heid gesproken hadde dood hem terstond treffen mogt Op deze woorden viel hij ter aarde, door eene doodelijke beroerte getroffen. Men kan zich voorstellenwelk eenen indruk dit maakte; de zitting werd opgeheven en uitgesteld tot den volgenden morgen. In de zitting van dezen dag gaf het Hof een arresthetwelk de weduwe niet schuldig verklaarde en de doodstraf over Tueti en Regiucci uitsprak. De fiskaal eischic echter dat de gevangene vooreerst nog zes maanden zoude opgesloten blijven ten einde waargenomen te worden en voor het geval 'dat men nieuwe bewijzen tegen haar vinden mogt. Hare advokuten verzetteden zich O O tegen deze buitengewone bepaling welke evenwel door bel Hof aangenomen isdaar deze maatregel in het belang der openbare orde was. Zij werd dien ten gevolge weder naar hare gevangenis terug gebragt. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 17 Junij. Extract uit eenen hrief eens Reizigers uit Ecft- ternach Groot Hertogdom Luxemburgvan den 6 Junij 1843. Heden zag ik hier ter stede eene godsdienstige spring- prosessie welke jaarlijks als bedevaartherhaald wordt. Ruim 1000 jaar geleden namelijk heerschte alhier en in den omtrek eene ziekte onder i cusehen en vee dewelke allen zenuwachtig en als waanzinnig deed springen. Bis schop Willehrord van Utrecht genas deze epedemique krankheid op eene wonderbaarlijke wijze en, om die straffe Gods en dat euvel voortaan voortekomen vereenigen zich hier jaarlijks duizenden van menschenom op dezen dag te biddente offeren en te springen. Nadat eene toepasselijke predikatie in de opene lucht ge houden isbegint men des morgens ten 8 ure voor de steenen boogbrug aan de rivier de Sauer bij een steenen kruis aan den voet des bergsen springt alzoo de stad binnen en gedeeltelijk door, de kerk trappen op en het Gods huis in tot bij het Bisschoppelijke graf. Al de goed geloo- vigen (waaronder in vroegere eeuwen Fransche en Duitsehc ook Keizerlijke en Koninklijke bedevaartgangers) met de geestelijkheid aan het hoofd onder kruis en muziek bid den en het zingen van litaniën springen of dansen alsdan met de beste intentie den geheelen weg overtwee spron gen vooruit en eenen achterwaardshetwelk zeer veimoei- jend is en waarbij veel getranspireerd en veel geleden wordt. De meest voornamen der stad en der environsdie of te lui of te oud geworden zijn om te springenbetalen een ticee of meer personen om de zonderlinge bedevaart en de aardige sprongen voor hen te doen ter vereering vud den heiligen Willehrord en ten einde zulke aanstekende ziekte als de onderhavige wasvoor te komen alsmede om 40 dagen aflaat te verkrijgen. --Op den 14 dezer viel Koorn Schippersknecht, van zijn vaartuig in het Nieuw ediepen verdween bij sterk gaande ebbeaanstonds onder de golven. 's GRAVENHAGE 11 Junij. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, den Graaf Nieuwerkei-ck, ver vaardiger van het aan Z. M. toebehoorende en thans met Hoogstdeszelfs welwillende vergunning op de tentoonstelling geplaatste standbeeld van Prins Willem I te paard, tijdens zijn jongste verblijf in deze residentie op te dragenvoor lloogstdenzelven genoemd standbeeld in het groot te beeld houwen. Dit beeld is naar men verzekertbestemdom in den tuin achter het paleis des Kouings opgerigt te wor den en heeft niets gemeens met het standbeeld van Prins Willem I, dat uit de verzamelde bijdragen, door den Heer Roijer te Amsterdam vervaardigd wordt en geenszins deu Prins te paard, maar staande zal voorstellen. Nog verneemt men, dat Z. M. den genoemden Graaf van Nieuwerkervk, die tot een oud, aanzienlijk Nederlandsch geslacht behoort, benoemd heeft tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. UITT11EKSEL UIT DE yan de afgeloopene week. Nieuwediep 10 Juni] binnengek. Baak, ElminaGuinea; Embleton Sunderi. Teune Brevig en Loreritzen Drammen. Uitgez. Z. M. Stoomschip Curacaoluit. Einlopen, Ylissingen. De wind w. 11 Junij binnengek. Cummirigs Londen Eowe Stewart en Johns- son alle 3 yan Sunderi. Walker, Shields: Naess en Holst, Ilolmstrand Giersöe en Sande Drammen; Bioness 1 rederikshald Dekker en Drok Lauryig Sehreuder OsterrisoerBeek Arendahi en Drok Noorwegen. Uitgezeild niets. De wind n. w. ten w. 12 junii binnengek. de Roos Londen Agerup en Jeul Drammen en Ckiistiansen Lauryig. TJitgez. Herder schee de Vrienden Jaski Louisa Maria Carst Wilhelmina LuciaSmit yoor H. Bos, Diligence en Kuiper, Sara AU da Maria alle 5 naar Batavia Zaaigoede Vr'tede en MeyerEensgezind heid Suriname; YVatkins JcssoreNewjork; TrapaniNapels; de Ger- coctia Bilbno Pott Nantes Potjewyd Leveipool Mulder de I oer en de liaan, alle 3 naar Cardifï'Schoonhoven, de Jong en Smith alle 3 naar Londen Ouwehand en Engelsman IluilMills en Glasson Sunderi. en Schlosnian op avontuur. 13 Junij binnengek. Ouwehand IIullAA illiams Sunderi. Schröt- ler Sandehord en Zwaai Noorwegen. Ui'géz. niets. De wind o. 14 Junij binnengek. Jackson Newcastle Rubarth Biga Holst en Nieisen Drammen gisteren neg Doewts Bajonnn. Uitgez. RuylJSoord-Holland Suriname; Edwards, ArujeUqneNew jork; Dixon Sunderiund Scolt Newcastle en Petersen Denemarken. De wind o. 15 Junij binnengek. Pruun Nerva en Andresen Bergen gisteren nog Hazewinkei Koningsbergen en Bakker Dnntzig. Uitgez. Appel, Maltha en Smiina/ van der BorghBordeaux; P. Ais- ser-Huil en Kjar Denemarken. De wind o. n. o. 16 Junij binnengek. Mold enhou wer Draf na Narva. Heden na Post- tijd Marcussen Eenigheden Drammen Andersen Ttvedistrand Twe- I distrand Ai boe JSoorcilijset Drammen. Uitgez. Spiegelberg Wassenaar, .Batavia; Hofker Niclcicrie Packet INickierie Swending dJ Alde Peter Genua Hendriks Antonia Le veipool Lauson Brother Grangemoutfa de Kok de Onderneming Sunderland; ïborsen Astrea Noorwegen de Roos de 2 Gebroeders Lorlden. De wind o. n. o. I PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. 2?evallen K. Klimmer geb. Leijen d. G. Rijkers geb. Sterk d. I Overleden J. Lammers22 j. A. Brouwer, 56 j. O. H. A. Raspers22 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2