongeren, dan in den zak te tasten voor een hulpactie, die met weet ik wat voor kinderlijke uitvluchten niet in hun kraam past. We behoeven die lijsten niet: eens op schrift te zetten. We kennen de dames en heeren in eigen kringen ook zonder lijst. En me dunkt, het wordt tijd, dat we Nederlandsch met hen gaan spreken. Men zal verrassende dingen gaan be leven. zoodra ze den verhuiswagen voor de deur zien. ik bewender vaak genoeg de uitsteken de voordrachten, die knappe mannen en vrouwen ten beste geven ik vind ook v/el eens iets minder mooi, of heel een zijdig, of er wat erg dik opgelegd. Maa: dat zal wel aan de temperamenten lig gen. Ik kan me bijvoorbeeld heel goed begrijpen, dat er onder de nationaal- socialisten, die veel bittere dingen in de laatste jaren hebben doorgemaakt, menschen zijn, die als ze gelegenheid krijgen zich in het openbaar te uiten, zoo bijvoorbeeld voor de microfoon, die bitterheid niet onder zich kunnen hou den. Het is volkomen begrijpelijk, dat het geduld van vele strijders, die nu al zoolang volhouden tegen allen laster, broodroof en beleedigingen in, langza merhand uitgeput raakt en dat ze geen zier meer begrijpc-n van medestrijders, die altijd nog maar hun best doen, te genstanders te overtuigen en de Neder landers weer tot elkander te brengen. Deze tegenstanders denken er te wei nig, misschien in het geheel niet aan wat ze hun andersdenkende medeland- genooten al hebben aangedaan en nog dagelijks aandoen en hoe volkomen na tuurlijk het is, dat de getreiterden uit hun brood gestootenen ten slotte maar één wensch hebben onverbid delijke maatregelen om aan die onchris telijke onverdraagzaamheid een einde te maken. Gelooft u me, luisteraars, er is heel wat zelfbeheersching voor noodig, om niet aan dien drang toe te geven en niet terreur met terreur te beantwoor den. En toch verklaar ik hier, dat het goed is cn noodig is, verschil te maken tusschen om 't maar populair te zeggen anti-menschen. Want ik ben er nu lang zaam maar zeker achter gekomen, dat dat het aantal werkelijk onverbeterlijk schijnende anti-menschen maar betrek kelijk gering is. Ze vormen niet het N?- derlandsche volk maar ze zitten nog overal op belangrijke posten, ze bevelen nog, niet alleen in overheidspositie, maar vooral ook in particuliere bedrij ven. in de kantoren, de banken, de on dernemingen, tot zelfs in de rijen der ploegbazen en in de kleine bedrijven. Het zijn de bazen en de baasjes en hun nog goed doorvoede echtgenooten, die de taaie minderheid der werkelijke an ti's uitmaken. Het zijn de groote en de kleine bezitters, de groote en de kleine potentaten, die nog het noodige te ver liezen hebben en die nu ook niet voor de onehristelijkste middelen terugschrik ken om in het zadel te blijven. Maar het is niet de meerderheid van ons Nederlandsche volk. Wilt u een enkel voorbeeld Daar schrijft me een arbeider van een groote scheepswerf in Schiedam op 8 Januari j.1. „Dacht u, mijnheer, dat wij niet zien hoe de toestanden veranderen in sociaïfl opzicht Al de maatregelen, die nu ge nomen zijn, zooals kinderbijslag, onkos ten bij de bevalling enz. zijn gewoon een verlichting voor ons en dat willen wij niet meer kwijt. Nee. als ik zoo mijn oor te luisteren leg onder die 6000 arbeiders waar ik werk, dan hoor ik al veel goeds voor de beweging maar zt durven er absoluut niet voor uit te ko men gezien den invloed van de voor mannen en bazen, die het maar steeds hebben iover dien goeden ouden tijd 'oen zij dikke salarissen verdienden en wij aan den paal liepen en waar ze nu weer zco hevig naar terug verlangen." Deze arbeider onderteekent niet met ijn naam, maar met de volgende woor den, die ik van zeer groote beteckenis ind „Een aanstaand N.S.B.-lid. on- i aanks alles." Ik heb nog een anderen brief voor u. luisteraars, toevallig ook uit Schiedam, wel onderteekend cn op denzelfden 8sten Januari geschreven. Ditmaal geen arbeider maar een gemeentelijk amb tenaar. „Zoo gauw als de N.S.B. kan voorko men," schrijft hij. „dat ik met mijn ge zin moet honger lijden omdat ik voor mijn meening uitkom, word ik ook N.S,B.