IS HET NIEIIWEDIEP. 1843. EERSTE JAARGANG. N". 10. l)it Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij 0. BAKKER liz.te jSfieuuje Diep. De prijs is 80 (lts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 00 cents. Men abonneert zich bij de Boekbandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A Sa A« ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegeiregt voor elke plaatsing. 5 JUK IJ. BÜITENLAUDSCHE BERIGTEN. II TURKIJE. Van de Bosnische grenzen, 14 Mei. In de provincie Bosnië is de steeds meer en meer toegenomen misnoegdheid tot eerten openbaren opstand onder de Turksche bevolking uilgebroken. De opstandelingen hebben den 9 dezer ge tracht de vesting Ostroschatz door storm in te nemen, maar weiden afgeslagen. Zij houden nu Ostroschatz Brekowicza en Kruscha eusr ingesloten. De stadhouder vau Bosnië heeft DO den 12 Mei een kamp bij Bihakz betrokken om tegen de opstandelingen te agerenmaar hij wordt door het over- stroomen der rivier Klobet in zijne operatiën belemmerd. Om schennis van gebied te verhinderen zijn van de zijde van Oostenrijk eenige grens-regimentcn op de gedreigde punten gelegerd,. Men hoopt dat de opstand wiens staat kundig karakter nog onbekend schijntspoedig gedempt zal worden, DUITSCHLAND. WEE VEN 22 Mei. Den 3 dezer, des namiddags om streeks 12 ure heeft men te Judenburg en andere plaat sen eene aardbeving waargenomen. Dezelve ging van een onderaards donderend geluid vergezeld, duurde ongeveer eene seconde, ging van het N. W. naar het Z. O., en was geweldig genoeg om de huismeubelen in beweging te bren gen en de glazen te doen rinkinken. Om 4| ure gevoelde men een tweeden schokdie minder hevig was. Dezelve werden zoo in de stad en langs den geheelen linkeroever van de Murals in de aan den regter oever gelegene berg streken Auerling Feeberg en Reifling gevoeld. De barro- meter was lager dan den vorigen dag; de hemel was helder, Den 27 Mei heeft een jong mensch uit Deutz in een aanval van zwaarmoedigheid en tegenzin in het leven ziju dood öp den ijzeren spoorweg gevonden, In de nabij heid van Mungersdorf stond hij toen de trein van 6 ure van Keulen naderde. De treinwachter waarschuwde hemvan zich te verwijderenhetwelk hij dan ook deed doch op het oogenblik dat de locomotieve nabij kwam wierp de ongelukkige zijn regenscherm en verrekijker uit zijne handen en wierp zich op den wegin tegenwoordigheid van vele personendie zich op de Mungersdorferbrug bevonden. Hij werd aan armen en beenen afgrijselijk verminkt en zwaar aan het hoofd gewonddoch hij was niet dood. Men bragt hem in een nabij gelegen huisalwaar hij des avonds 8 ure den geest gaf. Verschrikkelijker dood had de ongeluk kige niet kunnen kiezen. Uit Egypte schrijft men van den 21 Aprildat de En- gelschen in de Roode Zeeop de hoogte van Sauaken 2 met slaven beladen schepen hebben aangehoudende beide kapiteins aan den mastboom hunner schepen hebben opge hangen en de slaven in vrijheid hebben gesteld. De Russische grenssoldatendie gelast zijn op de de serteurs te passenhebben bij den Heijdekrug op 2 Pruisi sche pakdragers en bij Ragnit op een' Pruissischen koop man geschoten en hen zwaar gewond. De zaak wordt onderzocht. Men schrijft uit Kaïro in Egypte Dezer vlagen was Kaïro getuige van eene executie geheel in den geest der Oosterlingen. Twee Fellahs, welke voor den regter als ge tuigen verschenen warendeden een' valschen eed. Toen dit ondekt werdveroordeelde men hen tot eene zeer ei genaardige straf; de schuldigen namelijk werden rngwaarts op een' en denzelfden ezel geplaatst, het gelaat goed inge smeerd met verschen kalk en honingterwijl de seherp- regter in alle straten, door welke zij togen, hunne misdaad uitriep. PRUISSEN. KEULEN 24 Mei. Heden middag, even na twaalf ure,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1