daarna ontwaarde een der bedienden van de badhuizen in de straat Culture Sainte Calheriueachter de gebouwen van la Force gelegen, een aantal wan 16 personen, welke hij niet kende hij riep den conciërge toe de deur te sluiten. Deze had hiertoe niet den tijdwant zij waren reeds op straat gedrongen. Men vervolgde hen en slaagde er in een tiental hunner te arresteereneenige der hen vervolgende personen moeten wonden hebben bekomen; een pruikenma ker, onder anderen, ontving een sliletstoot in de horst. Het blijktdat de gevangenen ontsnapt zijn door eencn onder- aardsehen gangtot de graving van welken zij veel tijd moeten hebben besteed. De taal der Madridsche dagbladen heeft sedert den val van Espartero éene geheele verandering ondergaan! Es partero nog even te voren het erkende hoofd van den staatdoor de meeste dagbladen met lofredenen overstelpt wordt thans met de felste smaadredenen overladen. Men hoore den Castellano die, het bombardement van Sevilla tot het onderwerp zijner beschouwingen nemende zich vol- genderwijze over Espartero uitlaat Dat monster, lol Spanje's ongeluk en tot Spanje's schan de door de hel uitgebraaktdie meêdoogenlooze godde- looze wettelooze onmensch die in zijne dolle razernij op verwoesting uitgaat, steekt Seville in brand, zoo als hij Barcelona in brand gestoken heeftzoo als hij Reusz aan de vlammen heeft opgeofferdzoo als hij de geheele natie 1en vuurdood overleveren zoude, indien zijne magt zoo verre reikte. Sevilla, het volkrijke, bloeijende, welbcroemde Se villa moest de ramp wedervaren het laatste mikpunt van den razenden euvelmoed eener ondergaande helsche magt Ie worden die alle Spanjaarden onder eene smadelijke ty- rannie dacht te krommen. Maar wat was er van hem wiens hyënenhart den edelen Leon en zijnen lotgenoolen in het ongeluk, niet vergeren kon, beters te verwachten dan dat hij in laaghartige verworpenheid wraak zou nemen aan Andalusie's hoofdstad die met vasten moed aan zijnen trots het hoofd bood Duizend jammer dat die onverlaat aan het rad dat voor hem bereid stond is ontkomen. Niettemin zal zijne overlieersching eene eeuwigdurende schandvlek in de geschiedenis van Spanje blijven." De Castellano was tot den val van Espartero een der hem ijverigst toege dane dagbladen. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 12 Augustus. Heden werd alhier de tweede algemeene vergadering ge houden van de zes Onderwijzers-gezelschappen in het 9de district van Noord-Holland onder voorzitting van den WelE. Heer Schoolopziener. Onderlinge welwillendheidvriendschap belangstellende medewerking ter bevordering van den bloei van het lager •onderwijs in dit district kenmerkten deze vergadering bij hare onderscheidene werkzaamheden. ..Wan de zes ingezondene schoonschriften, die allen hunne verdienste hadden waren twee zoo gelijk in schoonheid dat hel lot de toewijzing der premie moest beslissen, waar dóór dezelve ten deel viel aan den Heer T. de Jongh, ondvywijzer te Eenigenburgzijnde het andere schoonschrift van den Heer J. Quantonderwijzer te Petten. Nog dikwijls keere deze vergadering terug en sticlite al dat nuthetwelk zij voor de toekomst belooft. AMSTERDAM9 Augustus. Gisteren en heden werd de 59ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Dezelve werd in de Luthcrsche Nieuwe Kerk door den algemeenen Voorzitter den Wel- Eerw. Heere N. Swart 'geopend met eene even keurige als eenvoudige redevoeringwaarin de geest en strekking van de werkzaamheden dezer Maatschappij tegen het verwijt van onchristelijkheidop eene bondige en alles afdoende wijze werd gehandhaafd en getoond dat die aantijging even kwaad willig wasals de beschuldiging tegen Socratesdat hij nieuwe goden invoerde en de jeugd bedierf. De redevoering werd voorafgegaan en besloten door in strumentale en vocale muzijk gecomponeerd door den heer D. Koningen bestuurd bij de uitvoering door den heer G. H. Broekhuijzenterwijl de gezangen vervaardigd wa ren door den talent vollen dichter Heije. Na het eindigen der redevoering werd door den Voorzitter berigtdat aan 103 personen voor het bedrijven van edel moedige daden eervolle onderscheiding was toegekend. Des middags ten één ure werden de eigentlijke werk zaamheden in het kerkgebouw der Doopsgezinden begonnen en op heden geëindigd. Het verslag van den algemeene Secretaris leverde het blijmoedig bewijs op van den bloeijenden toestand der Maat schappij. Uit hetzelve bleek onder anderen dat slechts één departement in een wankelenden staat zich bevonddoch dat in den loop van dit jaar wederom elf departementen waren opgerigtzoodat de Maatschappij thans telt 256 de partementen en 13,958 leden. De benoeming van den waardigen TV. H. Suringar tot voorzitter voor de volgende algemeene vergadering werd met levendige toejuiching begroet. Van de ingekomen prijsverhandelingen werden die van de heeren H. van Berkum Pred. te Wolsum en D. V. van Meerten te Oud-Beijerland bekroond terwijl aan twee an deren hetzelver werd toegekend. Plaatsgebrek belet ons de inhoud der bekroonde en der drie op nieuw uitgeschreven prijsvragen op te geven. Verder werd beslotenom voortaan in plaats van het jaarlijksche algemeen verslag bijdragen tot bevordering van de kennis en den bloei der Maatschappij: tot Nut van 't Al gemeen uit te geven. En om van wege de Maatschappij kleine stukjes en trac- taatjes ten behoeve van den zoogenaamde gemeene man uit te geven. Verder dat de som tot ondersteuning van bewaarscholen van ƒ2000 op ƒ3000 zal gebragt worden. De bijzondere voorstellen van Gouda en Mijnsheerenland werden afgestemd, doch een ter vergadering ingekomen voor stel om de vergaderingen nu en dan met meer eenvou digheid te openen, met eene kleine meerderheid aangenomen. Nadat door het voorstemmend departement Alkmaar den Voor zitter den welverdienden dank der vergadering was toegebragt, sloot dé Voorzitter dezelve met een hartelijken toespraak. GRONINGEN 3 Augustus. In den nacht van den lslen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2