MENGELWERK. Gevraagd in het Bljbelmagazijn van Onder de'Linden eeno gezonde min. Al zoekende zoekt men een edel ka rakter die door fortuin genegen is wel te doen adres bij Charro te 's Hage. Let wel oper is zeer gemakkelijk 1000 guldens te winnen, wanneer men een gehuwd per soon 30 jaren oud eenen post bezorgtwelkeonverschil lig waareen ordentelijk bestaan oplevertmet belofte van geheimhoudingadres bur. Handelsblad. Een weduwnaar met '25 guldens inkomen per weekwensclit in kennis te geraken met eene weduwe tusschen de 40 en 50 jaren wier inkomen nagenoeg ook zooveel bedraagtbur. Han- delsbl. lett. A. x. Verborgenheden van Parijszien het licht bij H. Nijgh te Rotterdam. Dr. Lusardi zet zijne ge lukkige operatien en zijne rondreis nog voort. Ook blinde Kobus onthaalt voortdurend het publiek der Amsterdamsche jordaan op fraaije liedjes. Het Salon des Variétés aldaar is gesloten. Uitvoering van ccn «loodvosmis te iiciidcriKGndc in 1591. Naauwelijks schemerde de morgen van den 26 Augustus des jaars 1594 en reeds was er op de overigens ruime markt geen plaatsje meer te vinden. Alle venstersalle daken waren opgepropt met mcnschende boomen welke hel marktplein omrigdendreigden te breken onder den last dergenen, die zich ongeduldig op hen bewogen. Er zoude een doodvonnis worden ten uitvoer gebragt. Reeds sedert verscheidene dagen waren de reglers met het regtsgeding tegen den misdadiger bezig geweestde vurigste verdediging had hem het leven niet kunnen red den het vonnis werd uitgesproken en luidde als volgt Daarom dat gij (de naam) u hebt vermeten het kind en zoontje van Peter de Keersmaeckerfilius Irris niet alleen de ooren af te bijten maar het ook op eene on- menschelijke wijze te vermoorden en op te etenzoo als zulks bewezen en bevestigd is door getuigen en niet gedoogd kan worden in een land, waar goed regt en justitie bestaat, veroordeelen wij leenmannen van het Vorstelijk leenhof van Dendermonde uonthoofd te wordenzullende uw hoofd daarna worden ten toon gesteld op eene piekter plaatse waar men gewoon is regt te doenanderen ten voorbeeld en exempel." Een stil afgrijzen had bij het aanhooren der sententie alle aanwezenden bevangen de misdadiger echter was on verschillig gebleven en had het galgenmaal, dat volgens, be staand gebruikaan den veroordeelden werd toegestaan nog met het meeste genoegen en den besten eetlust genuttigd. De klok sloeg het middaguur een kreet van verwach ting deed zich van alle kanten hooren. Men zag soldaten komendie eenen toegang openden naar het schavotop hetwelk de beul met de onlbloole bijl reeds wachtte op den misdadiger, die spoedig verscheen. Geen geestelijke bevond zich aan zijne zijde doffe en waanzinnige klanken ontvlo den aan zijne borst. Ilij verzette zich vreesselijkmaar sterke beulshanden bonden hem en sleepten hem naar het blokwaar zijn hoofd na twee 'slagen nederviel. Op eene piek gestoken stond het lot 's avonds ten toon op de gewone geregtsplaats voor de Appelsche poort. Toen nam de beul het af, kookte het en maakte er zich met vrouw en kinderen vrolijk mede. Er gaat u eene siddering door het gebeente, aandachtige Christelijke lezer Sidder nietgij had er zeker ook een' beet van genomenwant de misdadiger was een varken M A. JL lil Is er in onze schoone moedertaal een woordhetwelk niettegenstaande deszelfs diepen zindikwijls zoo onwaar- diglijk gebruikt wordt, zoo vaak men goede eigenschappen, hoedanigheden en handelingen van anderen in de schaduwzijde steltja soms geheel verduistert en hetwelk daarom uit onze taal behoorde te worden verbannenhet is het een voudige woordje maar Hoe dikwerf toch wordt dit woordje door den egoïst ge bruikt dieterwijl hij zelf de verdiensten van anderen hoogelijk roemtja tot de wolken verhefthierdoor slechts zijn eigen roem beoogt. Hoe dikwijls wordt dit woordje door den onbedachtzamen uitgesprokendie hierdoorzonder het zelf te willen van de goede handelingen en bedoelingen van anderen hare waarde ontneemt en in een geheel ander daglicht voorstelt. Hoe vaak toovert de lasterzucht dit woordje op eene be hendige wijze in het gesprek. Hoe menigmaal gebruikt de onverstandige dit woordje om de schitterende bekwaamheden van anderen haren glans te ontnemen, alleen omdat hij dien niet bezit en echter meent met anderen te kunnen wedijveren. Hoe dikwijls wordt eindelijk door velen dit woordje uil gesproken om onderscheidene bedoelingen te bereiken. Wij willen in toepassing van het voorgaande hier eenige voorbeelden bijbrengen. Finel is zeer bedreven in verscheidene wetenschappen de man is bestudeerdhij levert schoone stukken die allen bewijzen, dat hij op eenen hoogen trap van kennis en fijne beschaving staat; maaronlangs, ofschoon ik niet zeer bedreven ben in de kennis der taallas ik een stuk van hem dat verscheidene taalfouten bevatte en op welks in houd ik eenige aanmerkingen had. Ik heb ze hem als vriend medegedeeld hij erkende de juistheid van dezelven en heeft mij verzocht de stukken die hij in het licht geeft wel te willen corrigeren. Bereikt hier de egoïst zijn doel niet? Kor al, ofschoon zijne geldelijke omstandigheden niet toe laten veel weg te schenken weet dat men zonder dat ook wel kan doen. Hij bezit een geoefend verstand en wil daardoor zoo veel nut stichten als in zijn vermogen is: veel heeft men reeds aan hem te danken en hij gaat nog op denzelfden weg voort maarzegt de onbedachtzame

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3