den geleerden Hoogleeraar F. Fiedler te Wezeluitgegeven prachtwerk over Gastra Vetera getuigen kunnen, is op liet gelukkige denkbeeld geko nen oin de nagedachtenis vauonzen heldhaltigen Civilis op ceue bijzondere wijze te vereeren. Men meldt dien aangaande uit Xanlendd. 2 Mei jl. het vol gende »De heer Notaris Souben alhier had voorleden jaar te Bir- ten juist op de plaats, waar in 'tjaar 70 na Christus de gedenkwaardige twee-daagsche veldslag tusschen Claudius Civi lis en Cerealis was voorgevallen een nieuw huis laten bou wen en aan een schilder uit de Dusseldorpsche schooi den heer 2'k. Emmerich van Munster, opgedragen, dien slag in olieverw op ecne koperen plaat van 6 voet lang en 4 voel breed, te schilderen, welk stuk bestemd was, om, ter verle vendiging van liet roemwaardig aandenken van Civilisals een schild voor liet genoemde huis opgehangen te worden. Dit kunststuk is thans voltooid en wel uitgevallen. Het bevat 32 figuren op een zesde levensgrootte en is gisteren op den naamdag van den heer Honben mei piegtigbeid ter bestemder plaats gebiagt en teil toon gesteld. De heer Souben had bij die gelegenheid een familie- en vricudeu-fcest aangerigt bij hetwelk ouder anderen ook tegenwoordig was. de sedert 50 jaren met hein bevriende deken Michels uit Camp deze herinnerde bij een' toast de verdiensten van zijn' vriend om trent de vaderlandsche oudheden enz Da heer Souben hier over ziglbaar getroffen gaf bij zijne dankbetuiging onder anderen zijnen wensch te keuneu dat men voor Claudius Civilis dien dapperen Bataafschen voorvechter der Ger- maansclie vrijheiddie eens zijne legerscharen juist op deze plek gronds als de getuige hunner dapperheid had gewe ren een gede/ikleeheu mogt plaatsen ten einde daardoor bij den beschouwer dier streek vaderlandsche gevoelens op te ■wekken enz. Nadat deze woorden waren uitgesproken verschenen plotse ling op een door schoten aangekondigd sein twee vereeui- gingen van Xantensche ingezetenen, die der jonge gezellen en tier broederschap van den H. Vietor met muziek de boyeu- geuoemde schilderij dragende en vergezellende welke schilderij daarna onder gejuich eener groote zamengestroomde volks menigte in eeue benedenkamer van het genoemde huis werd opgehangen. Gelijktijdig was een derde Xantensche vereeni- gingde Liedertafel genaamd, op den ouden Kijn komen aandrijven, in eeno schoone boot, die met de Pruissische vlag prijkte, en welke vereenigiug nationale liederen zong, waar onder het krachtigeTVis is des Teutschen Vaterland i Deze walertogt verlevendigde bij sommigen de gedachtenis aan de Brncteren welke ten tijde van Civilisjuist daar over den Kijn kwamen zwemmen, te meer, dewijl kort te voren een lier aanwezigen de geschiedenis van Xanten ten tijde der Ro meinen in poëzij had uitgesproken. Het feest, begunsligd door Hefdelijk lenteweder eindigde tot aller genot en tevredenheid en zal voorzeker nog lang in aangename geheugenis blijven." Wauneer builen de tegenwoordige grenzen onscs vaderlands op zulk eene wijze de gedachtenis aan een' onrcr roemrijkste landgenoolen wordt gehuldigd, mag dit bij ous niet onopge merkt blijveny en de vvensch om op de plaats een gedenktee- 1cen voor Civilis op te rigten zal misschien in het hart van ■vele Nederlanders weerklank vinden. Rigtte men korten tijd geleden in Duitschland voor den clierusk Serman een ge- denkteeken op; onze Batavier, niet minder dajiper, slechts minder gelukkig, verdient die hulde evenzeeren de plek, waar de genoemde merkwaardige slag voorvielzou daartoe eeue zeer geschikte zijn. Oolr is de geheele streek daar, als liet ware. nog Oud-Nedcrlandsch voor zoo ver zij zich, niet tegenstaande het vermogende Pruissische centralisatie-stelsel kenmerkt door Nederduitsche zeden, gewoonten en taal. Een standbeeld voor Civilis op die plaats, op Fruissich grondge bied op do gronzen vau Duitschland en Nederland zou mis schien een even leerrijk symbool kuuuen zijn voor de toekomst, als liet onzen leeftijd zou vereereu wegens het beloon eener gepaste hulde aan de verdienstou vau een' onzer roeinruclistigstó landgenoolen. Wij althans wenschei» dat de waardige grijs aard die dit deukbeold het eerst opperde, deszelfs verweze- lijkiuj nog beleven moge. Schrijver der belangrijke: Geschichte der Abtei Camp. Crefeld 1832. 8o. VABEKIilAKE WAASiSCMUIEXJVG. De Chineescke keizer Te-hon reisde vergezeld van zijnen oudsten zoon door de onderscheidene deelen van zijn uitge- strekt Rijk, eu deed nu en dan het vorstelijk rijtuig juist daar slil houden, waar de landlieden het zwaarst moesten arbeiden Ik heb u met mij medegenomen," dus sprak hij lot den jongen vorst, om u ooggetuige te doen zijn van het harde werk waartoe de landman verpligt is opdat zulks uw hart verteedere en de gedachte hier aan u belette hem ooit door nieuwe belastingen nog meer te bezwaren." In weerwil der menigte inspectie-reizen en veelvuldige togten die de tegenwoordige vorsten in Europa ondernemen, blijkt het niet, dat een hunner zijne doorluchtige ouders op eenen dergelijken togt vergezeld hebben. Qlbtick* teutten. Heden verloste voorspoedig van een welgeschapen Zoon CORNELIA RUIJGH, geliefde Echtgenoote van Nienwediep 19 Mei 1843.J. YENSTER. Door verandering van woonplaatswordt te huur aangeboden een HUIS SLAGTPLAATS en STALLINGstaande op een der beste standen aan net Nieuwediep. Genoemd perceel is dadelijk te aanvaarden. Adres bij de Heeren Gebr. JANSEN aldaar. Le ondergeteekende zich van hier metterwoon bege vende neemt bij deze afscheid van zijne bekenden hun bedankende voor de gunst en vriendschap sedert jaren ge noten tevens bekend makende dat hij G. GILTJESbeeft gernagtigd r toor de waarneming zijner zaken alhier. J- SUÜDERHUIJSEN. Op zeer aannemelijke voorwaarden, biedt zich de gelegenheid voor eenige jonge Jufvrou wen aanom het WOLLEN-NAAIJÈN grondig te jeeren. Adres bij Mejufvrouw C. E. MOTTAaan üet Nieuicediep. De ondergeteekende geeft aan het geëerde Publiek te kennen dat hij voorzien is van alle soorten van gedrukte witte en ruwo Katoenenalle soorten van Zomer-artikelen., echte Kanten Lakens van alle kleurenin onderscheidene kwaliteiten zulks tot verminderde prijzen zal verkoopen ver2oékt de gunst en recomandalie. Helder 22 Mei 1843. MANUS SALOMON MANHEIM Onder aan den Dijk. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te VieuweDiep Gedrukt bij G. GILTJES te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4