teil van beroemde personen gehouden. Een brief van la Fontainedrie bladzijden groot, heeft driehonderd, een aan mevrouw de Sevigné tweehonderd twee en twintig, een van Fènelon driehonderd en zeven een van koningin Ma ria Antoinetta honderd en zeventig francs opgebragt. Wei nig minder is voor de brieven van sommige vermaarde bui- O O tenlanders besteedonder anderen voor een van Calvin hon derd drie en dertigvoor een van Kant honderd een en vijftig voor een van den admiraal Nchon honderd en twin tig voor een van Pope honderd zes en zestigvoor een van Garrick drie en negentig en voor een van lord Byrou tachtig francs. Er bestaat in Frankrijk in het arrondissement van Cha- rollcs eene gemeente die met zulk eenen haat is bezield tegen alles wat naar geleerdheid zweemtdal er zich slechts één persoon bevond die lezen en schrijven kon. Die man was de maire maar daar zijn kunde den geheelen muni- cipalen raad te veel vernederde die niet op dezelfde hoogte was heeft men een middel gevondenom dien geleerde uit den raad te verwijderen. Hieruit volgt dus dat in die ge meente waar men zich over zijne zoete onwetendheid geluk wenscht, niemand wettig kan geboren worden, noch gehuwd kan worden, noch kan sterven, bij gebrek aan een persoon die de registers van den burgerlijken stand kan houden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 19 Augustus. Naar men verneemt heeft het Z. 31. den Koning op voor- dragt van den Minister van Marine behaagd eenige wij zingen daar te stellen in de tegenwoordige regeling van het Personeel van den Scheepsbouw van Oorlogin dier voege dat de Constructeurs en Onder-Constructeurs voortaan een korps Ingenieurs van de 33arme zullen uitmaken. Aan de Constructeurs is toegekend den titel van Hoofd ingenieurs aan de Onder-Constructeurs die van Ingenieurs van de le. en 2e. klasse wijders is aan de Hoofd-Iugeni- eurs verleend den rang van Kapitein-Luitenant ter zee aan de Ingenieurs van de le. klasse die van Luitenant ter zee der klasse aan de Ingenieurs van de 2e. klasse die van Luitenant ter zee van de 2e. klasse. De Aspiranten zullen gelijk staan met de Adelborsten der le. klasse bij de Marine. Den 17 dezer is alhier de Marinier Wellink van de 3« Compagnie met zwemmen in het kanaal verdronken. Er is aan hem in het Marine Hospitaal meer dan drie uren de kunstbewerkingte vergeefs beproefd. Den 16 dezer is van hier naar Batavia uitgezeild het Nederlandsch fregatschip Borend Willem gevoerd door ka pitein Bieke/t aan boord hebbende een detachement van 200 man koloniale troepen. Sultan Mahmud is in Turkije bijkans geheel vergeten hoogstens wordt hij en zijne hervorming duchtig vervloekt dewijl aldaar even als overal in het beschaafde Europa de kreeftengangvoor welke men beweertdat in ons vader- land een spoorweg zal aangelegd worden, aan de orde van vélen dag is. Hetgraf van den Sultan is in eene kleine kampei, en over dit'graf zweeft een vergulde kroonluchter ajs in Ti vo d alhier. Hier staat de Sark omhuld met - Cachemiren Shalwsen daarboven de fés met een diamanten pluim dien hij in zijn leven droeg. Misschien dat menig krceftenganger zich beklaagt, dat Mahmouds graf zoo klein isen dus niet nog menigen staatshervormer kan bevatten. 3Ien verneemtdat Zijne Excellentie den Minister van Financien ten behoeve van 's Rijks schatkist heeft afstann gedaan van zijn tractement, en'zijne even eervolle als hoogst moeijelijke betrekking gratis vervullen wil. Slogt dat voor beeld bij velen eene krachtige impulsie ter navolging zijn, 's GRAVENTIAGE, 14 Aug. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van beden is ingekomen een hoogst belangrijk wets-ontwerp bestaande in eene belasting op de inkomsten en bezittingen als van vaste goederen, alle ren ten van den staat, tracktementen, pensioenen, wachtgelden, enz. De belasting op de vaste goederen en renten bedraagt 5 pCt. die op de ambten enz. van 5 tot 10 pCt. naar eene in de voordragt vervatte Massificatieschatkist-biljetten zijn niet aan de belasting onderworpen. Armbesturen col-* legiën van liefdadigheid enz. zullen van de belasting wor den vrijgesteld. Leeraren, die ƒ1000, of minder genieten, eerste of tweede luitenants van de landmagt en het non- activiteits-tractement van luitenants ter zee van de 1. en 2. klassezullen van de belasting vrijgesteld blijven. Aan de belasting zijn onderhevig alle Ooslindische ambtenaren gepensioneerden en militairen die zich in het vaderland mogtcn bevinden. De belasting op de inkomsten van vaste goederen zal bij wijze van opcenten op de grondlasten, met inbegrip van de 16 tot nog toe ingevorderde ten bedrage van 35 opcenten worden geheven. De belasting van 5 pCt. der inkomsten van vaste goederen zal naar de zuivere kadastrale huurwaarde worden berekend.De traktamen- ten pensioenen, enz. van ƒ300 en daar beneden zullen vrijgesteld blijven.De belasting op de ambten, wachtgel den enz. zal bedragen als volgt 5 pCt. van alle beneden de ƒ1000; 6 pCt. van ƒ1000 tot beneden de ƒ2000; 7 pCt. van ƒ2000 tot ƒ3000; 8 pCt. van ƒ3000 tot ƒ4000; 9 pCt. van ƒ4000 tot ƒ5000; 10 pCt. van ƒ5000 en daarenboven. Nog eene bijdrage tot de natuurlijke historie der oije- vaars. Te Smolen bij Radorn in Polen hadden oijevaars hun nest op eenen boom naast eene brouwerij gebouwd. De laatste geraakte in brand en het wijfje zag zich op haar nest door de vlammen bedreigd. Zij verliet het echter niet, maar breidde hare vleugelen breed uil ten einde hare jongen tegen de hitte der vlammen le beschutten. Niet lang echter duurt het of de gloed van den brand doordringt den boomzijne tak ken worden ontvlamdmaar de trouwe moeder verwijdert, zich niet en sterft liever met haar kroost dan zich van het zelve te scheiden. Ondertusschen zweeft het mannetje ron dom den vuurboom onder klagelijk jammergeschei. Marseiiles ligging is als geschapen voor wereldhandel zegt M. Chevalier in zijn Essais de Polilique lodustrielle (Pa ris 1843) doch de lieden aldaar weten van dit voordeel geen partij te trekken en in plaats dat zij zich met Ha- vre Antwerpen de Nederlanden de Donau of den Rijn in betrekking stellen kennen zij deze naauwelijks bij name. De Donau althans is hun even zoo onbekend als de Oronoko. Enkele dieper denkenden hebben zich overtuigddat de

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2