WEEKBLAD van den HELDER en het f. 9. 1843. Mn. °*°t. BUI TEN LAN DSC HE BERIGTEN. EERSTE JAAKG1XG. •c t\ i G E N H ET r Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER bz.te Nieuwe Diep De prijs is 80 Gts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zic'i bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A W B A 1 ADYERTENTIEN gelieie men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 13 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 29 M E I. TURKIJE. KONSTANTINOPEL 4 Mei. Dc hoogmoed van den Kiaija te Larissa heeft aldaar aanleiding lot eene dramatische ge beurtenis gegeven tv elke door het Turksche dagblad van Salonichialdus medegedeeld wordt AU Tzouka een te Larissa wonende Lalioot een man van 65 jaren oud, een veteraan ven het Ottomanische leger, die vele wonden teltwerd door den Kiaija openlijk gro velijk beleedigd. Deze kon dezen hoon niet verdragen en besloot zich hierover te wreken. In zijne woning terug ge keerd bragt hij zijne zaken in orde schonk aan zijne slaven de vrijheidomarmde den volgenden dag vrouw en kinderen, wapende zich met pistolen, een geweer met dub belden loop en een sabel, en steeg te paard, om den Kiaija te gemoet te rijden op het oogenblikdat deze naar het paleis reed. Zoodra hij den Kiaija ontmoette schoot hij hem ter neder. Een Cavasdie zijn gebieder wilde wreken ontving een kogel in het hart3 andere pistoolschoten velden even zoo vele strijders. Hierop trok AU zijn sabel wondde nog 4 personen en baande zich een weg naar bui ten. Toen hij door Larissa reed, werden hem eenige kogels nagezondenzonder hem echter te treffen. Hij heeft zich eenigen tijd op een toren versterktdoch zich eindelijk ge vangen gesteld. Hij is naar Salonichi gevoerd." DENEMARKEN. De regtbank van het graafschap Christianssaede heeft eene zeer oude wet van die plaatswelke sints langen tijd in onbruik was geraaktweder toegepastwelke tegen de vrouwschuldig aan dubbel overspelde straf beveelt van in eene zak verdronken te worden. Tot deze barbaarsche straf, is veroordeeld door gemelde regtbank, de zich noe- I mende Sis ine Mogenlessshuisvrouw van Rasmussen j welke overtuigd geworden is van bezwangerd te zijn door zekeren gehuwden boerenknecht Nicolas Tvargneland en die door de regtbank met toepassing van dezelfde wet is veroordeeld lot de slavernijzoo als men in Denemarken den eeuwigdurende dwangarbeid noemt. Het koninklijk hof van Odensee en de hoogste regterlijke magt of hof van cassatie hebben het vonnis der regtbank van Christianssaede bevestigd met hij voeging dat de dood straf aan gemelde vrouw niet dan na hare bevallingzal worden voltrokken. De beide vooroordeelden hebben gratie gevraagd en de minister van Justitie heeft geadvijseerd tot eene tienjarige tuchthuisstraf tegen de huisvrouw van Rasmussen en eene vijfjarige tegen Tvargneland. Het lijdt geen twijfel of de. koning zal aan de veroordeelden eene zachtere slraf dan die des doods opleggen. POLEN. Van de Poolsche grenzen wordt onder dagteekening van den 7 Mei gemeld Het werk der zamensmelting van Polen met Rusland gaat geregeld voort. De eene Poolsche inrigtingde eene Pool sche naam voor de andere verdwijnt. Matengewigten geld afstands-aanwijzingende verdeeling van het land het beheer der wegen en vaarten enz., alles is reeds geheel Russisch. Zoo begint men met dingendie met het dage- lijksch leven der burgers in verband staanen hoe lastig en onaangenaam liet ook dezen in den beginne voorkomtal lengs gewent men zieli daaraan en bet groote werk heeft een aanzienlijke stap voorwaarts gedaan. Met name zijn het de kerkelijke aangelegenheden, waarin voortdurend her vormingen ten voordeele der Gricksche kerk plaats hebben, waarover de Roomsche geestelijkheid bittere klagten laat hoo- ren. Maar wie zal zich hier tegen de keizerlijke bevelen uit St. Petersburg verzetten? Terwijl de geestelijkheid klaagt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1