PLAATSELIJK NIEUWS. reet ten half een ure de schok eener aardbeving mede gevoeld. Ook uit Woerden wordt ons gemelddat de schokken eener aardbeving aldaar omstreeks 5 drie vierde uur des morgens vrij duidelijk werden opgemerkt. Nog vernemen wij dat ook in Voorst, op den 6 April jl. des morgens, 10 minuten voor 6 uren, duidelijk een schok van eene aardbeving gevoeld is. De schok scheen van het Noorden naar het Zuiden te gaan, duurde naauwelijks eene seconde en heeft hoegenaamd geen nadeel veroorzaakt. Men heeft tijdingen uit de vereenigde Staten van Noord- America tot 17 Maart. De sluiting van het congres heeft onder bijna ongeloofbare omstandigheden plaats gehad; eene menigte dames waren in de zaal toegelaten en zaten ver strooid op de banken tusschen de leden der kamerterwijl men met den meesten spoed over eenige wetsontwerpen stemde. Op verzoek van eenige leden werden ververschin- gen dat is te zeggen, wijn en sterke dranken, aangebragt en zoo werden de wetgevende werkzaamheden met het glas* in de hand en klinkende met het schoone geslacht voortge zet. Ten half een ure des nachts verwijderden zich de meeste damesenkelen bleven nog iets later. Eindelijk kwamen de Heer White en Pickam aankondigendat de president niets meer aan de vergadering had mede te dce- len en de leden eene goede reis en voortdurende gezondheid wenschte dit berigt werd ontvangen met de kreten excellent excellenten het maatslaan met de vuisten op do lesse naars. Op deze wijze, zegt een ooggetuige, is het 37e con gres afgeloopen. Uit Valenciennes wordt dd. 7 dezer geschreven Een groot ongeluk heeft onze bevolking in verslagenheid gedompeld. Heden omstreeks 4 ure nademiddag is de groote klokkentoren ingestortvele menschen verloren daarbij hun leven hun getal is nog onbekend. Onder anderen is het huis van den Heer Grosmr. Hoe- demaker, omverre geworpentwee kapiteins en hunne vrou wen die in dit huis kamers bewoondenhebben onder de puinhoopen hun graf gevonden. De Heer Gros en zijne vrouw waren gelukkig van huis en ook de winkelknechtofschoon men hem van onder het puin heeft moeten uithalenheeft geen letzel bekomen. De bewoners van drie of vier tegen den toren aangebouwde huizen waren gewaarschuwd geworden maar ongelukkiger wijze hadden zij hunne woningen niet willen verlaten; velen hunner zijn het slagtoffer hunner onvoorzigtigheid gewor den. De arbeid der opruiming van het puin wordt met alle kracht en ijver voortgezet. Men heeft moeten beginnen eenen dikken muur te sloopenom de opruiming van het puin te bevorderenwelke arbeid te midden der zware klokken vervaarlijk groote steenmassa'sbalken enz. zeer moeijelijk en hoogst gevaarlijk is. Men vleit zich dat het aantal der verongelukte menschen, dat van tien niet zal te boven gaan. De uitvoering van ieder strafvonnis treft den mensch die niet ten eenenmale ongevoelig is maar de uitvoering van een vonnis dat den dood ten gevolge heeftgeeft eene wee moedige stemming aan alle ingezetenen eener plaatswaar eene zoo noodlottige door de wet voorgeschrevene plegtigheid moet plaats grijpen. Met een medelijdend oog zag de burgerij van deze Ge meente op Maandag den 10 April in een rijtuig ter dezer plaatze aankomen, den ongelukkigen Gerrit O ut s hoorn oud 26 jaren die zich als fuselier bij de 3e dievisie van het algemeen depot der landmagt No. 33 vergrepen had tegen de subordinatie en dien ten gevolge was veroordeeld tot de straffe des doods met den kogelen wiens verzoek om lijfsgenade door Z. M. was gewezen van de hand. Eene wclonderrigté hand deelde ons betrekkelijk die ge beurtenis het navolgende mede Men stelle zich een jong mensch voor in de kracht zijns levens, van een gunstig uiterlijk, wiens levensdraad op woens dag den 12 dezer zoude worden afgesneden men verge- zelle hem in het huis van bewaring en zie hem daar als een berouwhebbend misdadiger gereed te sterven zijn leven bevende, maar in de overtuiging dat hij hetzelve naar men- schelijke regten had verbeurd dat hij den dood niet schroomt, maar zich alleen beklaagde, over zijne 72 jarige moeder, welke hij loonde hartelijk lief te hebben. Wij volgen den lijder op woensdag-morgen ten half 12 i ure naar de strafplaats die optogt was plegtig zijn rijtuig wierdt voorafgegaandoor den militairen marsch die de aankomst eens dooden vermeldt. Gp de plaats der teregt- steïling aangekomen werd hij geleid wordende door den waardigen Evangeliedienaar C. de Cuck die hem zoo trouw bezochtgetroost en opgebeurd hadvoor den Auditeur- Militair en Heeren Officieren Commissarissen belast met de uitvoering van dit doodvonnis gebragt. De schare militairen en matrozen leverde een indrukwekkend gezicht opde duinen en de oppervlakte van het terrein achter de militai ren waren als bezaaid met burgers*, die allen in angstige verwachting het einde dezer treurige- plegtigheid verheiden. Daarop werd het vonnis aan den veroordeelden voorgelezen, terwijl hij steeds aan den arm van den geachten Leeraar de Cock voor den zandhoop gehragt werd waarnevens zijne laatste woning een indrukwekkend gezicht opleverde. Met kalmte en gelatenheiddoch niet zonder aandoeningnam hij deel aan het plegtige gebed hetwelk zijn zielenherder voor hem ten hemel opzond. Hij werdt geblinddoekt;het detache ment bestemd om het noodlottig schot te lossen was in aan tocht doch op dat oogenblik verhief zich de stem der uitvoerende magt met deze woorden Op hoog bevel tot zoo verre en niet verder vervolgens gaf dezelve te kennen dat het doodvonnis op last van Z. M. den Koning was ge schorst. U den indruk te beschrijvendie dit genadewoord zoo bij

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2