PLAATSELIJK NIEUWS. legt het meerendeel des volks eene groote onverschilligheid aan den dag. Niets levert een sterker bewijs daarvan, dan de viering van het Grieksche Paaschfeestwelke dit jaar ln Warschavv geheel op de wijze der volksfeesten in St. Pe- tersburg plaats had. Daar zag men op de openbare pleinen koorddansersmarionettenin de mast klimmenkunst- paardrijders, Diorama's, menageriën, met één woord, allerlei vermakelijkhedendie bij eene zuiver Grieksche bevolking van het Paaschfeest onafscheidelijk zijn. Het Warschauwsche volk vond dit over het algemeen zeer naar zijnen smaak vooral daar het nergens aan sterke dranken ontbrak en de lioogere standenofschoon aan dit alles géén werkzaam deel nemende, vertoonden zich toch in rijtuigen en te paard, om van het vrolijke gewoel getuige te zijn. (Als de Grieken zoo het Paaschfeest vierenbehoeven wij nog zoo erg niet te klagen dat de gloed van den Hemelvaartsdag hier en daar in Noord-Holland door de brandspuit wordt uitgebluscht.) DUITSCHLAND. FRANKFORT 19 Mei. In Februarij 1842, vond de heer 3Iotschulski aan de oevers van den Tas in Siberie eenen volledigen Mammouth met vleesch huid en haarin den door water losgespoeldenbevrozen grond. Door de be- moeijingen van den Staatsraad Ladij schewskijburgerlijk Gouverneur te Tobolsk en den burger Trosenww te Ob- dorssk zijn deze hoogslmerkwaardige overblijfselen der voor wereld met groote moeijelijkheden door onbewoonde stre ken 2000 wersten ver naar Tobolsk vervoerd, en eo.lang zal nu het dier dat voor eeuige duizende jaren leefdein Moskou te zien zijn. Uit het terug gebleven voedsel in de maag van den Mammouthzal men met zekerheid tot het voedsel van dit Autidiluviaansch schepsel kunnen besluiten. Te Freiburg (Zwitserland) heeft de raad van opvoeding, bij eene circulairewelke door het bestuur is bekrachtigd, aan de geheele schooljeugd het pijpen- en cigaar-rooken als nutteloosverkwistendeder gezondheid nadeeüg en ge vaarlijk verboden. ENGELAND. De Ingenieur Brunei is eindelijk gelukkiglijk van den in zijne keel geraakte halven souverein verlost. Het onge val was op den 3 April gebeurd; eerst den 18 dier maand raadpleegde hij Dr. Brodiewelke door proefnemingen zich overtuigde dat het muntstuk in de luchtpijp geraakt was dat het waarschijnlijk op den bodem der regter longpijp lag, maar beweegbaar was, en wel zoodanig dat, wanneer de lijder het hoofd naar beneden hieldhij het stukje geld op de glottis of gorgelspleet voelde vallen. Men deed nu eenen toestel vervaardigen waarin men den heer Brunei op zijn hoofd kon zettenmaar telken male ontstond er zulk eene geweldige vlaag van hoesten dat men de proeve moest staken. Diensvolgens besloot men tot de tracheoto mie of het doen eener insnijding in de luchtpijpdeze werd den 27 verrigtdoch ook de pogingom het munt stuk met de forceps naar buiten tc trekken misluktewant J het inbrengen van dit werktuig verwekte zoo geweldig eene prikkelingdat men voor het leven des lijders bezorgd werd. Men beproefde dus weder hem op zijn hoofd te zetten ten einde de zwaarte van het goud de natuur bij het hoesten mogt behulpzaam zijn, en ziet, den 13 Mei gelukte dit middel volkomen. De opening in de luchtpijp verhoedde alle krampachtige aandoening der gorgclspluet na twee of drie ligte hoestschuddingen voelde de lijder het stuk de regterzijde zijner borst verlaten en binnen weinig seconden viel het hem uit den mondzonder eenige der vroegere hoest-aanvallen veroorzaakt te hebben. Gedurende de zes wekendat de heer Brunei den halven souverein in de luchtpijp gehad had, had dezelve volstrekt geene ontsteking te weeg gebragt en hij daarvan geen ander on gemak ondervondendan nu en dan een gevoel van druk king in de borst en van tijd tot tijd eenig hoesten. BI N N E N L A N D. HELDER en NIEUWE DIEP 27 Mei. Op den 22 dezer isbij openbare aanbestedingde op bouw van den Toren op de Nieuwe Kerk alhier aange nomen door den Metzelaar II. J. Hippensvoor de som van 3,590 gulden. Naar men verneemt is door het Departement van Marinebij de directie der Marine te Willemsoordver krijgbaar gesteld: de Ilijdrographische Kaart der Zeega ten van de monden van de Schelde herzien in 1842 henevens de daarbij behoorende beschrijvinggezament- lijd voor de prijs van een Gulden vijftig Cent en de beschrijving afzonderlijk voor vijfentwintig Centen. Tot Commandant van Z. M. stoomschip Marapeis benoemd de Kapitein Luit. ter zee Baarstot Comm. van Z. M. stoomschip Etna in de West-Indiënde Lnit. ter zee 1 kl. van Manen; tot Ofïicier van Gezondheid aan boord van Z. M. stoomschip Curaeao de Officier van ge zondheid 2 kl. L. Fleissclier en tot Officier van gezond heid aan boord van Z. M. stoomschip CijcloopL. As- scherberg. Men verneemt uit Amsterdam dat de heeren J. G. van GentIngenieur van den waterstaat en J. IVarnsinck Architectvan Gouvernementswege belast zijn met het doen eener reis naar Engelandten einde de aldaar naar het Pensijlvanische stelsel ingerigte gevangenissen te bezigtigen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd I,. J. A. Boogman9 eu j. L. Assing. Bevallen P. Hoek geb. Stapper z. 31. Reisiger geb. Kok d. J. Te gel geb. Oosterliaan z. Overleden P. C. E. von Halbritter37 j. J. Vennik, 51 j. J. Hausch *2 j. J. Willemse 40 j. UITTREKSEL UIT DR van de algeloopene week. Nieuwediep 21 Mei binnengekomen. Kierskok en "Welbourne beide

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2