-er en worden mijn beide jongens, .MINISTER FUNK over Jeugdstormers." Ik ben er zeker van, luisteraars, dat HET ECONOMISCH UITERLIJK ik op dit oogenblik tienduizenden land genoot en aan hun ontvangtoestellen VAN HET NIEUWE EUROPA, tot zichzelf zullen zeggen met mij gaat aan de Berlijnsche economische hooge tic .Ciccai n school een inleiding gehouden over cnro. J. Bo*krr. Wicrmzet». het onderwerp „Het economische ui- teriijk van 't nieuwe Europa." BURLAU De volkeren van Europa. zoo betoog- fflppolyluihotf - Wl-rtngen de minister Funk. staan op een kcec- Tdeio inte:< mm No 19 punt. Het economische uiterlijk van Bijkantoor de toekomst zal twee kenmerkende Bru 23. ?.5idd r.eer. Telefoon n trekken hebben, arbeid voor de ge- het net zoo Als die verschrikkelijke onzekerheid van me wordt weggenomen, als ik niet meer behoef te vreezen .•.Wat wordt er straks van m'n zaak, m'n betrekking, m'n toekomst, mag ik mijn gezin aan zulk een risico wagen?"! Dan bedenk ik me geen seconde meer. Geleide economie met ondergrond. socialen Arbeid voor dc gemeenschap Vrijheid voor het bedrijfsleven meenschap en vrijheid voor het be drijfsleven. De ware economische vrij heid ligt in de garandeering van de grondstoffen- en levensmiddelenbas: Europa vormt een gesloten economi sche ruimte, welke aan alle vereischtcn kan voldoen. Ons continent levert juist de belangrijkste grondstoffen voor d< industrie als steenkool, ijzer en alumi nium. en zulks in voldoende hoeveel heid. Ook de voedingsbasis is volkomen toereikend. Wat er nog ontbreekt, zal 'door dezen oorlog in het Oosten verkre gen worden. Wanneer de rijke bodem van het ge bied der zwarte aarde aan de Europee sche voeding is dienstbaar gemaakt, za Europa in elk opzicht tegen crisis cn blokkade bestand zijn. Aan Europa is tot taak gesteld om tot dusver verwaarloosde productiege bieden te ontsluiten. De industrialisa tie die onder het protetionisme begon nen is. zal ongetwijfeld worden voort gezet. doch met dit onderscheid, dat elke staat zich de industrie opbouw; die zoowel met zijn natuurlijke produc- tievoorwaarden als met de behoeften van de Europeesche markt het bes' overeenstemt. Het handelsverkeer tusschen de sta ten afzonderlijk zal dan nog niet als een „binnenhandel" beschouwd kunnen worden, want voorloopig valt er nog niet te denken aan een volledige ophef fing van de douane- en dcviezenbelem meringen. Wel echter zal dit handels verkeer als „Grossraumhandel" alle voordeeien eener leiding van de markt door den staat genieten. Vervolgens ging minister Funk in op de vraagstukken van het betalingsver keer en van de valutapolïtiek. Het moet de teak zijn van de staten met een krachtige economische capaciteit, om clearingsaldi te nivelleeren en clearing- achterstanden zoolang te overbruggen tot zij in het verdere verloop in hoofd zaak door goederenleveranties ongeveer genivelleerd worden Duitschland is hier toe in staat. VERSTOORD EVENWICHT Het zwaartepunt van de valuta-sta biliteit ligt echter ook op het gebied van de „binnenwaarde." Hier brengt de oorlog onvermijdelijk een storing In het evenwicht teweeg, want terwijl ee- nerzijds de productie van verbruiksgoe deren moet worden ingekrompen, neemt aan den anderen kant als gevolg van de geweldige oorlogsbehoefte de total productie en daarmede de hoeveelheid geld toe. Een stijgend deel van de koop kracht blijft dus tijdens den oorlog is zekeren zin ongedekt. Voor dit probleem staan thans practisch alle staten. Met de doeltreffende middelen eene; geleide economie, vooral met de prijs beheersching, kan evenwel de valutr stabiel gehouden worden en zal zij ooi- stabiel blijven. Het Duitsche voorbeeld in dit op zicht is tijdens den oorlog door bijna alle Europeesche staten gevolgd, hoewe' met verschillend resultaat. De beheersching der prijzen is nor niet de oplossing zelf. doch slechts d eerste helft ervan. Het tijdens den oor log ontstane overschot aan koopkrach moet later weer met verbruiksgoedercr worden bezet. Wanneer wij in staat waren, ge weldige hoeveelheden