vracht men binnen kort een extra representatie van de Mo gendheden en het Spaansche Volk of de verwarring ten top gevoerdtreurspel in vijf bedrijven. Na hetzelve de Hertog van Aiunale of de bruiloft van Is abel la Vaude ville met Zang in één bedrijf. Men zegt dat Mehemet-Ali de voetstappen van Willem de 1 zal drukken en abdiquee- ren. De Nijl heeft zich niet aan de wetten gehoudenen de Egyptenaren gefopt. Port Natal is als een afgescheiden Gouvernement gevestigd geworden. Bij de inspectie van het exercitie escader is veel kruid verschoten400 vuurmonden hebben gesproken. Duizenden monden van werklieden roe pen om werk en hunne huisgezinnen om brood. In Si berië is een klomp goud gevonden van 60 a 70 duizend Gulden waarde. Och had Nederland ook een Siberie De valken zijn van het Loo vertrokken. Z. M. is uit Noord- Braband in den Haag terug gekomen. In eene zeer vrolijke en vergenoegde stemming verliet Z. M. Tilburg. In dron kenschap heeft zich iemand van het leven beroofd. De soldaat Lamens heeft eene ware heldendaad verrigt. W. Lemmers heeft eene waarschuwing uitgevaardigd om zich omzichtiger omtrent hem te gedragen. Een trouwgrage vraagt een meisje zonder geld. Er is brand geweest te Londen Mauchester en Zaandam. Het katoen is in Enge land ontvlambaarder dan vroeger. Fricia zal feest vieren. Princes Francisca is eene dolle liefhebster van het rooken van damessigaren. MJEKGEUWJEUK. De noodlottige VRIJER of hoe een ©MGEIATK zelden alleen komt. Er is een zeker ongeluk in de wereld dat men voor geen ongeluk houdt en er toch werkelijk een is. liet sprekende voorbeeld hiervan is Klaas B. Zijne minder in het oog loopende lotgevallen met stilzwijgen voorbij gaande waarbij de lezer weinig of niets verliestviu- de een van de zonderlingste hier zijne plaats. In zijne jeugd bezocht hij vlijtig de school, die evenwel niet onder de besten moet gerekend wordenechter zeide men overal van hem Klaas J). is een knap jong inensch maar men kan hem niet gebruiken; hij weet zich niet te schikken, hij kan met de menschen niet omgaan, hij weet niet waar hij zijne handen en voeten zal laten; kortom, hij schijnt met zijn eigen ligcliaam verlegen;—anders is hij een aardig goed mensch." Zoo sprak men van hem en wat was daarvan de oorzaak De opvoeding.In de school was hij vlijtig en naarstig maar op de boeken slordig en nalatig. Yoor het overige was hij zedig en gedienstig maar overdreven beschroomd liep weg wanneer er menschen kwamen en wist niet waarop hij zijne oogen zoude vestigen wanneer een vreemde hem aansprak en als luj eene juffer vriendelijk en aardig moest bejegenen stond hij stijf en sprakeloos. Kortom hetgeen men welgema nierdheid beschaafde zeden en goeden smaak noemt bezat hij nieten deze toch behooren tot het leven en het levens geluk zoo wel als brood en aardappelen en een glas wijn. Wat thans niet zelden bij de jeugd door vele opvoeders tot onbeschaamde vrijpostigheid ontaardt was bij Klaas D eene tegenovergestelde beschaamdheid geworden. Velen wor den er evenwel nog gevonden die wanneer zij in gezelschap komen niet welen waar zij met hunne armen en becnen zul len blijven en dadelijk valt buiinc verlegenheid in het oog. Vooral is dit het geval met de handen nu worden ze eens in den zakdan weder in de broek gestoptof men gebruikt zej om als het ware te tooneu dal men van zeker onaangenaam gezelschap voorzien is en doorgaans verslijten de zoodanigen deknoopenaan hunne jassen en rokken veel eer. dan zij, die hunne handen eene behoorlijke plaats weten te geven. Ik verzoek u derhalve waarde lezers dit voorvaluit het leven van den Heer Klaas D. met gespannen ernst te willen vernemen en zoo noodig er uw voordeel