hij aandat de aardbevingen niet anders zijn elektrieke verschijnselen. Wanneer het elektrieke brandpunt overvloe dig en diep genoeg isen er zich eene opening kan vor men dan zal zegt hij een vulkaan ontstaanwaaruit voortdurend uitbarstingen zuilen plaats hebbenwelke ei- gentlijk niet anders zijn dan elektrieken terugstootingen van de in den schoot der aarde aanwezige stoffen. ENGELAND. LONDEN 29 April. Verscheidene onzer bladen melden dat de heer Bruneide beroemde ingenieural spelende met de kinderen van een zijner vriendeneen geldstuk in de keel heeft gekregenhetwelk niet dan door een strol- snede daaruit kon gehaald wordenen waardoor zijn leven in gevaar is. In een der Nederlandsche dagbladen wordt beweerd dat niet Brunhelmaar de Nederlander G. Eckhardt de eerste uitvinder van den tunnel is. RUSLAND. PETERSBURG 20 April. Wij hebben aan den luitenant Ramstett eene belangrijke uitvinding te danken. Door mid del van eenen galvanischen toestelvan welke twee van draad vervaardigde geleiders tot op den grond afdalentrekt de heer Ramstett de zwaarste metalen ligchamen uil de grootste diepte der zee naar boven. Met behulp der beide geleiders bepaalt hij reeds vooruit de plaats der zee waar zij verborgen liggen. In de afgeloopen week deed hij hier op de Newa met zijnen toestel eene proefneming in het openbaardie met den besten uitslag bekroond werd. In eene boot geplaatsthaalde hij binnen tijd van 20 minu ten uit de rivier een anker naar boven van 1200 pond aan hetwelk zich bovendien eene ketting bevond van G00 pond. Beide ligchamen lagen op eene diepte van 42 en- gelsche voeten. BELGIE. BRUSSEL 30 April. Het dagblad 1'Ami de 1'ordre van Namen vermeld de volgende benoemingen en bevorderingen tot de orde van den Nederlandschcn Leeuw: de baron E. de Senseillestot kommandeurFernaco en Doreux tot rid ders de graaf Jules de Berlaijmonttot kommandeur de Walra Tornbeur Delexhij en Goffin tot ridders. De Ne derlandschcn Leeuw uit het hart der Belgen uitgeworpen, keert alzoo tot het knoopsgat terug. Hij hangt er niemamd in den weg. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 6 Mei. Het heeft H. M. de koningin behaagd, wederom een blijk van bijzondere welwillendheid aan de te Amsterdam geves tigde Maatschappij Caecilia te geven, door aan het bestuur derzelve een som van honderd gulden te doen ter hand stellen. Z. E, de directeur-generaal van Marine, heeft onlangs ter uilvoering van het koninklijk besluit, van 28 Maart j. 1., gearresteerd een model conduite-rapport voor de op Z. M. schepen en vaartuigen van oorlog dienende officieren enz. met uilzondering alleen van de officieren van gezondheid als zijnde voor deze reeds in 1833, een afzonderlijk model conduite-rapport bepaald. Bij de resolutie die Z. E. des- wegens genomen heeftis onder anderen vastgesteld dat wanneer de commanderende officieren genoodzaakt zullen zijnom over het berispelijk gedrag van een hunner onder- hoorige officieren enz. op de conduite-rapporten verslag te doen gemelde chefs verpligt en gehouden zuilen wezen die officieren daarmede bekend te makenen wel met den woordelijken inhoud van hetgeen nopens dit hun berispelijk gedragin de conduiten-rapporten zal zijn vermeld. Bij besluit van 22 April j. 1. genomen op voordragt van den Minister van Koloniën, heeft Z. M.in het belang van de dienst bij het Oostindische leger, eenige wijzigingen gebragt in den lot dus verre gevolgden regeldat officie ren, die Indie met verlof verlaten, gedurende den tijd hun ner afwezigheid van bevordering versloken zijn. Alle zoo danige officieren, aan welke, na een vijftienjarig onafgebro ken dienst aldaareen tweejarig verlof wordt verleend kunnen voortaan hunne aanspraak of bevordering blijven behouden. Met primo Mei is in dienst gesteld Z. M. br k de Pijl, Commandant Luit. ter zee, le kl. A. J. Voet, en met 15 Mei zal in dienst gesteld worden Z. M. korvet Boreas, Com mandant Kapt. Luit. ter zee J. Jollij Z. M. brik Lij ij x Commandant Kapt. Luit. ter zeeD. J. baron Rengers le Officier Luit. Fabiusen Z. M. brik de Haai Com mandant Kapt. Luit ter zee, S. J. grave van Limburg Stvrum. Op den eersten dezer is Z. M. de koningen op den volgenden dag II. M. de koningin benevens de twee prinsen, uit de hoofdstad in deze residentie terug gekeerd. In de laatste suikerveilingdoor de Nederlandsche Handel-Maatschappij te Amsterdam gehouden, zijn 46,929 kranjans en kanassers en 21 Java-suiker verkochttegen ƒ251 tot ƒ381. Te Zwolle zijn groote en nuttige veranderingen ophand. Op voorstel van den Burgemeester, zullen, indien het aan genomen wordtde barrières naar de uiteinden der voor steden verplaatsten daardoor 5500 buitenliedentot ste delingen gemaakt worden. Een landman der gemeente Hoorn nabij Roermonde heeft dezer dagen in zijnen tuin, omtrent twee voet onder den beganen grond een klein aarden potje gevonden be vattende een honderdtal zilveren munten uit de middeleeu wen. Al deze munten zijn van het laatst der 13fle eeuw en dus waarschijnlijk meer dan vijf eeuwen op die plaats bewaard gebleven. Naar men vermoedtzal dit potje al daar in den grond begraven zijn bij gelegenheid der hevige twisten welke te diertijd in het bisdom Luikwaarvan het graafschap Hoorn een leen waswoedden. Onder deze munten waarvan echter de meesten veel geleden hebben treft men er aan van de Graven van Holland van de Her-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2