cor.'ogsgoederei te produceeren, dan zullen wij ook ir staat zijn, enorme hoeveelheden aar vredesgoedrren te maken en daar mede in te halen wat tijdens den oor- log nagelaten moest worden. Doch dit vraagstuk kar^ niet alleen voor Duitschland. maar voor alle Euro peesche staten worden opgelost. Minister Funk vatte zijn uiteenzet tingen als volgt samen Een vruchtbare en blijvende Europee sche economische gemeenschap kan Verschijnt eiken Diu.vdag. Donderdag cn Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden 130 van het economische gebied. De tweede voorwaarde voor een blij vende Europeesche economische eenheid is van cthischen aard. De *11 tot den gcmeenschappelyken arbeid van Europa, z oals hij thans onder den harden druk 'er ooi lo - omstandigheden gekenmerkt wordt, moet de leidende gedachte van de heeischende economische gezindheid, ook in den komenden vredestijd zijn. Sen zoodanige economische gezindheid veretecht een sociaal gevoel. De nieuwe Europeesche economie zal de vervuiling an haar .sociale verplichtingen als haar voornaamste taak moeten beschouwen. De Duitsche minister van Economi- DE WINTER NIJPT Wij dachten het pleit reeds te heb- brn gewonnen. Octobor. November en December brachten ons zacht winter weer en ook begin Januari deed het beste hopen. En nu. sedert ruim een week. is een felle koude over ons land gekomen. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpen, die lij den door gebrek aan middelen om de felle koude buiten de deur te houden, opdat zij zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele volk. Aanstaanden Vrijdag en Zaterdag zal Winterhulp de vrrkeerseollecte hou den. de vierde bus-, huis- en straat- collecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moeten wij ons een ochtend, een middag, be ter nog een geheele dag losbreken uit de behaaglijke sfeer onzer wo ning. Wij kunnen door ons werk. dat gezamenlijk zoo licht te dragen is. veel leed besparen. Meldt U daarom spontaan als col lectant In de plaats uwer inwoning. Hoe meer handen, des te lichter de arbeid. U kunt dan elkander aflossen en na het vervullen van uw eere- plicht de schaatsen met des te groo- ter vreugde onderbinden. En gij. ge vers. maakt het den collectanten ge makkelijk. Helpt hen vlug. wanneer bij U wordt aangebeld, of op straat on: "n offer wordt gevraagd Stopt bij het uitgaan uw offer in den zijzak of de handtasch. opdat u in de koude geen geld behoeft te zoeken. Op deze wijze zullen de bussen spoedig vol zijn en uw daad zal tallooze harten dankbaar stemmen. 's-Gravenhage. 20 Januari 1942. PIEK BiNNENLANDSCH NIEUWS DOOR I1ET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Zondag trokken twee broers en hun vriend, uit Velsen. gezamenlijk per schaats naar de Alkmaardermeer. De aatstgenoemde reed voorop en stak de vaargeul dwars over. waarop de bel le broers volgden. Zij zakten echter door het daar nog dunne ijs. Hulp was spoedig aanwezig en een der beide Jon gens was daardoor spoedig op droge. De andere evenwel was onder het ijs geschoven en het is nog niet mogen telukken hem terug te vinden. GASVERGIFTIGING TE HKFRHUüOWAARD De ongeveer veertigjarige ongehuwde arbeider S. Groot, die Zondagmiddag 'en dutje was gaan doen in een schuur vaar tevens kool bewaart! werd. is het slachtoffer geworden van kolendamp- vergiftiging. Des avonds werd hij ten gevolge van het verspreiden van dit gas door in de schuur geplaatste smeu lende briketten bewusteloos aangetrof fen. Zijn toestand was dusdanig, dat overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk bleek. Nader meldt men. dat levensgevaar geweken is. „ClGARATTEN UIT DE LUCHT.' Men zal zich herinneren, dat op 3! slechts op twee voorwaarden gegrond- Augustus van h vorurc jaar m enkele vest zijn. plaatsen van ons land door Engelachc De eene voorwaarde is de garandee- vliegtuigen pakjes sigaretten werden dan loop ik morgen mee in de gelede-t sche zaken. Funk. heeft dezer dagen ring van de Europeesche leefruimte en uitgeworpen Zij hadden een cranjekieu-

Wieringer courant | 1942 | | pagina 1