Jï ENGEL WE R K. de Prins van Oranje f éii wel toet welgevallen de opdragt van eene nieuwe piano-forto-compositie van den Heer A, Ber- lin. De soirees musicales in Frascati teAiiisterdain winnen nog steeds in belangrijkheid. Wordt verlangd in eenen Ga lanterie-winkel te Arnhem eene winkeldochtermits R. Ga- thölieken franco brieven. De gezondene kabeljaauw van A. aan B. is wel en gaaf ontvangen, De Heer Tijroll -t geneesheer bij het hospitaal voor oogzieken verklaart dat één hofrouw ten minsten dertig jonge meisjes van het gezigl berooft, De baron van Warendorf te Derck, laat kanonnen gieten welke van achteren gegoten worden. Een commies te 's Hage is dezer dagen getracteerd door- zijne éga op ettelijke slagen met een ketel op zijn bemind hoofd. Men heeft ons gemeld dat bij de laatst gelroudene zitting van het geneeskundig toevoorzigt11 clinisten hun examen deden waarvan 10 gedropen zijn. De Koningin van Engeland is ongesteld. Ook de Hertog van Sussex oom der Koningin is alles behalve gezond. Over leden H. Semerink oud-commies van het postkantoor te Gro ningen in den ouderdom van 79 jaren. Aldaar te huur de bovenwoning van den boekverkooper L, Hollkamp. Wordt verlangd eene jonge jufvrouw tGr adsistentie in eene huis houding die fatzoenlijk iszij moet ook dames kleederen kunnen maken, Spanje kan zijne schulden niet betalen Spanje is niet in het minst voornemens om zijne schulden te voldoen; Spanje heeft alle gevoel van eer verloren; Spanje is in staat van faillissement. (11. b.) De hoogere notering van Amsterdam heeft te Londen op de Heil. fondsen gunstig geïnfluenceerd de 2| pCt. zijn 3 achtste a pCt. gerezen. ESSME JSIuAJL UWE, SCMEEW. Reeds meermalen kwam bij mij de gedachte op, wat mag toch wel de oorsprong zijnvan het spreekwoordeene blaauwe Scheen loop,en in toepassing van het afslaan eens aanzoeks van een' jonUman door een dame Ik was telkenmale onvoldaan van dit onderzoek terugge keerd en de inval scheen te falen toen hetzelve op eens in de ontdekking scheen opgelost te worden. In hoeverre dit tiu de waarheid nabijkomtzal de be scheiden lezer beoordeelen s wanneer ik het blaauwe scheen loopen ga beschouwenin oorsprong (der toepassing) in uitoefening en in gevolgen. Wanneer wordt eene blaauwe scheen geloopen Natuurljjk danwanneer het scheenbeen in onaangename aanraking komt, met eenig hard of vast ligchaam, hetwelk veroorzaakt dat de spieren het vel eenen blaauwen gloed bij zetten. De onaangename aanraking aan het scheenbeen vëroorzaakt natuurlijk stremming in de beweging van het been; zoodanig dat alle voortgang als onmogelijk kan worden aangemerktwaardoor men in de noodzakelijkheid wordt gèbragt terug te keeren. Is dit nu waarvoor het blaauwe scheen-lóopen in den natuurlijken zindan laat zich de toepassing gemakkelijk raden. Immers iemand die tot een ander nadert met eenig verzoekmaar zich op onaangename wijze ziet afgestooten ontwaart dezelfde aandoeningen in het verstandelijke of zedelijkegelijk wij ze straks opmerkten in het ligchame- lijke. In genoemden zin wordt het ook wel genomen en bepaalddoor den neus stooten. Maar bij de weigering J door damesschijnt het blaauwe scheen-loopen meer ge noemde zaak te bepalen; gelijk het zulks bij uitnemendheid genoemd wordtin de zaakwanneer het aangeboden en gagement geweigerd is. Een jonkman nadert met eerbied en ware hoogachting eene dame met verzoek om door eene nadere kennisma king met haar toe te staan hem in de gelegenheid te stel len hare schoone hoedanigheden nader te leereu kennen en zoo Anteros haar bezielde deze kennismaking te doen strekken tot de eerste oorzaak eener even zachte als zalige vereeniging. De dame hoewel niets tegen zijn verzoek wetende in te brengen, redt zich met eenige algemeene, weinig bepaalde uitdrukkingen; en beleedigt de aanzoeker, door zijn verzoek niet eens te beantwoordenmaar slechts ronduit af te slaan. Waarom is zij bevreesd hem te leeren kennen Is zij bevreesddat eenmaaleenige toegenegenheid voor hem haar mogt bezielen Droomt zij zich mogelijk Platonische liefde Wil zij de liefde-romans in haar vervuld zien? Het is zoo moeijelijk een vrouwenhart te beoordeelen Een hart zoo vol tegenstrijdigheden een hartgelijk Mej. Toussaint het uitdruktbeurtelings beheerscht door vrees en onverstand. Ik waag het niet deze Vragen op te lossenmaar laat dezelve liever aan de beantwoording onzer schoone lezeressen over. Twee opmerkingen wil ik hier echter nog in het midden brengen. Hetgeen bij de eerste kennismaking gevoeld wordt bij den man, is meestal liefdebij de vrouw hcirtstogtdewijl bij den man rede het heerschend vermogen, bij de vrouw het hart als zoodanig zich doet kennen. Wilt gij, schoone dame dit niet gevoelende, uwe toestem ming weigeren Haristogt maakt ongelukkig hartstogt na de voldoening houdt op te beslaan. Of verlangt de datoe nóg tijd té hebbenten einde eene sclioonere gelegenheid af te wachten Het goud kan ook te duur gekocht worden. Ziet gij daar dien jongeling met verbleekte wangen met doffe oogen met eene zwaarmoedige houding Het is Ferdinandde weleer even levens-lustige als in nemende jongeling. Wat heeft hem getroffen Is hij ter naauwernood van eene ziekte hersteld Ach neen Hij beminde en werd verstoten. Hij böod liefde en verkreeg haat. Hij smeekto en bad maar hij vondschimp en spot. Hij kwijut weg, en reeds vroeg komt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3