mede te doen. Want ouder vele andere teleurstellingen die hij zich door zijne on hebbelijkheid berokkende behoort ook deze dat hij een oud jongman is geworden en thans reeds 53jaren achter den rug heeft. Zoodra zijne nicht Lotje A. overleden was en de Heer D. als haar eenige erfgenaam tamelijk rijk geworden was wilde men hein in zijn 30ste jaar een meisje tot vrouw geven dat schoon, huishoudelijk, deugdzaam, vriendelijk en rijk was, en wat meer is, het meisje juffer B. beviel hem. De zaak zoude tot wezenlijkheid gebragt worden en onze heer D. zou de juffer B. nader leeren kennen, waartoe hij door haren neef ten eten werd verzochtbij wien hij haar zoude aantref fen. Zoo als men ligt raadt, was de heer D. met deze vrien delijke uitnoodiging niet regt in zijn' schik maar wat doet men nietom een meisje dat ons bevaltte behagen Hij besloot dus te versehijnen. Iii feestgewaad uilgedoscht met witte zijden kousen kor tom prachtig en netjes als een bruidegom, stapte hij met neér- geslagen oogen de deur uit. Maar toen hij voor hel huis van Mr. den neef kwam, klopte hem het hart van angst, als ware er eene smederij in zijn binnenste. Als er maar geen groot gezelschap is dacht hij ware het maar reeds afgeloopen Dij geluk trof hij den neef alleen aan die nog op zijn kan toor eene rekening zat te schrijven. Gij komt wat iaat, Mr D. zeide hij. B. maakte twintig strijkaadjen links en regts lachte van angst, om toch maar een vriendelijk voor komen te hebben en had niels dan het groote gezelschap in hel hoofd echter blijde, dat hij te gelijk met den gastheer kon binnen komen. Toen de neef de rekening klaar heeft en naar den zandko ker zoekt springt de heer B. gedienstig toe wil het zand op het papier strooijen grijpt onvoorziens den inkt- in plaats vau den zandkokeren stort eenen zwarten stroom van den besten inkt over dc schoon geschrevene rekening. Hij dacht van schrik in flaauwte te vallen nam in den haast en do verwarring zijn' sneeuwitteu zakdoek uil den zak en veegde de inktzee daarmede weg. Hei houd op Mr. B.wat vangt gij daar aan riep do neef hem lagchendc toe schoof hem met den zwart bonten zakdoek terug en maakte de zaak in orde. Toen bragt hij hem uaar de kamer, waar het gezelschap reeds vergaderd was. B. volgde den gastheer maar voelde den grond niet meer waarop hij ging; zijn hart was als toegeschroefd. De deur gaat open en om zich te herstellen slaat hij dc oogen naar beneden maar och arm daar ontdekt hij op zij ne witte zijden kousen eene inktvlektzoo groot als een drie gulden. Ach ach!" zuchtte hij, wat zal het groote gezel schap zeggen?" De stijve houten Klaas, wil zich heel beleefd fatsoenlijk vlug en welopgevoed, voordoen, springt dc groote eetzaal binnen; buigt als een knipmes voor en achter, strijkt regts en links met de voeten ziet in het geheel niet dat naast hem een dienstmeisje staal die eeue pastei op de tafel wil brengen, geeft haar een' schop met dc voelen en een duw met den elleboog, zoodat de kostelijken pastei vau den schotel vooruit op den vloer valthij rukt steeds met zijne kompli- menlcu en buigingen blindelings voorwaarts het was als stond hij in eenen veldslag voor den vijand en het zoo in het vuur zoude gaan. Welke komplimenten het groote gezelschap om hem lieeu maakte bemerkte hij niet want het ontbrak hem nog aan moed om oplezienmaar hij bleef als bezeten met zijne strijkaadjen, buigingen, kronkelingen eu onderdanige dienaars voortgaan tot dat een nieuw ongeluk aan zijne be leefdheid paal en perk stelde. Met zijn ijverig komplimenten maften was hij met zijne voeten tot aan de pastei genaderd die er nog lag omdat de

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3