WEEKBLAD van den HELDER en bet NIEUWEDIEP. U\ N°. 15. HEr 1843. m j u l ij. EERSTE JAARGANG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKEIl Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAA1V9 AG ADVERTËNTIEN gelieve men ongezegeld aan dén Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 8 Julij. Bij gelegenheid van de viering zijner vijftigjarige dienst is door den Aartshertog Karei aan alle oflicierendie te Weenen aanwezig waren eene gratificatie van 40 f!. ver leend. Deze grijze veldheer is den 5 Sept. 1771 geboren. Hij is oom van den regerenden keizerzoon van Leopold JI. In den jare 1793 trad hij ia Braband in militaire diensten onderscheidde zich voordeelig. Spoedig werd hij Gouverneur der Oostenrijksche Nederlanden. 1796 nam hij als Rijksveldmaarschalk het opperbevel over de Duitsch-Oos- tenrijksche armee aan den Rijn op zich en dwong More- ad en Jourdan over den Rijn terug te trekken, en kroon de zijnen roem door midden in den winter Kehl weg te ne men. 1799 sloeg hij wederom Jourdan in Zwabenen loondebij zijne moeijelijlte stelling in Zwitserlandzijne voortreffelijkheid, tegen over Massenadien Napoleon het troetelkind des geluks plagt te noemen. In den veldtogt van 1805 ageerde hij wederom in Italië tegen Massena en leverde hem den roemrijken slag van Caldiero en bragt zijne armee gelukkig naar Oostenrijk terug wraar de alver- nielende Napoleon tot in het hart was doorgedrongen. In den oorlog van 1809 had hij eenen vijfdaagschen aanval van den Franschen keizer te verduren en moest voor de overmagt wijken die door zulk een genie bezield en be stuurd werd; doch op den 21 en 22 Mei leverde hij den slag van Aspern in welken hij de Franschen over den Donau terug wierp. Deze overwinning heeft hem onsterfe lijke lauweren geschonkenwelke de kort daarop gevolgde nederlaag van TVagram niet heeft doen verwelken. Niet lang daarna legde de Aartshertog den veldheerstaf neder om dien niet weder op te vatten. In stille rust heeft hij een tweetal krijgskundige werken geleverd. In de geschie denis der 100 dagen werd hij Gouverneur van Maintz la ter Gouverneur en Generaal-kapitein van Bohemen. In 1815 is hij in den echt gelreden met Prinses Henriette van Nassau-weilburgdie hem 3 zonen en ééne dochter heeft geschonken. Wij hebben met genoegen vernomen dat L. E. En- zlin die onlangs door den krijgsraad onschuldig verklaard werd in zijne vorige betrekking bij 's Rijks maritime werf is terug geplaatsten al/.oo in zijne eer hersteld. Als eene bijdrage tot de Naiuurlijke historie der ooije- vaars moge het volgende dienen. In de omstreken van Teerns waren een paar dezer vogels ijverig bezighun nest te houwen in deze bezigheid wierden ze echter ge stoord door een paar andere ooijevaarswelke aanspraak schenen te maken, of op het nest, of op de plaats waar hetzelve werd vervaardigd. De eersten waren intusschen niet gezind om hun regt af te staan de laatsten w ilden aanvankelijk niet wijken hierdoor had er een ernstig ge vecht tusschen beide partijen plaats. De overwinning bleef intusschen onbeslistten laatste verwijderden de laatst aan- gekomenen zichmaar kwamen spoedig terugmet eene geheele troep hunner makkers. Onder een geweldig geraas en geklepel werd er dadelijk eene raadsvergadering gehou den welke ten gevolge haddat het eerste paar in het gelijk werd gesteld. De vergadering werd gesloten en al le ooijevaars verwijderden zichmet de eene vijandelijke partij en lieten het eerste paar in het rustige bezit van het gedeeltelijk vervaardigde nesthetgeen zij later onge stoord hebben gebouwd. Bij dit verhaaldat wij uit de Leeuwaard, courant over nemen voegen wij hetgeen ons door een voormalig bewo ner op Texel is medegedeeld Zeker landman had op zijne hofstede een ooijevaars nest. Hij verwisselde eens de eijeren van de broeijende ooijevaar met eenden-eijeren in afwach ting of het wijfje ook deze zoude uitbroeijen. Dit geschied de naar wensch, doch hoe verwonderd stond de moeder op

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1