Clbtïjevictïiicn. soortgelijke zaken worden ge b ragtkwam bij een, als naar gewoonte zaanigesteld uit zes Landheeren en zes Kaniiniken Toorgezelen door den Aartsbisschop van Jii.de ca met een baron van den oudsten adel tot Secretaris of Giiffier. De Secretaris den eisch van den graaf en de door hem aan- gegeien grieven loorgelezeu hebbende, nam de voorzitter liet noord en sprak den graaf aldus aan: »Heer van de Zeven dalen van Dravinsanij graaf Burisaij edel en getrouw ondeidaau van Z M den koning van lloiiga- rijen onzer aller meesterwelke verwijtingen hebt gij aan de edele gravin Eleonora Iledwiga Bradomissauwe gemalin te doen Burisaij gaf ten antwoord: "Groot achtbaar heer, doorlachte Kaniiniken en gij mijne pairs en regters graven en baronnen gij hebt gehoord aan welk gevaar ik ontkomen ben: mijne gemalin, God neme haar in Z'jne hoede, den haak van mijnen dolman afschietende, liep gevaar mij te dooden men zon zelfs honderd tegen één hebben durven wedden dat dit gebeuren zou." Maar ook u licruam de bisschop van Bvdehad het kunnen missen den hiel van den schoen der gravin te treffen en gij had haar gevaarlijk kunnen verwonden." "Groot achtbare voorzitter! ik was zeker van mijn schot, en alles al eens op het ergst genomen zoo liep de gravin geen ander gevaar dan dat van eene verwonding maar voor mij werd het leven op het spel gezet." Édele gravin Burisaij zeide de voorzitter alsnu tot Eleo- nora JJedwiga wat hebt gij te antwoorden "Niets groot achtbare heer, dan dat ik zeker was van mijn schol nog zekerder misschien dan mijnheer de graaf zulks van het zijne kon wezen 1" Een der regters de kolonel graaf van Giulaij maakte alsnu dc opmerking dat alzoo liet scueen dal het debat louter zou moeten loopen over de meerder of minder beproefde en 011- feilbaie bcnendigheid van eik der heide partijen het voegzaam zoude wezen dal ,1e vierschaar hieromtrent voldoende werd ingelicht De raad zich met dit advies vereenigd hebbende werden er, op last van den voorzitter gcladene pistolen aan- gebragt en op den tafel van den griffier nedergelegd. Groot achtbare en doorlachte heeren dus liet de gravin zich hooren de hielen der schoenen, die ik op dit oogenblik aan heb, zijn veel hooger dan die welke ik dioeg op den dag der gebeurtenis die aanleiding tot dit regtsgeding lieeft gege ven; de haak aan den dolman van den graaf is daarentegen veel platter dan die. welke ik alstoen afschoot; de kans dei' proef is derhalve gunstiger voor lyijuea edelen gemaal dan voor mij. Dan dit doet niets ter zake, ik stem in de proef; wal meer is, ik eisch dezelve. Kom aan graaf Burisaij! neem een pistool en laat ons beginnen." Deze woorden gesproken hebbende, greep de jeugdige gravin een pistool en spnudc zij den haan; maar de graaf, welverre van haar voorbeeld te volgen weigerde zich lot het herhalen van het gevaarlijk looneel te verleenen. Gij behoeft niet te aarzelen voegde gravin hem toe ik ben zeker van mijn schot." Dit zeggende plaatste zij zich op behoorlijken afstand en riglte zij den pistool op den kapitein, wiens gelaat zigtbaar verbleekte. De bisschop-voorzitter hield den arm va\i Eleonora Iledwiga tegen, op het oogenblik zelf dat zij het schot gelost zou hebben "Waarom weigert gij dezen proef vroeg hij aan den gzaaf." Omdat ik was het antwoord haar bemin en vreezen zou haar te kwetsen »En gij gravin waarom dringt gij er op aan, dat de proef voortgang zal hebben Omdat ik mijnen echtgenoot bemin en dat ik mijne edele rcg'ers overtuigende tioc zeker ik van mijn schol ben, mij vlei de echtscheiding te Zullen stuiten." 1 "Ziedaar edele en ware gevoelens, hernam dc voorzitter, maar edele gravin, het is reeds meer dan te veel, vat» een maal de grootmoedige borst van uwen echtgenoot gewaagd te hebben aan een spel hetwelk doodelijk had kunnen worden. Eu gij graaf! gij zult toch heden moeten erkennen, dat het, om eene vrouw huiszittend en bedaard te makeneen slecht gekozen middel is vau haar de luchtige hieltjes van haar schoeisel met pistoolkogels af te schieten." JNa eene korte beraadslaging van de vierschaar, werd het regtsgeding Ie niet gedaan en keerde de graaf Barlsaij met zijn gravinnetje huiswaarts. Sedert heerschl de beste eensge zindheid onder dit krijgshaftig paar, het welk door deze nieuwe en zonderlinge toepassing van eene zekere soort van zedelijke homoöpathiegeheel is teregt gebragt geworden. Uit de Gaiette des Tribuneaux. Co 3'respotitletitie. Het dichtstukje Bij het afsterven van Neèrlands geliefde zangster Petronella Moens kaii niet geplaatst worden uit hoofde het veel te laat komt. Plaatsgebrek helet ons in dit No. Gemengde berigten op te nemen die onssedert wij de redactie op ons genomen hebbendoor eene vriendelijke hand worden toegezonden. Zeker scheepstimmerman beklaagt zich, dat hij onder toezegging van een groot-dagloon en meer andere voordce len op een Amerikaans ch schip werkzaam geweest zijnde met eene zeer geringe som is afgescheept geworden. Alle degeene welke iels mogten verschuldigd zijn aan, of, te vorderen hebben van, den boedel van wijlen den Heer COPvNELIS PvABin le ven Winkeliergewoond hebbende en den 22 April 11. overleden aan den Burg op Texelworden ver zochtdaarvan schriftelijke en gefrankeerde opgaven te doen voor of op den 10 Junij e. k. ten kanto re van Mr. Wm. BOK Advokaat en Notaris aldaar. Te koop een nieuwe Kettewagen te bevragen Öi&fcWÊ#*» bij J. MULDERS Mr. Wagemaker of bij K. SENNEKES Mr Smit aan den Helder. H. VAN HERT, zal op Dingsdag den 30 Mei 1S43 des voormiddags ten 10 ureten huize van P. VAN WIJN GAARDEN aan liet Nieuwediep Wijk K. No. 57. presente ren te verkoopen, eene aanzienlijke partij Porcelein Cris- talGlas en Aardewerk Galanterien Verlakt en Blik goed voorts Mahonijhouten en andere Meubelen Bedden en ver der huisraad en inboedelwaaronder een Kombuis of Kag- chel alsmede gemaakte Mans- en Vrouwen kleederen enz. Zullende alles daags te voren voor een ieder te zien zijn. Men zal op Woensdag den 31 Mei 1843, des morgens ten 10 ure ten huize van HENDRIK BOVENaan het Nieaicedieppresenteeren te verkoopen: ongeveer 300 kwart kisten Havanah Portorico en Marijland Gigaren als mede MeubelenHuisraad cn InboedelGalanterien enz. Zullende alles daags te voren voor een ieder te zien zijn. Uitgegeven bij G. HAKKER Ez. te NicuiccDiep. Gedrukt bij G. GILTJES te llclder

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4